«

»

Lut 05

Tradycyjne wesele wietnamskie …

Tradycyjne wesele jest jedną z najważniejszych ceremonii w kulturze Wietnamu. Jej przebieg jest ściśle związany zarówno z wpływami buddyjskimi, jak i  ideologią konfucjańską. To ważny czas nie tylko dla przyszłych małżonków. Jest on istotny także dla obu rodzin.

Tradycyjne wesele wietnamskie oparte jest na zasadach, które istnieją od wieków. W zależności od przyzwyczajeń określonych grup etnicznych małżeństwo obejmuje różne etapy i związane z nimi procedury. W związku z tym zwykle zawiera kilka formalnych obrzędów rytualnych. Wesele to nie tylko ślub, ale szereg następujących po sobie etapów. Dawniej było ich co najmniej sześć i co niektórzy jeszcze ich przestrzegają. Jednak obecnie raczej całość ogranicza się do najważniejszych z nich.

Ja chce wam przybliżyć wszystkie z nich. Pierwszym z nich jest Lễ Nap Thai. Tradycja, wywodząca się z Chin, nakazuje, aby rodzice przyszłych narzeczonych, kiedy ci są jeszcze bardzo młodzi, spotkali się i zgodzili się co do związku dzieci. Z reguły rodzina młodego mężczyzny obdarowuje rodziców przyszłej narzeczonej kilkoma ptakami nazywanymi Nhan. Symbolizują one lojalność i wierność oraz troskę o drugiego człowieka, z którym związało się swoje życie.  Jako ciekawostkę dodam, że gęsi też są uważane za przykład par, które są ze sobą przez całe swoje życie. Następnym krokiem jest Lễ Vấn Danh. Wówczas jeden z członków rodziny młodego mężczyzny przychodzi zapytać o nazwisko młodej dziewczyny, jej wiek i co najważniejsze, czy nadal jest stanu wolnego. Jest to także czas dla obu rodzin, szczególnie rodziców, by się poznać. W trzecim etapie Lễ Nạp Cát rodzice przyszłego narzeczonego składają ofertę rodzinie młodej kobiety, która w szczególności uzależniona jest od możliwości finansowych i proszą o rozpatrzenie jej. Etap czwarty Lễ Nạp Chưng to już czas decyzji dziewczyny i zaręczyny w czasie których narzeczony obdarowuje swoją przyszłą żonę klejnotem najczęściej w postaci pierścionka. W etapie piątym, czyli Lễ Thỉnh Kỳ rodzina pana młodego decyduje o czasie i terminie ślubu oraz uzgadnia to z rodziną panny młodej czekając na akceptację. Tym samym dochodzimy do etapu Lễ Thân Nghinh, który jest dniem ślubu. Wówczas dokonuje się obrzędów weselnych przed ołtarzami przodków obu rodzin. Państwo młodzi składają hołd i szacunek przed ołtarzem przodków, rodzicami i innymi członkami rodziny małżonki. Od tego momentu narzeczeni staja się oficjalnie małżonkami. Rodzice pani młodej  wręczają młodej parze pieniądze i biżuterię. W tym dniu po przyjęciu weselnym rodzina pana młodego zabiera młodą mężatkę razem ze sobą do domu małżonka.

 

 

Sami przyznacie, że jest to dość czasochłonne i troszkę nieco przesadzone. Myślę, że i wielu Wietnamczyków też tak uważa. Stąd obecnie wesele wietnamskie często bywa połączeniem tego, co było i co opisałam powyżej, z tym co jest teraz, o czym słów kilka za chwilę. Już coraz częściej narzeczeni wybierają sobie przyszłego małżonka samodzielnie. Najczęściej przygotowania, jak i samo wesele obejmują etap w którym państwo młodzi jak i ich rodzice udają się do wróżki, aby sprawdzić, który dzień i godzina jest najlepsza dla narzeczonych do zawarcia związku małżeńskiego. Mocno wierzą w tę datę i czas, więc rodzina i krewni pana młodego muszą przyjść na czas. Kilka dni przed ślubem narzeczony z rodzicami odwiedzają pannę młodą i jej rodzinę. Obdarowują ich prezentami. Składają się na nie najczęściej orzechy areca, liście betelu, herbata, ciasta, owoce, wina i inne przysmaki. Przykryte są one czerwoną tkaniną. Z kolei w dniu ślubu narzeczony i jego rodzina udają się do domu panny młodej, przynosząc po raz kolejny prezenty zapakowane w torebki i papier o barwie czerwonej. Kobiety i mężczyźni ubrani sa na ogół w Ao dai, choć coraz więcej mężczyzn wybiera garnitur. Przy ołtarzu przodków i w obecności rodziców oraz najbliższej rodziny państwo młodzi zostają oficjalnie małżonkami. Pan młody i panna młoda wymieniają tutaj obrączki i otrzymują prezenty od swoich rodziców. Są to na ogół złote bransoletki, kolczyki i naszyjniki. Ceremonia kończy się często oklaskami.

 

 

Nie rzadko jest tak, zwłaszcza na prowincji, że wietnamskie wesele to dwa różne wydarzenia. Jedno odbywa się w rodzinnym mieście panny młodej, a drugie w rodzinnym mieście pana młodego. My mieliśmy zaproszenie już na kilka wesel tego rodzaju. W rodzinnym mieście panny młodej celem ceremonii jest przede wszystkim symboliczny gest potwierdzający zgodę rodziny panny młodej i chęć zabrania jej do domu pana młodego przez jego rodzinę. Tutaj ma miejsce formalna część ceremonii. W rodzinnym mieście pana młodego zazwyczaj odbywa się duże przyjęcie z mniej formalną ceremonią. W dużych miastach często ma to formę jednego dużego przyjęcia organizowanego w restauracji, bądź hotelu, w zależności od zamożności. Na weselu wietnamskim, na którym my ostatnio gościliśmy były dwa duże przyjęcia. Jedno w rodzinnym mieście panny młodej na około trzysta osób i drugie w miejscu, z którego pochodzi pan młody również na tak dużą liczbę osób. Stąd ceremonia formalna odbyła się w środę, a przyjęcia weselne we czwartek. W piątek państwo młodzi po kolejnej części świętowania wraz z rodziną mieli już wspólnie wyruszyć w podróż poślubną.

 

 

Jako ciekawostkę dodam, że w Wietnamie przyjęło się obdarowywanie młodej pary pieniędzmi. Na ogół przy wejściu do domu weselnego znajduje się specjalne miejsce, często w formie domku, gdzie można umieścić kopertę z pieniędzmi i z życzeniami. Zresztą ponoć obowiązkowo podpisaną 🙂 Z kolei czerwony jest dominującym kolorem podczas tradycyjnego wesela wietnamskiego. Jest uważany za kolor szczęścia i dobrze zapowiadającej się przyszłości. Często jeszcze przed ślubem młode pary mają sesję fotograficzną. Jest to niezwykłe, gdyż prezentują się oni wówczas w różnych kreacjach i różnorodnej scenerii. Może to i męczące, ale pamiątka na całe życie wyjątkowa.

I cóż przyznajcie sami, czy tradycyjne wietnamskie wesele nie jest zaskakujące? Jakże inne od tych, w których przywykliśmy uczestniczyć w Polsce, nieprawdaż? Czyż to nie jest wspaniałe, że możemy poznawać inne kultury, zgłębiać je i móc uczestniczyć w ceremoniach, czy też różnych spotkaniach z nimi związanymi? Jak widać takim interesującym wydarzeniem jest chociażby właśnie tradycyjne wesele wietnamskie.

Share

38 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Rozkminy Tiny

  Ciężko uwierzyć, że jeszcze gdzieś ktoś bawi się w to całe zamieszanie i wybieranie młodym małżonków 😀 ale zwyczaje rzeczywiście zaskakujące 😉

  1. anetagrenda

   Już to należy raczej do wyjątków, ale jeszcze się zdarza 🙂

 2. Krystyna Bożenna Borawska

  Ciekawe takie wesele ajatyckie, chciaż państwo młodzi widzę,że ubrani po zachodniemu 🙂

  1. anetagrenda

   I tak i nie, bo choć do zdjęć pozują ubrani na zachodnia nutę to przed ołtarzem przodków i w czasie przyjęcia już w tradycyjnych strojach wietnamskich, zwłaszcza kobiety 🙂

 3. Młodzi na Dorobku

  Oni chyba mniej jedzą na weselach? Jakoś stół weselny wygląda ubogo w porównaniu do naszych

  1. anetagrenda

   To zależy od miejsca, ale zazwyczaj na stołach goszczą raczej tradycyjne potrawy i specjalności z danego regionu 🙂

 4. Monika

  Widzę coś wspólnego z polskim weselem – ilość jedzenia na stole. Swoją drogą bardzo ciekawe są zwyczaje ślubni-weselne w różnych kręgach kulturowych.

  1. anetagrenda

   To prawda, że obyczaje z różnych stron świata mogą zaskoczyć niejednokrotnie 🙂

 5. Agata

  Jak to mówią – co kraj, to inny obyczaj 🙂

  1. anetagrenda

   Dokładnie tak 🙂

 6. Aleksandra

  Całe wesele, tak jak napisałaś, brzmi przesadnie. Z jednej strony to fascynujące móc poznać tak inną od naszej kulturę, z drugiej to wszystko brzmiało odrobinę przerażająco. Te wszystkie szczegóły i ta wróżka. Na szczęście następuja i tu zmiany, więc dla młodych jest trochę wolności.

  1. anetagrenda

   Przerażające to nie jest, ale zapewne zaskakujące 🙂

 7. 321startdiy

  Dziękuję za przybliżenie mi tej części kultury wietnamskiej, której zdecydowanie nie znałam. Zwróciłam uwagę na tę czerwoną sukienkę i dzięki, że to wyjaśniłaś, bo tak mnie zaczęło zastanawiać, jaki kolor jest dla nich najważniejszy w dniu ślubu.

  1. anetagrenda

   Cieszę się, że mogłam przybliżyć ci choć odrobinę tę część wietnamskiej kultury. W ważnych dniach dla Wietnamczyków najważniejszy kolor to czerwony, a później złoty 🙂

 8. Joanna Niedzielska

  fajne takie azjatyckie wesele.

  1. anetagrenda

   Zapewne jest to interesujące spotkanie z kulturą wietnamską i doświadczenie dla nas 🙂

 9. Kasia

  Kultura wietnamska jest dla mnie totalnie odległa, bo ja jestem skandynawska dziewczyna, ale artykuł czytało się bardzo dobrze 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuję ci bardzo za ciepłe słowa i pozdrawiam serdecznie 🙂

 10. pożeram strony

  Dwa różne wydarzenia, a to samo wesele? To oznacza podwójną zabawę, super

  1. anetagrenda

   Niekiedy rozciąga się to na kilka dni, ale to wydaje się nieco meczące dla państwa młodych, no ale cóż 🙂

 11. Vee

  Świetnie napisany artykuł. Zaciekawiłaś mnie tą kulturą wietnamską, kompletnie nie miałam pojęcia o takich sprawach. Dziękuję za pogłębienie mojej wiedzy, pozdrawiam!

  1. anetagrenda

   To mi jest bardzo miło, że zainteresowałam cię Wietnamem i jego kulturą. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie 🙂

 12. blogierka

  Jest i to bardzo! Uwielbiam takie kulturalne ciekawostki! Kawał świetnej roboty 🙂

  1. anetagrenda

   Też uwielbiam ciekawostki kulturalne i bardzo mi miło, ze podzielasz moje zainteresowanie. Dziękuję bardzo za komplement 🙂

 13. Klayduia

  Świetnie unika czas przy śniadaniu. Wietnam mnie intryguje i twoja ciekawostka o weselu ( w sumie 2 imprezy) jeszcze bardziej mnie zainteresował:)

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło 🙂 Dobrego dnia życzę 🙂

 14. Wielopokoleniowo 3

  Piękne jest to, że na całym świecie tyle jest różnych zwyczajów 😉

  1. anetagrenda

   Zgadzam się z tobą 🙂 To piękne i niezwykłe 🙂

 15. Bookendorfina Izabela Pycio

  Bardzo podobają mi się takie tradycyjne wesela, w których zwyczaje pielęgnowane od wieków są mocno osadzone w kulturze, ale i te, do których przenikają ze smakiem nowoczesne wzorce. 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, są one interesujące i niekiedy fascynujące. Najpiękniej, gdy tradycja i nowoczesność przenikają się wzajemnie 🙂

   1. Bookendorfina Izabela Pycio

    Coś z tradycji poprzednich pokoleń, ale i też tworzenie własnych. 🙂

    1. anetagrenda

     Tak tradycja łączy się obecnie z nowoczesnością 🙂

 16. Karolina / Nasze Bąbelkowo

  Jeśli chodzi o własne wesele, absolutnie nie byłam tradycjonalistką – więc myślę, że w tradycje wietnamskie też bym się nie wpisała 😉 Taka już jestem, że lubię robić wszystko po swojemu – a niektóre zasady są dla mnie po to, żeby je łamać 😉

  1. anetagrenda

   Zasady ponoć po to są, aby je łamać 🙂

 17. Anna Gosia

  Piękne wesele choć te etapy dosyć skopliwowane . Kocham kolor czerwony wiec chetnie bym nasza biel na tą czerwień wymieniła.

  1. anetagrenda

   Ja również, bo czerwień jest niezwykłym kolorem 🙂

 18. Bartusiowy Blog / Dorota Ziołkowska

  Bardzo lubię czytać o różnych tradycjach weselnych. Świetnie to opisałaś 🙂 No i zdjęcia przepiękne…

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo 🙂 Cieszę się, że ta forma przypadła ci do gustu 🙂

Dodaj komentarz