Wieża Flagowa – Hanoi Flag Tower – jeden z symboli Hanoi …

Wieża Flagowa to jeden z symboli Hanoi.  Wspominałam o niej pisząc o Cytadeli, o której mowa w poście https://www.zycieipodroze.pl/2018/10/25/cesarska-cytadela-w-hanoi-i-jej-historia/, czy też Muzeum  Wietnamskiej Historii Wojskowej we wpisie https://www.zycieipodroze.pl/2016/08/22/muzeum-wietnamskiej-historii-wojskowej/. Jednak myślę, że zasługuje ona na więcej uwagi. Stąd dzisiejszy wpis poświęcony tylko jej.

 

 

Wieża Flagowa w Hanoi została wybudowana w 1812 roku za panowania króla Gia Long z dynastii Nguyen. Oznaczała początek południowej osi centralnej i stanowiła doskonały punk obserwacyjny dla mieszkańców Cytadeli. Można było obserwować z niej całe Hanoi i przedmieścia. Wieża Flagowa należy do jednych z rzadkich projektów architektonicznych stanowiąc część Cytadeli Hanoi, choć obecnie możemy ją oglądać odwiedzając Muzeum  Wietnamskiej Historii Wojskowej. Hanoi Flag Tower miała dużo szczęścia. ​​Nie została zniszczona przez francuską administrację podczas jej dominacji w Indochinach, w latach 1894-1897. Wieża Flagowa pozostała nieuszkodzona i do dziś jest imponującą budowlą. W 1989 roku uznano ją za zabytek historyczny.

 

 

10 października 1954 roku na maszcie Wieży Flagowej po raz pierwszy wciągnięta została czerwona flaga z żółtą gwiazdą po środku. Tego dnia mieszkańcy celebrowali Dzień Zwycięstwa. Wówczas zakończyła się I wojna indochińska, a Hanoi zostało całkowicie wyzwolone. Był to doniosły moment, kamień milowy wyznaczający nowy okres w historii kraju. Miała nadejść nowa era wolności i szczęścia. Ludzie maszerowali w kierunku Wieży Flagowej czekając na historyczny moment, czyli ceremonię podnoszenia flagi narodowej. Najpierw zawyła syrena w hanojskiej operze. Następnie orkiestra wojskowa zagrała hymn narodowy, podczas gdy flaga narodowa była stopniowo podnoszona. Po raz pierwszy była to czerwona flaga z żółtą gwiazdą. Wizerunek Hanoi Flag Tower został uroczyście wydrukowany na pierwszych monetach Wietnamskiego Banku Państwowego, gdy powstała Demokratyczna Republika Wietnamu. Czerwona flaga z żółta gwiazdą jest do dziś symbolem chwały, dumy, niezależności i wolności Wietnamu.

 

 

Wieża Flagowa mierzy 33,4 metra wysokości, łącznie z piwnicami. Z flagą osiąga 41 metrów. Konstrukcja jest trzykondygnacyjna. Kolumna ma wysokość 18,2 metry, a wierzchołek, czyli obserwatorium  3,3. Podstawę wieży tworzą skrócone czworoboki w kształcie piramidy olicowane cegłami. Każda ściana pierwszej kondygnacji ma długość 42,5 metry, a wysokość mierzy 3,1 metra. Posiada ona  dwie klatki schodowe. Kolejna kondygnacja składa się ze ścian o długość każdej strony 27 metrów. Jej wysokość wynosi 3,7 metra. Znajdują się tutaj  4 drzwi skierowane  w czterech kierunkach świata. Trzecia kondygnacja jest również czworobokiem, którego każda strona mierzy 12.5 metra, a wysokość  5,1. My możemy wszystkie kondygnacje przemierzać 54 schodami, które zostały poprowadzone z pierwszego do trzeciego poziomu. Korytarze są oświetlone, a i światło słoneczne do nich dociera dzięki 45 okienkom, w dwóch kształtach.

 

 

Wieża Flagowa jest symbolem Hanoi, który warto odwiedzić. W czasie gorących dni można się tam schronić przed słońcem, gdyż jest tam chłodno. Z kolei w deszczowy dzień woda nie wpływa do wieży i można schować się przed kroplami deszczu, nawet tego intensywnego. Widok stąd rozpościera się na panoramę miasta, Cytadelę i Muzeum Wietnamskiej Historii Wojskowej. Poza tym wartość historyczna tego miejsca jest niezaprzeczalna.

52 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *