«

»

Wrz 17

Kon Tum – tam, gdzie ,,nic do zobaczenia … kosztowało naród wszystko,, …

Nazwa Kon Tum pochodzi od nazwy wioski grupy etnicznej Bahnar. W ich języku, kon oznacza „wieś”, a tum oznacza „basen, rozlewisko, sadzawkę”. Przed przyjęciem alfabetu wietnamskiego w latach dwudziestych, używano nazwy 崑 嵩. Kto by pomyślał, że ta ziemia na której obecnie znajdują się pola uprawne z kawą, kauczukiem, tapioką, maniokiem, pieprzem i trzciną widziała tak wiele, a tak naprawdę zbyt wiele. Teraz jest bardzo zielono, a piękne góry mogą zachwycać. Jednak szkody spowodowane czynnikiem „agent orange” są nadal widoczne gdzie nie gdzie w krajobrazie. W niektórych miejscach dopiero od niedawno można cokolwiek uprawiać.

 

 

 

 

Prowincja Kon Tum znajduje się w najbardziej na północ wysuniętym regionie centralnej części Wietnamu, w pobliżu granic z Laosem i Kambodżą. W dużej mierze jest to obszar górzysty. Prowincja położona jest na zachód od gór Truong Son. Na północy wysokość szczytów wynosi przeciętnie od 800 do 1 200 m n.p.m., a wysokość od strony południowej 500-530 metrów. Najwyższą górą w prowincji Kon Tum jest Ngoc Linh Mountain, która mierzy 2598 m n.p.m., a kolejną Ngoc Phan o wysokości 2251 metrów.  Około 50% powierzchni prowincji Kon Tum pokrywają lasy, które są domem dla wielu cennych gatunków roślin i rzadkich okazów ptaków. Znajduje się tutaj mnóstwo rzek, rzeczek, strumyków i jezior, które niewątpliwie stanowią znakomite połączenie krajobrazowe z górami i wzgórzami oraz zadziwiającą zielenią. Poza polami uprawnymi, które są głównym źródłem dochodu mieszkańców, mnóstwo tutaj pastwisk stworzonych do hodowli bydła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Region Kon Tum jest bardzo zróżnicowany pod względem występowania grup etnicznych.  Większość z nich zachowała tradycyjny styl życia i unikalną, bogatą kulturę, a także język. Większość grup etnicznych mówi również po wietnamsku. Najbardziej znane z nich to Bahnar, Sedang i Jarai, choć dominującą jest zdecydowanie Bahnar. Ich wioski są rozpoznawalne ze względu na znajdujące się w nich charakterystyczne domy, które nazywa się właśnie Bahnar. Są to miejsca, w których spędza się wspólnie czas. Dawniej służyły także do przechowywania ryżu i innych zbiorów. Jednak przede wszystkim do ochrony mieszkańców na przykład przed niebezpiecznymi zwierzętami.  Mogli oni tutaj się schronić lub też wspólnie przesiadywać. Obecnie nadal pełnią funkcję społeczną. Organizowane są tam wesela, ważne spotkania, czy też festiwale.

 

 

 

 

Przemierzając tę zieloną krainę aż trudno uwierzyć, że Prowincja Kon Tum była polem krwawych walk pomiędzy USA a Wietnamem szczególnie w listopadzie 1967 roku oraz między Wietnamem Północnym, a Południowym od maja do czerwca 1972 roku. Dobrze wiedziano, że kto zdobędzie te tereny może wygrać całą wojnę. A dlaczego. Otóż był to niemalże środek wszystkich pól bitewnych. Dla każdej ze stron znaczyło to być, albo nie być. Walczyć i iść dalej po zwycięstwo lub być zmuszonym się wycofać. Najgorsze ataki ogniowe w całej wojnie miały miejsce właśnie tutaj w bitwach o Dak To, a także Kon Tum, Wzgórze Charliego i Wzgórze 875. Nie należy zapominać o znaczeniu FSB – bazy wsparcia ogniowego i Rocket Ridge – łańcuchu obronnym zbudowanym przez USA oraz lotnisku Phoenix Airfield, znany również jako Dak To Base Camp, czy też Dak To II Airfield.

 

 

 

 

Pomyśleć, że gdyby armia północno-wietnamska chciała zaatakować Kon Tum, musiałaby przebić się przez linię ognia Rocket Ridge. I co się wydarzyło? Zrobiła to. Zniszczyła łańcuch obronny, tak starannie wcześniej zaplanowany przez armię amerykańską. Podczas walk liczba osób, które straciły tutaj życie była przytłaczająca. Obie strony poniosły ogromne straty. Ofiar było bardzo dużo, zbyt dużo. Jak mówią miejscowi ziemia Kon Tum opowiada o duchach i bliznach. A najbardziej przykra jest „…ta łatka „nic do zobaczenia”, która według nich „kosztowało naród wszystko… ”. Sama się dziwię, że o tych miejscach mówi się i pisze niezbyt wiele. My postanowiliśmy je zobaczyć, pochylić się nad krwawą historią okolicznych gór, wzgórz i miasteczek. Aż trudno nam sobie teraz wyobrazić, że to o te góry i okoliczne tereny toczyły się tak ważne bitwy, a Prowincja Kon Tum odegrała istotną strategiczną rolę w skali całej wojny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza motocyklowa przejażdżka po prowincji Kon Tum była niezwykła, choć czasami dość trudna. Nie tylko ze względu na fakt toczących się tutaj krwawych bitew w czasie wojny. Raczej bardziej ze względu na jakość dróg lub ich brak. Nie rzadko zmienialiśmy plany właśnie ze względu na nie. Zwłaszcza, że odwiedziliśmy okolice Kon Tum w czasie pory deszczowej, choć w czasie naszej przygody padało rzadko. Jeden raz sięgnęliśmy po deszczówki, a nawet musieliśmy się schronić pod daszkiem u miłej pani, gdyż wraz z burzą spadło bardzo dużo deszczu. Jednakże mijane góry, plantacje, kawy, herbaty, pieprzu, ogromnych pól tapioki, manioku i kauczuku, jeziora i cudne widoki rekompensowały niezbyt dobra infrastrukturę drogową z nawiązką. Spotykani po drodze ludzie znów dowiedli, że im trudniej, im biedniej, tym bardziej serdecznie i gościnnie. Mecz obejrzany w przypadkowym domu, posiłek przygotowany specjalnie, czy chwila zainteresowania, obserwacji i uśmiechów przy najważniejszym domu we wsi, czyli Bahnar. Tak właśnie jest w zakątkach, o których niektórzy piszą, że są położone na końcu świata, a odwiedzający docierają dość rzadko.

 

 

 

 

To była podróż niezwykła. Po niej mogę z całą pewnością powiedzieć, że Prowincja Kon Tum nie zasłużyła na to, aby przypiąć jej łatkę „nic do zobaczenia”. Nie dziwi mnie oburzenie tych, którzy doświadczyli wojny na tych ziemiach i byli świadkami najbardziej krwawych bitew w jej historii. Bo to niby „nic do zobaczenia”, z czym ja się nie zgadzam,  „kosztowało naród wszystko… ”. Dlatego zachęcam do odwiedzania takich miejsc i nie sugerowania się tylko tym, co mówią i piszą inni. Warto posłuchać swojej intuicji i podążać drogą, która nam wydaje się słuszna. Co więcej, to dotyczy chyba nie tylko tego rodzaju podróży, czyż nie? 🙂

Share

86 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Klaudia

  cudowne,, miejscami dziewicze tereny!ach ta natura…

  1. anetagrenda

   Wyjątkowo dziewicza prowincja. W wielu miejscach byliśmy po prostu sami lub tylko my i mieszkańcy z grup etnicznych …

 2. claudia

  Ależ przepiękne zdjęcią!

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję. 🙂

 3. Anna Kozakiewicz

  ciekawe miejsce

  1. anetagrenda

   Z naszego punktu widzenia jak najbardziej, zwłaszcza dla miłośników historii i miejsc, gdzie jest cicho i spokojnie. 🙂

 4. Ciekawska Magdalena

  Czasami mam wrażenie iż każda z ziem była kiedyś splamiona krwia

  1. anetagrenda

   I zachodzi pytanie, czy było warto … ?

   1. Agnieszka

    No pewnie, ze nie warto, ale taka jest durna natura ludzi.

    1. anetagrenda

     Niestety.

 5. Magdalena Dziurowicz

  Bardzo dziewicze miejsce!

  1. anetagrenda

   W większości zakątków tak. 🙂

 6. Wiola

  Pięknie! Takie miejsca nas zWsze zachwycają!

  1. anetagrenda

   To prawda, pięknie i zielono. 🙂

 7. Kamil | ONE STEP FORWARD

  Niesamowita fotorelacja! Zazdroszczę wspaniałej wyczieczki 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękujemy bardzo. Uwielbiamy takie podróże. 🙂

 8. Bookendorfina Izabela Pycio

  Jakże często odwiedzając jakiś kraj trafiałam na istne cuda, właśnie w miejscach, które nie były promowane turystycznie, gdzie pozornie nie ma nic do zobaczenia. Przywoziłam wiele ciekawych wspomnień, bo to co jednym się nie podoba, dla innych może mieć wyjatkowy wymiar, choćby właśnie z historycznej perspektywy, tej dawnej i tej bliskiej.

  1. anetagrenda

   Czyż takie podróżowanie nie jest fantastyczne. My znacznie bardziej je preferujemy niż podążanie utartymi szlakami. 🙂

   1. Bookendorfina Izabela Pycio

    Odkrywasz wówczas prawdziwe oblicze odwiedzanych miejsc, a to mocno przemawia do człowieka. 🙂

    1. anetagrenda

     To prawda. 🙂

 9. Marcel

  To tak jakby ktoś przyjechał na polską wieś i stwierdził, ze nie tutaj nic do zobaczenia. Musiała to być niezwykła podróż…

  1. anetagrenda

   Uwielbiamy podróże tego rodzaju, motocykl, my i mieszkańcy … 🙂

 10. Mateusz

  Pięknie 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, cudna natura. Fantastycznie, że się tak odrodziła na nowo. 🙂

 11. Małgorzata

  Piękne i bardzo ciekawe miejsce. Lubię takie zielone miejsca

  1. anetagrenda

   To prawda, zielone miejsca są cudne. 🙂

 12. AnWuWu

  Wow! Jestem pod wrażeniem!

  1. anetagrenda

   Bardzo się cieszę, bo my też byliśmy. 🙂

 13. Malnitka

  Najceniejsze sa podroze tymi malo turystycznymi szlakami, bo wtedy poznajemy kraj takim jaki jest, a nie takim jak go reklamuje folder reklamowy.

  kuferkulturalny.blogspot.com

  1. anetagrenda

   Zgadzam się z tym całkowicie. Wówczas poznajemy ten prawdziwy kraj, a nie te miejsca, które są przygotowane jakoby na ruch turystyczny, choć niektóre z nich są też wyjątkowe. 🙂

 14. Grafy w podróży

  Dobra relacja, kusi mnie czasem, żeby zebrać takie miejsca w jeden zbiór reportaży. Często przyroda słabo wybacza nasze błędy, a co dopiero ludzie. My Polacy mając u siebie Oświęcim powinnyśmy być uczuleni na takie kwestie. Oj pompatycznie wyszło, ale wkurza mnie, że kraj, który od dawna na swoim terytorium nie miał wojny zatruwa atmosferę na całym świecie,

  1. anetagrenda

   Cieszę się, że relacja przypadła Ci do gustu. A co do atmosfery wojennej, czy antywojennej to są tacy co rozdmuchują wszystko i tacy, co w ciszy przeżywają rozlaną krew czy też bolesne straty. Jedno jest pewne każda wojna niesie spustoszenie i dotyka wszystkich, którzy są z nią związani w jakikolwiek sposób.

 15. Madka roku

  Niesamowite zdjęcia. Krajobrazy wyglądają tak sielsko i spokojnie. Aż nie do uwierzenia, jakie koszmarne rzeczy miały tam miejsce.

  1. anetagrenda

   Dziękujemy bardzo. 🙂 Teraz jest tam bardzo sielsko, cicho i spokojnie. Wiesz zatrzymując się w różnych miejscach tak dumaliśmy sobie razem i mówiliśmy, że ta piękna kraina potrzebowała sporo czasu, aby wyglądać tak jak teraz, aby odżyć na nowo i niewyobrażalne jest to, że to akurat o te góry i wzgórza toczyły się tak zacięte bitwy.

 16. Dana

  Często bardzo piękne, malownicze miejsca są pomijane w przewodnikach jako te mniej ciekawe dla turystów… W takich opracowaniach przeważnie opisuje się miejsca i tak już znane i skomercjalizowane. Dlatego warto sięgać do różnych źródeł, by odkryć w końcu takie perełki, jak opisane przez Ciebie 🙂

  1. anetagrenda

   Bardzo się cieszę. Tak właśnie wyszukujemy różne perełki – w drodze lub czasami z natrafionych niby przypadkowo materiałów, a potem podążamy drogą, którą sami sobie nakreślamy, nie rzadko też spontanicznie odkrywając nie jedną z nich. 🙂

 17. Anna Kot

  piękne widoki! <3

  1. anetagrenda

   Tak, widoki cudne. 🙂

 18. Madzia Rębowiecka

  Jestem zachwycona 😉 Pięknie, świeżo i taka wolność bije z tych zdjęć… 😉 Wspaniała podróż 🙂

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo. 🙂 Podróż była niezwykła. 🙂

 19. Marek

  Nawet nie wiem, jakim państwem jest teraz Wietnam – demokratycznym czy niekoniecznie?

  1. anetagrenda

   Pełna nazwa to Socjalistyczna Republika Wietnamu. 🙂

 20. Sikoreczka

  Chociaż widzę dzikość w tymże miejscu, chętnie spędziłabym w nim jakiś czas.

  1. anetagrenda

   My właśnie uwielbiamy tę ,,dzikość,, i ciszę, ten cudny spokój i bycie sam na sam z naturą. 🙂

 21. Adam Bieliński

  wreszcie moje klimaty. tez bym chcial nakrecic pare odcinkow w Wietnamie

  1. anetagrenda

   Myślę, że zdecydowanie było o czym. 🙂

 22. Tomasz

  Mój kolega był w zeszłym roku w wietnamie i bardzo sobie chwalił

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo, bo ja uwielbiam Wietnam. 🙂

 23. Paulina Chmielewska

  Takie artykuły od rana powinny być zakazane 😀 Teraz zamiast pracować, mam ochotę się spakować i wyjechać w jakieś dalekie, egzotyczne miejsce! 😀
  A tak serio to przepiękne widoki. Na przyszły rok planuję na razie Tajlandię, jako że poza Europą, byłam do tej pory, tylko na północy Afryki. Wietnam jednak bardzo kusi, tak samo jak Laos, Filipiny czy Indonezja, więc mam nadzieję, że uda się taki plan w przyszłym, albo jeszcze kolejnym roku zrealizować 🙂

  1. anetagrenda

   🙂 Życzę Ci zatem udanych wojaży i zbliżenia się do kultury azjatyckiej. Mam nadzieję, że będziesz zachwycona. 🙂

 24. Magdalena

  Żaden ze mnie w sumie podróżnik, ale takie ciekawe miejsca chciałabym pozwiedzać, to całkiem inny świat.

  1. anetagrenda

   To prawda, to inny świat …

 25. Joanna

  Pokazujesz cudowne miejsca robisz piękne zdjęcia dzięki tobie mogę odwiedzić miejsca w które chyba nigdy bym się nie odważyła pojechać

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję za ciepłe słowa i komplementy. Bardzo mnie to cieszy, że podróżujesz razem z nami, naszym blogiem poznając miejsca w których mamy przyjemność być . 🙂

 26. Magdalena

  Pytanie – czy bym się w nim odnalazła?

  1. anetagrenda

   Tego trzeba doświadczyć, aby się przekonać. 🙂

 27. Natalia

  Moja mama jest taka zachwycona Wietnamem. Po Twoich zdjęciach już rozumiem dlaczego!!! 🙂

  1. anetagrenda

   Bardzo się cieszę, bo ja Wietnam uwielbiam. 🙂

 28. Kociel

  Niesamowite widoki i podróż, patrząc na ta relacje moj apetyt na podróże rośnie!

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo. 🙂

 29. Olek

  Zazdroszczę tak pięknej podróży, obfitującej w jeszcze piękniejsze wspomnienia. Super wpis! Pozdrawiam!

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło. Tak rzeczywiście jest, podróże są piękne i przywiezione ze soba wspomnienia także. 🙂 Pozdrawiam serdecznie. 🙂

 30. Małgorzata

  Taka dzikość mnie zawsze przyciąga. Piękny kawałek ziemi…

  1. anetagrenda

   My też lubimy właśnie takie miejsca, a to teraz takie właśnie jest. 🙂

 31. Agata

  Dla takich widoków warto się wykosztować. Zazdroszczę podróży i determinacji.

  1. anetagrenda

   My mieszkamy w Wietnamie, więc dla nas takie podróżowanie po tej cudnej krainie to niewielki koszt. 🙂

 32. Małgorzata

  wow rewelacja bardzo mi si zdjeciq nieba podobaja tych chmurek

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło. 🙂

 33. Angelika

  Przecudowne miejsce 🙂

  1. anetagrenda

   Zielona, niezwykła kraina. 🙂

 34. Beata

  Wow, jaka piękna fotorelacja!
  Aż by się chciało spakować i wybrać w taką podróż!

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję i zachęcam do odwiedzania takich miejsc. 🙂

 35. Kasia

  Też zawsze staramy się docierać do miejsc, które wydają nam się z różnych względów ciekawe, a nie z tłumem turystów. Fajna relacja, ładne zdjęcia. Dojrzewam do powrotu do Wietnamu:)

  1. anetagrenda

   Takie podróżowanie jest najwspanialsze. Życzę udanego powrotu do Wietnamu. 🙂

 36. Ciekawska Magdalena

  Przepiękne widoki ta zieleń 😍

  1. anetagrenda

   Tak, zielono nam, bardzo zielono. 🙂

 37. Ciekawska Magdalena

  Przepiękne widoki ta zieleń 😍 ach ciało by się poodychac

  1. anetagrenda

   A powietrze bardzo świeże. 🙂

 38. Beata-albumzpodrozy.pl

  Wspaniała opowieść <3 opisana przez Was prowincja ma wszystko, co w moim mniemaniu jest idealne. Spokój, brak tłumów, piękne widoki- mogłabym wymieniać jeszcze długo! Mam nadzieję, że kiedyś wyruszę na Daleki Wschód. A zwłaszcza na prowincję. Wasze relacje są mega zachęcające. Dziękuję!

  1. anetagrenda

   Ślicznie dziękujemy za tak ciepły komentarz. To dla nas ogromna przyjemność gościć Cię na naszym blogu. My również lubimy spokój, mało ludzi wokół i piękne widoki. Życzę Ci, abyś wyruszyła kiedyś tutaj do krajów azjatyckich. 🙂 Pozdrawiamy serdecznie. 🙂

 39. Beata-albumzpodrozy.pl

  Zamiast “wszędzie” miało być słowo *”Wasze” (powyżej) ot, korekta pisowni… 😉

  1. anetagrenda

   Już poprawiłam. 🙂 Przesyłam całuski. 🙂

 40. Madame Giussani

  Za co widoki! Aż mam się ochotę teleportować. Lubię takie zagubione i egzotyczne miejsca. W Polinezji Francuskiej, Malezji i na Balii też odkryliśmy takie perełki. 😊

  1. anetagrenda

   To fantastycznie. 🙂 Ja myślę, że takie perełki można wyszukać w wielu miejscach na świecie. 🙂

 41. Beata Herbata

  Duże przestrzenie i ciekawe krajobrazy… Widoki niesamowite !

  1. anetagrenda

   To prawda, widoki niezwykłe. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>