«

»

Mar 28

Phong Nha – malownicza jaskinia z najdłuższą rzeką podziemną i starożytnymi inskrypcjami …

Jaskinia Phong Nha tak, jak inne niezwykłe i spektakularne jaskinie wietnamskie, położona jest w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. Pisałam o nim w poście www.zycieipodroze.pl/2018/03/22/paradise-cave-magiczna-jaskinia-posrod-gor/. Phong Nha została uznana za jedną z najwspanialszych jaskiń na świecie. Mnie to w ogóle nie dziwi.

 

 

 

 

 

 

 

Phong Nha Cave to  najczęściej odwiedzana jaskinia w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. Położona u podnóża wapiennych skał jest bramą do parku, w którym znajduje się wiele magicznych i wyjątkowych jaskiń. Mała wioska Son Trach, która zwana też jest Phong Nha, położona 40 kilometrów na północny-zachód od stolicy prowincji Dong Hoi, o której pisałam w poście www.zycieipodroze.pl/2018/03/20/dong-hoi-miasto-roz/ jest miejscem, z którego można wyruszyć w stronę jaskini. Wieś leży wzdłuż rzeki Son i wciąż się  rozwija, aby sprostać wciąż rosnącej liczbie turystów przybywających do odkrywania podziemnego świata jaskiń, grot i rzek podziemnych.

 

 

 

 

Phong Nha Cave została po raz pierwszy odkryta w 1899 roku, choć już bardzo dawno mieszkali tam Czamowie. Pod koniec XIX wieku Leopold Michel Cadiere, który był francuskim misjonarzem, przeprowadził eksplorację pierwszych 600 metrów jaskini Phong Nha. Odkrył tam starożytne inskrypcje znajdujące się na ścianie jaskini i pozostałości ołtarza należącego do ludu Cham. Czyż to nie fascynujące? Cywilizacja Chamów żyła na tym obszarze tysiące lat temu, a pozostałości jej kultury można znaleźć w całym Wietnamie, tak jak chociażby w  My Son. Ta starożytna cywilizacja miała własny sposób zapisów, który nie został w pełni odszyfrowany do dnia dzisiejszego. Bardzo prawdopodobne jest to, że pozostanie tajemnicą przez wiele kolejnych lat.

 

 

 

 

Phong Nha Cave to pierwsza jaskinia w okolicy, która została udostępniona publicznie.  Ma 7 729 metrów długości i zawiera 14 grot, a także 13 969 metrów podziemnych rzek. Naukowcy przebadali 44,5 kilometrów korytarzy. Dla turystów udostępniono pierwsze 1500 metrów. Do Phong Nha Cave przylega sucha jaskinia Thien Son Cave, która tak jak i wiele innych jaskiń w tym rejonie, była używana jako szpital, schron i magazyn amunicji podczas wojny amerykańskiej. Zatem historia tego miejsca jest niezwykła. Dostarcza poza geologicznymi także wielu historycznych i kulturowych wrażeń. Dokładne badania przeprowadzono w 1992 roku. Wówczas grupa brytyjskich naukowców dołączyła do pracowników Uniwersytetu Hanoi podczas ekspedycji do jaskini. Głównym celem misji było zbadanie Phong Nha Cave i udokumentowania wszystkiego. Od 18 marca do 18 kwietnia zorganizowano kilka wypraw. Udało się wówczas odkryć wspomniane wyżej 7 729 metrów jaskini o maksymalnej wysokości 50 metrów i maksymalnej głębokości 83 metrów. Głównie ta ekspedycja przyczyniła się do otwarcia jaskinia dla turystów w 1995 roku. Niedługo po otwarciu, w 1998 roku, zainstalowano sztuczny system oświetleniowy. Jednak w 2012 roku zmieniono oświetlenie, tak aby zmniejszyć szkody w jaskini  nim wywoływane. Jednocześnie stworzono niesamowicie piękną atmosferę.

 

 

 

 

Phong Nha została uznana za jedną z najwspanialszych jaskiń na świecie z wielu powodów. To w niej płynie najdłuższa podziemna rzeka i znajduje się najpiękniejsze podziemne jezioro. Ma najwyższe i najszersze wejścia prowadzące do najpiękniejszej i najszerszej suchej jaskini, a także do najbardziej spektakularnych stalaktytów, stalagmitów i najdłuższych grot wodnych. Stalagmity, które kiedyś stały przy wejściu do jaskini, najwyraźniej zainspirowały do nadania jej nazwy. Phong Nha oznacza “Wiatr i Zęby”. Czyż to nie brzmi intrygująco? Kolejnym świetnym aspektem jaskini Phong Nha jest wiele skamielin, które można znaleźć we wnętrzach dużych wapiennych skał. Wszystkie skamieniałości to morskie stworzenia, takie jak ryby, muszle, kraby i może i wiele innych. W rzeczywistości cały teren Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang wypełniony jest skamielinami, które zapewne ujrzą światło dzienne po kilkuset tysiącach lat. Phong Nha słynie z formacji skalnych, które noszą intrygujące nazwy, takie jak “Lew”, “Jednorożec”, “Klęczący słoń” i “Budda”.

 

 

 

 

Phong Nha to najdłuższa mokra, czy też rzeczna jaskinia na świecie. Niezwykle duży podziemny system rzeczny przebiega przez całą jaskinię. Jednak znajdują się tam też duże, suche komory, do których woda już nie dociera. Jaskinia podzielona jest na trzy różne sekcje. Każda z nich jest domem dla różnych gatunków zwierząt. Pomiędzy nimi istnieje duża różnica temperatur.

 

 

 

 

Pierwsza z nich jest strefą wejścia. Uznaje się za nią ujście jaskini i kilka jej pierwszych metrów. Jest ona domem dla wszystkich zwierząt żyjących w słońcu. W upalne dni szukają one schronienia w jaskini. Są to ptaki, małpy, ryby, owady i wiele innych okazów. Jedynym sposobem, aby wejść do jaskini jest przypłyniecie łodzią mającą tradycyjny smoczy kształt. Rejs trwa około 40 minut i rozpoczyna się we wspomnianej wcześniej Son Trach ze stacji dokującej Xuan Son. Płynąc w górę rzeki Son dociera się do niezwykłego wejścia do jaskini. Już ono samo jest bardzo niezwykłe i fascynuje. Jest po prostu piękne i niepodobne do żadnego innego wejścia do jaskini na świecie.

 

 

 

 

Kolejna w Phong Nha Cave jest strefa mroku. Tam zainstalowany jest sztuczny system oświetlenia. Rozświetla on jaskinię i skupia się na tym, aby pokazać doskonałe, różnorodne w kształtach stalagmity, stalaktyty i niezwykłe nacieki jaskiniowe. Połączenie niezwykłych form skalnych z delikatnym obecnie oświetleniem tworzy zapierający dech w piersiach i niepowtarzalny, spektakularny widok. Światło uwydatnia piękno jaskini i ułatwia jej eksplorację. W tej strefie żyje niewiele zwierząt, ponieważ każdego dnia do jaskini wchodzi wielu turystów. Zwierzęta, które nadal tutaj żyją można znaleźć głównie w wodzie. Są to kraby, krewetki, węgorze i inne gatunki ryb.

 

 

 

 

Ostatnia jest strefa ciemności. Rozpoczyna się ona około 1,2 kilometra od wejścia do jaskini. Tutaj panuje już tylko ciemność. To bardzo tajemnicza część jaskini, której większość odwiedzających nigdy nie zobaczy. Jednak dla bardziej zainteresowanych istnieje możliwość eksploracji 4,5 kilometra jaskini. Ponoć im głębiej zanurzymy się w strefę ciemności tym więcej zwierząt spotkamy. Znajdują się tam tak zwane ślepe ryby, ślepe nietoperze i ślepe owady, czyli świerszcze i pająki, a także czerwone jaszczurki.

 

 

 

 

Phong Nha Cave to jeden z licznych malowniczych zakątków Wietnamu. Jednak wyróżnia się niewątpliwie swym magicznym pięknem. Jaskinia Phong Nha jest uznawana za jedno z miejsc dziedzictwa kulturowego. Zarówno niezwykłe formy stalaktyczne, jak i nacieki jaskiniowe w postaci  różnorodnych speleothemów czynią ją jedyną w swoim rodzaju. Dodatkowo ślady pisma Chamów sprawiają, że jest tym bardziej cenna, a raczej bezcenna. Wielu znawców uważa, że nigdzie w południowo-wschodniej Azji nie można się nacieszyć się tak piękną i magiczną jaskinią jaką jest Phong Nha.

 

 

 

 

 

 

 

W mojej ocenie i odczuciach Phong Nha Cave to malownicza jaskinia z wspaniałą i najdłuższą rzeką podziemną oraz niezwykłymi, spektakularnymi stalaktytami i stalagmitami, a także naciekami jaskiniowymi. Starożytne inskrypcje Chamów dodają jej niepowtarzalnego charakteru, a strefa mroku budzi ogromne zaciekawianie owiana nutą tajemniczości. W magicznej Phong Nha cave po prostu trzeba być odwiedzając tę część Wietnamu.

Share

70 Komentarzy

1 ping

Skip to comment form

 1. koza domowa

  Wow, wygląda to wszystko obłędnie, jak kadry z jakiegoś innego świata… wspaniałe miejsce, gratuluję! 🙂 Kasia

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję i cieszę się bardzo, że mój przekaz jest odbierany jako doświadczenie z innego świata 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Marysia

  Na pewno jak będę kiedyś w tym miejscu to odwiedzę tą jaskinię. Przepiękna! Wspaniałe przeżycie 🙂

  1. anetagrenda

   Doświadczenie pełne wrażeń, których każdemu życzę 🙂

 3. Bookendorfina Izabela Pycio

  Czysta magia, zachwycające miejsce na mapie Ziemi, kolejny dowód na to, że cuda natury są najpiękniejsze. 🙂

  1. anetagrenda

   To prawda. Ja jestem zachwycona jaskiniami i ich okolicami. Koniecznie chcę tam wrócić i doświadczyć ich jeszcze bardziej. To prawdziwe cuda natury 🙂

   1. Bookendorfina Izabela Pycio

    I pomyśleć, że człowiek tak pragnie zwiedzać kosmos, a wciąż ma do eksploracji ziemskie miejsca. 🙂

    1. anetagrenda

     I pomyśleć, że na wszystko nie wystarczy nam czasu. 🙂

 4. Asia

  Ciekawe miejsce! Wygląda niesamowicie! Mam nadzieję, że kiedyś tam trafimy 🙂

  1. anetagrenda

   To niezwykłe przeżycie móc być w tym magicznym miejscu 🙂 Życzę wam, abyście tutaj dotarli 🙂

 5. mamineskarby

  Robi wrażenie ! Z chęcią pojechałabym, by zobaczyć ją na własne oczy ! 🙂

  1. anetagrenda

   Warto 🙂 Wszystkie jaskinie położone w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang są niezwykłe i magiczne 🙂

 6. agnieszkadec

  Nie wiem, czy odważyłabym się tam wejść, ale jaskinia robi naprawdę niezwykłe wrażenie. Wygląda pięknie. Zazdroszczę ogromnie całej wyprawy do Wietnamu!

  1. anetagrenda

   Jest magiczna 🙂 A ja w Wietnamie mieszkam i dlatego stopniowo odwiedzam różne wyjątkowe miejsca 🙂

 7. Anne 18

  No no robi wrażenie. Gratuluję wyprawy.

  1. anetagrenda

   Robi zdecydowanie 🙂 Pięknie dziękuję 🙂

 8. Sołtys Buduje

  Świetna relacja😀 Kilka miesięcy temu zwiedzałem inną podziemną rzekę na wyspie Palawan na Filipinach, też niezwykle ciekawa.

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo za ciepłe słowa 🙂 Zapewne przeżyłaś niezwykłą przygodę na Filipinach. Nam też się tam bardzo podobało 🙂

 9. Kamila | Uważniej

  Przepiękne zdjęcia! Robią ogromne wrażenie.

  1. anetagrenda

   Dziękuję 🙂 Bardzo mi miło to słyszeć 🙂

 10. Warsztat Podrozy

  Pięknie! Jaskinie wietnamskiej są niedoceniony A jest co zobaczyć- np piękne są w okolicach Zatoki Ha Long

  1. anetagrenda

   Wietnam kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc, a magiczne jaskinie to ich magiczna część 🙂

 11. Olka

  Ta jaskinia to prawdziwy cud przyrody. Ilość formacji skalnych może na żywo przyprawić o zawrót głowy!

  1. anetagrenda

   To jest cud natury, jak i cała okolica parku narodowego, w którym jaskinie się znajdują. Są niezwykłe i magiczne, a ilość formacji stalaktycznych i nacieków jaskiniowych zaskakuje 🙂

 12. Polish Dream Team (Ola)

  Zazdroszczę 🙂 przepiękne zdjęcia!

  1. anetagrenda

   Niekiedy sama sobie zazdroszczę 🙂 a tak serio, to bardzo dziękuję 🙂

 13. beataherbata

  Tajemnicze i urokliwe miejsce, do tego przepiękne zdjęcia, super 🙂

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję, a miejsca tak niezwykłe, że chcę tam wrócić 🙂

 14. TosiMama

  Niesamowite miejsce! Ja co prawda w takich klimatach nie czuję się najlepiej, ale Twoje zdjęcia są tak piękne, że chciałabym tam pojechać!

  1. anetagrenda

   Miejsca magiczne i cieszę się, że moje zdjęcia sprawiają, że chciałabyś tutaj być 🙂

 15. Beata

  Przepiękne zdjęcia, aż bardzo by się chciało osobiście w takiej jaskini znaleźć! Bardzo fajny blog!

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję za komplementy i zachęcam do pozostania ze mną i z moim blogiem 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 16. Olgusta

  Wspaniałe się złożyło, ze trafiłam na ten post, bo właśnie myśle o podróży do Wietnamu 💛💛 świetnie się czyta!

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło 🙂 Zapraszam zatem do czytania o Wietnamie, a to niezwykła kraina 🙂 i życzę wspaniałych wrażeń, gdy już tutaj dotrzesz 🙂

 17. Konfabula

  Zawsze idąc po jaskini, nawet jeśli szlak jest dobrze oznaczony, mam strach, że się gdzieś zgubię w gęstwinie korytarzy.

  1. anetagrenda

   Każdy z nas inaczej odbiera tajemniczy świat jaskiń 🙂

 18. katarzynagrzebyk

  Wspaniała jest ta jaskinia. Nie miałam okazję zobaczyć na własne oczy wielu jaskiń, ale słyszałam też, że bardzo ciekawe są w Słowenii.

  1. anetagrenda

   To bardzo prawdopodobne. Tam jeszcze nie byłam 🙂

 19. Aniola

  genialne, piekne, niesamowite, wspaniala jakosc zdjec.

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję za te wspaniałe słowa 🙂

 20. Kasia

  Od razu skojarzyła mi się scena z Harrego Pottera w jaskini 🙂 Cudne miejsce, ja poza Europą jeszcze nie podróżowałam, ale narzeczony spędził prawie 3 tygodnie w Wietnamie 🙂

  1. anetagrenda

   Jaskinie są niezwykłe i kryją wiele niespodzianek, czasami i rodem z Harrego Pottera 🙂 Mam nadzieję, że narzeczonemu Wietnam się podobał 🙂

 21. A Karo

  Jak byłam dzieckiem to programy podróżnicze z jaskiń i podziemia były moimi ulubionymi 🙂 Super doświadczenia, piekne zdjęcia

  1. anetagrenda

   Doświadczenia niezwykłe i wyjątkowe 🙂 Bardzo dziękuję 🙂

 22. E Jull

  Niezwykłe miejca! Piękne zdjęcia! Wow

  1. anetagrenda

   Prawda, że robi wrażenie 🙂

 23. NAStroje.pl

  Świetne, piękne i interesujące, chciałbym kiedyś przeżyć coś takiego… wrażenia gwarantowane i niezapomniane

  1. anetagrenda

   Zdecydowanie wiele niesamowitych i magicznych wrażeń oraz chwil zapierających dech w piersiach 🙂

 24. worldwidepanda

  Jaskinia chyba trafi na moją listę “Gdy znowu będę w Wietnamie” 😉 wygląda imponująco! Zwiedzaliście jeszcze coś w okolicy, czy jechaliście w tamtą stronę tylko do jaskini?

  1. anetagrenda

   To było połączenie odpoczynku ze zwiedzaniem – kilka jaskiń, park narodowy, zabytki w Dong Hoi itp., ale było tak niezwykle, że wrócimy, gdyż jest tam bardzo ciekawie i wyjątkowo 🙂

 25. JMJ

  Robi wrażenie, przepiękne zdjęcia i ciekawa historia!! Lubię takie miejsca – tajemnicze i nie do końca odkryte.

  1. anetagrenda

   Bardzo mnie to cieszy, że zainteresowała Cię historia tego niezwykłego miejsca 🙂

 26. Agata

  OMG! Cudownie, pięknie!

  1. anetagrenda

   Też tak myślę 🙂

 27. Marta

  Jaskinia robi wrażenie. Jest po prostu imponująca. Zdjęcia cudowne aż chciałoby sie tam być i zobaczyć na własne oczy. Świetnie siostrzyczko 😘🙂 ❤

  1. anetagrenda

   Zdecydowanie jest 🙂 Czasami życzenia się spełniają 🙂 Zdjęcia piękne, ale i tak nie pokazują w pełni jej uroków i nie oddają klimatu w niej panującego 🙂

 28. Marta Flak

  Uwielbiam takie miejsca! A ta jaskinia robi wrażenie, na żywo pewnie wywołuje jeszcze większy efekt “WOW” . No i przy okazji dostarczają jakiegoś dreszczyku emocji!

  1. anetagrenda

   Ja również uwielbiam jaskinie i atmosferę w nich panującą. Im bardziej naturalne, tym bardziej interesujące. 🙂

 29. damian

  Zawsze fascynowały mnie jaskinie i wszelkie podziemia. Szkoda, że tak mam tak mało okazji by pozwiedzać te pierwsze, za to znacznie częściej trafiam w podziemia zbudowane przez człowieka. 😉

  1. anetagrenda

   Podziemia też muszą być fascynujące i ciekawe. 🙂 A świat jaskiń jest niezwykły. 🙂

 30. Bartusiowy Blog

  Piękne zdjęcia! Chętnie wybrałabym się w taki rejs…

  1. anetagrenda

   Dziękuję bardzo. :)Życzę Ci, abyś spełniła swoje życzenie. 🙂

 31. Bookendorfina Izabela Pycio

  Za każdym razem jak oglądam te zdjęcia, wpadam w zachwyt i podziw. 🙂

  1. anetagrenda

   Natura jest cudna i zachwycająca. 🙂

 32. MangoMania

  Piękna ta jaskinia, jak z innego wymiaru.

  1. anetagrenda

   To prawda, jest wyjątkowa. 🙂

 33. Krystyna Bożenna Borawska

  Piekne zdjecia , piękna jaskinia, ale ja się boję wchodzić do takich zamkniętych pomieszczeń,
  miejsce na pewnow arte odwiedzenia 🙂

  1. anetagrenda

   Przestrzeń jest ogromna, więc może nie czułabyś się w niej źle, gdyż ma się wrażenie raczej otwartości. 🙂

 34. Lemur Podróżnik

  Wygląda nieco mrocznie:)

  1. anetagrenda

   Jak niemalże każda jaskinia ma swoje tajemnice. 🙂

 1. Kong Lor - magiczna jaskinia krasowa ukryta w Górach Annamskich ... | Życie i podróże

  […] stronie wietnamskiej gór. Tutaj jaskinie,  jak chociażby Phong Nha, o której pisałam w poście www.zycieipodroze.pl/2018/03/28/phong-nha-malownicza-jaskinia-z-najdluzsza-rzeka-podziemna-i-starozy…, będąca również jaskinią z rzeką podziemną, są wręcz oblegane przez turystów. W Laosie […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>