Wietnam – ciekawostki …

Dziś rozpoczynam wpis, w którym będę zamieszczać ciekawostki o Wietnamie. Będzie on aktualizowany co kilka dni, tak jak i pojawiające się posty na fanpagu o tej tematyce.

Kawa

Wietnam jest drugim co do ilości producentem i eksportem kawy na świecie. Najwięcej plantacji znajduje się w regionach Dak Lak, Gia Lai, Kontum, Lam Dong i Buon Ma Thuot. Poniżej na zdjęciach kawa z tamtych okolic.

Pieprz

Czy wiedzieliście, że największy producent i eksporter czarnego pieprzu na świecie to Wietnam? Jest zdecydowanym liderem wyprzedzając znacznie znajdującą się na drugim miejscu Indonezję. Pieprz nie rzadko rośnie na tych samych plantacjach, co kawa lub bardzo blisko. Czyżby świadczyło to o tym że pieprz i kawa bardzo się lubią, a bynajmniej preferują ten sam rodzaj gleby?

Moon Cake

Każdego roku  przed Festiwalem Księżycowym nazywanym także Świętem Środka Jesieni, który odbywa się piętnastego dnia ósmego miesiąca księżycowego podczas pełni księżyca, na ulicach, w sklepach i hotelach pojawiają się ogromne ilości Moon Cake. Są to tradycyjne ciastka wywodzące się z Chin symbolizujące Księżyc i Rodzinę. W Wietnamie znane są jako Banh Trung Thu, co dosłownie oznacza ciastko połowy jesieni. Moon Cake są niezwykłe zarówno ze względu na sposób ich przygotowywania, jak i różnorodne, czasami wręcz zaskakujące, nadzienie w środku. Wietnamczycy obdarowują się nimi każdego roku. Moon Cake ofiarowuje się rodzinie, ale także przyjaciołom, współpracownikom i znajomym. Firmy również wręczają swoim pracownikom prezenty składające się z pięknych zestawów zawierających ciastka księżycowe. Jest to prezent ofiarowany ,,na szczęście,,.

Orzechy Nerkowca

Wietnam to największy światowy eksporter orzechów nerkowca. Corocznie prawie 30 % wietnamskich nerkowców wysyłanych za granicę trafia na rynek amerykański. Spore ilości, gdyż około 25 % trafia na europejski rynek unijny. Do  Chin trafia 20 %. Owoc orzecha nerkowca składa się z jabłka nanerczowego, czyli zgrubiałej części łodygi oraz pestkowca zawierającego jedno nasiono, stanowiącego owoc. Orzechy nerkowca posiadają bardzo charakterystyczny nerkowato wygięty kształt.

Kauczuk

Wietnam zajmuje 6 miejsce na świecie pod względem produkcji kauczuku po Tajlandii, Indonezji, Malezji, Indiach i Chinach. Jest wiodącym eksporterem lateksu. W Wietnamie znajduje się ponad 910 500 hektarów z plantacjami drzew kauczukowych. Głównym miejscem produkcji jest prowincja Gia Lai, w której gościliśmy niedawno. Wietnam produkuje 789 635 ton kauczuku rocznie, co stanowi około 7% produkcji globalnej. Ten produkt jest stosowany w wielu różnych gałęziach przemysłu jako główny składnik opon, materacy, podkładek i innych towarów. Jednak plantacje nie służą tylko do jego pozyskiwania. Poza tym, warto wiedzieć, że kauczukowce charakteryzują się cechami ekologicznymi, a drewno drzew łatwo poddaje się obróbce ze względu na jego właściwości. Jest ono średnio gęste. Jego gęstość wynosi 560-650 kg/ m³ dzięki czemu nadaje się ono do szerokiego zakresu zastosowań. Może być łatwo zgniatane parą lub bejcowane w dowolny sposób, w zależności od zapotrzebowania. Przyjazne dla środowiska drewno kauczukowe jest coraz bardziej doceniane, szczególnie w krajach rozwiniętych.

Flaga

Obecnie Flaga Wietnamu nosi kolory bardzo popularne w tej części świata – czerwony i żółty. Uprzednio ewoluowała. Czerwony jest używany jako tło, a żółty ma kształt pięcioramiennej gwiazdy, którą umieszczono na środku flagi. Kolor czerwony jest symbolem rozlewu krwi, walki i sukcesu rewolucji. Żółta gwiazda reprezentuje ludzi. Kolor wiąże się z rasą, a każdy jej szczyt reprezentuje inną grupę ludności, która przyczyniła się do budowy socjalizmu w Wietnamie – chłopów, robotników, intelektualistów, młodzież i żołnierzy. Gwiazda upamiętnia jedność narodową, co jest bardzo ważne dla kraju, który przeszedł tak wiele. Z flagą wiąże się wiersz Tiếna, którego fragment zamieszczam poniżej:

,,… Wszystkie te z czerwonej krwi i żółtej skóry
Razem walczymy pod świętą flagą narodu
Flaga jest przesiąknięta naszą szkarłatną krwią, przelana za naród
Żółta gwiazda jest kolorem skóry naszej rasy
Wstań szybko! Dusza narodu wzywa nas
Intelektualiści, chłopi, robotnicy, handlowcy i arystokraci
Wielka jako pięcioramienna żółta gwiazda …”

Dragon Fruits

Wietnam jest jedynym krajem w Azji produkującym dragon fruits na skalę komercyjną, a także wiodącym eksporterem owoców smoka na świecie (w niektórych częściach świata nazywanych pitaya). Ponoć został on przywieziony do Wietnamu ponad 50 lat temu. W języku wietnamskim nazwa brzmi: Thang Long. Dragon fruit zdominował wietnamski eksport owoców w pierwszych czterech miesiącach 2018 roku, a łączny eksport osiągnął 427 mln $. Według Departamentu Ogólnego Wietnamskich Organów Celnych, smocze owoce stanowiły 32 % całkowitej wartości eksportu wietnamskich warzyw i owoców. Dawniej dragon fruit kojarzony był tylko z południem kraju (głównie prowincjami Long An i Tien Giang). Obecnie także rolnicy na północy zajmują się jego uprawianiem. My sporą ilość widzieliśmy w Prowincji Kon Tum, czy też okolicach Pleiku. Owoc smoka rośnie na krzewach przypominających kaktusy (stąd nazwa pitaya używana w Ameryce Środkowej i Południowej – pochodząca od nazw wysokich gatunków kaktusów z kwitnącymi owocami). Dragon fruit czasami może mieć nawet 5-6 cykli rocznie. Istnieją dwa główne rodzaje wietnamskiego smoczego owocu: z białym rdzeniem wewnątrz i z czerwonym. Najczęściej uprawianą odmianą jest ten o białym miąższu. Pojedynczy owoc może ważyć do 0,5 kilograma. Miąższ zawiera niezliczone małe czarne nasiona, które nadają mu przyjemny słodko-kwaśny smak.

ciąg dalszy nastąpi. 🙂

86 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *