Trzy orchidee, czyli Polska ? :) …

Skąd tytuł: Trzy orchidee, czyli Polska? Uwierzcie mi, że nie bez powodu i nie przez przypadek. No cóż w języku wietnamskim Polska, czyli Ba Lan to właśnie trzy orchidee. Ba znaczy trzy, a Lan (cây lan, hoa lan) to orchidea. Czyż to nie brzmi pięknie?

Najwyraźniej nazwa naszego kraju nie wzięła się znikąd. Wszak łączy nas więcej niż można sobie wyobrazić. Bo czyż to właśnie nie orchidea jest symbolem miłości? Myślę, że zarówno na płaszczyźnie uczuciowej, czyli międzyludzkiej, jak i w relacjach międzypaństwowych, a tych na linii Polska – Wietnam nie brakuje. Ponadto nie brak opinii, że orchidea to najpiękniejszy kwiat. Tym bardziej miło, że w wietnamskim języku nazwa naszego kraju brzmi Ba Lan, czyli trzy orchidee. Nie dość, że ten symboliczny kwiat łączy się z Polską, to na dodatek w potrójnej liczbie. Dla Wietnamczyków to wyjątkowy kwiat. Często wykorzystywany do dekoracji przy ważnych uroczystościach, a także ceremoniach religijnych.

Orchidea jest niezwykłym, strojnym kwiatem. Doskonale nadaje się na elegancki i stylowy prezent. Często występuje jako motyw, czy odnośnik w literaturze, kulturze i sztuce. W starożytności był znakiem bogactwa i luksusu. Niektórzy do dziś go tak postrzegają. Orchidee są czarująco piękne, cudnie rozkwitają i nierzadko wyjątkowo pachną.  Szacuje się, że na świecie jest ponad 100 000 gatunków orchidei, czyż to nie jest fascynujące? W samym Wietnamie około 17 300. Naturalnie w tej cudnej krainie rośnie 770 gatunków orchidei.  Ponadto wiele z nich jest hodowana przez znawców tego tematu. W Wietnamie jest wielu prywatnych kolekcjonerów orchidei z Sajgonu, Da Lat, czy też Hanoi. Już to świadczy o tym jaki to niezwykły kwiat. Orchidea jest magiczna, a już trzy orchidee to fenomen. Czyż nie? 🙂

Orchidee są niezwykłe. W naturalnych warunkach mogą rosnąć na pniach drzew, klifach i innych zaskakujących miejscach. Lubią wilgotne podłoże i naturalny klimat. W Wietnamie istnieją dwie grupy orchidei: lotnicze – lan cấy i naziemne – địa lan. Orchidee lotnicze mają swoje korzenie zakotwiczone w wysokich, dużych drzewach i ich gałęziach.  Pięknie zwisają z pni drzew. Mają bardzo cienkie płatki i trwałe kolory. Ich zapach jest delikatny, łagodny, miękki i czysty. Zaledwie muska swoją wrażliwością nasze nozdrza. Natomiast orchidee naziemne mają korzenie umiejscowione w ziemi lub skale. Wyróżniają się wyjątkowo jasnymi kolorami, ale też niezwykłym, wyraźnym i dobrze wyczuwalnym zapachem.

Czyż zatem to nie jest niezwykłe, że w języku wietnamskim nazwa naszego kraju brzmi tak pięknie ? Dla moich uszu to jak muzyka, wyjątkowa sonata, czyli Ba Lan – Polska. A trzy orchidee są jej pięknym obrazem widzianym moimi oczami. Dla niektórych niesłyszalne, niewidzialne, a dla mnie symboliczne i piękne.

A w następnym poście kolejna legenda wietnamska, tym razem związana z orchideą. Już dziś Was do poznania jej serdecznie zapraszam 🙂

30 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *