Strona głównaŻycie codzienne

Święta Bożego Narodzenia w Wietnamie …

Tak jak prawie na całym świecie także i w Wietnamie obchodzone są święta Bożego Narodzenia. Choć cały czas tradycyjne religie w tym kraju to buddyzm oraz chińska filozofia taoizmu i konfucjanizmu to chrześcijanie stanowią liczną mniejszością religijną – około 9% całej populacji. Obecnie Boże Narodzenie jest uznawane za jedno z ważniejszych wydarzeń w wietnamskim kalendarzu. Jednak jak pokazuje historia różne były losy tego ważnego dla chrześcijan święta.

Boże Narodzenie w Wietnamie ma złożoną historię. Już za czasów panowania Francuzów i Indochin w tej części świata chrześcijanie, z których większość to katolicy, obchodzili święta Bożego Narodzenia. Kiedy komuniści przejęli władzę, a więc od 1975 roku, nie było to już takie oczywiste. Relacje na linii państwo-kościół uległy rozluźnieniu, aby nie rzec znacznemu pogorszeniu i tym samym dla chrześcijan zaczął się trudniejszy czas pod względem religijnym. Sytuacja znacznie poprawiła się w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy polityka uległa złagodzeniu i zliberalizowaniu. Wówczas Święta Bożego Narodzenia powróciły do łask, choć nie wiążą się z dniem wolnym od pracy.

Obecnie Boże Narodzenie uważane jest jako jedno z ważniejszych festiwali w Wietnamie, choć daleko mu do popularności obchodów Tet, czyli wietnamskiego Nowego Roku, Festiwalu Księżycowego, czy urodzin Buddy. Co istotne celebrują nie tylko chrześcijanie, ale też członkowie innych wyznań, a nawet ateiści. Dla wielu osób Boże Narodzenie ma iście komercyjny wymiar. W sklepach jest mnóstwo dekoracji tematycznych, słodyczy, a w  tle słychać dźwięki kolęd tak jak i w krajach europejskich czy też innych. Można kupić ciasteczka imbirowe lub chatki z piernika, albo samemu wykonać, tak jak my jednego roku, o czy mowa w poście www.zycieipodroze.pl/2015/12/07/nasza-chatka-z-piernika/.

Dla chrześcijan Boże Narodzenie to bardzo ważne wydarzenie. Jako ciekawostkę dodam, że Jezus Chrystus nazywany jest w Wietnamie Kitô. Co istotne Wigilia jest ważniejsza niż dzień Bożego Narodzenia. Wówczas chrześcijanie gromadzą się licznie w kościołach na pasterce. Po wyjątkowej modlitwie wracają do domów na rodzinną kolację. Tradycyjnie podawana jest zupa z kurczaka Phó gà, indyk pieczony oraz świąteczny pudding. Kiedyś w nie jednym domu posiłek ograniczał się tylko do zupy. Pozostałe dania zarezerwowane były tylko dla bogatszych warstw społeczeństwa.

W czasie świąt w kościołach można podziwiać tradycyjne szopki, a nie rzadko być świadkami spektakli tematycznych. W Wietnamie, tak jak i w innych krajach, znany i lubiany jest zwyczaj obdarowywania się prezentami. Zwłaszcza dotyczy to młodszych członków rodzin. Wystawiają oni buty przed drzwi lub też wyczekują prezentów położonych pod choinką.

Zatem, jak widać święta Bożego Narodzenia cieszą się popularnością niemalże na całym świecie. Także tutaj w Wietnamie są obchodzone. Co prawda przez jednych uroczyście, a przez innych traktowane jako miły czas, ale czyż tak nie jest i w innych krajach?

Share

74 thoughts on “Święta Bożego Narodzenia w Wietnamie …

 1. Nie wiedziałam, że Wietnamie obchodzą Boże Narodzenie, zawsze kojarzyło mi się to miejsce z buddyzmem. Fajnie wiedzieć!

  1. Wietnam jest fascynujący i wiele ciekawostek można o nim usłyszeć … a stół też chętnie bym zobaczyła, ale nasi znajomi wietnamscy nie są chrześcijanami, więc w tym roku nie będzie okazji 🙂 … może za jakiś czas 🙂

  1. Dziękuję bardzo 🙂 Może w niektórych zakątkach świata tak się zdarzy, w Wietnamie póki co zapewne nie 🙂

 2. To częste zjawisko -Święto kupione przez popkulturę, nawet w krajach niechrześcijańskich. Chyba nie ma w tym niczego złego. Globalizacja i konsumpcjonizm, ale to święto najlepiej smakuje w Polsce, w domu rodzinnym.

  1. Tak komercja i globalizacja powodują, że wszystkie święta mogą być na całym świecie. Jednak najpiękniejsze są te spędzane z kochającymi ludźmi 🙂

 3. Już nie mogę się doczekać tych wszystkich szopek, które aż emanują ciepłem i miłością.

 4. Z tymi butami pod drzwiami jest jeszcze chyba w jakimś innym kraju, tylko teraz nie potrafię sobie przypomnieć gdzie…

  1. Zapewne bardzo interesującą lekcję 🙂 Bardzo mi miło, że i informacje znajdujące się na moim blogu do nich również dotrą 🙂 Dziękuję bardzo 🙂

 5. Chętnie bym kiedyś spędziła święta w klimacie „jest mi gorąco”, zamiast „gdzie są moje rękawiczki”. 🙂

  1. Zabawki, pieniądze i kosze z zestawami słodyczy, kawą, herbatą, owocami, nierzadko z załączoną butelką alkoholu w wersji komercyjnej.

  1. Dziękujemy 🙂 Tak, zaledwie jest tutaj 9% chrześcijan i faktycznie wiele podobieństw można się dopatrzeć 🙂 Życzymy radosnych świąt 🙂

 6. Cały czas zapominam, że na wiele azjatyckich krajów w pewnym okresie swojej historii miały wpływ kraje europejskie, które je kolonizowały lub dość prężnie prowadziły zamorską politykę handlową.

  1. Tak, dokładnie tak było. W Wietnamie to po francuskich kolonialistach pozostało wiele śladów, tak jak na przykład te związane z chrześcijaństwem 🙂

 7. Bardzo ciekawy wpis, lubię zerknąć jak to jest u innych narodowości i czy wszędzie jest taki cyrk jak u nas 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *