Niezwykły spektakl, czyli tradycyjny wietnamski teatr marionetek na wodzie …

O tradycyjnym teatrze na wodzie, czyli Water Puppet pisałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2016/09/21/teatr-kukielek-na-wodzie-hanoi-water-puppet/. Tym razem miałam ogromną przyjemność podziwiać go pod gołym niebem, pośród wyjątkowego otoczenia. Odwiedzając bowiem po raz kolejny moje ulubione muzeum w Hanoi, czyli  Vietnam Museum of Ethnology, tym razem z siostrą i siostrzenicą, byłam uczestnikiem niezwykłego widowiska.

 

 

Spektakl przedstawiano na scenie małego amfiteatru położonego pośród drzew i zieleni, a akcja rozgrywała się w niewielkim stawie wodnym stanowiącym scenę. Dla zainteresowanych nadmienię, że o powyższym muzeum była mowa we wpisie https://www.zycieipodroze.pl/2016/09/29/skansen-etnograficzny-czyli-najpiekniejsze-muzeum-w-hanoi/.

 

 

Tradycyjne teatry na wodzie mają bardzo bogatą historię sięgającą XI wieku. Jej korzenie wywodzą się z delty Rzeki Czerwonej północnego Wietnamu. Widowisko odbywa się zgodnie z tradycją na wodzie, a główni bohaterowie są trzymani i wprowadzani w ruch sceniczny przez ludzi ukrytych za bambusowym budynkiem umiejscowionym pośrodku zbiornika, którym może być basen, czy też staw. Tematem przewodnim spektaklu jest życie codzienne w starożytnym Wietnamie, a także historie związane z legendami i czynami bohaterów.

 

 

Marionetki, a właściwie drewniane figurki, odgrywają główną rolę w przedstawieniu. Towarzyszą im dźwięki muzyki i głosy artystów mówiących w imieniu kukiełek. Marionetki wykonane są z drewna i pokryte specjalną powłoką oraz warstwami lakieru. Są bardzo kolorowe, a ich wykonanie wymaga sporego doświadczenia i umiejętności.  Umieszcza się je na kiju, który służy do poruszania nimi na wodzie.

 

 

Odwiedzając Wietnam warto obejrzeć choć raz widowisko na wodzie, gdyż jest takie powiedzenie, że jeśli ktoś nie widział spektaklu na wodzie, to nie widział jeszcze Wietnamu. Obecne teatry na wodzie są dostępne dla wszystkich, co wcale nie było takie oczywiste 1000 lat temu. Wówczas były one bowiem zarezerwowane dla rodziny królewskiej i arystokracji. Z czasem uległo to zmianie. Obecnie są one ściśle związane z kulturą i sztuką wietnamską stanowiąc jej istotny element.

 

 

Tradycyjny wietnamski teatr na wodzie mieszczący się w Muzeum Etnograficznym jest niewątpliwie doskonałym elementem uzupełniającym wizytę w tym wyjątkowym miejscu. Przedstawienie odbywa się pod gołym niebem pod osłoną drzew i niewielkiego zadaszenia dla widzów. Przed spektaklem poczęstowano nas zieloną herbatą, a trzeba przyznać, że w upalny dzień ma ona zbawienny wpływ na organizm. Następnie byłyśmy świadkami wspaniałego widowiska.

 

 

Czas spędzony w tym niezwykłym miejscu był wyjątkowy, a występ znakomity. Przedstawiono podczas niego dwanaście scenek z marionetkami w roli głównej. Towarzyszyły im dźwięki tradycyjnej muzyki wietnamskiej i odgłosy słów i śmiechu w tle. Podczas jego oglądania możemy usłyszeć odgłosy Teu, czyli symbolu młodości i zdrowia. Ponadto jesteśmy widzami scen związanych z życiem na wsi, sposobem świętowania i obchodzenia festiwali. Praca w polu, połowy ryb, czy odwiedzanie pagody są bardzo interesująco przedstawione. O dziwo niełatwym czynnościom towarzyszy śmiech i radość. Spektakl ukazuje również pozytywne cechy Wietnamczyków, takie jak gościnność, otwartość i przyjazny stosunek do odwiedzających. Ponadto możemy podziwiać interesujące interpretacje legend związanych z walkami o wolność, czy też żółwiem zamieszkującym jezioro Hoan Kiem i zwróconym mieczem.

 

 

Czas spędzony na oglądaniu widowiska jest wartościowy, gdyż to interesujący i fascynujący spektakl. Marionetki przenoszą nas do przeszłości i umożliwiają poznanie wielu interesujących faktów z historii Wietnamu, a także ciekawych interpretacji legend. Są nieodłącznym elementem kultury i sztuki wietnamskiej, który warto poznać. Zachęcam każdego kto zawita do Wietnamu, aby wybrał się do miejsca, w którym będzie mógł obejrzeć niezwykły spektakl, czyli tradycyjny wietnamski teatr marionetek na wodzie.

31 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *