Muzeum Ho Chi Minha w Hanoi …

Długo zwlekałam, aby napisać o Muzeum Ho Chi Minha w Hanoi. Nie należy mylić tego miejsca z Mauzoleum Ho Chi Minha, o którym może wspomnę w kolejnym poście.  Muzeum znajduje się w kompleksie, zwłaszcza interesującym dla tych którzy pasjonują się historią Wietnamu. Poza nim, znajduje się tam wspomniane Mauzoleum. Ponadto Pałac Prezydencki wybudowany na początku XX wieku, będący dawniej siedzibą Generalnego Gubernatora Indochin. Zalicza się do niego także Dom Ho Chi Minha, czyli słynny drewniany domek na palach z charakterystycznymi, zielonymi roletami oraz żółty Dom numer 54.

 

 

Muzeum rozpoczęło działalność 2 września 1990 roku. Wybór dnia otwarcia nie był przypadkowy. Zaplanowano ten czas tak, aby uczcić setną rocznicę urodzin Ho Chi Minha. Ponadto, co interesujące, doszło do tego w dniach upadku Związku Radzieckiego. Podkreślę, że sowieckie wsparcie było bardzo istotne dla projektu. Radzieccy architekci uczestniczyli w nim tak jak i przy tworzeniu Mauzoleum Ho Chi Minha. Jednak niewiele informacji można znaleźć na ten temat. Budynek muzeum ma kształt kwadratowy nawiązujący do białego kwiatu lotosu, czyli symbolu, o którym już wspominałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2018/10/31/one-pillar-pagoda-swiatynia-na-jednej-nodze/. 

 

 

Powierzchnia Muzeum Ho Chi Minh wynosi 18 000 m², zatem jest jedną z największych w całym Wietnamie. Znajduje się w nim ponad 12 000 artefaktów, miniatur, filmów i dokumentów dotyczących życia, osobowości i rewolucyjnej kariery Ho Chi Minha. Zawierają one ponadto wielkie idee i wydarzenia z XIX i XX wieku. Ho Chi Minh był międzynarodową postacią (odwiedził mnóstwo miejsc – zaznaczone na tablicy poniżej przez podświetlenie), stąd zapewne nawiązanie do nich. Mieszkał on w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i Chinach, zanim wrócił do Wietnamu w 1941 roku. Rozpoczął wówczas kampanię niepodległościową opartą na swojej wizji. Najpierw przeciwko Japończykom i Francuzom, a następnie wspieranemu przez Stany Zjednoczone Wietnamowi Południowemu.

 

 

Eksponaty to przede wszystkim zdjęcia czarno-białe, różne mapy, książki, listy, kopie przemówień, elementy z dnia codziennego Wietnamczyków, militaria, posągi i rekonstrukcje, w tym dary otrzymane z zagranicy. Można trafić także na instalacje o co najmniej abstrakcyjnym charakterze, które nie koniecznie stanowią spójną całość, ale może właśnie przez to stanowią swoistą formę uzupełniającą. Brązowa statua przedstawiająca sylwetkę Ho Chi Minha została ustawiona w centrum, na eksponowanym miejscu, które trudno pominąć odwiedzając muzeum. Waży ona ponad 3 tony i ma wysokość 3,5 metra. Cała komnata ma 9 metrów wysokości i na wielu osobach robi wrażenie.

 

 

Można powiedzieć, powtarzając za przewodnikami, że muzeum jest rozbudowanym opisem życia Ho Chi Minha. Zawiera 8 chronologicznie uporządkowanych etapów. Pierwszym jest okres od 1890 do 1910 roku. Przedstawia on czas wychowania w rodzinnym domu i młodości. Drugi temat dotyczy kolejnych dziesięciu lat, do roku 1920, kiedy to Ho Chi Minh podróżował po świecie. Tam miał właśnie znaleźć sposób na uratowanie kraju przed kolonializmem. Kolejne trzy tematy, które obejmują lata 1920-1945, mają na celu pomóc zrozumieć, w jaki sposób Ho Chi Minh wykorzystał  idealizm marksistowski, czy też leninizm. Zarówno w celu założenia wietnamskiej partii komunistycznej, jak i dążenia do narodowej niepodległości Wietnamu. Kolejne etapy obejmują okres od 1945 do 1969 roku, w tym życie polityczne i czas wojny, zakończony śmiercią.

 

 

Muzeum Ho Chi Minha cieszy się zainteresowaniem wśród osób odwiedzających Hanoi. Ponadto służy nie rzadko jako podstawa edukacji patriotycznej obywateli Wietnamu. Jest zapewne ciekawym miejscem dla tych których interesuje  biografia Ho Chi Minha, jak i historia kraju, który przeszedł wiele w walce o niepodległość. W połączeniu z Mauzoleum, Pałacem Prezydenckim i pozostałymi elementami kompleksu tworzy całość, która może zainteresować nie jednego z nas.

31 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *