Festiwale i Święta w Wietnamie są wyjątkowe…

Festiwale i Święta w Wietnamie są wyjątkowe i niezwykłe. Są one organizowane bardzo często. Niektóre z nich obchodzone są lokalnie, a inne z kolei przez większość Wietnamczyków. Są wśród nich te związane z dniami wolnymi od pracy, jak i takie których przywilej ten nie obejmuje. Zapewne jeśli odwiedzamy Wietnam i mamy możliwość w nich uczestniczyć to warto, gdyż są one bardzo ciekawe, inspirujące i wyjątkowe. Festiwale to z reguły czas radości i zabawy. Poniżej najważniejsze pośród nich.

Dla Wietnamczyków najważniejszym świętem jest  Nowy Rok czyli Tet Nguyen Dan, w skrócie nazywany Tet. Obchodzony jest pierwszego dnia, pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego. Tet jest najważniejszym świętem w roku i ma dla Wietnamczyków ogromne znaczenie. Wierzą oni bowiem, że to co już było przeminęło, zwłaszcza niepomyślne wydarzenia w minionym roku, a teraz mają szansę, aby ponownie zacząć to, co nowe i dobre. Przed dniami wolnymi spłacają swoje zobowiązania, aby nie przenosić ich na Nowy Rok. W czasie obchodów i celebrowania Tet Wietnamczycy spotykają się ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, aby wspólnie świętować i czcić pamięć przodków. Ulice i świątynie są pełne kwiatów, światełek i lampionów, które po zmroku wyglądają magicznie. Jest to festiwal radości, czas spotkań z najbliższymi, ale też występów, śpiewów i tańców.

Festiwale Hoi An Full-Moon odbywają się co miesiąc, 14 nocy miesiąca księżycowego. Miasto wygląda wówczas, jak w XV wieku w blasku pięknych, kolorowych lampionów a na ulicach królują tradycyjne potrawy. Wszyscy się bawią grając w różne gry, śpiewając i tańcząc.

Ważne są także festiwale związane z religią i wierzeniami, czyli pielgrzymki.

Pielgrzymka do Perfume Pagoda , która może odbywać od 6 dnia pierwszego miesiąca księżycowego do 15 dnia trzeciego miesiąca księżycowego jest kolejnym bardzo ważnym festiwalem dla Wietnamczyków. Przy czym główne dni festiwalu trwają od 15 do 20 dnia drugiego miesiąca księżycowego. Jest ona najdłużej trwającym festiwalem odbywającym się w Perfume Pagoda położonej około 70 kilometrów od Hanoi. Tysiące pielgrzymów i turystów przybywają do niej, aby podziwiać piękno krajobrazu, groty i jaskinie, a także prosić Buddę o szczęście i zdrowie w licznych pagodach znajdujących się w jej okolicach. A trzeba przyznać, że kraina jest przepiękna. Góry wapienne, rzeka i okolice są magiczne.

Festiwale w Yen Tu Pagoda jest kolejną okazją do świętowania. Odbywają się co roku od 10 dnia pierwszego miesiąca księżycowego aż do końca trzeciego miesiąca księżycowego. Yen Tu składa się z 11 pagód i prawie 100 sanktuariów. Czyni go to drugim co do wielkości miejscem pielgrzymkowym w północnym Wietnamie. Co roku przyciąga tysiące pielgrzymów i turystów, którzy przyjeżdżają tutaj nie tylko wyrazić swoje przywiązanie do Buddy i upamiętnić bohaterską epizod historii kraju, ale także podziwiać piękny, zielony, górski krajobraz.

Quan Ho Festival odbywa się 13 dnia pierwszego miesiąca w Tien Son w Prowincji Bac Ninh. Pochodzi on z lokalnej tradycji, związanej ze śpiewem quan ho. Jest to rodzaj śpiewu ludowego wykonywanego przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów. Jest także świętem tradycyjnych gier wietnamskich.

Kolejnym, popularnym festiwalem, jest Hung Temple Festival odbywający się od 8 do 11 dnia trzeciego miesiąca księżycowego. Główny jego dzień przypada na 10 dzień. Odbywa on się w Świątyni Hung Kings w górach Nghia Linh w Prowincji Phu Tho i jest poświęcony pamięci króla Hunga I, który przyczynił się do powstania narodu wietnamskiego. Podczas jego trwania odbywa się tradycyjna procesja, a także można zobaczyć granie na bębnach i inne tradycyjne atrakcje takie, jak zapasy, tańce, czy występy z mieczami.

Truong Yen Festival trwa od 9 do 11 dnia trzeciego miesiąca księżycowego i jego główne obchody przypadają na dzień 10. Odbywa on się w dawnej stolicy Wietnamu Hoa Lu. Jest to święto upamiętnia króla Dinh Tien Hoang, który zjednoczył kraj i króla Le Dai Hanh, który pokonał obcych najeźdźców. Odbywają się różne występy, inscenizacje bitw, wystawa chińskich znaków, a także degustacja potraw głównie pierożków i owoców.

3o kwietnia Wietnamczycy świętują Narodowy Dzień Zjednoczenia. Jest to data rocznicy wyzwolenia Wietnamu Południowego i zjednoczenia narodowego. Uroczystości organizowane są w całym kraju. Odbywają się różne imprezy kulturalne, występy muzyczne, wystawy sztuki i pokazy teatralne.

Kolejnym już w czasie roku jest Xu Goddess Temple Festival trwający od 23 do 27 dnia czwartego miesiąca księżycowego. Przy czym główny dzień festiwalu przypada na dzień 25. To święto jest obchodzone w świątyni bogini Xu w Chau Doc położonej 2 kilometry od granicy Wietnamu i Kambodży. Panuje przekonanie, że bogini spełnia życzenia dlatego darzy się ją ogromnym szacunkiem. Odbywają się procesja, symboliczne obmywanie oraz występy muzyczne.

Pierwszego dnia siódmego miesiąca według kalendarza Cham odbywa się Kate Festival. Jest to największe i najbardziej radosne święto w Prowincj Ninh Thuan, gdzie znajduje się duża populacja grupy etnicznej Cham. Ceremonie odbywają się w świątyniach Po Klong Garai Tower, Po Rome Tower i Po Nagar Temple ku pamięci przodków, bohaterów, bogów i królów. Podczas festiwalu należy odbyć pielgrzymkę, a także odwiedzić rodzinę i przyjaciół. Odbywa się rytualne mycie, tańce, śpiewy, a wszechobecna radość jest ogromna.

Kolejnym bardzo interesującym jest Do Son Buffalo Fighting Festival, który odbywa się co roku 9 dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego. Przygotowanie do święta jest nieco skomplikowane, a bawoły muszą być wyszkolone i starannie przygotowane i odpowiednio nakryte czerwonymi chustami, aby wziąć w nim udział. Walki bawołów są interesujące i przyciągają wielu widzów.

Kiep Bac Temple Festival, który jest celebrowany 20 dnia ósmego miesiąca księżycowego w rocznicę śmierci Tran Hung Dao. Odbywa się w Hung Dao w Prowincji Hai Duong, gdzie znajduje się świątynia ku czci generała. Festiwal przyjmuje formę przywitania i pokazów wojskowych przy rzece Luc Dau .

Dzień Niepodległości jest kolejnym ważnym świętem w Wietnamie. Przypada 2 września i jest dniem upamiętniającym ogłoszenie Deklaracji Niepodległości Republiki Demokratycznej Wietnamu w Hanoi, w 1945 roku przez prezydenta Ho Chi Minha. Organizowane są uroczystości oficjalne, pokazy muzyczne i wystawy artystyczne, a także parady wojskowe.

Keo Pagoda Festival trwa od 13 do 15 dnia dziewiątego miesiąca księżycowego i jest świętem buddyjskim odbywającym się ku czci buddy Duong Khong Lo. Rozpoczyna go procesja, która ma przypomnieć ludziom o rocznicy śmierci Duong Khong Lo. Następnie odbywają się wyścigi łodzi oraz konkursy recytacji literatury. Gdy zapada noc zaczynają grać trąbki i bębny biorące udział również w konkursach. Rankiem dnia następnego w kolejnej procesji z udziałem karety ciągniętej przez białego konia biorą udział mężczyźni niosący klasyczną broń wietnamską. Po południu odbywa się ceremonia czczenia w świątyni Gia Roi. W czasie ostatniego dnia obchodów jest czas na gry, zabawy łowieckie, konkurs gotowania ryżu. Towarzyszy temu muzyka, tańce i petardy.

Kolejnym hucznie obchodzonym wydarzeniem jest Festiwal Księżycowy . Odbywa się 15 dnia ósmego miesiąca księżycowego podczas pełni księżyca. Jednakże odnosi się wrażenie, ze jest obchodzony znacznie wcześniej, gdyż świętowanie trwa jakiś czas. Co roku już miesiąc wcześniej ustawiane są stragany ze słodkościami, czyli specjalnymi ciastkami zwanymi Moon Cake. Można zakupić piękne zestawy zarówno pełne słodyczy dla dzieci, jak i połączone z alkoholami dla dorosłych. Mid-Autumn Festiwale mają na celu gromadzenie się ludzi, rodzin, przyjaciół i dziękowanie za miniony czas i zbiory w tymże czasie. Także jest to czas harmonii, modlitwy i próśb o dobrą przyszłość, dzieci, związki czy też zdrowie i pomyślność. Tradycja kultu księżyca jest bardzo ważna dla Wietnamczyków, choć transformacje, technologie, nauka i zmiany w społeczeństwie sprawiły, że ma ona inny wymiar niż jeszcze jakiś czas temu. Stąd obecnie święto przyjęło raczej formę festiwalu dla dzieci, choć najważniejsze przesłania są wciąż takie same. Mianowicie księżyc w pełni jest symbolem harmonii i jedności, a jasne światło dobrym omenem na przyszłość. Zatem ulice, czy miejsca publiczne są udekorowane i oświetlone lampionami i innymi ozdobami. Festiwale Księżycowe związane są dwie legendy od których wzięły swą nazwę różne określenia tegoż święta. Pierwsza z nich opowiada o mężczyźnie Cuoi, którego żona przypadkowo oddała mocz na święte drzewo figowe. Zaczęło ono unosić się w wyniku tego w stronę księżyca. Cuoi chciał bardzo, aby powróciło na ziemię i ciągnął je z całych sił, co spowodowało, że płynął wraz z nim w stronę księżyca zostawiając ślad na niebie. Stąd każdego roku podczas Mid-Autumn Festiwal dzieci zapalają lampiony i uczestniczą w procesji chcąc pokazać Cuoi powrotną drogę na ziemię. Druga legenda związana jest z karpiem, który chciał zostać smokiem. Pracował na to tak ciężko, że w końcu jego pragnienie stało się faktem, i zamienił się w czasie pełni w smoka. Stąd jedna z nazw festiwalu The Carp Fish. W Wietnamie obchody Festiwalu Księżycowego trwają co najmniej kilka dni. Czynią tym samym The Moon jednym z najbardziej rozrywkowych świąt. Poza pięknym oświetleniem, smakowitymi i pięknie udekorowanymi ciastkami Moon Cake, organizowaniu rozrywek dla dzieci, występów, wspólnych kolacji ważnym wydarzeniem na ulicach i w domach jest taniec lwów. Jego rytuały zapewniają błogosławieństwo, szczęście i fortunę. W zamian za to, okazując wdzięczność, ofiarowuje się pieniądze za dobrodziejstwo jakim nas obdarzono. Na ulicach pełno światła, tańców zarówno lwów, smoków, jak i innych postaci.

Pod koniec roku, czyli wieczorami 14 i 15 dnia dziesiątego miesiąca księżycowego odbywa się Oc Om Bok Festival. Dedykowany jest on Księżycowi. Uroczystości organizowane są  przez etnicznych Khmerów w Prowincji Soc Trang. Ceremonia rozpoczyna się, gdy pojawi się księżyc. Wówczas uczestnicy modlą się do Bogini Księżyca, aby przyniosła im obfite plony, zapewniła obfite połowy ryb w rzekach, a także dobry stan zdrowia wszystkich mieszkańców.  Na podwórkach przy domach i w pagodach przygotowuje się ucztę. Na talerzach układa się zielone płatki ryżowych, dojrzałe banany, świeżo obrane orzechy kokosowe, mango i inne dania serwowane przeznaczone dla  Bogini. Odbywają się także różne konkursy z udziałem mieszkańców.

Świąt i festiwali w Wietnamie jest bardzo dużo. Często, gdy się podróżuje, można wziąć udział w którymś z nich i wspólnie z Wietnamczykami czcić i celebrować to, co dla nich ważne i ściśle związane z ich kulturą, tradycją oraz tożsamością narodową.

16 komentarzy

 • Ala Res

  Nie byłam w Wietnamie , ale zawsze chciałam. Podobnie jak uczestniczyć w festiwalu radości, kolorów, nadziei. Liczę,że kiedyś się udo , bo myślę,że to niesamowite doswiadczenie:)

  • anetagrenda

   Zapraszam do tej cudownej krainy, a szczególnie w takim czasie, w którym można być uczestnikiem choć jednego z Festiwali 🙂

  • anetagrenda

   Tak jest ich sporo, a nie opisałam wszystkich. Najważniejszy dla Wietnamczyków jest zdecydowanie Tet. Jednakże Pielgrzymka do Perfume Pagody także i Festiwal Księżycowy 🙂 Wietnamczycy lubią się bawić, ale też celebrują i szanują tradycję 🙂

 • m.

  Każdy kraj ma tyle do zaoferowania, życia by nie starczyło na obejrzenie tych wszystkich wspaniałości, uczestniczenie w uroczystościach i wydarzeniach… Jednak akurat te rejony i kultura nie bardzo mnie pociągają, aczkolwiek ciekawie się czyta. Pozdrawiam

  • anetagrenda

   Tak to prawda. Jest wiele pięknych i niezwykłych krajów na świecie, a każdy z nas ma swoje ulubione kierunki i cele podróżnicze i ta różnorodność jest fantastyczna 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • E Book Book

  Bardzo rzetelnie i ciekawie opisane tradycje festiwali Wietnamskich. Ten kraj jest na mojej liście marzeń, może kiedyś uda mi się go zobaczyć na żywo. Na dzień dzisiejszy niestety, jest to miejsce które najbardziej kojarzy mi się z ludzką tragedią, tak potworną, że aż ciężko pojmowalną. Z Wojną Wietnamską…

  • anetagrenda

   Wiesz zanim byłam pierwszy raz tutaj, też Wietnam kojarzył mi się z wojną, ale to już za nami na szczęście. Teraz Wietnam to kraj rozwijający się z magiczną przyrodą, bogatą kulturą i przyjazny dla odwiedzających. Niewątpliwie stworzony, aby go poznawać i eksplorować, choć wiele czasu potrzeba, aby go poznać szczegółowo 🙂 Zachęcam do odwiedzenia 🙂

  • anetagrenda

   Dziękuję bardzo, a Wietnam to faktycznie niezwykły i egzotyczny kraj z punktu widzenia Europejczyka 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Justyska

  Dziwny splot zdarzeń i okoliczności spowodował, ze trafiłam na Państwa blog. Podziwiam Waszą mądrość życiową i sposób życia i bardzo Wam kibicuję. Pozdrawiam

  • anetagrenda

   Dziękujemy Ci bardzo 🙂 Miło słyszeć takie słowa 🙂 Zapraszamy do czytania naszego bloga i pozdrawiamy serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *