«

»

Gru 24

Flet Pasterza …

 „ FLET PASTERZA “

autor: Bruno Ferrero

 

Dawno temu żył stary pasterz, który lubił wpatrywać się nocami w gwiazdy i dobrze znał ich wędrówki. Wsparty na swojej lasce, z wzrokiem utkwionym w gwiazdy, pasterz stał kiedyś długo bez ruchu.

– On przyjdzie! – powiedział.

– Kiedy przyjdzie? – spytał go wnuczek.

– Niedługo!

Inni pasterze śmiali się z niego.

– Niedługo! – szydzili. – Mówisz tak od tylu lat!

Starzec nie dbał o ich szyderstwa, zasmucała go jedynie wątpliwość, jaką dostrzegał w oczach własnego wnuka. Gdyby umarł, kto powtarzałby przepowiednie proroka? Oby On nadszedł szybko! Serce starca przepełnione było oczekiwaniem.

– Czy On nosić będzie złotą koronę? – pytanie wnuczka przerwało jego rozważanie.

– Tak!

– A srebrny miecz?

– Tak!

– A płaszcz purpurowy?

– Tak, tak!

Wnuczek był zadowolony. Chłopiec siedział na kamieniu i grał na flecie. Starzec słuchał. Malec grał każdego dnia lepiej, jego muzyka stawała się coraz czystsza. Ćwiczył rano i wieczorem, codziennie. Chciał być gotów, gdy nadejdzie Król. Nikt nie umiał grać tak jak on.

– A czy zagrałbyś również królowi bez korony, bez miecza i bez purpurowego płaszcza? – zapytał starzec.

– Nie! – odpowiedział wnuk. Król bez korony, miecza i purpurowego płaszcza, jak mógłby wynagrodzić jego granie? Z pewnością nie złotem i srebrem! Król z koroną, mieczem i płaszczem purpurowym mógłby uczynić go bogatym, a wtedy inni zdumieliby się ogromnie i zazdrościli mu.

Stary pasterz był smutny. Ach, dlaczego przyrzekł wnukowi to, w co sam nie wierzył? W jaki sposób miałby Król przybyć? Na chmurach z nieba? Z wieczności? Czy byłby dzieckiem? Biednym czy bogatym? Z pewnością bez korony, bez miecza i bez purpurowego płaszcza a jednak byłby możniejszy od wszystkich innych królów. Jak przekonać o tym wnuczka?

Pewnej nocy na niebie pojawiły się znaki, których dziadek od dawna poszukiwał. Gwiazdy świeciły jaśniej niż zazwyczaj. Nad miastem Betlejem świeciła wielka gwiazda. Ukazali się aniołowie i powiedzieli:

– „Nie bójcie się! Dziś narodził się wasz Zbawiciel!”

Chłopiec pobiegł naprzód, ku światłu. Pod płaszczem na piersi miał flet. Biegł jak tylko mógł najszybciej. Przybiegł jako pierwszy i patrzył na Dziecko, które leżało w żłobie i zawinięte było w pieluszki. Mężczyzna i kobieta wpatrywali się w Nie z radością. Inni pasterze, którzy dotarli za nim, uklękli przed Dzieciątkiem. Dziadek adorował je. Czy to był właśnie Król, którego przyrzekł mu dziadek?

– „Nie, to musi być pomyłka! Nie będzie tu grał ”.

Odwrócił się rozczarowany i pełen złości. Odszedł nocą. Nie zobaczył ani ogromu nieba, ani aniołów, które przelatywały nad stajenką. Ale potem posłyszał płacz Dziecka. Nie chciał go słuchać. Zatkał sobie uszy i uciekł. Ale ten płacz prześladował chłopca, chwytał za serce, aż wreszcie zmusił do powrotu, do stajenki. I oto znalazł się tam po raz drugi. Zobaczył, że Maryja, Józef i pasterze byli przestraszeni i starali się pocieszyć płaczące Dzieciątko. Ale na próżno. Co mogło stać się dziecku?

Wyciągnął flet spod płaszcza i zaczął grać. Dziecko uspokoiło się natychmiast. Ucichło łkanie. Spojrzało na chłopca i uśmiechnęło się. Wówczas pastuszek uradował się i poczuł, że ten uśmiech ubogacił go bardziej od całego złota i srebra świata.

 

Zdjęcie: pixabay.com/

Share

20 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Marta

  Przepiękne opowiadanie. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia siostrzyczko. Kocham Cie💕😘🎄

  1. anetagrenda

   Dziękuję bardzo siostrzyczko 😘❤😘 Kocham Cię bardzo mocno ❤😘❤

 2. Bookendorfina Izabela Pycio

  Zarówno ta muzyka jak i ten uśmiech są największymi skarbami, cudownie jest dawać innym z siebie, nie czekać na nagrodę, ona i tak nas znajdzie. 🙂 Wspaniałych serdecznych Świąt. <3

  1. anetagrenda

   Pięknie to ujęłaś. Dużo radości życzę Tobie i Twoim bliskim w ten świąteczny czas 🎅❤️🎅

 3. Agata

  Piękna opowieść, powinniśmy wziąć z niej morał

  1. anetagrenda

   Tak, to wyjątkowa bożonarodzeniowa opowieść ❤

 4. beataherbata

  Piękna historia, smutna trochę ale z konkretnym przesłaniem…

  1. anetagrenda

   Tak, taka jest ta opowieść ❤

 5. Beata

  Dziękuję Boże Narodzenie to taki czas gdzie staramy się być lepsi i twoje opowiadanie chwyta za serce i daje nadzieję!!! Kochamy Was💟. Wesołych Świat 😘

  1. anetagrenda

   To niezwykła historia ❤ Dziękujemy bardzo i Kochamy Was ❤

 6. Paula Dowlasz

  Piękne opowiadanie 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, jest wyjątkowe 💛

  2. Mayka.ok

   Też tak uważam 🙂 Szkoda, że wpadłam tutaj po świętach a nie przed…

   1. anetagrenda

    Lepiej późno niż wcale prawda ? ☺️❤

 7. Agata

  Piękne – i takie życiowe 🙂

  1. anetagrenda

   Życiowe i prawdziwe, skłaniające do refleksji 💚

 8. Ania

  WOW mega

  1. anetagrenda

   🙂

 9. Krystyna Bożenna Borawska

  Piekna opowieść, piękna bajka 🙂

  1. anetagrenda

   Odpowiednia nie tylko na świąteczny czas …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>