Kamperowanie – przygoda, nowy trend, czy też styl życia … ?

 

Kamperowanie (karawaning) – przygoda, nowy trend, czy też styl życia … ? Odpowiedź na to pytanie może brzmieć bardzo różnie. Każdy z nas jest inny. Wybieramy także różne sposoby podróżowania o czym pisałam niedawno w artykule: Sposoby podróżowania – tak różnorodne, jak i my którzy dokonujemy ich wyboru … | Życie i podróże (zycieipodroze.pl). Jednym z nich jest kamperowanie (karawaning). A cóż to oznacza? Otóż karawaning (caravaning) to nic innego jak turystyka (czy tylko?) polegająca na podróżowaniu kamperem (camperem) lub samochodem z przyczepą kampingową (campingową). Jego celem jest odkrywanie, podróżowanie, poznawanie i odpoczynek często połączony z różnymi aktywnościami.

 

Szwecja, Jezioro Bergviken 2021

 

My kiedy zaczynaliśmy nasze kamperowanie postrzegaliśmy je jako przygodę. Najpierw przeżyliśmy pierwszą w Australii. Była ona początkiem tego, co miało nastapić póżniej. Kamperem po Australii podróżowało się fantastycznie. Była to wspaniała podróż. Nie mogło być zresztą inaczej. Zachwyciliśmy się tą formą odkrywania, podróżowania, poznawania i odpoczynku. Zrozumieliśmy, że dom na kółkach do doskonały wybór, a kamperowanie to jeden z ulubionych sposobów na niezapomnianą podróż.

 

Australia, spotkanie z kangurami żyjącymi na wolności, 2017

 

Przygoda w Australii, czyli spełniające się dziecięce marzenie … | Życie i podróże (zycieipodroze.pl)

Domem na kółkach wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii … | Życie i podróże (zycieipodroze.pl)

 

Po Australii postanowiliśmy kontynuować kamperowanie. Już wkrótce przyszedł czas na podróż kamperem po Nowej Zelandii. To była magiczna i wyjątkowa wyprawa. Nowa Zelandia skradła nasze serca, a kamper okazał się doskonałym domem na kółkach, którym podróżowaliśmy i w którym spędzaliśmy czas pomiędzy różnymi miejscami do których chcieliśmy dotrzeć oraz którymi chcieliśmy się zachwycić. No i cóż, po tej przygodzie wiedzieliśmy, że kamperowanie jest tym, czego chcemy w przyszłości doświadczać jak najczęściej.

 

Nowa Zelandia, Wyspa Południowa, 2019

 

Nowa Zelandia – czy to raj na ziemi? … | Życie i podróże (zycieipodroze.pl)

Wyspa Południowa Nowej Zelandii – piękno natury w czystej postaci … | Życie i podróże (zycieipodroze.pl)

My, kamper i Nowa Zelandia Wyspa Południowa – część pierwsza … | Życie i podróże (zycieipodroze.pl)

My, kamper i Nowa Zelandia Wyspa Południowa – część druga … | Życie i podróże (zycieipodroze.pl)

 

Szwecja, Region Norrbotten, 2021

 

Teraz przyszedł czas na Szwecję. Mamy za sobą już kilka kilkudniowych i tygodniowych wypraw. Planujemy oczywiście kolejne. Po ustabilizowaniu sytuacji epidemiologicznej spowodowanej covid-19 także dłuższe. Cóż mogę powiedzieć? Nasze kamperowanie przeszło metamorfozę. Z okazjonalnych przygód stało sie tak jakoś wyjątkowo niewinnie naszym stylem życia. To nasza ulubiona forma podróży i zamierzamy wykorzystywać ją jak najczęściej. Tym bardziej, że łączymy ją z naszą wędkarską pasją, a także z wędrówkami.

 

Szwecja, Region Gävleborg, 2021

 

Nasze kamperowe marzenie się spełnia. Niewątpliwie daje nam odgromną swobodę wyboru czasu i miejsc, w których chcemy przebywać, bądź w których zatrzymujemy się na wypoczynek. Tutaj w Szwecji jest o to nie trudno. Do tej pory tylko jeden raz skorzystaliśmy z tradycyjnego kampingu. Poza tym wybieraliśmy miejsca na dziko, bardzo często z pięknymi widokami i z racji naszej wędkarskiej pasji nad jeziorami. Zarówno w zimowym, jak i wiosennym otoczeniu były to doskonałe wybory. Teraz jeszcze końcówka wiosny i już tuż tuż lato. Ciekawe jakie niespodzianki przyniesie i jakie miejsca odkryjemy podczas naszego kamperowania.

 

Nowa Zelandia, Wyspa Południowa, 2019

 

Nasze kamperowanie rozkwita. Z każdą podróżą dowiadujemy się o nim i o nas samych coraz to więcej. Bo tak, jak życie jest podróżą, a podróże życiem, tak kamperowanie łączy w sobie wszystko to razem. Bo kamper to drugi dom, a dla niektórych nawet tylko ten jedyny. To w nim dzieje się normalne życie. Nim się podróżuje, ale także mieszka wyjątkowo, spędza czas wolny, gotuje, kąpie się, rozmawia i świętuje, a także, jak to u nas czasami bywa, pracuje. Po prostu kamperowanie to styl życia. Niejeden kiedy go poskamkuje to już z niego nie zrezygnuje.

 

Nowa Zelandia, Wyspa Południowa, 2019

 

Kamperowanie umożliwia nam codzienny, wyjątkowy kontakt z naturą, którą oboje uwielbiamy. Jakże cudnie jest pośród niej. Niezapomniane widoki, śpiew ptaków czy uderzenia dzięcioła budzące cię rano. A do tego zapach lasu, tak niezwykły, że nie da się go opisać. Szum jeziora, czasami niczym odbierany jak ten nad morzem przy silniejszym wietrze. Miałki piasek pod stopami, bądź wręcz odwrotnie masaż kamieniami. To wszystko wokół, tu i teraz. Takie jest nasze kamperowanie, gdyż właśnie z naturą uwielbiamy żyć za pan brat, z dala od miast, czy skupisk ludzi. One generalnie znajdują się bardzo rzadko na naszej liście, a w czasie pandemi covid-19 unikamy ich jak ognia.

 

Szwecja, Zatoka Botnicka/Morze Bałtyckie, 2021

 

Kamperowanie, tak jak i inne sposoby podróżowania, ma swoje plusy i minusy. Dlatego myślę, że nie jest dla każdego. Dla nas zdecydowanie tak. My lubimy przebywać ze sobą. Stosunkowo mała przestrzeń  wewnątrz kampera, jak dla nas, jest jak najbardziej wystarczająca. Co do obsługi to mamy podział zadań. Napełnianie wody czystej, opróżnianie szarej czy toalety, dbałość o stan baterii i butli z gazem, paliwo itp. U nas każdy wie, co robi i ten podział dokonał się bardzo naturalnie już od naszych pierwszych kamperowych przygód.

 

Nowa Zelandia, Wyspa Południowa, 2019

 

Teraz, kiedy podróżujemy częsiej dbałość o kampera to niemal rutyna. Jest ona niezbędna do miłego spędzania czasu pomimo obowiazków wynikających z wyboru tej formy podróżowania i spędzania czasu. Kamperowanie wymaga samodzielności. To nie hotel pięciogwiazdkowy, gdzie wszystko mamy podane na tacy. Tutaj o swój komfort, bezpieczeństwo, wygodę i miłe otoczenie dbamy sami. Nie jest ważne, czy wybierasz kamperowanie na dziko, czy na zorganizowanych kampingach, za swój spokój i komfort odpowiadasz sam.

 

Szwecja, Jezioro Bergviken, 2021

 

Kamperowanie to także przestrzeganie przepisów. Dotyczy to prędkości, możliwości parkowania, czy też jazdy określonymi drogami. To wszystko zależy od kraju, w którym przebywamy, czy też który odwiedzamy. W Szwecji takich ograniczeń jest bardzo mało stąd podróżowanie kamperem w tej części świata to istna przyjemność. Zwłaszcza, kiedy już wiesz, gdzie możesz korzystać z istotnych ułatwień umożliwiających dbałość o odpowiedni balans zużycia czystości, nieczystości, poziomu gazu, czy stanu baterii. Dla pracujacych online ważny jest dostep do internetu. Bez tego udana podróż byłaby utrudniona, a czasami wręcz niemożliwa. 

 

Szwecja, Jezioro Bergviken, 2021

 

Podsumowując, mogę śmiało napisać, że kamperowanie to istna przyjemność, ale też obowiązek dbałości, aby wszystko działało jak powinno. Wbrew pozorom nie jest to najtańsza forma podróżowania. Owszem, sami przygotowujemy posiłki, nie płacimy za nocleg, czesto też nawet za parkowanie, choć to zależy od wyboru miejsc postoju. Kamperowanie bez tankowania paliwa, bez uzupełniania, czy opróżniania wody, z pustą butlą gazową byłoby niemożliwe. A to wszystko generuje koszty. O tym należy pamietać, aby kamperowanie było przyjemnością, a nie rozczarowaniem.

 

Nowa Zelandia, Wyspa Południowa, 2019

 

Niewatpliwie warto spróbować podróży kamperem, odkrywania i  poznawania  w ten sposób nowych niezwykłych zakątków. Nasze kamperowanie zrodziło się z przygód, a stało się stylem życia. Może i Wy już się nim też tak zachwyciliście, a jeśli nie to może uda Wam sie spróbować i zobaczyć czym jest ono dla Was. Tego, tym wszystkim, którzy o kamperowaniu marzą życzę z całego serca, a tym którzy wybierają inne sposoby podróżowania udanych wojaży i pieknych miejsc wypoczynku, a tych wokół jest naprawdę bardzo dużo. Czasami wystarczy tylko szerzej otworzyć oczy. 

 

Szwecja, Region Norrbotten, 2021

 

Zatem, jak myślicie? Kamperowanie to przygoda, nowy trend, czy też styl życia? 🙂

 

62 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *