«

»

Mar 20

Dong Hoi, czyli „Miasto Róż” …

Dong Hoi, znane jako „Miasto róż”, to wietnamskie miasto nadmorskie położone u ujścia rzeki Nhat Le. Uważane jest za historyczny i kulturalny relikt z unikalnymi atrakcjami w pobliżu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A dlaczego „Miasto róż”? Otóż krąży wokół tego określenia wiele historii. Jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się ta związana z wizytą rosyjskiego pisarza. Boris Polevoy, autor wielu powieści, odwiedził prowincję Quang Binh w 1964 roku. Wówczas była pora sucha, więc większość kwiatów wyblakła, a jedynie róże zachowały swój piękny, świeży kolor. Jedna z kelnerek  w pensjonacie, w wiosce Duc Ninh, wzięła róże i włożyła je do wazonu ustawionego w salonie. Polevoy wskazał na wazon i powiedział:

-„Róże w Wietnamie są piękne!”.

Z kolei wietnamski poeta Xuan Hoang odpowiedział mu:

– „Wiesz, Francuzi nazywali to miejsce pełnym róż ponieważ wielu ludzi sadzi tutaj róże”.

Następnie pisarz rosyjski w liście do swojego znajomego użył zwrotu „Dong Hoi, gmina Róż”. Od tego czasu ta fraza pojawia się w wielu publikacjach Xuan Hoanga i innych poetów, a stolica prowincji Quang Binh nazywana jest „Miastem róż”.

 

 

 

 

Dong Hoi było małą wioską zanim to Wietnam został podzielony na dwa kraje, czyli Dang Trong na południu i Dang Ngoai na północy. Stało się wówczas ważną twierdzą południowych władców Nguyễn. Mury Dong Hoi uważane były za barierę, która chroniła władców przed atakiem północnej rodziny Trịnh. Dzisiejsze miasto leży na południe od tej granicy. Z kolei podczas wojny w Indochinach między Francuzami i Viet Minh w latach pięćdziesiątych XX wieku baza lotnicza  Dong Hoi została wykorzystana przez Francuzów do ataku na Viet Minh w północno-środkowym Wietnamie oraz na laotańską armię Pathet Lao w środkowym i południowym Laosie. To nie koniec historii miasta. Dong Hoi wyjątkowo ucierpiało podczas wojny amerykańsko-wietnamskiej. Położone było w pobliżu podziału  Wietnamu na północ i południe, a tym samym znajdowało się tuż przy strefie zdemilitaryzowanej. Od tego czasu minęło już wiele lat. Obecnie jest to miejsce, gdzie można zatrzymać się i zrelaksować w pięknym otoczeniu z dala od tłumów i gwarnych miejsc. Rozbite po wojnie z Amerykanami urocze miasteczko powróciło w ostatnich latach na listę miejsc, które warto zobaczyć. Ma aż 12-kilometrową linię brzegową z białymi piaszczystymi plażami. Większość turystów nie zatrzymuje się tu jednak na zbyt długo. A szkoda, bo Dong Hoi z pięknymi plażami, kolorowymi rynkami, spokojem i oczywiście pysznymi owocami morza, rybami oraz wietnamską kawą zachęca, aby tutaj być.

 

 

 

 

Ponieważ wspomniałam o wietnamskiej strefie zdemilitaryzowanej, czyli DMZ dodam, że ustanowiono ją w 1954 roku na konferencji w Genewie, która zakończyła w 1954 roku I wojnę indochińską.  Wietnamska strefa zdemilitaryzowana przebiegała wzdłuż równoleżnika 17° szerokości geograficznej północnej. Znajdowała się około 100 kilometrów na północ od miasta Hue. Tworzyła ona pas ziemi o długości około 100 i szerokości 10 kilometrów. Strefę wytyczono po obu stronach linii demarkacyjnej, której początek znajdował się u ujścia rzeki Ben Hai do Morza Południowochińskiego. Linia biegła dalej w górę rzeki przez około 55 km, a następnie kierowała się do granicy z Laosem. Głównym przejściem granicznym w strefie zdemilitaryzowanej był most Hien Luong.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wracając do miasta Dong Hoi, położone ono było od wieków w strategicznym miejscu. 11 lutego 1965 roku amerykańskie B-52 zniszczyły miasto zrównując je z ziemią. Po bombardowaniu pozostała tylko wieża ciśnień, brama Quang Binh, kościół Tam Toa, fosa i część murów obronnych ją okalających. Do dziś możemy zobaczyć ruiny kościoła, bramę i część murów. Są one traktowane jako symbole odporności miasta i jego siły. Dong Hoi, które powstało z popiołów i zgliszczy obecnie jest stolicą prowincji Quang Binh. Dla wielu osób jest miejscem, z którego wyruszają w stronę położonego zaledwie 50 kilometrów stąd Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O nim i przepięknych, bardzo spektakularnych jaskiniach w nim się znajdujących opowiem w następnym postach. Nadmienię tylko, że wiele z nich nie jest udostępnionych dla zwiedzających i wcale nie myślę, że to źle. Może właśnie bardzo dobrze. Wiele osób wybiera Dong Hoi, aby tutaj nocować, gdyż jest znacznie większym miastem niż Phong Nha i ma lepsze warunki zakwaterowania oraz dobre połączenia komunikacyjne. Można tutaj dotrzeć zarówno drogą powietrzną, kolejową jak i korzystając z autobusów i busów. 

 

 

 

 

Dong Hoi to kilka pięknych, choć pozostałych tylko w maleńkich częściach, jak wspomniałam wcześniej, zabytków. Należą do nich chociażby uznawana za symbol miasta brama Quang Binh. Została ona zbudowana w 1631 roku w czasach dynastii Nguyen i przebudowana w 1825 roku. Na uwagę zasługują ruiny kościoła Tam Toa, czyli katolickiej katedry z 1886 roku. Pozostałe, czyli Cytadela, czy pomnik Mother Suot warte są również, aby je zobaczyć. 

 

 

 

 

Jako ciekawostkę dodam, że Matka Nguyen Thi Suot-Mother Sout żyła w latach 1906-1968. Kobieta była bohaterką w wojnie z Amerykanami. 60 letnia wówczas  niewiasta ryzykowała życiem transposrtując wietnamskich żołnierzy i artylerię w małej drewnianej łódce na drugi brzeg rzeki Nhat Le w latach 1964-1967.  Chcę nadmienić, że Thi Suot urodziła się w 1906 roku w wiosce My Canh, w gminie Bao Ninh koło Dong Hoi w prowincji Quang Binh. Przyszła na świat w biednej rodzinie rybackiej. Następnie poślubiła rybaka, z którym miała pięcioro dzieci. Utrzymywali się z handlu i  transportu rzecznego. Gdy Amerykanie zbombardowali nabrzeże i otaczające je obszary większość przewoźników zaprzestała pływania łodziami, ale nie Thi Suot. Została na stanowisku i dzielnie pomagała przedostawać się żołnierzom przez rzekę. Pomimo wielu nalotów kobieta cały czas radziła sobie świetnie i wykonywała swoją misję omijając wszelkie przeciwności. Jej imię stało się znane w całym kraju. W dniu 11 października 1968 roku Thi Suot zginęła jednak w wyniku ataku amerykańskiego odrzutowca. Została oficjalnie uznana za bohaterkę Wietnamu, a w Dong Hoi możemy podziwiać pomnik z jej wizerunkiem.

 

 

 

 

Dong Hoi poza zabytkami i białymi plażami oraz wydmami porośniętymi świerkami i palmami ma do zaoferowania znacznie więcej. Warto odwiedzić targ z rybami, owocami morza, na który już przed 5 rano rybacy dostarczają świeże ryby i owoce morza. Między 15 a 16 jest kolejna, nieco mniejsza dostawa. Ponadto na targu można kupić pyszne, świeże owoce, kwiaty i inne drobiazgi. Liczne restauracje i bary ogródkowe oferują smaczne potrawy lokalne, znakomitą kawę, nawet z jajkiem, przypominającą kogel mogel tak dobrze mi znany z dzieciństwa. A i dla osób będących zwolennikami kuchni zachodniej znajdzie się coś dobrego. Można tutaj zarówno spacerować, jak i wybrać się na przejażdżkę rowerową. Miasto jest doskonałą bazą wypadową w kierunku parku narodowego i jaskiń, bądź też w stronę Hue, gdzie po drodze można podziwiać tunele Vinh Moc, gdzie my również się udamy następnym razem. Nie sposób bowiem w zaledwie kilka dni zobaczyć tak wiele miejsc. Zresztą jakże różnorodnym pod każdym względem.  Tym razem był czas na zwiedzenie poza samym „Miastem róż” kilku jaskiń i ogrodu botanicznego oraz nacieszenie się spacerami po pustej o tej porze roku plaży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niewątpliwie jeśli chcesz odpocząć od ruchu ulicznego, tłumów turystów i codziennego życia to Dong Hoi jest wspaniałym miejscem na spędzenie kilku dni. Niektórzy zostają tutaj na dłużej zachwyceni spokojną atmosferą miasta i wcale mnie to nie dziwi. My zapewne tam wrócimy, aby jeszcze raz doświadczyć uroków jaskiń oraz udać się w kierunku strefy zdemilitaryzowanej.

Share

40 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Matka na Szczycie

  Fantastyczne zdjęcia! To musi być bardzo ciekawe i klimatyczne miejsce!

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo za komplement 🙂 A miejsce ma swój charakter i niepowtarzalny klimat oraz bogata historię 🙂

 2. Olga Kłos

  Małe miasteczka mają swój niezrównany urok. I tak jest w tym przypadku.

  1. anetagrenda

   To prawda 🙂 Maja niepowtarzalną aurę i jednocześnie są na ogół oazą spokoju 🙂

 3. wysmakowane

  Przez ciebie Wietnam przesuwa mi się wciaz wyżej i wyżej na liście krajów do odwiedzenia!

  1. anetagrenda

   Bardzo miło to usłyszeć 🙂

 4. Sonia

  Z krowami na plaży jeszcze się nie spotkałam, ale jedno jest pewne… tęsknie za takimi temperaturami jak na zdjęciach! 🙂

  1. anetagrenda

   A ja już po raz kolejny widziałam krówki pasące się, bądź odpoczywające na plaży 🙂

 5. Krystyna Bożenna Borawska

  Świetne miejsce i palmy , które lubię 🙂 I jeszcze jakby nasadzili tych róż tak trochę dla turystów 🙂
  Świetne zdjęcia 😉

  1. anetagrenda

   Tak miejsce bardzo miłe i spokojne, a turystów niewielu. Jednak róż za bardzo nie widziałam, choć inne kwiaty owszem 🙂 Miło mi, że zdjęcia się podobają :0

 6. kgrzebyk

  I pomyśleć że słowo pisarza tak mocno wpłynęło na nazwę miejscowości:-) Piękne zdjęcia i wiele ciekawych informacji.

  1. anetagrenda

   Tak, dokładnie tak 🙂 Cieszę się, że artykuł jest dla ciebie interesujący 🙂

 7. Holly

  Bardzo oryginalne miejsce. Tak odległe, że aż szkoda.

  1. anetagrenda

   Od Polski troszkę faktycznie daleko … ale miejsce ciekawe 🙂

 8. Marta

  Fantastyczne miejsce. Przepiękne plaże oraz miasteczko urokliwe czego chcieć więcej. Super zdjęcia siostrzyczko😘💕😊

  1. anetagrenda

   Tak Martusiu, wypoczynek tam by prawdziwą przyjemnością. To doskonałe miejsce na relaks, jak i wdzięczne do fotografowania siostrzyczko 🙂

 9. TosiMama

  Niesamowite miejsce i piękne zdjęcia. Szkoda tylko, że tak daleko;)

  1. anetagrenda

   Miejsce spokojne, ale i z bardzo ciekawa historia w tle 🙂 Cieszę się, ze zdjęcia się podobają 🙂

 10. Bookendorfina Izabela Pycio

  Wiesz jak dotrzeć do mojej podróżniczej duszy, nakręcić wyobraźnię i pragnienie zwiedzenia tych miejsc samemu, uroczo, klimatycznie, tak codziennie, chętnie bym się tam wybrała po spokój i relaks. 🙂

  1. anetagrenda

   Bardzo miło to słyszeć 🙂 Idealne miejsce, aby samemu pozwiedzać, ale i pokontemplować w ciszy 🙂

   1. Bookendorfina Izabela Pycio

    Anetko, dzięki Tobie cała moja rodzina żyje Wietnamem, po każdym nowym wpisie, mam natychmiast nową porcję wiedzy dla nich, coraz bardziej dojrzewa w nas pomysł na zwiedzenie tego kraju. 🙂

    1. anetagrenda

     Bardzo mnie to cieszy:) To prawdziwy komplement dla mnie 🙂 Mam nadzieję, że Wasze plany się skrystalizują i odwiedzicie kraj w którym mieszkam 🙂 a i może wówczas uda nam się spotkać już nie wirtualnie 🙂

 11. Anna Koronowska

  Krowy na plaży to hit. Ale też widziałam w Hiszpanii. Zwierzęta też maja prawo do plażowania;)

  1. anetagrenda

   Dokładnie 🙂 tym bardziej, że nie zakłócają nikomu spokoju 🙂

 12. Ewa

  Ciekawa architektura. Myślę, że mogłoby mi się tam spodobać. Ba, już mi się podoba 😉

  1. anetagrenda

   Bardzo mnie to cieszy 🙂

 13. Agata Pęksyk

  Przeczytałam ale całą moją uwagę skupiły piękne zdjęcia. W rzeczywistości musi być tam jeszcze piękniej.

  1. anetagrenda

   Zdecydowanie jest, gdyż zdjęciom pogoda za bardzo nie sprzyjała. 🙂

 14. Justyna

  Muszę przyznać, że się zachwyciłam 😀

  1. anetagrenda

   To radość dla mnie 🙂

 15. Karolina / Nasze Bąbelkowo

  Kolejne urokliwe miejsce – a tak świetnie zaopatrzonego targu z owocami chyba jeszcze nie widziałam. Prawdziwe bogactwo.

  1. anetagrenda

   Tak miejsce urokliwe, a w Wietnamie targi i bazarki tak właśnie wyglądają – kolorowo i różnorodnie 🙂

 16. Sylwia

  Ależ piękne tereny 🙂

  1. anetagrenda

   To prawda, piękne miejsce 🙂

 17. kontaktopowiemci

  Przepiękne zdjęcia i w czasie naszej wiosno-zimy aż się marzy znaleźć się w takim miejscu!

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję, a miejsce mnie tak zachwyciło, że zamierzam tam wrócić 🙂

 18. Michalina | jakchcetomoge.pl

  Nie słyszałam wcześniej o tym miejscu. 🙂

  1. anetagrenda

   To teraz masz okazję 🙂

 19. NewEnglandBlog.pl

  Idealne miejsce dla mnie, zero turystów i krowy na plaży. Lubię takie klimatyczne miejsca.

  1. anetagrenda

   Ja też preferuję bywanie w miejscach położonych z dala od tych wybieranych na ogół przez turystów. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>