«

»

Lut 05

Tradycyjne wesele wietnamskie …

Tradycyjne wesele jest jedną z najważniejszych ceremonii w kulturze Wietnamu. Jej przebieg jest ściśle związany zarówno z wpływami buddyjskimi, jak i  ideologią konfucjańską. To ważny czas nie tylko dla przyszłych małżonków. Jest on istotny także dla obu rodzin.

Tradycyjne wesele wietnamskie oparte jest na zasadach, które istnieją od wieków. W zależności od przyzwyczajeń określonych grup etnicznych małżeństwo obejmuje różne etapy i związane z nimi procedury. W związku z tym zwykle zawiera kilka formalnych obrzędów rytualnych. Wesele to nie tylko ślub, ale szereg następujących po sobie etapów. Dawniej było ich co najmniej sześć i co niektórzy jeszcze ich przestrzegają. Jednak obecnie raczej całość ogranicza się do najważniejszych z nich.

Ja chce wam przybliżyć wszystkie z nich. Pierwszym z nich jest Lễ Nap Thai. Tradycja, wywodząca się z Chin, nakazuje, aby rodzice przyszłych narzeczonych, kiedy ci są jeszcze bardzo młodzi, spotkali się i zgodzili się co do związku dzieci. Z reguły rodzina młodego mężczyzny obdarowuje rodziców przyszłej narzeczonej kilkoma ptakami nazywanymi Nhan. Symbolizują one lojalność i wierność oraz troskę o drugiego człowieka, z którym związało się swoje życie.  Jako ciekawostkę dodam, że gęsi też są uważane za przykład par, które są ze sobą przez całe swoje życie. Następnym krokiem jest Lễ Vấn Danh. Wówczas jeden z członków rodziny młodego mężczyzny przychodzi zapytać o nazwisko młodej dziewczyny, jej wiek i co najważniejsze, czy nadal jest stanu wolnego. Jest to także czas dla obu rodzin, szczególnie rodziców, by się poznać. W trzecim etapie Lễ Nạp Cát rodzice przyszłego narzeczonego składają ofertę rodzinie młodej kobiety, która w szczególności uzależniona jest od możliwości finansowych i proszą o rozpatrzenie jej. Etap czwarty Lễ Nạp Chưng to już czas decyzji dziewczyny i zaręczyny w czasie których narzeczony obdarowuje swoją przyszłą żonę klejnotem najczęściej w postaci pierścionka. W etapie piątym, czyli Lễ Thỉnh Kỳ rodzina pana młodego decyduje o czasie i terminie ślubu oraz uzgadnia to z rodziną panny młodej czekając na akceptację. Tym samym dochodzimy do etapu Lễ Thân Nghinh, który jest dniem ślubu. Wówczas dokonuje się obrzędów weselnych przed ołtarzami przodków obu rodzin. Państwo młodzi składają hołd i szacunek przed ołtarzem przodków, rodzicami i innymi członkami rodziny małżonki. Od tego momentu narzeczeni staja się oficjalnie małżonkami. Rodzice pani młodej  wręczają młodej parze pieniądze i biżuterię. W tym dniu po przyjęciu weselnym rodzina pana młodego zabiera młodą mężatkę razem ze sobą do domu małżonka.

 

 

Sami przyznacie, że jest to dość czasochłonne i troszkę nieco przesadzone. Myślę, że i wielu Wietnamczyków też tak uważa. Stąd obecnie wesele wietnamskie często bywa połączeniem tego, co było i co opisałam powyżej, z tym co jest teraz, o czym słów kilka za chwilę. Już coraz częściej narzeczeni wybierają sobie przyszłego małżonka samodzielnie. Najczęściej przygotowania, jak i samo wesele obejmują etap w którym państwo młodzi jak i ich rodzice udają się do wróżki, aby sprawdzić, który dzień i godzina jest najlepsza dla narzeczonych do zawarcia związku małżeńskiego. Mocno wierzą w tę datę i czas, więc rodzina i krewni pana młodego muszą przyjść na czas. Kilka dni przed ślubem narzeczony z rodzicami odwiedzają pannę młodą i jej rodzinę. Obdarowują ich prezentami. Składają się na nie najczęściej orzechy areca, liście betelu, herbata, ciasta, owoce, wina i inne przysmaki. Przykryte są one czerwoną tkaniną. Z kolei w dniu ślubu narzeczony i jego rodzina udają się do domu panny młodej, przynosząc po raz kolejny prezenty zapakowane w torebki i papier o barwie czerwonej. Kobiety i mężczyźni ubrani sa na ogół w Ao dai, choć coraz więcej mężczyzn wybiera garnitur. Przy ołtarzu przodków i w obecności rodziców oraz najbliższej rodziny państwo młodzi zostają oficjalnie małżonkami. Pan młody i panna młoda wymieniają tutaj obrączki i otrzymują prezenty od swoich rodziców. Są to na ogół złote bransoletki, kolczyki i naszyjniki. Ceremonia kończy się często oklaskami.

 

 

Nie rzadko jest tak, zwłaszcza na prowincji, że wietnamskie wesele to dwa różne wydarzenia. Jedno odbywa się w rodzinnym mieście panny młodej, a drugie w rodzinnym mieście pana młodego. My mieliśmy zaproszenie już na kilka wesel tego rodzaju. W rodzinnym mieście panny młodej celem ceremonii jest przede wszystkim symboliczny gest potwierdzający zgodę rodziny panny młodej i chęć zabrania jej do domu pana młodego przez jego rodzinę. Tutaj ma miejsce formalna część ceremonii. W rodzinnym mieście pana młodego zazwyczaj odbywa się duże przyjęcie z mniej formalną ceremonią. W dużych miastach często ma to formę jednego dużego przyjęcia organizowanego w restauracji, bądź hotelu, w zależności od zamożności. Na weselu wietnamskim, na którym my ostatnio gościliśmy były dwa duże przyjęcia. Jedno w rodzinnym mieście panny młodej na około trzysta osób i drugie w miejscu, z którego pochodzi pan młody również na tak dużą liczbę osób. Stąd ceremonia formalna odbyła się w środę, a przyjęcia weselne we czwartek. W piątek państwo młodzi po kolejnej części świętowania wraz z rodziną mieli już wspólnie wyruszyć w podróż poślubną.

 

 

Jako ciekawostkę dodam, że w Wietnamie przyjęło się obdarowywanie młodej pary pieniędzmi. Na ogół przy wejściu do domu weselnego znajduje się specjalne miejsce, często w formie domku, gdzie można umieścić kopertę z pieniędzmi i z życzeniami. Zresztą ponoć obowiązkowo podpisaną 🙂 Z kolei czerwony jest dominującym kolorem podczas tradycyjnego wesela wietnamskiego. Jest uważany za kolor szczęścia i dobrze zapowiadającej się przyszłości. Często jeszcze przed ślubem młode pary mają sesję fotograficzną. Jest to niezwykłe, gdyż prezentują się oni wówczas w różnych kreacjach i różnorodnej scenerii. Może to i męczące, ale pamiątka na całe życie wyjątkowa.

I cóż przyznajcie sami, czy tradycyjne wietnamskie wesele nie jest zaskakujące? Jakże inne od tych, w których przywykliśmy uczestniczyć w Polsce, nieprawdaż? Czyż to nie jest wspaniałe, że możemy poznawać inne kultury, zgłębiać je i móc uczestniczyć w ceremoniach, czy też różnych spotkaniach z nimi związanymi? Jak widać takim interesującym wydarzeniem jest chociażby właśnie tradycyjne wesele wietnamskie.

Share

94 Komentarze

Skip to comment form

 1. Rozkminy Tiny

  Ciężko uwierzyć, że jeszcze gdzieś ktoś bawi się w to całe zamieszanie i wybieranie młodym małżonków 😀 ale zwyczaje rzeczywiście zaskakujące 😉

  1. anetagrenda

   Już to należy raczej do wyjątków, ale jeszcze się zdarza 🙂

 2. Krystyna Bożenna Borawska

  Ciekawe takie wesele ajatyckie, chciaż państwo młodzi widzę,że ubrani po zachodniemu 🙂

  1. anetagrenda

   I tak i nie, bo choć do zdjęć pozują ubrani na zachodnia nutę to przed ołtarzem przodków i w czasie przyjęcia już w tradycyjnych strojach wietnamskich, zwłaszcza kobiety 🙂

   1. Krystyna Bożenna Borawska

    Mimo wszystko jednak trzymają się tradycji, może tak i lepiej, ciekawe tylko jak zachowują się na co dzień, też tradycyjnie ?

    1. anetagrenda

     Różnie to wygląda, ale wiele spraw odbywa się tradycyjnie nawet na co dzień 🙂

 3. Młodzi na Dorobku

  Oni chyba mniej jedzą na weselach? Jakoś stół weselny wygląda ubogo w porównaniu do naszych

  1. anetagrenda

   To zależy od miejsca, ale zazwyczaj na stołach goszczą raczej tradycyjne potrawy i specjalności z danego regionu 🙂

 4. Monika

  Widzę coś wspólnego z polskim weselem – ilość jedzenia na stole. Swoją drogą bardzo ciekawe są zwyczaje ślubni-weselne w różnych kręgach kulturowych.

  1. anetagrenda

   To prawda, że obyczaje z różnych stron świata mogą zaskoczyć niejednokrotnie 🙂

 5. Agata

  Jak to mówią – co kraj, to inny obyczaj 🙂

  1. anetagrenda

   Dokładnie tak 🙂

 6. Aleksandra

  Całe wesele, tak jak napisałaś, brzmi przesadnie. Z jednej strony to fascynujące móc poznać tak inną od naszej kulturę, z drugiej to wszystko brzmiało odrobinę przerażająco. Te wszystkie szczegóły i ta wróżka. Na szczęście następuja i tu zmiany, więc dla młodych jest trochę wolności.

  1. anetagrenda

   Przerażające to nie jest, ale zapewne zaskakujące 🙂

 7. 321startdiy

  Dziękuję za przybliżenie mi tej części kultury wietnamskiej, której zdecydowanie nie znałam. Zwróciłam uwagę na tę czerwoną sukienkę i dzięki, że to wyjaśniłaś, bo tak mnie zaczęło zastanawiać, jaki kolor jest dla nich najważniejszy w dniu ślubu.

  1. anetagrenda

   Cieszę się, że mogłam przybliżyć ci choć odrobinę tę część wietnamskiej kultury. W ważnych dniach dla Wietnamczyków najważniejszy kolor to czerwony, a później złoty 🙂

 8. Joanna Niedzielska

  fajne takie azjatyckie wesele.

  1. anetagrenda

   Zapewne jest to interesujące spotkanie z kulturą wietnamską i doświadczenie dla nas 🙂

 9. Kasia

  Kultura wietnamska jest dla mnie totalnie odległa, bo ja jestem skandynawska dziewczyna, ale artykuł czytało się bardzo dobrze 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuję ci bardzo za ciepłe słowa i pozdrawiam serdecznie 🙂

 10. pożeram strony

  Dwa różne wydarzenia, a to samo wesele? To oznacza podwójną zabawę, super

  1. anetagrenda

   Niekiedy rozciąga się to na kilka dni, ale to wydaje się nieco meczące dla państwa młodych, no ale cóż 🙂

 11. Vee

  Świetnie napisany artykuł. Zaciekawiłaś mnie tą kulturą wietnamską, kompletnie nie miałam pojęcia o takich sprawach. Dziękuję za pogłębienie mojej wiedzy, pozdrawiam!

  1. anetagrenda

   To mi jest bardzo miło, że zainteresowałam cię Wietnamem i jego kulturą. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie 🙂

 12. blogierka

  Jest i to bardzo! Uwielbiam takie kulturalne ciekawostki! Kawał świetnej roboty 🙂

  1. anetagrenda

   Też uwielbiam ciekawostki kulturalne i bardzo mi miło, ze podzielasz moje zainteresowanie. Dziękuję bardzo za komplement 🙂

 13. Klayduia

  Świetnie unika czas przy śniadaniu. Wietnam mnie intryguje i twoja ciekawostka o weselu ( w sumie 2 imprezy) jeszcze bardziej mnie zainteresował:)

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło 🙂 Dobrego dnia życzę 🙂

 14. Wielopokoleniowo 3

  Piękne jest to, że na całym świecie tyle jest różnych zwyczajów 😉

  1. anetagrenda

   Zgadzam się z tobą 🙂 To piękne i niezwykłe 🙂

 15. Bookendorfina Izabela Pycio

  Bardzo podobają mi się takie tradycyjne wesela, w których zwyczaje pielęgnowane od wieków są mocno osadzone w kulturze, ale i te, do których przenikają ze smakiem nowoczesne wzorce. 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, są one interesujące i niekiedy fascynujące. Najpiękniej, gdy tradycja i nowoczesność przenikają się wzajemnie 🙂

   1. Bookendorfina Izabela Pycio

    Coś z tradycji poprzednich pokoleń, ale i też tworzenie własnych. 🙂

    1. anetagrenda

     Tak tradycja łączy się obecnie z nowoczesnością 🙂

 16. Karolina / Nasze Bąbelkowo

  Jeśli chodzi o własne wesele, absolutnie nie byłam tradycjonalistką – więc myślę, że w tradycje wietnamskie też bym się nie wpisała 😉 Taka już jestem, że lubię robić wszystko po swojemu – a niektóre zasady są dla mnie po to, żeby je łamać 😉

  1. anetagrenda

   Zasady ponoć po to są, aby je łamać 🙂

 17. Anna Gosia

  Piękne wesele choć te etapy dosyć skopliwowane . Kocham kolor czerwony wiec chetnie bym nasza biel na tą czerwień wymieniła.

  1. anetagrenda

   Ja również, bo czerwień jest niezwykłym kolorem 🙂

 18. Bartusiowy Blog / Dorota Ziołkowska

  Bardzo lubię czytać o różnych tradycjach weselnych. Świetnie to opisałaś 🙂 No i zdjęcia przepiękne…

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo 🙂 Cieszę się, że ta forma przypadła ci do gustu 🙂

 19. ladymamma.pl

  Wow! Ależ wystawnie! Co kraj to obyczaj jak to mówią! 😉

  1. anetagrenda

   Zdecydowanie tak 🙂 Co kraj, to obyczaj 🙂

 20. Beata Skrzypczak

  Przepiękne zdjęcia i opisy! Nigdy nie miałam okazji zapoznać się ze zwyczajami ślubnymi i cieszę się, że trafiłam na ten wpis 🙂

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło 🙂 Cieszę się, że mogłam ci choć przybliżyć ten temat 🙂

 21. Lailapeak

  Zupełnie inna kultura od naszej! 🙂 Zaskakująca! Cały czas zastanawia mnie jednak jak dwoje ludzi dobranych przez rodziców – nie z własnej woli- jest w stanie stworzyć szczęśliwy związek? BYć może właśnie to silne umiłowanie i przywiązanie do tradycji powoduje, że tak dobrane pary zostają już ze sobą bez względu na głębokość ich relacji.

  Dzięki, że dzielisz się takimi smaczkami ze świata 🙂

  1. anetagrenda

   Tak kultura zapewne odmienna 🙂 To dla mnie prawdziwa przyjemność dzielić się z wami tym, czego mogę być świadkiem i czego sama mogę doświadczać 🙂

 22. Ewa

  Niesamowicie ciekawy wpis! Lubię tradycyjne wesela, ale uważam, że lekkie wprowadzenie nowoczesności nie jest złe 😉

  1. anetagrenda

   Ogromnie mi miło, gdy czytam takie komentarze 🙂 Też uważam, że połączenie tradycji z tym, co nowe może być doskonałym pomysłem 🙂

 23. Wiola

  To niesamowite jak inaczej podchodzi się do małżeństwa w różnych zakątkach świata! Zaskakujący wpis i piękne zdjęcia!

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo 🙂 I ja lubię poznawać i czytać relacje z różnych stron świata 🙂

 24. Hanna

  Interesujące są te wietnamskie zwyczaje. Bardzo lubię czytać takie artykuły. Piękne zdjęcia 🙂

  1. anetagrenda

   Pięknie dziękuję i postaram się, aby było ich jak najwięcej 🙂

 25. pożeram strony

  Już kiedyś czytałam u Ciebie ten artykuł i bardzo mnie zaciekawił

  1. anetagrenda

   Ogromnie mi miło 🙂

 26. Panna Kwiatkowska

  Mi się w sumie wydaje, że aż tak mocno tradycja wietnamska od europejskiej się nie różni- oczywiście: w szczegółach na pewno 😊 ale i my mieliśmy w końcu kiedyś mocny udział rodziców w naszych ślubach 😉

  1. anetagrenda

   Tak, gdy się temu przyjrzeć to faktycznie wiele w tym prawdy 🙂

 27. Monika Antoniak

  Dużo ciekawych informacji. Ta sesja w czerwonej sukni jest piękna, niby ostra czerwien ale panna młoda wygląda w niej wyjątkowo delikatnie.

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło, a sesje w czerwonych sukienkach, czy też ta kreacja w dniu ślubu prezentują się przepięknie 🙂

 28. Joanna

  zdjęcia cudne A I jedzenie musiało być mega

  1. anetagrenda

   Jedzenie na takich imprezach jest na ogół bardzo smaczne 🙂

 29. Michalina | jakchcetomoge.pl

  O kurczę, całkiem niezły “proces” to wietnamskie wesele. 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, można tak to ująć 🙂

 30. aldia.arcadia

  Ciekawie mają. Co kraj to obyczaj 🙂

  1. anetagrenda

   To prawda, co kraj to obyczaj 🙂

 31. Dominika

  Wygląda na to, że Wietnamczycy przywiązują ogromną wagę do ceremonii ślubu i że wydają na nią sporo pieniędzy! 😉 Pamiętam z naszej podróży po północnym Wietnamie, że gdziekolwiek byśmy nie pojechali tam trafialiśmy albo na młodą parę na sesji ślubnej (najwięcej chyba w przepięknym Hoi An!) albo na huczne i wystawne przyjęcie weselne. Nawet w najmniejszej miejscowości zawsze rzucały nam się w oczy bogato zdobione specjalne namioty weselne 😉

  1. anetagrenda

   Tak, gdy się podróżuje wzdłuż Wietnamu często spotyka się namioty weselne porozstawiane bardzo często przy samej drodze, bądź nawet ją nieco zastawiając, a sesje fotograficzne są stałym elementem towarzyszącym zaślubinom 🙂

 32. Kasia

  Ciekawy post. Nigdy nie słyszałam jak wygląda wietnamskie wesele. Warto poznawać inne kultury. 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo 🙂 I wiesz też tak myślę, że warto poznawać inne kultury i tradycje 🙂

 33. TosiMama

  Bardzo ciekawy wpis. Niesamowite, że kultury tak bardzo się od siebie różnią:)

  1. anetagrenda

   Tak, są w nich zarówno podobieństwa, jak i różnice i to jest fascynujące 🙂

 34. Kasia

  Super wpis. Dla mnie to jedno z najciekawszych przeżyć wesele na obczyźnie. Jakiś czas temu napisałam wpis o weselu we Francji dlatego troszkę podspamuje i się nim podzielę.Mam nadzieję, że mi to wybaczycie.

  katinparis.com/2017/07/19/wesele-bez-wodki-czyli-jak-bierze-sie-slub-we-francji/

  1. anetagrenda

   Tak masz rację, to niezwykłe przeżycie 🙂

 35. Zielona Małpa

  Dwie weselne imprezy to za duży koszt i za duży kosz jak dla mnie 🙂 Sama obecnie planuję swoje wesele, więc z ciekawością czytam o tradycjach w innych krajach

  1. anetagrenda

   Według mnie też 🙂 no, ale cóż tradycja jest tradycją 🙂

 36. katarzynagrzebyk

  Ale bogata tradycja, w sumie dobrze, że ktoś ją kultywuje! Piękne zdjęcia.

  1. anetagrenda

   Tak, tradycja bardzo bogata i wciąż przekazywana z pokolenia na pokolenie 🙂

 37. Matka Polka Czytająca

  Pięknie 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, pięknie 🙂

 38. Patrycja Czubak

  W niektórych przypadkach dobrze, że czasy się zmieniają. Uspokoiłaś mnie tym, że aktualnie ludzie sami decydują z kim chcą pójść przez życie 🙂

  1. anetagrenda

   Czasami tak, czasami nie 🙂

 39. Ewa Sobania

  A ja myślałam, że polskie tradycyjne wesela mają dużo rytuałów. Uczestniczenie w takim wietnamskim weselu musi być niesamowitym przeżyciem 🙂

  1. anetagrenda

   Jak widać jest ich całkiem sporo, a wesele odmienne od tego, co się zna, jest zawsze ekscytującym doświadczeniem 🙂

 40. Danka

  Przeczytałam z wielka ciekawościa, bardzo fajny opis, widać, że i tam pomału wprowadza się nowe. Jednak tam nie oznacza to, że stare było złe. poprostu trochę się unowocześnia i to jest fantastyczne.

  1. anetagrenda

   Dokładnie tak, jak napisałaś 🙂 Nie zawsze to, co stare jest złe, a nowe dobre. Połączenie często bywa bardzo interesujące 🙂

 41. Aneta

  Oj, jak ja lubię takie wpisy. Ja jestem zwolenniczka tradycji i lubię gdy ona jest podtrzymywana.

  1. anetagrenda

   To jest bardzo fascynujące. 🙂

 42. Dominika Rygiel

  Jedno jest pewne: jest barwnie i intensywnie 😉

  1. anetagrenda

   To bardzo interesujące doświadczenie. 🙂

 43. Guess What/ Klaudia

  Świetny wpis, takiego czegoś jeszcze nie czytałam. Bardzo ciekawe poznawać takie zwyczaje innych kultur, zwłaszcza weselnych 🙂

  1. anetagrenda

   Poznawanie innych kultur jest fascynujące. 🙂

 44. Przemek

  Człowiek codziennie dowiaduje się czegoś nowego o świecie 🙂 Tradycja zobowiązuje, bardzo fajne podejście do wesel.

  1. anetagrenda

   To prawda. Uczymy się i dowiadujemy różności o świecie każdego dnia. 🙂

 45. Agata

  Każde wesele się od siebie różni, a zarazem jest do siebie podobne. Miłość jest najważniejsza.

  1. anetagrenda

   I tego się trzymajmy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>