«

»

Gru 09

Niezwykłe bogactwo kultury wietnamskiej …

Bogactwo kultury jest w Wietnamie zachwycające. Jest to kraj wielokulturowy, o długiej, niezwykłej historii trwającej już ponad 4000 lat. Stanowi ona magiczną mieszankę wynikającą z połączenia orientu z zachodnimi elementami i tradycji z nowoczesnością. Niewątpliwie kulturę i tradycje wietnamskie cechuje indywidualny, wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

dsc00342

 

dsc00340

 

9

Proces rozwoju i modernizacji jest zauważalny zwłaszcza w dużych miastach. Jednakże wciąż w Wietnamie jest wiele miejsc tradycyjnych, w których nadal stosuje się dawne metody uprawy roli i hodowli zwierząt, a większość prac wykonuje się ręcznie.  I choć niewątpliwie jest ona niełatwa jakże miło spogląda się na ten sielski krajobraz życia codziennego. Kobiety i mężczyźni w charakterystycznych kapeluszach na głowach i skromnie odziani pracują w polu, bądź pilnują wypasające się kozy, krowy, czy bawoły. Nierzadko i dzieci pomagają rodzicom.

imgp3295

 

14729087_1791281784492608_3295085833261600234_n1

 

14364727_1791280817826038_460646431425393956_n1

W innych z kolei miejscach ubrane w kolorowe stroje kobiety tkają ubrania, chusty, pledy i ozdoby, bądź pracują przy wycince bambusów, czy traw. Sprzedają również owoce, które urosły na ich krzewach i drzewach, czy polach, bądź zebrany miód, który znajduje się w ulach przy domach.

imgp1179

 

14611034_1791281781159275_4533828369698720495_n1

 

imgp3172

Wietnam jest domem dla 54 grup etnicznych. Znakomitą większość, czyli około 86% stanowią Wietnamczycy nazywani Viet. Zamieszkują oni głównie tereny nizinne oraz rejony delty Rzeki Czerwonej i Deltę Mekongu. Z innych mniejszości etnicznych najliczniejszą grupą są Tay stanowiący około 2% populacji, Thai, Muong, Khmer, Hoa, czyli Chińczycy, Nung, Hmong oraz Cham. Pozostałe stanowią niewielki procent całej populacji, a niektóre z nich tworzą grupy tylko kilkuset osobowe. W większości przypadków zamieszkują oni regiony górskie i wyżyny.

dsc00180

 

dsc00199

 

imgp3207

Kultura i tradycja idzie w parze z podziałem na grupy etniczne, a także z lokalizacją. Inne tradycje i styl życia zauważa się na północy kraju wśród grup etnicznych H’mong, Thai, Dao, czy Tay, gdzie można podziwiać ich różnorodność, a inne w grupach żyjących na płaskowyżu centralnym na przykład Mnong, Edeh, Bahnar charakteryzujące się prostym, niemalże prymitywnym życiem, a jeszcze zupełnie odmienne w środowisku Chamów, żyjących na wybrzeżu i preferującym murowane domy i obiekty, które do dziś możemy podziwiać. Znajduje się pośród nich wiele miejsc Światowe Dziedzictwo Kulturowego wpisanych na listę UNESCO. Zapewne należy tutaj wymienić Zakazane Miasto i zespół zabytkowy w Hue i Sanktuarium w My Son, czy też Hoi An.

imgp7172

 

imgp6709

 

imgp6879W Wietnamie, ze względu na bardzo bogatą historię, tradycje i różnorodne wpływy kulturowe powstało wiele różnych unikatowych i niezwykłych form muzycznych oraz teatralnych, takich jak śpiewy quan họ, dźwięki gongów i muzyka dworu cesarskiego Nhã nhạc oraz teatr kukiełek na wodzie  które zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

imag1364

 

imgp1457

 

imgp1458

Wietnam jest krajem zróżnicowanym pod względem religijnym. Wiara jest stosunkowo mocno zakorzeniona, jednak Wietnamczycy nie obnoszą się z nią publicznie. Raczej w ciszy modlą się i składają ukłony oddając w ten sposób cześć i szacunek swoim bogom. Ponad 67% ludności wyznaje buddyzm, około 17% animizm, 7% taoizm, 9% katolicyzm, a resztę stanowią wyznawcy daoizmu, konfucjonizmu, odmian islamu, a także zwolenników Cao Dai i Hoa Hao. Jest szereg osób łączących różne religie, wierzenia i wyznawane wartości.

imgp3426

 

imgp2880

 

imgp2113

Wietnamczycy mają także swoje przesądy, szczęśliwe i nieszczęśliwe liczby. I tak na przykład nie powinno się mówić, że niemowlę, czy małe dziecko jest ładne, albo dobrze się rozwija, ani dotykać dzieci po głowie, czy twarzy. Na weselach nie obdarowuje się państwa młodych ostrymi przedmiotami mogącymi rozerwać więź między nimi. Cyfry 6 i 8 są uznawane za szczęśliwe, z kolei 7,9 i 13 za nieszczęśliwe. Do tego stopnia, że często w budynkach mieszkalnych nie ma nawet pięter oznaczonych liczbą 13, tylko na przykład jest 12, a potem 14, bądź 12 a następnie 14A.

dsc00192

 

dsc00163

 

dsc00185

Niewątpliwie zauważalny jest kult przyrody, człowieka i kult erotyzmu oraz seksualności. Zarówno fallus, jak i wagina uznawane są za bardzo ważne, gdyż gwarantują rozwój życia, nowego życia. Wiele rzeźb i obrazów oraz dekoracji na pomnikach, grobowcach, filarach przedstawia je potwierdzając wagę kultu erotyzmu lub seksualności. Zauważalne sa one również w celebrowaniu ważnych wydarzeń, tańcach i kulturze.

imgp2568

 

imgp2491

 

imgp2562

Bardzo ważnym kultem jest celebrowanie pamięci przodków i oddawanie im wyrazów szacunku. Zarówno w domach, jak i świątyniach oraz pagodach znajdują się ołtarzyki na ich cześć. Kult przyrody jest również zauważalny, zwłaszcza na wsiach, gdzie mieszkańcy żyją z uprawy roślin i zwierząt i mają świadomość w jakim stopniu na ich plony wpływa natura. Czczą w związku z tym na przykład Matkę Gór, Matkę Rzek, Matkę Nieba i inne postaci, jak i rośliny oraz zwierzęta. Ponadto z ust do ust krążą legendy o smoku, o żółwiu i wiele innych brzmiących równie fantastycznie.

imgp2486

 

imgp2599

 

imgp2471

Dla Wietnamczyków najważniejszym świętem jest  Nowy Rok czyli Tet Nguyen Dan, w skrócie nazywany Tet. Obchodzony jest pierwszego dnia, pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego. Tet jest najważniejszym świętem w roku i ma dla Wietnamczyków ogromne znaczenie. Wierzą oni bowiem, że to co już było przeminęło, zwłaszcza niepomyślne wydarzenia w minionym roku, a teraz mają szansę, aby ponownie zacząć to, co nowe i dobre. Przed dniami wolnymi spłacają swoje zobowiązania, aby nie przenosić ich na Nowy Rok. W czasie obchodów i celebrowania Tet Wietnamczycy spotykają się ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, aby wspólnie świętować i czcić pamięć przodków.

imgp3237

 

imgp3126

 

imgp2234

Wietnamczycy preferują prosty styl życia, są racjonalni i pragmatyczni. Odnosi się wrażenie, że  ważne jest dla nich przede wszystkim zaspokojenie codziennych potrzeb i życie według określonego rytmu dnia, czy też miesiąca lub pór roku. Zauważalne jest to także w doborze składników do posiłków. Są to przede wszystkim warzywa, z dodatkiem ryb, krewetek, czy mięsa najczęściej gotowane i grillowane, rzadziej poddane innej obróbce termicznej. A każdy posiłek rozpoczyna i kończy filiżanka zielonej herbaty.

imgp6594

 

imgp2593

 

imgp8530

Niezaprzeczalnie kulturę i tradycje Wietnamu cechuje indywidualny i niepowtarzalny charakter. Bogactwo form artystycznych jest zachwycające, a zabytki są niezwykłe. Zapewne ogromna ilość grup etnicznych ma tutaj ogromne znaczenie. Sprawia bowiem, że w Wietnamie jest różnorodnie, kolorowo i bardzo interesująco. Połączenie orientu z zachodnimi elementami i tradycji z nowoczesnością potęguje niezwykłe bogactwo kultury wietnamskiej.

Share

72 Komentarze

Skip to comment form

 1. Dyrdymała

  Ciekawy wpis, dzięki któremu dowiedziałam się kilki interesujących rzeczy o Wietnamie, który z pewnością chciałabym pewnego dnia odwiedzić. Co do np. niedotykania małych dzieci po buzi/głowie to myślę, że jest to w pewnym stopniu nawet niewykonalne 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuję bardzo. Przez to, że podróżujemy poznajemy nowe miejsca, ludzi z ich kulturą, zwyczajami oraz tradycją i jest to fascynujące, choć niektóre sprawy mogą nas dziwić, albo zaskakiwać 🙂

 2. Samanta Wolbach

  Chciałabym kiedyś wybrać w takie miejsce 🙂

  1. anetagrenda

   Życzę Ci tego z całego serca 🙂

 3. dizajnuch

  Przepiękne zdjęcia. Niedawno wróciłem z Tajlandii, strasznie mi się tamte rejony Azji spodobały, więc kto wie, kto wie 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuję bardzo 🙂 i zachęcam do poznawania tej części świata 🙂

 4. Hamak Life

  Nowy Rok w tamtej strefie klimatycznej i kulturowej obchodziłam w Tajlandii i Laosie – polecam! To dopiero jest impreza! W ogóle to ważne święto w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej. Nasze, europejskie przy nim jest szare, banalne, nic nie znaczące…A Wietnam mi się konsekwentnie śni od paru miesięcy…może dlatego, że w swojej półrocznej azjatyckiej wyprawie w konsulacie wietnamskim w Luang Prabang przeżyłam zdarzenie mistyczno-istotne…i w końcu tam nie dojechałam 😉

  1. anetagrenda

   Tak to prawda. Ten nasz obchodzony jest dość skromnie tutaj w Azji, choć na przykład w Hong Kongu jest wyjątkowo, ale gdy nadchodzi Tet, czyli Chiński Nowy Rok na ulicach jest niezwykle, magicznie, pięknie, kolorowo i przede wszystkim radośnie. Życzę Ci, abyś i do Wietnamu dotarła, choć jak dla mnie to właśnie Laos był krainą która mnie urzekła i zapewne będę tam wracać. Jednakże Wietnam ma wiele magicznych miejsc i wspaniałą, bogatą kulturę, którą niewątpliwie warto poznać 🙂

 5. Katarzynatuitam fotopamiętniki

  Ale kolorowo, a zieloną herbatę uwielbiam i mogłabym kończyć i zaczynać nią każdy posiłek 🙂

  1. anetagrenda

   Feria barw faktycznie jest niezwykła, a zielona herbata to magia ukryta w każdej filiżance 🙂

 6. Anna

  Zaciekawiło mnie to z tymi numerami w budynkach, to ciekawe, że pomija się te uznawane za nieszczęśliwe. Z drugiej strony również to zróżnicowanie jest bardzo ciekawe, ponieważ skoro są tak wielkie różnice to na pewno Wietnam staje się o wiele ciekawszy. Dodam jeszcze, że bardzo podobały mi się zdjęcia 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, Wietnam to ciekawy kraj z bogatą kulturą i zwyczajami mniejszości etnicznych. Wiele tutaj można zobaczyć i jeszcze więcej doświadczyć. Dziękuje bardzo za komplement odnośnie zdjęć. Uwielbiam je. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 7. smileyprojectpl

  WoW! To dopiero musi być wyprawa! 🙂 Zazdroszczę, ale mam nadzieję kiedyś pójść w twoje ślady 🙂

  1. anetagrenda

   Zachęcam 🙂 Wietnam to niezwykły kraj pełen niespodzianek 🙂

 8. Mirella

  Uwielbiam takie wpisy! 😀 😀 Z przyjemnością czytałam, ale nie ukrywam, że chciałabym zobaczyć wszystko na żywo 😉 😀

  1. anetagrenda

   Dziękuję bardzo :), jednakże zgadzam się, że kulturę innych narodów poznaje się najlepiej będąc blisko i doświadczając jej osobiście 🙂

 9. Karolina Kary B

  Jakoś nigdy nie ciąnęło mnie w tamtą stronę, a po Twoim wpisie widzę, że niesłusznie 🙂

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo i zachęcam jeśli będziesz miała ochotę zawitać w te strony, czy to do Wietnamu, czy Laosu, czy innej niezwykłej azjatyckiej krainy 🙂

 10. marina

  Marzy mi sie podroz do Wietnamu, a Ty przedstawiasz to w taki sposob, ze chce tam jechac nawet jutro!

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo 🙂 Marzenia się spełniają prędzej, czy później, a Wietnam, zresztą tak jak i inne kraje Azji jest wyjątkowy i zapewne warto tutaj pobyć jakiś czas 🙂

 11. Ewa Sobania

  Niestety miałam styczność tylko z kuchnią wietnamską, ale bardzo ją lubię 😃

  1. anetagrenda

   Świetnie 🙂 Jest świeża i aromatyczna oraz zachęcająca do kosztowania i delektowania się nią 🙂

 12. Natasha

  Intrygują mnie azjatyckie kraje. Marzę o wyprawie do Indii, Japonii i Korei, ale Wietnam również wydaje się bardzo ciekawy. Mam nadzieję, że kiedyś tam dotrę. 🙂

  1. anetagrenda

   Wcale Ci się nie dziwię, bo mnie też intrygują i fascynują 🙂 Życzę Ci, abyś odwiedziła te, o których marzysz 🙂

 13. Anna M-a

  Teatr kukielek jest cudny 🙂
  Strasznie mnie ciekawi kultura polnocy. Jeszcze nie bylam tam, najdalej w centralnym Wietnamie – Hoi An i Da Nang. Niedlugo sie zamierzam na Ha Long, ale jeszcze czekam na dobra pogode:)

  1. anetagrenda

   Ja z kolei niewiele widziałam na południu, choć w Ho Chi Minh i Na Phu Quoc byliśmy, a w środku najdalej okolice Dak Nong, poniżej Pleiku 🙂 Kultura na północy jest bardzo interesująca i bogata Aniu 🙂 A co do Ha Long jeszcze chwilkę się wstrzymaj i poczekaj na słoneczko 🙂 Widoki nieziemskie 🙂

 14. Karolina

  Piękne zdjęcia, bije z nich taka harmonia :)) A Ty jak się tam czułas? Życie tam płynie chyba nieco wolniej, prawda? Przeciekawa część świata, mam nadzieję móc się tam kiedyś wybrać 🙂

  1. anetagrenda

   Bo tak można się tutaj czuć, a ja nadal to odczuwam, gdyż tutaj mieszkam już 1,5 roku. Z Azja jest bardzo ciekawa, orientalna i wyjątkowa 🙂

 15. Dorota Chen-Wernik

  Wybrałabym się jeszcze raz do Wietnamu. Jest tak bardzo różnorodny, że można by spędzić wiele miesięcy na zwiedzaniu i poznawaniu go.

  1. anetagrenda

   To prawda Dorotko 🙂 Potrzeba wiele miesięcy, aby poznać Wietnam i to, co ma do zaoferowania. Ja wciąż odkrywam nowe miejsca, ludzi, rzeczy i możliwości 🙂

 16. Monika

  Niesamowite kolory. Kontrasty, które wszystko ożywiają. Coś wspaniałego.

  1. anetagrenda

   Dokładnie tak. Wyglądają pięknie niezależnie od otoczenia 🙂

 17. pożeram strony

  Może Wietnam nie jest bogaty, lecz te kolory, przyroda i mimo wszystko uśmiechnięci ludzie sprawiają, że coś tam człowieka ciągnie.

  1. anetagrenda

   Zgadzam się z Tobą, choć obecnie Wietnam to kraj rozwijający się, a ponoć Wietnamczycy mają w bankach więcej oszczędności niż Polacy 🙂 🙂

 18. augustc

  Wietnam do tej pory kojarzył mi się z barami szybkiej obsługi. 🙂 Jestem zaskoczony, że tam jest jakaś kultura 🙂

  1. anetagrenda

   Miło być zaskoczonym i spojrzeć na dany kraj z innej perspektywy 🙂

 19. adrianatravelmonologues

  Za każdym razem jak tu jestem, wynoszę sporo wiedzy! Nie byłam w tamtych kierunkach, ale po takiej porcji informacji i przepięknych zdjęć, ma się ochotę szybko kupić bilet i zanurzyć się w tamtej kulturze 🙂 Dzięki wielkie! Pozdrawiam, A.

  1. anetagrenda

   Bardzo miło mi to słyszeć 🙂 Fantastycznie mieć poczucie, że to co piszemy podoba się komuś, jest przydatne i zachęca do odwiedzenia opisywanych miejsc 🙂 Dziękuję bardzo za ciepłe słowa i pozdrawiam serdecznie 🙂

 20. Młodzi na Dorobku

  taką reflekcję mam: i co, u nas lepiej? Żyją blisko natury, w zgodzie ze zwyczajami, zdrowo, aktywnie. Tylko pozazdrościć

  1. anetagrenda

   Odpowiem Ci tak, że to od każdego z nas zależy jak i gdzie chcemy żyć. Ja lubię moje życie w Wietnamie z jego plusami i minusami, a kultura wciąż mnie potrafi zaskoczyć i zadziwić 🙂

 21. Klaudia / Ja Zwykła Matkaa

  Piękne zdjęcia :), te barwy I widoki. Wiwtnamska kultua bardzo ciekawa, zazdroszczę wam że możecie namacalnie ją poznawać. Piszesz że dzieci wietnamskie są bardzo angażowane w prace domowe, gospodarcze. Kurcze nasze polskie dzieci są trochę rozpieszczone, zmanierowane, roszczeniowe I leniwe, widzę to po swoich . Staramy się to zmienić 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękujemy bardzo 🙂 Wietnam jest niezwykły. Dzieci dość dużo tutaj pomagają i wiem, że w Polsce to już inny czas teraz, ale warto choć trochę zachęcać pociechy do angażowania się w sprawy domowe 🙂

 22. ksiazkowepowroty

  Bardzo ładne zdjęcia i ciekawy tekst. Mimo wszystko nadal nie ciągnie mnie w tamte strony – ta kultura jest dla mnie zbyt obca, egzotyczna i wiem, że nie potrafiłabym się tam odnaleźć. Wolę bardziej swojskie klimaty – Europę, sczegolnie te rejony, które zamieszkują Słowianie. Niemniej z pewnością udało Ci się przekonać niejedną osobę do wyjazdu do Wietnamu. 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo 🙂 Wszyscy mamy swoje ulubione miejsca i krainy, a niektórzy tak, jak ja lubią podróżować do wielu z nich. Dla mnie Azja jest niezwykła, orientalna i fascynująca, ale myślę, że to niekoniecznie miejsce dla każdego 🙂

 23. Artur

  Wschodnie kultury i cywilizacje są dla nas zawsze fascynujące. Tajemnica polega na zupełnej odmienności od tego, co znamy. Dlatego tak chętnie wybieramy się do Chin, Wietnamu czy Japonii. I zachwycamy się za każdym razem.

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo, bo i ja tak się czuje w azjatyckich krainach 🙂

 24. Grzegorz Gądek

  Kultura wschodu za każdym razem zaskakuje i zastanawia nas – przybyszów z odległej “ostoi cywilizacji”, którzy myślimy, że grunt kultury helleńskiej jest jedyny i nieodparty. Czytając Twój tekst gęsto przeplatany świetnymi zdjęciami ma się ochotę rzucić to wszystko i pojechać tam – nieważne czym.

  1. anetagrenda

   Dziękuję bardzo 🙂 To niesamowite odczucie, gdy słyszy się takie słowa 🙂 Jedź, próbuj, doświadczaj chciałoby się rzec 🙂

 25. Pau Elegancka

  Z Twojej opowieści o Wietnamie wnoszę, że ludziom tam żyje się spokojnie, mniej skomplikowanie, pełniej niż nam goniacym.za kolejnymi dobrami spadkobiercami Zachodu. Tak jest czy to tylko moje wrażenie?

  1. anetagrenda

   Zapewne żyją inaczej i ma się wrażenie, że potrafią cieszyć się chwilą :), ale za dobrami też gonią, zwłaszcza w miastach, choć nie na taką skalę, jak na Zachodzie.

 26. Nadrabiająca

  Wietnam to jedno z moich największych marzeń. Obiecałam sobie, że kiedyś choć raz chcę zobaczyć go na własne oczy. Może kiedyś się uda. Piękne zdjęcia. to musi być niezwykłe obcować z tak wspaniałą kulturą! 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!

  1. anetagrenda

   Bardzo miło to słyszeć. Życzę Ci, abyś tutaj dotarła i pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

 27. Klaudia (Guess What)

  Świetna fotorelacja, aż chce się tam jechać i wszystko zobaczyć na własne oczy!

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło. I zgadzam się, że warto widzieć to na własne oczy 🙂

 28. Bebe Talent

  Pięknie. Tam jeszcze nie dotarłam, a zdjęcia pokazują niezwykle malowniczą prostotę życia tamtejszych ludzi.

  1. anetagrenda

   Może kiedyś będziesz mogła zobaczyć to na własne oczy, gdy już tutaj dotrzesz 🙂

 29. Mirek Wilk

  Pomarzyć sobie można. Dobrze że za marzenia nie karzą 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, jak piszesz marzyć możemy, ale i realizować marzenia też 🙂

 30. Monika Antoniak

  Przepiękna fotorelacja!

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo, że Ci się spodobała 🙂

 31. Marta

  Ciekawe to z pomijaniem nieszczęśliwych numerów na budynkach.

  1. anetagrenda

   Te pierwszy raz o tym usłyszałam tutaj, ale ponoć w innych krajach tez pomija się niektóre liczby 🙂

 32. krystynabozenna

  Chyba nigdy nie trafię do Wietnamu, więc warto pooglądać…

  1. anetagrenda

   Miłego oglądania i podróżowania z moim blogiem 🙂

 33. niepoczytalna

  Niezwykle kolorowe miejsce.
  Trochę jakby czas się tam zatrzymał dawno temu…

  1. anetagrenda

   Zwłaszcza w niektórych wioskach, przede wszystkim w górach, nierzadko odnosi się takie wrażenie. 🙂

 34. Zołza z kitką.

  Ten kraj jest tak kolorowy, że zachęca do podróży! 🙂

  1. anetagrenda

   Warto go odwiedzić i poznać choć trochę. 🙂

 35. Mynio

  Właśnie widzę po zdjęciach, że tamtejsza kultura jest bogata nie tylko w smaki, ale również w kolory – te ubrania, drobiazgi – we wszystkich kolorach.

  1. anetagrenda

   Zwłaszcza stroje i rękodzieła są kolorowe. 🙂

 36. Kasia

  To tak fascynujący kraj i tak odmienna i bogatą kulturą ( A do tego pyszną kuchnia), że chyba trzeba by poświęcić kilka lat, żeby poznać wszystko dobrze. Wietnam wciąż niestety jeszcze kest w sferze moich marzeń podróżniczych

  1. anetagrenda

   Życzę Ci, aby się spełniło. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>