Jakiego koloru jest kraj w którym mieszkam? …

Jakiego koloru jest kraj, w którym mieszkasz? – oto jest pytanie. Sami odpowiedzcie czy łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na nie.

 

 

Pomysł, aby napisać o tym jakiego koloru jest Wietnam, w którym mieszkam od ponad dwóch lat, nie jest tak całkowicie mój. Do tego, aby powstał ten post zainspirowała mnie autorka  bloga http://bookendorfina.blogspot.com/. Izabela jest doskonałą recenzentką książek i potrafi zadawać pytania zmuszające nas do przemyślenia. Tym razem zapytała mnie:

– Jakbyś miała wskazać jeden wiodący kolor, to jaki najlepiej oddałby ducha tego kraju?

Moja odpowiedź brzmiała:

– Zielony 🙂

 

” Bo ja pan, bo ja król,

Wśród zielonych niw i pól ! „

Edmund Wasilewski ”Krakowiak”

Na pytanie  jakiego koloru jest kraj w którym mieszkam odpowiadam, że zielonego. Ta wyjątkowa barwa i jej przeróżne odcienie kojarzą mi się z Wietnamem. Wcale nie czerwony, czy żółty, czyli kolory flagi narodowej, ale właśnie ta jedna z najcudowniejszych i jednocześnie naturalnych barw. Wietnam ma kolor zielony. Jest to kraina pełna jego odcieni. Czasami, gdy docieramy do zakamarków, gdzie nikt, lub rzadko kiedy ktoś bywa, mam wrażenie , że jestem w krainie, jak ze snu. Raczej, z małymi wyjątkami, nie lubię za bardzo wietnamskich miast, ale każda chwila spędzona poza nimi to już inna bajka. Uwielbiam ciche, dzikie okolice oraz wiejskie obszary, gdzie zielone pola ryżowe i kukurydziane uzupełnione przez łąki i trawy zachwycają. Bogata roślinność, parki narodowe, lasy liściaste, iglaste, palmy, dżungla sprawiają, że Wietnam mieni się różnymi kolorami zieleni. Tutaj nawet woda ma barwę zieloną.

 

 

Kiedy zaczęłam zgłębiać tematykę kolorów odnalazłam bardzo ciekawą informację dotycząca Azji i barw z nią związanych. Mianowicie symbolem kontynentu jest zielony jadeit. Czy to przypadek? Myślę, że niekoniecznie. Zielony to kolor wiosny i lata, ale także barwa życia i Ziemi. Kojarzy on się ze spokojem, harmonią i wolnością, a pośród zielonych pól i gór tak się możemy właśnie poczuć. Jest kolorem związanym ściśle z naturą, szumem drzew, zapachami pól, łąk, kwiatów i drzew. Zielony to kolor nadziei, ale też młodości, świeżości i energii. Jednocześnie jest uosobieniem równowagi wewnętrznej, regeneracji sił witalnych i odpoczynku. Wielu z nas kojarzy się z rekreacją, mniejszym stresem, ruchem na świeżym powietrzem i zdrowym słońcem mu towarzyszącym.

„O zieleni można nieskończenie”

Julian Tuwim „Treść gorejąca. Zieleń”

Zatem, czy ktoś może się dziwić, że na pytanie: Jakiego koloru jest kraj w którym mieszkam? odpowiedziałam iż Wietnam to barwa zielona? Wszystko, co nas otacza, poza niektórymi ulicami i dzielnicami miasta i śmieciowiskami, zresztą ohydnymi, ma kolor zielony. Uwielbiam wszystkie jego odcienie, które nie sposób nazwać i wymienić. Wietnam widziany moimi oczami to zielona, piękna kraina, którą razem z mężem wciąż poznajemy. Odnajdujemy co róż to nowe zakamarki, które zapierają dech w piersiach. Chciałoby się niejednokrotnie pozostać w nich na dłużej.

 

 

Taki jest właśnie Wietnam widziany moimi oczami. Chciałoby się rzec: zielono mi … A jakiego koloru jest kraj, w którym Ty mieszkasz Moja Droga Czytelniczko i Mój Drogi Czytelniku ?

53 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *