Paradise Cave – magiczna jaskinia pośród gór …

Paradise Cave to niezwykła i magiczna  jaskinia. Choć nie jedyna znajdująca się w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang to najdłuższa. Park, który został wpisany w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się zaledwie 50 kilometrów od miasta Dong Hoi, o którym pisałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2018/03/20/dong-hoi-miasto-roz/.

 

 

 

 

Phong Nha-Ke Bang to miejsce wyjątkowe. W wyniku rozwoju skorupy ziemskiej 464 milionów lat temu powstała tutaj najstarsza formacja wapienna w Azji. Obecnie stanowi ona powierzchnię około 2000 km².  Park został podzielony na 3 strefy, z których jedna objęta jest całkowitym zakazem wstępu. Phong Nha-Ke Bang Park jest jednym z najważniejszych regionów ekologicznych nie tylko w samym Wietnamie.  Pokryty głównie tropikalnym lasem deszczowym jest domem dla wiele zagrożonych gatunków zwierząt. Pośród nich znajdują się czarne niedźwiedzie, tygrysy, słonie, dzikie psy, wół gaur, czy niedawno odkryta saola wietnamska. Duża liczba gatunków fauny i flory występująca na terenie parku jest imponujaca. Ponad 800 zarejestrowanych kręgowców obejmuje  aż 154 ssaki, 117 gadów, 58 płazów, 314 ptaków i 170 ryb.

 

 

 

 

W Phong Nha-Ke Bang znajduje się imponujący system grot i jaskiń o łącznej długości 104 kilometrów. Ponoć jest ich nawet 300. Jeśli chodzi o jaskinie to tylko cztery z nich są dostępne do odwiedzania. System rzek podziemnych jest równie fascynujący. W parku znajduje się jaskinia Hang Son Doong, czyli największa jaskinia na świecie. Plotka niesie, że jest tam i jeszcze większa jaskinia. Kto wie? Son Doong ma 7,3 kilometra długości, 150 metrów wysokości i 200 metrów szerokości. Nazywana jest perełką prowincji Quang Binh i całego Wietnamu. Znajduje się tam magiczny system stalaktytów i stalagmitów, a także unikalny las. Obecnie stalagmity z jaskini Son Doong, których wysokość przekracza 70 metrów, uznawane są za najwyższe znane. To miejsce niewątpliwie niezwykłe, ale już  w tym roku nie ma możliwości tam wejść, gdyż jest to limitowane, a sezon trwa tylko od lutego do sierpnia. Jednakże pozostałe udostępnione jaskinie są równie piękne. Pośród nich znajduje się Paradise Cave, o której dziś będzie mowa.

 

 

 

 

Jaskinia Dong Thien Duong, czyli Paradise Cave, została odkryta przez miejscowego człowieka w 2005 roku. Wówczas British Cave Association rozpoczęło poszukiwania trwające 4 lata. Okazało się, że jaskinia ma 31,4 kilometra długości. To czyni ją najdłuższą suchą jaskinią w Azji. Wysokość może osiągnąć 72 metry, a szerokość 150. Znawcy uważają, że formacja wapienia występująca tutaj jest bardziej spektakularna niż w jaskini Phong Nha. Brytyjscy badacze jaskini będący pod wrażeniem pięknych i spektakularnych stalaktytów i stalagmitów nazwali ją Rajską Jaskinią, czyli Thien Duong-Paradise Cave. Dla turystów udostępniono jaskinię 3 września 2010 roku. Mogą oni podziwiać jaskinię na odcinku 1 kilometra codziennie. Jeśli ma się ochotę eksplorować ją bardziej możliwa jest opcja 7 kilometrowa (czyli 3,5 kilometra w jedną stronę). Wówczas należy mieć odpowiednie obuwie i czołówki. W czasie wysokiego poziomu wody (zwykle od września do grudnia) ta dłuższa trasa zwiedzania jest redukowana do 4 kilometrów. Wybierając tę opcję można przepłynąć wpław przez część jaskini lub popłynąć łodzią. Ponadto zjeść lunch pod ziemią, a jeśli będzie to słoneczny dzień to można zachwycić się promieniami słońca, które przenikają do jaskini.

 

 

 

 

Wnętrze Paradise Cave wydaje się wyniosłe i niebiańskie  jak wielka katedra. Ze sklepionymi sufitami bogatymi w stalaktyty,  różnorodnymi formacjami jest to wyjątkowo piękna jaskinia, a słowa nie są w stanie oddać jej uroku. Do jaskini idzie się pod górę schodami, aby ujrzeć mały otwór. Jednak kiedy wchodzimy już do wnętrza naszym oczom ukazuje się ogromna komnata, niczym pałac, który podziwiamy z rampy. A to dopiero początek naszego zachwytu nad wyjątkowością jaskini. Drewniana promenada prowadzi nas dalej, a naszym oczom ukazują się magiczne konstelacje w postaci nacieków jaskiniowych, czyli różnorodnych speleothemów. Jesteśmy widzami niezwykłego spektaklu powstającego z połączenia cudów natury i wysublimowanego oświetlenia, które znakomicie podkreśla magię i wyjątkowość Paradise Cave. Można by tam pozostać godzinami podziwiając piękno, które nas otacza ze wszystkich stron. Spektakularne stalaktyty i stalagmity zapierają dech w piersiach swą niepowtarzalnością. Jednak, czy słowa mogą je pokazać? … Myślę, że zdjęcia troszkę bardziej. Dlatego zachęcam was, abyście się im przyjrzeli i zapragnęli tam być.

 

 

 

 

Paradise Cave to jaskinia magiczna i niezwykła. Może zachwycić i zadziwić spektakularnymi stalaktytami i stalagmitami, a także naciekami jaskiniowymi tworzącymi w połączeniu  ze światłem niezwykły spektakl. Ja mogłabym tam przebywać godzinami i wam również życzę spotkania z tą rajską jaskinią i jej magiczną niepowtarzalnością.

54 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *