„Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” – propozycja dla młodszych pasjonatów …

„Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” to propozycja dla młodszych fanów sportów motorowych. Ale czy tylko dla nich? Myślę, że nie. Sama z przyjemnością zapoznałam się z książką Yvette Żółtowskiej-Darskiej „Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych”. Dlatego każdego pasjonata sportów motorowych zachęcam do przeczytania i oglądania.

 

„Ta historia miała potoczyć się inaczej.
Młody chłopak z Polski chciał zostać najlepszym kierowcą świata.
Miał do tego wielki talent i jeszcze większy charakter.
Jednak kiedy był naprawdę blisko celu, dopadło go przeznaczenie.
Dziś jak nikt inny wie, że wygrać nie zawsze znaczy być pierwszym na mecie.”

 

Wcześniejsze publikacje autorka poświęciła takim znakomitościom sportowego świata, jak Lewy, Szczęsny, Messi, Ronaldo i wielu innym. Inspirował ją syn i jego zainteresowania. Już na samym początku książki „Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” podkreśla, że dedykuje swoją publikację Robertowi Kubicy i wszystkim pasjonatom odważnie podążającym swoją drogą:

 

 „Robertowi Kubicy,
którego historię mogłam tu opisać,
oraz Wszystkim z Was,
byście w przyszłości mieli odwagę
ze swojej pasji uczynić pracę.”

 

Publikacja „Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” została podzielona na kilka części. Rozpoczyna się od dzieciństwa głównego bohatera, czyli Roberta Kubicy i jego doświadczeń na tamtym etapie życia. Poznajemy niby dziecko, ale jakże dojrzałe i pewne tego, co chce robić. Przy tym widzimy, jak wielkie wsparcie otrzymuje od swojego ojca wówczas Robert. Autorka wprowadza nas przy okazji historii o niezwykłym młodym talencie w świat sportów motorowych, nazewnictwo i całą otoczkę towarzyszącą wyścigom samochodowym. Przechodzi stopniowo w poszczególnych rozdziałach do szczegółów i krok po kroku opisuje etapy, które miały miejsce w życiu Roberta Kubicy. Rozpoczyna od nauki jazdy, kartingu prowadząc nas stopniowo drogą, która wiodła do Formuły 1. Następnie świetnie opisuje zarówno wyścigi, jak i świat zakulisowy. Bardzo dobrze, że to czyni. Uważam, że już młody czytelnik powinien wiedzieć, że sport, dążenie do celów, spełnianie marzeń to jedno, a to, co temu towarzyszy to drugie. Poza biograficznymi faktami autorka zamieściła także te bardzo ważne dotyczące wyścigów samochodowych. Zapewne z punktu widzenia młodych pasjonatów będą one interesujące. Mnie, pomimo, że większość z nich znam, zawsze one fascynują i skłaniają do przemyśleń.

 

 

Książka „Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” została napisana z myślą o najmłodszych pasjonatach i myślę, że w związku z tym jest pięknie ozdobiona wyjątkową grafiką i zdjęciami. Dodaje jej to niewątpliwie uroku i sprawia, że się wyróżnia. Kreska elementów graficznych mnie osobiście zachwyciła. Uwielbiam ten sposób przedstawiania poszczególnych rzeczy, czy scen mających odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dobór zdjęć również doskonały. Możemy poprzez ich pryzmat zobaczyć jak zmieniał się Robert Kubica i świat wyścigów samochodowych, którego był i nadal jest ważną osobowością. Książkę autorka wzbogaciła o opis wszystkich Grand Prix Formuły 1, które odbywają się w obecnym kalendarzu wyścigowym. Przybliża nam je ukazując najważniejsze detale, które ich dotyczą. Poszerzą one zapewne wiedzę nie jednego młodego czytelnika w tym zakresie. Na zakończenie dodaje zakładkę: „Robert Kubica w liczbach”. Mogą one robić wrażenie, ale niech każdy oceni je sam.

 

 „Miał trzynaście lat, kiedy został kartingowym mistrzem Europy i wicemistrzem świata.
Dwadzieścia trzy – kiedy niemal seryjnie stawał na podium Formuły 1, do której dotarł jako pierwszy Polak w historii.
Dwadzieścia sześć – kiedy dramatyczny wypadek przerwał jego karierę.
Powrót do grona najlepszych wydawał się niemożliwy.
Ale dla Roberta Kubicy słowo  „niemożliwe” nie istnieje.”

 

Publikacja „Kubica i odjazdowy świat wyścigów samochodowych” jest skierowana do młodego czytelnika, dla dzieci i młodzieży. Pokazuje jak ważny jest talent, ale przede wszystkim ciężka praca i zaangażowanie, charakter i determinacja. Myślę, że i dorosłym ogromną przyjemność sprawi jej poznanie. Jeśli macie w domu młodego pasjonata, czy pasjonatkę to sprezentujcie mu, czy jej tę książkę. Zapewne sprawi im ona ogromną radość. A tych, którzy wolą bardziej dorosłe 🙂 wersje odsyłam do recenzji książki „Niezniszczalny”: https://www.zycieipodroze.pl/2019/04/16/niezniszczalny-czyli-jaki/.

54 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *