Europejska podróż – Dni Europy 2016 w Wietnamie

Dni majowe są pełne niespodzianek bliskich naszemu sercu, a mianowicie związanych z Polską i Europą. Fascynująca podróż przez kulturę europejską, która jest adresowana zarówno do wietnamskiego społeczeństwa, obywateli Unii Europejskiej, jak i zainteresowanych osób wciąż trwa.

IMAG3775

,,Europe Days in Vietnam 2016,, organizowane są przez Delegaturę Unii Europejskiej, ambasady państw członkowskich i różnych europejskich instytucji kulturalnych. Całokształt programu obejmuje zarówno kulturę, czyli muzykę, film, sport, jak i kulinaria, naukę, technologię, innowacje i ekologię. Dni Europy odbywają się już po raz dwunasty w Wietnamie i wydaje się, że są coraz bardziej atrakcyjne z punktu widzenia widza, uczestnika, czy też obserwatora. Są to ważne dni w wietnamskim kalendarzu kulturalnym.

IMAG3776

9 maja w Dniu Europy, czyli w 66 rocznicę powstania idei zjednoczenia i słynnego przemówienia Roberta Schumana, w Wietnamie przemawiali przedstawiciele europejscy, wicepremier Wietnamu i szefowie organizacji międzynarodowych podkreślając wagę ekonomiczną i polityczną oraz wartość kulturalną współpracy wietnamsko-europejskiej. Unia Europejska jest bowiem największym partnerem handlowym dla Wietnamu, inwestorem, a także dostarczycielem pomocy. Przez niemalże cały maj odbywają się różne spotkania, festiwale, imprezy, warsztaty, pokazy i wartościowe sesje kulturalne i naukowe w Hanoi, Da Nang i Ho Chi Minh. Zarówno dla Wietnamczyków, jak i dla nas jest to bardzo ciekawy czas.

W ramach Dni Literatury Europejskiej – European Literature Days 2016 – można było zapoznać się, przybliżyć sobie lub przypomnieć literaturę europejską. Spotkania w Hanoi w autorami i odczyty cieszyły się popularnością, a i warsztaty kreatywnego pisania miały swoich zwolenników.

IMAG3777

 

IMAG3779

 

IMAG3778

Ponadto w ramach ,,Europe Meets Vietnam in Jazz,, odbyły się koncerty zarówno w Hanoi, jak i Ho Chi Minh. Inicjatywa połączyła europejskich i wietnamskich muzyków tworząc wspaniały spektakl ukazując wielokulturowość jazzu i jego wartość. Wśród wykonawców należy wymienić Michaela Schiefela z Niemiec, który zjednoczył muzyków z Europy i Azji, a który jest solistą i lubi grać różnorodne utwory poprzez Fun, Pop, Modern Jazz i Jazz Bałkański, tworząc wyjątkowe koncerty i widowiska. Tym razem wśród zaproszonych muzyków znalazł się polski gitarzysta jazzowy Gabriel Niedziela, włoski perkusista Davide Pasqualini, niemiecki wiolonczelista Jörg Brinkmann, saksofonista wietnamski Nguyen Bao i pianista Nguyen Huu Vuong z zespołem Jumpfor Jazz, tworząc niesamowity i niepowtarzalny klimat muzyczny w wyjątkowym wykonaniu.

IMAG3780

W ramach Dni Europy odbył się ,,10,, Europejski Festiwal Kulinarny w Hanoi zabierając uczestników w podróż do Europy. European Food Festival cieszył się popularnością i był czasem zabawy dla wszystkich, dla małych i dużych. Hotele, restauracje i dystrybutorzy wystawili swoje dania, napoje i inne produkty. Można było skosztować, poznać je lub przypomnieć sobie ich smaki.

IMGP8814

 

IMGP8815

 

IMGP8838

 

IMGP8846

 

IMGP8864

 

IMGP8870

 

IMGP8860

 

IMGP8842

 

IMGP8855

 

IMGP8856

Może wybór nie był ogromny, ale każdy mógł wybrać coś dla siebie. Dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje, takie jak kąciki zabaw, rysunków, pokaz zamrażanej żywności – cryogenic food show i inne. Było muzycznie, towarzysko i smacznie, choć przyznam oczekiwałam większego rozmachu i bogactwa dań. Ponadto losowano nagrody dla posiadaczy szczęśliwych kuponów.

IMGP8810

 

IMGP8854

 

IMGP8835

 

IMGP8847

 

IMGP8825

 

IMGP8818

 

IMGP8819

 

IMGP8820

 

IMGP8828

 

IMGP8833

W Wietnamie było i jest nadal także filmowo. W ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego przedstawionych zostanie trzynaście filmów, które powstały w Europie w ostatnim czasie. Znajdują się wśród nich dramaty, komedie, thillery i filmy obyczajowe. W minioną niedzielę w Hanoi mogliśmy w kinie usłyszeć język ojczysty i podziwiać znakomitą grę aktorską naszych rodzimych, wspaniałych aktorów, gdyż w ramach festiwalu wyświetlono polski film ,,Moje córki krowy,,. To film o życiu. o tym prawdziwym, zarówno z dramatami rodzinnymi, jak i dobrym humorem oraz wspaniałymi dialogami, a dla nas to bardzo ważne wydarzenie, gdyż to nie codzienność, gdy w wietnamskim kinie oglądamy film w języku polskim, a z napisami angielskimi i wietnamskimi. Nie tylko dla nas Polaków było to ważne wydarzenie. Cała sala była zapełniona, co przyznam zaskoczyło mnie, oczywiście pozytywnie, i to już nie pierwszy raz. Wietnamczycy są bardzo otwarci i chcą poznawać inne kultury i świat.

IMAG3765

 

IMAG3772

Poza powyższymi wydarzeniami i festiwalami planowane są spotkania w ramach programów ochrony środowiska i dbałości o ekologię, a także dni nauki, technologii i innowacji. A na osoby mające szczęście w losowaniach czekają atrakcyjne nagrody, w tym bilety na samolot do Francji, czy tez bilet na finał ,,Euro Cup 2016,,.

IMAG3787

Tak, jak zapewne zauważyliście, nie tylko w Europie obchodzi się Dni Europy, również w Wietnamie przebiegają one z rozmachem. Jest to dla wielu Wietnamczyków fascynująca podróż do nowych zakątków i możliwość poznania kultury jakże różnej od tej im znanej na co dzień, a dla nas czas aktywny i radosny, wypełniony europejskimi akcentami.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *