Áo dài – tradycyjny strój wietnamski …

Áo dài to tradycyjny i narodowy strój wietnamski. Tak, jak i słynne nakrycie głowy w postaci kapelusza, czyli nón lá, tak i strój, w dzisiejszych czasach raczej kobiecy, jest symbolem Wietnamu. Áo dài jest jednym z istotnych elementów tożsamości narodowej kraju, który jest obecnie moim domem. Jakże pięknym i wyjątkowym.

Tak jak wspomniałam áo dài to obecnie strój raczej wyłącznie kobiecy. W przeszłości występowały także wersje męskie, które do dziś nie uległy zbytnim zmianom. Przez nich áo dài jest teraz noszony tylko podczas tradycyjnych ceremonii. W większości zresztą przez ludzi starszych pokoleń. Z kolei każda Wietnamka posiada ich kilka, a nawet kilkanaście. Zakładane są na śluby, święta, spektakle, występy, uroczystości religijne i narodowe. Pierwotnie áo dài składało się z czterech części. Obecnie tylko z dwóch. Tworzą go tunika i spodnie. Strój otula całe ciało, ale kobiety wyglądają w nim bardzo kobieco, powabnie, zmysłowo i pięknie. Przysłowie wietnamskie głosi, że áo dài wszystko zakrywa i niczego nie ukrywa. I trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Áo dài jest zwiewne i śliczne. W niezwykły sposób podkreśla urodę dziewcząt i kobiet. Spodnie mają szerokie nogawki, a tunika głębokie rozcięcia i jest zapinana na małe guziczki.

Áo dài wyróżniają się zarówno kolorami, jak i tkaninami, z których są wykonane. Młode dziewczęta wybierają raczej pastele, a nawet biel, czyli symbol niewinności, i delikatne tkaniny. Kiedyś uczennice chodziły tylko w białych áo dài. Starsze kobiety wybierają ciemniejsze kolory i szyją swoje tradycyjne stroje raczej z grubszych tkanin takich jak aksamit. Áo dài ozdobione są wyjątkowymi wzorami, haftami, a nawet innymi dodatkami. W czasie ważnych uroczystości często spotyka się je w kolorze białym i czerwonym połączonym z czarnym. Z kolei ślubne czerwone áo dài ozdobione złotymi elementami jest symbolem szczęścia i dostatku. Dobór koloru jest równie istotny, jak i wybór tkaniny.

Áo dài to tradycyjny strój wietnamski. Został uznany za symbol tożsamości Wietnamu na całym świecie. Jednak jego oryginalna historia wydaje się niespójna. Są różne wersje dotyczące historii jego powstania. Niektórzy uważają, że áo dài pojawiło się tysiące lat temu za czasów dynastii King Hung, czyli pierwszych królów Wietnamu. Inni natomiast zakładają, że pochodzi z XVIII wieku. Wówczas panował  Lord Nguyen Phuca Khoata (1739-1765). Doszło wtedy do podziału Wietnamu na północny i południowy, a Lord postanowił odróżnić swój lud zamieszkujący północną część od pozostałych. Postanowił zmodyfikować strój i dołożyć do sukni guziki zapinane z przodu, a spódnice zamienić na spodnie. Tak narodził się áo dài i jest to wersja potwierdzona przez historyków.

Wczesne wersje áo dài pochodzą z 1744 roku. Jednak dopiero po 1930 roku uzyskały dzisiejszy wygląd. Wietnamski projektant mody i krawiec Cat Tuong, nazywany z języka francuskiego Le Murem, wydłużył szczyt tuniki, która w tej wersji sięgała do podłogi. Ponadto dopasował  część górną do krzywizny ciała i zmienił układ guzików. Mężczyźni używali go rzadko, raczej tylko podczas ceremonialnych okazji, takich jak wesela czy pogrzeby. Z kolei kobiety bardzo często. We wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku Madam Tran Le Xuan (Madam Nhu), żona Ngo Dinh Nhu, szefa rządu Wietnamu Południowego, stworzyła nową wersję áo dài połączoną z rękawiczkami. To była aranżacja, która została nazwana od jej imienia, ale nie została przyjęta z zadowoleniem przez publiczność, gdyż nie była zgodna z tradycją i standardami społeczeństwa w tamtym czasie. Jednak ten projekt stał się popularny w dzisiejszych czasach ze względu na jego komfort i przydatność w tropikalnym klimacie, który występuje w Wietnamie. Kobiety z przyjemnością wciąż noszą áo dài. Zresztą wcale mnie to nie dziwi. Wyglądają bowiem w swoich tradycyjnych strojach jak nimfy.

Áo dài to tradycyjny i narodowy strój wietnamski. Choć skromny i otulający całe ciało to jednocześnie niezwykle efektowany i zachwycający. Jego nowoczesne wersje nierzadko są jak małe dzieła sztuki, kreacje urzekające i niepowtarzalne. Jednakże niezależnie od tego z jakich tkanin uszyte, czy też w jakich kolorach występują lub jakie dodatki zostały użyte do ich ozdoby, potrafią zachwycić. Wietnamskie kobiety ubrane w te niezwykłe tradycyjne stroje wyglądają zawsze pięknie i powabnie. Áo dài jest symbolem Wietnamu i tak samo jak nón lá ściśle łączy się z tą piękną zielona krainą, w której mieszkam.

49 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *