Niezwykłe Parki Narodowe w Wietnamie …

W Wietnamie flora i fauna są bardzo bogate. Znajduje się tutaj ponad 30 różnorodnych Parków Narodowych reprezentujących zróżnicowane gatunki roślin, owadów, gadów i zwierząt. Lista parków przedstawia się następująco: Hoang Lien – Lao Cai, Ba Be – Prowincja Bac Kan, Bai Tu Long – Prowincja Quang Ninh, Xuan Son – Prowincja Phu Tho, Tam Dao – Prowincja Vinh Phuc, Ba Vi – w pobliżu Hanoi, Cat Ba – w pobliżu Hai Pongu, Cuc Phuong – Prowincja Ninh Binh, Xuan Thuy – Prowincja Nam Dinh, Ben En – Prowincja Thanh Hoa, Pu Mat – Prowincja Nghe An, Vu Quang – Prowincja Ha Tinh, Phong Nha – Ke Bank w Prowincji Quang Binh, Bach Ma – Prowincja Hue, Chu Mom Ray – Prowincja Kontum, Kon Ka Kinh – Prowincja Gia Lai, Yok Don i Chu Yang Sin w Prowincji Dak Lak, Bidoup Nui Ba – Prowincja Lam Dong, Bu Gia Map – Prowincja Binh Phouc, Lo Go Xa Mat – Tay NInh, Phuoc Binh i Nui Chua w Prowincji Ninh Thuan, Cat Tien – Prowincja Dong Nai, Con Dao – Prowincja Vung Tau, Tram Chim – Prowincja Dong Thap, U Minh Thuong i Phu Quoc – Prowincja Kien Giang, Mui Ca Mau i U Minh Ha w Prowincji Ca Mau. Istnieją również cztery parki narodowe uznane przez ASEAN: Hoang Lien, ba Be, Chu Mom Ray i Kon Ka Kinh. Z kolei UNESCO wyróżniło Phong Nha w Prowincji Ke Bang oraz Bai Tu Long leżący w Ha Long Bay oraz  Cu Lao Cham i Cat Tien National Park. Poza Parkami Narodowymi występują też Rezerwaty Przyrody. Wszystkie z nich są wyjątkowe, ale niektóre zasługują na szczególne wyróżnienie.

imgp8053

imag2008

imgp2133

Cat Ba National Park – znajduje się na jednej z wysp, czyli Cat Ba, 60 km na wschód od miasta Hai Phong. Powstał w 1986 roku. Łączna jego powierzchnia wynosi łącznej 15200 ha, przy czym 9800 ha to ziemia i lasy, a 5400 ha to obszar morski. Rozciąga się na obszarze miasta Cat Ba i sześciu gmin Gia Luan, Phu Long, Hien Hao Xuan Dam, Tran Chau, Viet Hai. Składa się z kompleksu gór wapiennych pokrytych roślinnością.  Znajdują się tutaj tropikalne lasy deszczowe. Ponadto występuje wiele gatunków zwierząt, ptaków i gadów. Wiele roślin to unikalne gatunki występujące właśnie w tym parku i dlatego znajdują się pod ochroną. Flora występująca na tym terenie składa się z 408 gatunków drzew, 661 roślin leczniczych, 196 jadalnych roślin i 203 gatunków drzew ozdobnych. Ponadto występuje w tymże parku 53 gatunki ssaków, 46 ptaków, 45 gatunków gadów i co wydaje się aż niemożliwe 247 gatunków owadów. Podróżować można wieloma wyznaczonymi szlakami prowadzącymi przez góry, jaskinie, morze i jeziora.  Każdy z nich gwarantuje przeżycie niezwykłej przygody i oferuje niepowtarzalne doświadczenia.  W Parku Narodowym Cat Ba można spędzić jeden dzień, albo i więcej jeśli ktoś ma ochotę zostać w tym niezwykłym, fascynującym i bogatym w przedstawicieli fauny i flory oraz jednocześnie spokojnym miejscu na dłużej.

imgp1835Cuc Phuong National Park – jest najstarszym i największym parkiem narodowym w Wietnamie. Powstał w 1962 roku. Znajduje się on między północną prowincji Ninh Binh, Hoa Binh i Thanh Hoa. Posiada atrakcyjne krajobrazy i bogatą przyrodę. Składa się  w 90 procentach z lasów deszczowych. Resztę stanowią skały wapienne.  Park jest domem dla jakże różnorodnych tysięcy roślin, zwierząt, ptaków i owadów. Ponadto w kwietniu i maju można zobaczyć dosłownie tysiące żywych motyli. Zwiedzający mogą oglądać zagrożone gatunki zwierząt i pięknych drzew oraz roślin spacerując ścieżkach stworzonymi wprost do wędrówek, wdychając przy tym wyjątkowo świeże powietrze. Wraz z niezwykłą fauną i florą oraz z niezwykłymi skałami wapiennymi, jaskiniami i grotami stanowi on wyjątkowy ekosystem na skalę światową. Najlepszy czas, aby go odwiedzić to okres od kwietnia do listopada.

imgp1161

Phong Nha – Ke Bang National Park – położony jest w Prowincji Quang Binh przy granicy z Laosem. W tym parku bogactwo jaskiń, których jest około 300 oraz fauny i flory, w tym wielu gatunków zagrożonych wyginięciem, zadziwia. Jakże wspaniale natura komponuje się tutaj ze sp0kojnym życiem ludzi żyjących dookoła. Można spacerować, chodzić, ale także pływać łodziami, aby zgłębiać tajemnice tego niezwykłego, magicznego miejsca. To właśnie w nim znajduje się największa sucha jaskinia na świecie Son Doong, odkryta w 1991 roku, ale oficjalnie w 2009.  Ta olbrzymia jaskinia jest numerem jeden pod wieloma względami. Ma długość około 9 kilometrów, a jej największe miejsca maja nawet 200 metrów szerokości i 150 metrów wysokości. Po prostu jest ogromna. Stalagmity znajdujące się w Son Doong są jednymi z najwyższych na świecie. Niekiedy mają po 70 metrów wysokości. Ta piękna jaskinia zadziwia wszystkich na świecie. Posiada wewnątrz dżunglę oraz własną rzeką, sprawiającą, ze mikroklimat w niej jest wyjątkowy. Atmosfera tam panująca jest niezwykła, a różnice temperatur pomiędzy jaskinią a otoczeniem zewnętrznym, czynią ją jeszcze bardziej taką, jakby była nie z tego świata. Jaskinia została udostępniona od 2013 roku szerszemu gronu poszukiwaczy wrażeń. Najlepszy czas w roku, aby odwiedzić Son Doong jest od lutego do sierpnia. Od lutego do kwietnia powietrze jest chłodne i łagodne, zatem doskonale nadaje się do trekkingu po jaskini, a także w czasie drogi do niej. Od maja do sierpnia pogoda jest bardzo ładna, ale powietrze jest już gorące i wilgotne, co niewątpliwie utrudnia trekking i eksplorowanie. Od września do stycznia, jaskinia jest zamknięta. Powodzie sprawiają, że w zasadzie niemożliwym jest dostanie się do niej.

14705687_1791283801159073_8321679226799116614_n1

imag1991

56

Wyspy Cham stanowią grupę 8 małych wysp Quang Nam, które stanowią część światowy  rezerwat biosfery Cu Lao Cham uznany przez UNESCO. Jest to najbardziej ekologiczne miejsce w Wietnamie. Nie można tutaj używać torb plastikowych, a ludzie, którzy mieszkający na wyspie są bardzo przyjaźnie nastawieni do odwiedzających. Cu Lao Cham ma do zaoferowania krajobraz z wieloma piaszczystymi plażami i zalesionymi wzgórzami. Można tutaj spacerować, pływać i nurkować. Rafy koralowe , wodorosty i życie podwodnego świata morskiego są atrakcją przyciągającą tutaj turystów. Możemy tutaj spotkać jaskółki, które upodobały sobie to miejsce.

imgp7082

34

imgp8578

Cat Tien National Park – znajduje się w południowej części Wietnamu, 150 km na północ od Ho Chi Minh. Ma powierzchnię około 72 000 ha.  Chroni jeden z największych obszarów nizinnych pokrytych lasami tropikalnymi w Wietnamie. Uznany przez UNESCO, jako Rezerwat Biosfery. W Cat Tien żyje 113 gatunków zwierząt, takich jak tygrysy i pantery, 351 ptaków, 159 ryb , 109 gadów, 41 płazów i 450 motyli oraz 1610 gatunków roślin. Park jest pięknym, zielonym miejscem z wodospadami, stworzonym dla turystów można bowiem poza podziwianiem fauny, flory i krajobrazów korzystać z różnych atrakcji.

imgp8745

Ba Vi National Park – położony jest w paśmie górskim Ba Vi stąd jego nazwa. Są to góry wapienne, jakich bardzo dużo można spotkać w Wietnamie,  porośnięte piękną, zieloną roślinnością. Park Ba Vi znajduje się 50 kilometrów od Hanoi. Góry znajdują się w prowincji Ha Tay i graniczą z dystryktami prowincji Hoa Binh. Są tam różne szczyty górskie, jednakże wymienia się trzy, z których najwyższy to King Peak zwany Szczytem Cesarza o wysokości 1296 m n.p.m., Tan Vien-1226 m n.p.m. i Ngoc Hoa-1120 m n.p.m. Po zachodniej stronie gór znajduje się rzeka Dja, a na wschodnim krańcu sztuczne jezioro suoi Hai o długości ponad 7 kilometrów i szerokości 4. Jest to region ekologiczny. Park Ba Vi jest bardzo piękny, zielony, zachęcający do turystyki, a także związany z historią, mitologią i kulturą wietnamską. Traktowany jest zatem jako atrakcja przyrodnicza i kulturalna oraz mitologiczno-religijna.W parku zachwyca nie tylko zielone, górskie i ciekawe położenie. Tutaj drzewa wydają dźwięki, co jest niesamowite i wydawałoby się niemożliwe, a jednak. Znajdują się w nim ponadto różne obiekty z czasów francuskiej epoki kolonialnej, takie jak ośrodek szkolenia wojskowego, więzienie, letni kamping dla studentów, czy urzekające fragmenty kościoła owiane magiczną tajemnicą, z niezwykłą aurą dookoła, jak z filmów. W Parku Ba Vi można podziwiać ogród orchidei i zakątek ptaków, a także świątynię wybudowaną w 1999 roku a zadedykowaną prezydentowi Ho Chi Minhowi, do której można dostać się po wspinaczce, gdyż położona jest na najwyższym szczycie gór, a prowadzą do niej ścieżka i schody, których jest 1229.Spacer jest cudowny pośród przepięknych drzew. Odnosi się wrażenie, ze chcą one poprzez wydawane dźwięki coś powiedzieć, przekazać. Niedaleko świątyni poświęconej Ho Chi Minhowi znajduje się Bao Thien Tower. Wieża została wybudowana, a właściwie ukończona w 2010 roku na specjalną okazję, a mianowicie tysięczną rocznicę powstania, a właściwie przeniesienia stolicy do Thang Long, czyli Hanoi. Wieża składa się z 13 pięter i ma wysokość 26,9 metra. Dookoła niej znajduje się 88 małych i dużych statuetek oraz 8 posągów buddyjskich Satury Diamentowej. Widoczna jest ona z daleka, gdyż góruje nad całą okolicą. Ponadto w Ba Vi National Park można odwiedzić świątynie: górną poświęconą dla Boga Tan Vien i środkową zwaną Tan Vien Pagoda. W parku znajdują się także jaskinie Ngoc Hoa i White Cliffs. Ba Vi jest domem dla setek gatunków dzikich zwierząt, z których wiele to rzadkie i cenne gatunki.

imgp1017

Pu Mat National Park – znajduje się w prowincji Nghe An, wzdłuż granicy z Laosem. Obszar lasów tropikalnych zawiera jedne z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie między innymi słonie, tygrysy, niedźwiedzie czy nietoperze. Park posiada zdumiewającą różnorodność biosfery. Wiele miejsc jest trudno dostępnych. Poza pięknymi górami, lasami mnóstwo tutaj jaskiń, wodospadów, potoków i strumyczków.

imgp7987

14708371_1791283994492387_3264698803225639904_n1

imgp7904

Phu Quoc National Park – położony jest w północno-wschodniej części wyspy Phu Quoc. Park o łącznej powierzchni ponad 31000ha jest podzielony na trzy obszary funkcjonalne, a mianowicie: strefę ochrony ścisłej (8786 ha), sekcje ekologiczną (22603 ha) oraz miejsce badań ( 33ha). Bogactwo roślinność w Phu Quoc National Park jest ogromne. Można tutaj zobaczyć kasztany, storczyki, paprocie i wiele innych przedstawicieli świata flory. Również fauna jest tutaj interesująca. Występuje tutaj 30 gatunków ssaków, 200 gatunków ptaków i 50 gatunków gadów. Dookoła bardzo dużo też jest koralowców, wodorostów i przedstawicieli świata podwodnego. Obejmujący obszary lądowe i morskie park jest wprost stworzony do odpoczynku i spędzania czasu wśród dziewiczych lasów i pięknych, dzikich plaż.

imgp6515

Tram Chim National Park – to wyjątkowy park położony na terenach nizinnych o powierzchni 7612 ha. Jest to raj z ptakami w roli głównej.  Jest domem dla 231 gatunków ptaków, w tym 32 chronionych. Można spotkać tutaj  między innymi żurawie, bociany, czaple, kaczki i kormorany. W szczycie sezonu przebywa tutaj około 60000 ptaków. Poza ptactwem park to także naturalne,  piękne krajobrazy z ogromną ilością rzek, jezior, lasów namorzynowych i bogatą roślinnością. Występuje tutaj ponad 130 różnych gatunków flory. Ponadto wiele ssaków i gadów. Można spotkać na swojej drodze żółwie, pytony i węże. Park jest jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy.

imgp8788

Tam Dao National  Park – położony jest w górskim paśmie Tam Dao w prowincji Vinh Phuc, Thai Nguyen Quang oraz Tuyen. Na jego terenie znajduje się 20 szczytów górskich o wysokości ponad 1000 m n.p.m., z których najwyższy jest Tam Dao Nord o wysokości 1592 m n.p.m. Różnorodność ekosystemu jest zadziwiająca. Sprzyjają jej niewątpliwie warunki atmosferyczne, ale też i rodzaj podłoża. średnia temperatura oscyluje około 22 stopniu czyniąc park miejscem idealnym na odpoczynek. Tam Dao to różne ekosystemy tropikalnych lasów Azji, jak i lasów alpejskich rodem z wschodnich Himalajów. Ponadto to tutaj wiosną kwitną drzewa w kolorze czerwonym i różowym.

imgp8769

Bach Ma National Park – położony jest na terenie dystryktu Phu Loc Dong Nam, około 60 km na południe od miasta Hue. Jest uznawany za  jeden z najbardziej różnorodnych pod względem dywersyfikacji ekologicznej. Znany jest ze wspaniałych krajobrazów naturalnych i świeżego powietrza. Pokrywają go lasy, góry, długie, wąskie doliny, jeziora i malownicze laguny. Żyjące tutaj gatunki roślin, których jest ponad 1400 pochodzą zarówno z północnej, jak i południowej części Wietnamu. W parku znajduje się również bogata faunę: 83 gatunki ssaków,  333 gatunki ptaków, 21 płazów i 31 gadów, a także 39 gatunków ryb, 256 gatunków motyli, 178 chrząszczy i 28 gatunków termitów. Ich różnorodność jest wprost zadziwiająca. Występują tutaj także nietoperze, również te które znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem gatunków. Park wciąż ma wiele nieodkrytych ścieżek, którymi warto podążać. Z kolei z jego najwyższego szczytu Bach Ma, o wysokości 1450 m n.p.m., możemy podziwiać magiczne krajobrazy i piękne widoki.

imgp1741

imag2070

imgp7439

I na koniec słów kilka o Yok Don National Park, który znajduje się w Dystrykcie Ban Don District położonym w Prowincji Dak Lak, około 40 km na zachód od Buon Ma Thuot. Obejmuje on obszar 115.545 ha i jest to tym samym największy Park Narodowy w Wietnamie. Pokrywają go lasy tropikalne, góry, a ukształtowanie terenu jest różnorodne. Jest on idealnym miejscem zarówno dla roślin, jak i dla zwierząt. Występuje tutaj 67 gatunków ssaków, 196 ptaków, 46 gadów, 15 płazów i 100 gatunków owadów. Możemy spotkać w nim słonie, bawoły, jelenie, kozice, bażanty i pawie, a także tygrysy, wilki i kobry. Również flora jest na tym terenie zachwycająca, bogata i bardzo zróżnicowana. Występuje 464 jej gatunków, przy czym wiele z nich występujących tylko w centralnej części kraju. Odnajdziemy tutaj  niezwykłych i rzadkich gatunków kwiatów, przy czym samych storczyków 23 gatunki. Kwiaty kwitnące w Yok Don National Park są niezwykle barwne i sprawiają, że jego tereny sa jeszcze piękniejsze.

imgp1157

imag2025

imgp0976

Także, jak widać powyżej Wietnam, można eksplorować także tylko przyrodniczo, omijając miasta i typowe miejsca turystyczne, a zapewne będziemy bardzo szczęśliwi oraz bogatsi o doznania związane z poznawaniem fauny i flory oraz  oczarowani magią wspaniałych widoków.

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *