Mauzoleum Ho Chi Minha …

Tak, jak wspomniałam w poprzednim poście o Muzeum Ho Chi Minha: www.zycieipodroze.pl/2018/11/05/muzeum-ho-chi-minha-w-hanoi/, nie należy go mylić z Mauzoleum. Dziś zatem kilka słów na jego temat. Mauzoleum Ho Chi Minha jest ostatnim miejscem spoczynku tegoż najbardziej znanego przywódcy Wietnamu.

 

 

Osoby odwiedzające Hanoi nie rzadko chcą zobaczyć Mauzoleum Ho Chi Minha. Jest ono częścią kompleksu, o którym wspominałam już przy pisaniu o muzeum jego imienia. A czymże ono jest? Nie czym innym, jak monumentalnym grobowcem. Jeśli masz ochotę, ale też i odrobinę szczęścia, aby zajrzeć do środka, możesz spędzić chwilę przy trumnie Ho Chi Minha. Choć teorie gdzie został on pochowany są różne. Nie zawsze jest możliwość, aby zobaczyć to miejsce. Co roku słynny przywódca zostaje wysłany do Rosji w celu konserwacji. Dlatego wówczas Mauzoleum jest zamknięte. Poza tym, że możemy odwiedzić grobowiec możemy poznać także historię i kulturę wietnamską. Jest to także szansa do zbliżenia się, czy też podjęcia próby zrozumienia  mentalności mieszkańców Wietnamu. Mauzoleum znajduję się na słynnym Placu Ba Dinh. To tutaj 2 września 1945 roku Ho Chi Minh odczytał Deklarację Niepodległości Wietnamu.  Oznaczała ona ustanowienie Demokratycznej Republiki Wietnamu. Zatem nie bez powodu Mauzoleum powstało właśnie tutaj. Budowę rozpoczęto w 1973 roku, aby ja udostępnić szerszemu gronu w 1975 roku.

Bryła budynku zainspirowana została Mauzoleum Lenina w Moskwie. Zawiera jednak wietnamskie elementy architektoniczne. Materiały użyte do jego budowy pochodzą z różnych części kraju i symbolizują silny związek mieszkańców z Ho Chi Minhem (nazywanym nierzadko wujkiem i ojcem narodu). Odzwierciedlają uczucia jakim darzyli oni swojego przywódcę. Poza tym warto podkreślić, że granit, z którego w głównej mierze zbudowano Mauzoleum jest symbolem, że prezydent Ho Chi Minh jest wciąż żywy i pozostaje wśród narodu. Ja nie byłam wewnątrz, ale z przekazu kilku osób wiem, że zabalsamowane ciało Ho Chi Minha jest przechowywane w schłodzonej, centralnej sali Mauzoleum. Zostało ono umieszczone w szklanym pojemniku z przyciemnionymi światłami. Sala jest strzeżona przez strażników honorowych. Można tam zauważyć dwie flagi. Jedna z nich to flaga narodowa, a druga flaga partii komunistycznej. Znajduje się tam także sentencja: “Nic nie jest cenniejsze niż niezależność i wolność”. Oddaje ona to, w co wierzył i czym się kierowało prezydent Ho Chi Minh.

 

 

Mauzoleum Ho Chi Minha, jak i Muzeum jego imienia są ciekawe przede wszystkim dla osób, które interesują się historią, ale też i kulturą Wietnamu. Co roku przybywa tutaj poza turystami także wielu Wietnamczyków. Znajduje się wysoko na liście miejsc, które często są rekomendowane prze biura podróży, czy też agencje turystyczne.

Zapytacie kim jestem? Przede wszystkim jestem kobietą. Ponadto domatorką z duszą podróżniczki… z kimś …dokądś …w głąb siebie … Życie jest dla mnie ciągłą podróżą. Taką z kimś, dokądś lub w głąb siebie. Kiedyś byłam niepoprawną optymistką, teraz staram się żyć optymistycznie. Kocham życie i wszelkie jego przejawy oraz możliwość doświadczania. Wszystko, co przeżyłam sprawiło, że teraz jestem taką a nie inną sobą. Jestem znającą swoją wartość kobietą, partnerką swojego niezwykłego męża, szczęśliwą siostrą i przyjaciółką oraz spełnioną matką – choć dla niektórych może zabrzmi to nieco niedorzecznie. Najcudowniejsze i magiczne chwile przeżyłam z synkiem i mężem. Najpiękniejsze dla mnie miejsca z niesamowitą aurą to Nepal i Himalaje oraz Laos. Uwielbiam mojego męża, podróże, pyszne jedzenie, gotowanie, książki, filmy, pisanie, biżuteryjne fantazje i fotografowanie, a od niedawno wędkowanie ,,no kill,,. Mam też i inne pasje. Większość z nich dzielę z moim mężem, a niektóre są tylko moje własne.

28 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *