Jezioro owiane legendami, czyli Hoan Kiem Lake w Hanoi …

O jeziorze Hoan Kiem wspomniałam przy okazji wpisu o ostatnim żółwiu, który je zamieszkiwał https://www.zycieipodroze.pl/2016/03/14/ostatni-zolw-w-jeziorze-hoan-kiem-i-symbol-pokoju/. Dziś poświęcę mu nieco więcej uwagi. Bowiem z jeziorem wiążą się nie  tylko legendy, ale i fakty, które warto poznać.

 

 

 

 

Hoan Kiem inaczej nazywane Ho Hoan Kiem  lub Hanoi Hoan Kiem Lake oznacza dosłownie w języku polskim jezioro zwróconego miecza. Nazwa ściśle wiąże się z legendą do której za chwilę nawiążę. Jezioro Hoan Kiem było częścią szerokiej Rzeki Czerwonej. Jednakże w wyniku zmian geologicznych i krajobrazowych odsunęło się od niej i obecnie zlokalizowane jest około dwa kilometry od niej.

 

 

 

Nazwa jeziora na Hoan Kiem została zmieniona w XV wieku, gdyż wcześniej brzmiała Luc Thuy i pochodziła od zielonego kolorytu wody. Jest ona bowiem zielona przez cały rok. Za sprawą legendy zmieniono nazwę na Hoan Kiem. Jak wspomniałam powyżej w języku polskim brzmi ona jezioro zwróconego miecza.

 

 

Bardzo znana legenda głosi, że w XV wieku jeden z ubogich rybaków, którego nazywano Le Loi, został obdarowany wyjątkowym mieczem przez żółwia żyjącego w jeziorze. Były to czasu okupacji chińskiej i walk z wrogiem. Miecz miał nadzwyczajną moc. Rybak użył go podczas walki z Chińczykami. Dzięki niesamowitym właściwościom jakie posiadał magiczny miecz pokonał on dynastię Ming kończąc jej panowanie w dawnym Wietnamie. Za ten niezwykły czym uhonorowano go i ogłoszono królem.

 

 

Po koronacji nowy władca udał się nad jezioro chcąc podziękować bogom za ocalenie kraju. Wówczas wydarzyła się historia niezwykła. Z jeziora wynurzył się żółw, a miecz samoistnie wrócił do niego. Ponoć zamienił się on w smoka, uniósł do góry, a następnie zniknął w głębinach jeziora. Król z wdzięczności nakazał zmianę nazwy jeziora na Hoan Kiem. Wybudowano także wieżę, która miała upamiętniać żółwia, który czuwał nad krajem. Od tej pory żółwie stały się symbolem pokoju.

 

 

 

 

Legendy związane z magicznym mieczem, żółwiem i smokiem wciąż są przekazywane z ust do ust i zapisane. Stanowią integralną część spektakli i występów. Między innym można je oglądać na scenach teatrów Water Puppet o których pisałam w postach https://www.zycieipodroze.pl/2017/06/28/niezwykly-spektakl-czyli-tradycyjny-wietnamski-teatr-marionetek-wodzie/ i https://www.zycieipodroze.pl/2016/09/21/teatr-kukielek-na-wodzie-hanoi-water-puppet/. Są one częścią kultury i sztuki wietnamskiej, a żółw po dziś dzień jest symbolem pokoju.

 

 

Obecnie Hoan Kiem Lake jest miejscem, które bardzo chętnie odwiedzają turyści i mieszkańcy Hanoi. Toń jego wody ma zielony kolor, a głębokość wynosi maksymalnie dwa metry. Dookoła porastają je drzewa, których rozłożystość sprawia, że dają cień i schronienie podczas upalnych dni. Pośród nich umieszczone są ławeczki na których można przysiąść podczas spaceru. Ponieważ Hoan Kiem jest stosunkowo niewielkie można z łatwością obejść je dookoła. Wielu mieszkańców wykorzystuje również to miejsce, aby ćwiczyć, czy pobiegać wokół niego. Jest to również miejsce spotkań i spędzania wspólnie czasu na rozmowach, grach, czy piciu herbaty.

 

 

W północnej części jeziora znajduje się Den Ngoc Son, czyli Świątynia Jadeitowa. Została zbudowana na cześć konfucjanisty, taoisty i filozofa oraz bohatera narodowego Tran Hung Dao. W roku 1865 rozbudowano ją i w takim kształcie można ją podziwiać do dziś. Prowadzi do niej czerwony mostek Cau The Huc, czyli Most Witający Słońce. Wewnątrz świątyni wyróżnia się obiekty Thap But , Dac Nguyet i Dinh Tran Ba oraz płytę Dai Nghien mające znaczenie symboliczne dla Wietnamczyków.

 

 

Po środku jeziora Hoan Kiem położona jest maleńka wyspa na której usytuowano Thap Rua, czyli Wieżę Żółwia. Została ona zbudowana w 1886 roku w miejsce świątyni Ta Vong. Jest miejscem symbolizującym zarówno zwycięstwo, jak i pokój. Dla wielu Hanoiczyków jest symbolem patriotycznej dumy mieszkańców.

 

 

 

 

Jezior Hoan Kiem jest miejscem, które trzeba poznać odwiedzając Hanoi, o czym pisałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2016/12/28/co-mozna-zobaczyc-bedac-w-Hanoi/. Dzięki temu możemy bliżej poznać zarówno historię Wietnamu, jak i samych Hanoiczyków, którzy spędzają tutaj czas nie tylko ze względu na turystów. Jest to miejsce, gdzie mieszkańcy stolicy Wietnamu chętnie spacerują, ćwiczą i zasiadają na płytach świątyni, ławeczkach, czy też plastikowych krzesełkach umiejscowionych w kilku miejscach. Ja osobiście uwielbiam spacerować wokół niego i wyobrażać sobie ilu faktów z historii było ono świadkiem i ile interpretacji legend ono słyszało 🙂  Jeśli odwiedzasz Hanoi zatrzymaj się tutaj na chwilę i poczuj wyjątkową moc tego miejsca 🙂

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *