Czyń dla siebie dobro z miłością …

 

Czyń dla siebie dobro z miłością – z jednej strony oczywiste, a z drugiej niekoniecznie łatwe do realizacji. Dziś kontynuując cykl Z miłości do siebie, czyli misja asertywna egoistka chcę napisać o tym, jak ważna jest miłość własna i czynienie dla siebie dobra. Tych, którzy nie czytali wstępu zapraszam, aby to uczynili, gdyż cały felieton stworzy swoistego rodzaju cykl:

Z miłości do siebie, czyli misja asertywna egoistka … | Życie i podróże (zycieipodroze.pl)

Myślę, że najlepiej zrozumie się go czytając krok po kroku jego poszczególne części, choć każdy artykuł bedzie stanowił odrębną całość. Może być przecież tak, że po prostu będziecie zainteresowani konkretnie jednym tematem a nie całością. 

 

„Ty, jak nikt we Wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość.”

 

Budda

 

Chcę sobie i Wam dziś powiedzieć: czyń dla siebie dobro. Tak po prostu z miłości do siebie. A po co? Otóż po to, aby Twoje życie było ujmując krótko dobre. Dbaj o siebie z czułością i troską. Podaruj sobie samemu miłość własną. Obdaruj nią siebie kierując pragnieniem swojego spokoju, szczęścia i pewności co do tego jakim chcesz być człowiekiem. Miłość własna nie jedno ma imię, ale jedno jest pewne kochając siebie znajdziesz szczęście w sobie, a nie na zewnątrz. Miłości własnej uczymy się raczej sami. Tylko szczęśliwcom pokazali jak to robić rodzice. Niewielu przychodzi to w sposób naturalny.

 

„Naturalna miłość do samego siebie to niezbędna i niezbywalna troska

o zachowanie własnego istnienia i jego doskonały rozwój

aż do osiagnięcia ostatecznego szczytu.”

 

Tomas Melendo

 

Z miłości do siebie czyń dla siebie dobro, gdyż będziesz miał wówczas dobre samopoczucie i sam ze sobą poczujesz się dobrze. Nie będziesz czuł potrzeby przeglądania się w oczach innych. Szukanie poklasku i tego, aby inni ci schlebiali odejdzie w zapomnienie. Nie będziesz potrzebował dowartościowywać się  szukając aprobaty innych. Przestaniesz podejmować próby udowadniania czegoś nie tym, co trzeba. Czyniąc dla siebie dobro i kierując się miłością własną zyskasz znacznie więcej niż początkowo może Ci się wydawać. Ja zrobiłam już bardzo duże postępy w tym kierunku. Teraz wiem, że moje działania i otoczenie siebie miłością było warte poniesienych starań.

 

„Nie można pokochać nikogo, dopóki nie kocha się samego siebie.”

 

Wiliam Wharton

 

Czyniąc dla siebie dobro zyskasz swój szacunek. Będziesz troszczyć się o siebie i traktować siebie łagodnie poznając się z dnia na dzień coraz lepiej. Nie ważne ile masz lat. Ja uważam, że na wszystko w życiu przychodzi odpowiedni czas. Wiedza o sobie samym da Ci wiele możliwości. Przede wszystkim traktując siebie ze zrozumieniem zaczniesz być dla siebie dobry i  życzliwy. Miłość własna sprawi, że przestaniesz się krytykować i zaakceptujesz to, co w tobie nie doskonałe, a nawet może złe.

 

„Czynnikiem umacniajacym poczucie pewności siebie

jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby.”

 

Brian Tracy

 

Czyń dla siebie dobro wybaczając sobie grzeszki i pozwól odejść przeszłości. Ona już była i nie wróci, a Ty jesteś, tak, jak i twoje życie tu i teraz. Przyznanie się do własnych słabości, nieodpowiednich wyborów, czy też zachowań wobec innych jest jednym krokiem. Zróbmy to i idźmy dalej. Jest to konieczne, aby zrobić krok do przodu. Odrzućmy to, co było i spróbujmy pokochać się całym sercem. Nie jeden z nas doświadczył zwątpienia, niepokoju, mając na względzie swoje kompleksy, uprzedzenia i wyolbrzymiając problemy. Oczywiście czasami powody bywają różne, tak jak i nasze postrzeganie ich.

 

„A błądzić jest rzeczą ludzką,

a wybaczyć … no to już może tylko miłość.”

 

Richard Paul Evans, „Obiecaj mi”

 

To, co możesz zrobić z miłości do siebie to czynić dobro skierowane w Twoją stronę. Tu i teraz, w tej chwili, dzisiajszego dnia. Jestem przekonana, że miłość własna buduje nas samych, ale też nasze związki i relacje. Udane i szczęśliwe związki tworzą ludzie, którzy też kochają siebie. Nie przerzucają bowiem wówczas na drugą osobę swoich oczekiwań i nie przegladają się w ich oczach, szukając na każdym kroku aprobaty. Będąc autentycznym, tym kim chcesz być, będziesz chciał żyć na swoich warunkach. Zadbasz o swoją codzienność, ale też pasje. Będziesz chciał rozwijać swoje talenty i docenisz, że zwykłe życie jest niezwykłe. Przynajmniej u mnie to właśnie miało miejsce.

 

„Dopóki nie pokochasz własnego życia, nie zdołasz pokochać nikogo i niczego.

Miłosć się bierze z szacunku do własnego życia.

Jeśli kochasz siebie, własne życie, to pokochasz też kogoś, kto uczyni to życie cenniejszym,

podzieli je z tobą i sprawi, że stanie się przyjemniejsze.

Jeśli zaś nienawidzisz siebie i wierzysz, że twoje życie jest złe,

to możesz jedynie nienawidzić, doświadczać jedynie pozoru miłości,

tęsknić za czymś dobrym, ale nie masz podstawy dla owego uczucia jak tylko nienawiść.”

 

Terry Goodkind, „Filary świata”

 

Czyń dla siebie dobro, gdyż kiedy pokochasz w pełni swoje prawdziwe ja, umiłujesz swoje wnętrze, myśli, uczucia i sposób postrzegania tego, co wokół nas. Będziesz wiedział, co dla ciebie dobre i odwrotnie to, co toksyczne i niszczące. Z pokorą słuchaj siebie i żyj pełną piersią. Tu i teraz. Rób to, co cię satysfakcjonuje i żyj swoim życiem czyniąc je takim, jakim chcesz aby było. Zrozumiesz wówczas, że jesteś kimś wartościowym i zasługujesz na to, co najlepsze. Bądź dobry dla siebie i otaczaj się dobrem. Przebywaj z życzliwymi osobami i sprawiaj sobie przyjemności, tak po prostu z miłości do siebie.

 

„Ludzie Cię inspirują lub ciągną w dół – wybieraj ich mądrze.”

 

Hans F. Hansen

 

Czyń dla siebie dobro z miłością, ale też zrozum tych, którzy Cię nie doceniają. Może po prostu Cię nie znają? Tak bywa przecież bardzo często. Może mają inne wartości? Każdy ma do tego prawo. A może są poprostu zazdrośni, albo o coś źli. To nierzadko ma miejsce i to dość często zdawało by się w bliskim gronie ( o bliskości i co to jest relacja rodzinna dla mnie napiszę w innym wpisie). Zrozum, nie znaczy akceptuj. Wciąż pamiętaj o zasadzie bycia dla siebie dobrym. Z miłości do siebie nie uciekaj w kompromisy, czasami wręcz może nawet żenujące i nie akceptowalne. Nie marnuj swojego czasu. Odchodź od ludzi, którzy nie zasługują na twoje towarzystwo sprawiając ci tylko przykrości swoją obecnością i wykorzystując twoją dobroć.

 

„Bądź tym kim jesteś i mów to, co czujesz,

ponieważ ci, którzy mają z tym problem nie są ważni,

a ci którzy są ważni nie mają z tym problemu.”

 

Fritz Perls

 

Czyń dla siebie dobro i nie słuchaj złych głosów, rad pseudo doradców znających się na wszystkim, nawet na tym, jak ty masz żyć i jakich wyborów dokonywać. Sam decyduj, co dla ciebie dobre. Pamiętaj, że twoja ścieżka jest dobra, bo Twoja własna. Podążaj nią. Nawet, gdy się potkniesz przemyśl to, wyciągnij wnioski, wybacz sobie i idź dalej. Pracuj nad sobą, rozwijaj się i żyj tak jak czujesz, że chcesz żyć. Traktuj siebie z miłością i czyń dla siebie dobro, a twój własny świat będzie dobry, a ty sam wyjątkowy, bo jak to pięknie ujął Budda „Ty, jak nikt we Wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość.”

36 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *