«

»

Gru 06

Mikołajki, czyli radosny zwyczaj znany od wieków …

Dookoła już nastrój świąteczny. Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Również w Wietnamie, choć tak jak dziś za oknem słoneczko od samego rana przygrzewa, a śniegu 🙂 tutaj zapewne nie ujrzymy. Dookoła widać pięknie przystrojone choinki, dekoracje i iluminacje świetlne. Hanoi, tak jak i inne miasta na świecie, zachęca, aby przygotowywać się już do Świąt. Może nie z takim rozmachem jak ma to miejsce w miastach europejskich, czy amerykańskich, ale wygląda to również interesująco i czuje się wyjątkową aurę.

dsc00420

 

imgp2618

 

dsc00422

 

dsc00444

 

imag2798

Zauważalne jest to, że tradycje zachodnie są także adaptowane do tutejszych warunków. Najbardziej jednakże w tym komercyjnym wydaniu, ale tak to już jest w azjatyckich krajach rozwijających się do których obecnie śmiało można zaliczyć Wietnam. Dziś Mikołajki, które i tutaj celebrujemy. A w miejscu gdzie mieszkamy dzieci już w sobotę otrzymały dary od Świętego Mikołaja, gdyż był to dzień wolny i mogły się spotkać razem z całymi rodzinami w jednym miejscu w blasku świateł choinki oraz różnych świątecznych iluminacji.

dsc00429

 

dsc00449

 

dsc00436

A czymże są Mikołajki?

Gdy sięgniemy głęboko do historii okazuje się, że Mikołajki zapoczątkował, choć w zupełnie innym wydaniu niż obecnie, Biskup o imieniu Mikołaj. Żył on na przełomie wieku III i IV w Myrze. Ponieważ odziedziczył dużą fortunę postanowił rozdać ją ludziom którzy jej najbardziej potrzebowali.  Co istotne, czynił to anonimowo. Zatem obdarowani nie wiedzieli kim jest dobra dusza pomagająca im w biedzie, czy też chorobie. Mikołajki odbywają się dokładnie w rocznicę jego śmierci, czyli 6 grudnia.

dsc00414

 

mikolajki

 

dsc00410

Jednakże wiarygodne informacje dotyczące Mikołajek pochodzą dopiero z XIV wieku. Wówczas w Holandii uczniowie otrzymywali jako podarunek dzień wolny od nauki. Od XVIII wieku zaczęto celebrować Mikołajki w trwającej do dziś formie. Obecnie uważa się, że prezenty przynosi i obdarowuje nimi dzieci małe i duże 🙂 Święty Mikołaj, którego ciągną sanie zaprzężone w renifery.

dsc00425

 

12345448_1660555367565251_628004876274852808_n1

 

dsc00412

W Polsce zwyczaj obdarowywania się podarunkami został zapoczątkowany w XVIII wieku. Tak wskazują różne źródła. Wówczas to zapoczątkowano tradycję Mikołajek w naszym kraju, a bynajmniej na terenach zamieszkałych przez Polaków. Po dziś dzień w nocy z 5 na  6 grudnia umieszcza się w butach, bądź pod poduszką prezenty dla dzieci, które budząc się rano sprawdzają z radością czymże zostały obdarowane. Dawniej były to dary w postaci owoców, orzechów, ciastek i cukiereczków. Obecnie prezenty często przyjmują inny wymiar i wcale nie wiem, czy to dobrze, czy też nie. Jednakże tradycja obdarowywania jest wciąż taka sama.

dsc00436

 

dsc00427

 

dsc00429

Niekiedy Mikołajki są modyfikowane i prezenty zamiast do buta, czy pod poduszkę trafiają do porozmieszczanych w mieszkaniu, czy domu, świątecznych skarpet, bądź też są wręczane osobiście, zwłaszcza gdy prezentem jest bilet na wydarzenie kulturalne lub planowaną podróż, o których warto poinformować wcześniej ze względu na czas wolny niezbędny, aby w nich uczestniczyć i je zrealizować. Zwyczaj Mikołajek pielęgnowany jest w domach, ale i w szkołach, czy pracy.

dsc00423

 

12316631_1660982090855912_6397181669891640896_n1

 

dsc00416

Mikołajki to bardzo radosny, aczkolwiek komercyjny dzień, w którym możemy obdarować nasze dzieci, czy też partnera serdecznym prezentem. A czyż może być coś cenniejszego niż uśmiech na twarzy osób, które kochamy? Cudownie jest bowiem otrzymywać prezenty, ale jakże bardziej magiczną jest chwila, w której to my nimi obdarowujemy bliskie nam osoby czyniąc tę chwilę wyjątkową.

dsc00441

 

dsc00452

 

dsc00419

 

dsc00451

 

dsc00446

Zatem życzę Wam Moje Drogie Czytelniczki i Moi Drodzy Czytelnicy magicznych chwil spędzonych z bliskimi Wam osobami, prezentów wywołujących radość w sercu i uśmiechów szczęścia na twarzach obdarowywanych 🙂 Szczęśliwych Mikołajek 🙂

Share

8 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Made by Wife

  Miło wiedzieć, że cały świat przygotowuje się do świąt. W Holandii niestety skromne są te przygotowania i muszę przyznać, że tęsknię do bogatych wystaw, choinek i kolęd na polskich ulicach

  1. anetagrenda

   Tak cały świat się przygotowuje, ale muszę przyznać, że mi właśnie tak jak Tobie najbardziej brakuje polskich kolęd dlatego też słuchamy ich w domku razem przy naszej choince podczas wieczorów grudniowych 🙂

 2. Młoda mama pisze

  Ja bardzo lubie Mikołajki. To jeszcze jeden kolejny dzień, by pomyśleć o innych

  1. anetagrenda

   Tak, dokładnie tak 🙂

 3. Mirka C

  Wzajemnie Aneto 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo Mirko 🙂

 4. zaneta szot

  nigdy nie zastanawialam sie skad pochodzi to swięto, piękne równiez mają iluminacje

  1. anetagrenda

   Tak dekoracje i iluminacje są piękne w niektórych miejscach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>