Phong Nha – malownicza jaskinia z najdłuższą rzeką podziemną i starożytnymi inskrypcjami …

Jaskinia Phong Nha tak, jak inne niezwykłe i spektakularne jaskinie wietnamskie, położona jest w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. Pisałam o nim w poście https://www.zycieipodroze.pl/2018/03/22/paradise-cave-magiczna-jaskinia-posrod-gor/. Phong Nha została uznana za jedną z najwspanialszych jaskiń na świecie. Mnie to w ogóle nie dziwi.

 

 

 

 

 

 

 

Phong Nha Cave to  najczęściej odwiedzana jaskinia w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. Położona u podnóża wapiennych skał jest bramą do parku, w którym znajduje się wiele magicznych i wyjątkowych jaskiń. Mała wioska Son Trach, która zwana też jest Phong Nha, położona 40 kilometrów na północny-zachód od stolicy prowincji Dong Hoi, o której pisałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2018/03/20/dong-hoi-miasto-roz/ jest miejscem, z którego można wyruszyć w stronę jaskini. Wieś leży wzdłuż rzeki Son i wciąż się  rozwija, aby sprostać wciąż rosnącej liczbie turystów przybywających do odkrywania podziemnego świata jaskiń, grot i rzek podziemnych.

 

 

 

 

Phong Nha Cave została po raz pierwszy odkryta w 1899 roku, choć już bardzo dawno mieszkali tam Czamowie. Pod koniec XIX wieku Leopold Michel Cadiere, który był francuskim misjonarzem, przeprowadził eksplorację pierwszych 600 metrów jaskini Phong Nha. Odkrył tam starożytne inskrypcje znajdujące się na ścianie jaskini i pozostałości ołtarza należącego do ludu Cham. Czyż to nie fascynujące? Cywilizacja Chamów żyła na tym obszarze tysiące lat temu, a pozostałości jej kultury można znaleźć w całym Wietnamie, tak jak chociażby w  My Son. Ta starożytna cywilizacja miała własny sposób zapisów, który nie został w pełni odszyfrowany do dnia dzisiejszego. Bardzo prawdopodobne jest to, że pozostanie tajemnicą przez wiele kolejnych lat.

 

 

 

 

Phong Nha Cave to pierwsza jaskinia w okolicy, która została udostępniona publicznie.  Ma 7 729 metrów długości i zawiera 14 grot, a także 13 969 metrów podziemnych rzek. Naukowcy przebadali 44,5 kilometrów korytarzy. Dla turystów udostępniono pierwsze 1500 metrów. Do Phong Nha Cave przylega sucha jaskinia Thien Son Cave, która tak jak i wiele innych jaskiń w tym rejonie, była używana jako szpital, schron i magazyn amunicji podczas wojny amerykańskiej. Zatem historia tego miejsca jest niezwykła. Dostarcza poza geologicznymi także wielu historycznych i kulturowych wrażeń. Dokładne badania przeprowadzono w 1992 roku. Wówczas grupa brytyjskich naukowców dołączyła do pracowników Uniwersytetu Hanoi podczas ekspedycji do jaskini. Głównym celem misji było zbadanie Phong Nha Cave i udokumentowania wszystkiego. Od 18 marca do 18 kwietnia zorganizowano kilka wypraw. Udało się wówczas odkryć wspomniane wyżej 7 729 metrów jaskini o maksymalnej wysokości 50 metrów i maksymalnej głębokości 83 metrów. Głównie ta ekspedycja przyczyniła się do otwarcia jaskinia dla turystów w 1995 roku. Niedługo po otwarciu, w 1998 roku, zainstalowano sztuczny system oświetleniowy. Jednak w 2012 roku zmieniono oświetlenie, tak aby zmniejszyć szkody w jaskini  nim wywoływane. Jednocześnie stworzono niesamowicie piękną atmosferę.

 

 

 

 

Phong Nha została uznana za jedną z najwspanialszych jaskiń na świecie z wielu powodów. To w niej płynie najdłuższa podziemna rzeka i znajduje się najpiękniejsze podziemne jezioro. Ma najwyższe i najszersze wejścia prowadzące do najpiękniejszej i najszerszej suchej jaskini, a także do najbardziej spektakularnych stalaktytów, stalagmitów i najdłuższych grot wodnych. Stalagmity, które kiedyś stały przy wejściu do jaskini, najwyraźniej zainspirowały do nadania jej nazwy. Phong Nha oznacza „Wiatr i Zęby”. Czyż to nie brzmi intrygująco? Kolejnym świetnym aspektem jaskini Phong Nha jest wiele skamielin, które można znaleźć we wnętrzach dużych wapiennych skał. Wszystkie skamieniałości to morskie stworzenia, takie jak ryby, muszle, kraby i może i wiele innych. W rzeczywistości cały teren Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang wypełniony jest skamielinami, które zapewne ujrzą światło dzienne po kilkuset tysiącach lat. Phong Nha słynie z formacji skalnych, które noszą intrygujące nazwy, takie jak „Lew”, „Jednorożec”, „Klęczący słoń” i „Budda”.

 

 

 

 

Phong Nha to najdłuższa mokra, czy też rzeczna jaskinia na świecie. Niezwykle duży podziemny system rzeczny przebiega przez całą jaskinię. Jednak znajdują się tam też duże, suche komory, do których woda już nie dociera. Jaskinia podzielona jest na trzy różne sekcje. Każda z nich jest domem dla różnych gatunków zwierząt. Pomiędzy nimi istnieje duża różnica temperatur.

 

 

 

 

Pierwsza z nich jest strefą wejścia. Uznaje się za nią ujście jaskini i kilka jej pierwszych metrów. Jest ona domem dla wszystkich zwierząt żyjących w słońcu. W upalne dni szukają one schronienia w jaskini. Są to ptaki, małpy, ryby, owady i wiele innych okazów. Jedynym sposobem, aby wejść do jaskini jest przypłyniecie łodzią mającą tradycyjny smoczy kształt. Rejs trwa około 40 minut i rozpoczyna się we wspomnianej wcześniej Son Trach ze stacji dokującej Xuan Son. Płynąc w górę rzeki Son dociera się do niezwykłego wejścia do jaskini. Już ono samo jest bardzo niezwykłe i fascynuje. Jest po prostu piękne i niepodobne do żadnego innego wejścia do jaskini na świecie.

 

 

 

 

Kolejna w Phong Nha Cave jest strefa mroku. Tam zainstalowany jest sztuczny system oświetlenia. Rozświetla on jaskinię i skupia się na tym, aby pokazać doskonałe, różnorodne w kształtach stalagmity, stalaktyty i niezwykłe nacieki jaskiniowe. Połączenie niezwykłych form skalnych z delikatnym obecnie oświetleniem tworzy zapierający dech w piersiach i niepowtarzalny, spektakularny widok. Światło uwydatnia piękno jaskini i ułatwia jej eksplorację. W tej strefie żyje niewiele zwierząt, ponieważ każdego dnia do jaskini wchodzi wielu turystów. Zwierzęta, które nadal tutaj żyją można znaleźć głównie w wodzie. Są to kraby, krewetki, węgorze i inne gatunki ryb.

 

 

 

 

Ostatnia jest strefa ciemności. Rozpoczyna się ona około 1,2 kilometra od wejścia do jaskini. Tutaj panuje już tylko ciemność. To bardzo tajemnicza część jaskini, której większość odwiedzających nigdy nie zobaczy. Jednak dla bardziej zainteresowanych istnieje możliwość eksploracji 4,5 kilometra jaskini. Ponoć im głębiej zanurzymy się w strefę ciemności tym więcej zwierząt spotkamy. Znajdują się tam tak zwane ślepe ryby, ślepe nietoperze i ślepe owady, czyli świerszcze i pająki, a także czerwone jaszczurki.

 

 

 

 

Phong Nha Cave to jeden z licznych malowniczych zakątków Wietnamu. Jednak wyróżnia się niewątpliwie swym magicznym pięknem. Jaskinia Phong Nha jest uznawana za jedno z miejsc dziedzictwa kulturowego. Zarówno niezwykłe formy stalaktyczne, jak i nacieki jaskiniowe w postaci  różnorodnych speleothemów czynią ją jedyną w swoim rodzaju. Dodatkowo ślady pisma Chamów sprawiają, że jest tym bardziej cenna, a raczej bezcenna. Wielu znawców uważa, że nigdzie w południowo-wschodniej Azji nie można się nacieszyć się tak piękną i magiczną jaskinią jaką jest Phong Nha.

 

 

 

 

 

 

 

W mojej ocenie i odczuciach Phong Nha Cave to malownicza jaskinia z wspaniałą i najdłuższą rzeką podziemną oraz niezwykłymi, spektakularnymi stalaktytami i stalagmitami, a także naciekami jaskiniowymi. Starożytne inskrypcje Chamów dodają jej niepowtarzalnego charakteru, a strefa mroku budzi ogromne zaciekawianie owiana nutą tajemniczości. W magicznej Phong Nha cave po prostu trzeba być odwiedzając tę część Wietnamu.

71 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *