Teatr Kukiełek na Wodzie – Hanoi Water Puppet …

Jest takie miejsce w Hanoi do którego warto zajrzeć i zostać choć na chwilkę. Nie opera to, nie kino, nie teatr w dosłownym tego słowa znaczeniu. Można tutaj być widzem spektaklu i to całkiem niebanalnego. Zobaczymy bowiem interesujące przedstawienie, w którym głównymi postaciami są drewniane figurki i zintegrowana z nimi muzyka, której brzmienie wydobywa się z instrumentów ludowych. Nie bez powodu Thang Long Water Puppet znajduje się w programie dla odwiedzających Hanoi, gdyż zobaczymy w nim spektakl, który tworzą niezwykłe połączenia światła, muzyki, kukiełek i ludzi kreujących wyjątkowe, folklorystyczne czy też ludowe widowisko związane z tradycyjną sztuką wietnamską.

imgp1472

 

imgp1434

 

imgp1483

 

imgp1432

 

imgp1473

Teatr Kukiełek w Hanoi powstał w XX wieku i odniósł niemały sukces. Jednak jego korzenie sięgają do XI wieku, bowiem tradycja marionetek na wodzie zrodziła się wówczas we wsiach delty Rzeki Czerwonej i należy do dziś do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w północnych prowincjach Wietnamu. Stąd uważa się tę część kraju za kolebkę lalek na wodzie.

imgp1448

 

imgp1438

 

imag1364

 

imgp1435

 

imgp1450

Scenę, stanowiącą tło, tworzy jezioro z wodą, czyli rodzaj zbiornika przypominającego basen. Z kolei bohaterowie odgrywający główne role to drewniane lalki wystrugane z niezwykłą precyzją i polakierowane. Wsparte są one na prętach bambusowych i sterowane przez ludzi. Obok wyjątkowej sceny i marionetek główną rolę odgrywa muzyka grana na instrumentach ludowych. Oparta jest ona o bębny, drewniane dzwonki i dzwoneczki, bambusowe flety, rogi i cymbały. Jest ona bardzo przejmująca, żywa i związana z tradycjami wietnamskimi. Jej dźwięki stanowią doskonałe połączenie z akcją, która ma miejsce na scenie. Grane utwory opowiadają wietnamskie historie. Są to zarówno opowieści ludowe, jak i legendy.

imgp1454

 

imgp1446

 

imgp1448

 

imgp1442

 

imgp1456

Podczas seansu przedstawione są historie związane z uprawą ryżu, zalanymi polami i pracą ludzi na wsi, z bizonami, a także łowieniem ryb. Możemy ujrzeć tańce mityczne i postaci związane z legendami o mieczu, smoku, czy też gigantycznym żółwiu.

imgp1462

 

imag1412

 

imgp1451

 

imag1448

 

imgp1461

Wszystko to sprawia, że spektakl jest wyjątkowy i unikalny. Jest niezwykłym doświadczeniem kulturalnym, a dla większości odwiedzających czymś czego po raz pierwszy mogą doświadczyć, po raz pierwszy zobaczyć i usłyszeć. Połączenie tradycyjnej muzyki wietnamskiej, śpiewu i dźwięków wyjątkowych instrumentów z występem drewnianych kukiełek na wodzie jest niewątpliwie atrakcją.

imgp1458

 

imgp1466

 

imgp1465

 

imgp1467

 

imgp1459

Ja zobaczyłam Teatr Kukiełek na Wodzie po raz pierwszy tutaj w Hanoi i mnie osobiście zachwycił odmiennością od tego, co dotychczas widziałam. Tradycyjny spektakl z drewnianymi marionetkami i zintegrowaną z postaciami oraz przedstawianymi przez nich historiami muzyką jest niezwykły. Opowiadane historie są ściśle związane z życiem Wietnamczyków i legendami w które wierzą. Bariera językowa nie stanowi problemu, gdyż widz doskonale rozumie to, co dzieje się na scenie.

imgp1457

 

imgp1475

 

imgp1474

 

imgp1476

 

imgp1478

Zapewne warto poświęcić kilka chwil i zatrzymać się w Thang Long Water Puppet, bo choć to miejsce oblegane przez turystów ma swój urok i można doświadczyć w nim niezwykłych wrażeń. Warto docenić wysiłek, trud i pracę włożoną w przedstawienie, w jego przygotowanie i interesujące interpretacje zarówno życia Wietnamczyków, jak i legend oraz podań ludowych, w które wierzą. Może dzięki temu, że zobaczymy Teatr Kukiełek na Wodzie poznamy ich bliżej? 🙂

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *