O Wietnamie słów kilka – część 2 …

Ciąg dalszy części 1 🙂

Wietnam jest krajem zróżnicowanym pod względem religijnym. Wiara jest stosunkowo mocno zakorzeniona, jednak Wietnamczycy nie obnoszą się z nią publicznie. Raczej w ciszy modlą się i składają ukłony oddając w ten sposób cześć oraz szacunek swoim bogom. Ponad 67% ludności wyznaje buddyzm, około 17% animizm, 7% taoizm, 9% katolicyzm, a resztę stanowią wyznawcy daoizmu, konfucjanizmu, odmian islamu, a także zwolenników Cao Dai i Hoa Hao. Jest szereg osób łączących różne religie, wierzenia i wyznawane wartości. Wietnamczycy maja także swoje przesądy, szczęśliwe i nieszczęśliwe liczby. I tak na przykład nie powinno się mówić, że niemowlę, czy małe dziecko jest ładne, albo dobrze się rozwija, ani dotykać dzieci po głowie, czy twarzy. Na weselach nie obdarowuje się państwa młodych ostrymi przedmiotami mogącymi rozerwać więź między nimi. Cyfry 6 i 8 są uznawane za szczęśliwe, z kolei 7,9 i 13 za nieszczęśliwe. Do tego stopnia, że często w budynkach mieszkalnych nie ma nawet pięter oznaczonych liczbą 13, tylko na przykład jest 12, a potem 14, bądź 12 a następnie 14A. Niewątpliwie zauważalny jest kulty  kult przyrody, człowieka i kult erotyzmu oraz seksualności. Zarówno fallus, jak i wagina uznawane są za bardzo ważne, gdyż gwarantują rozwój życia, nowego życia. Wiele rzeźb i obrazów oraz dekoracji na pomnikach, grobowcach, filarach przedstawia je potwierdzając wagę kultu erotyzmu lub seksualności. Zauważalne sa one również w celebrowaniu ważnych wydarzeń, tańcach i kulturze. Niewątpliwie bardzo ważnym kultem jest celebrowanie pamięci przodków i oddawanie im wyrazów szacunku. Zarówno w domach, jak i świątyniach, czy też pagodach znajdują się ołtarzyki na ich cześć. Kult przyrody jest również zauważalny. Przede wszystkim na wsiach, gdzie mieszkańcy żyją z uprawy roślin i zwierząt oraz mają świadomość w jakim stopniu na ich plony wpływa natura. Czczą w związku z tym na przykład Matkę Gór, Matkę Rzek, Matkę Nieba i inne postaci, jak i rośliny oraz zwierzęta. Ponadto z ust do ust krążą legendy o smoku, o żółwiu i wiele innych brzmiących równie fantastycznie.

Bogactwo kultury jest w Wietnamie zachwycające. Jest to kraj wielokulturowy, o długiej, niezwykłej historii trwającej już ponad 4000 lat. Stanowi ona magiczną mieszankę wynikającą z połączenia orientu z zachodnimi elementami oraz tradycji z nowoczesnością i współczesnością o czym pisałam wcześniej w poście https://www.zycieipodroze.pl/2016/12/09/niezwykle-bogactwo-kultury-wietnamskiej/.

W Wietnamie organizowanych jest bardzo wiele Świąt i Festiwali. Niektóre z nich obchodzone są lokalnie, a inne z kolei przez większość Wietnamczyków, według kalendarza księżycowego, o czym mowa we wpisie https://www.zycieipodroze.pl/2016/12/16/wyjatkowe-festiwale-swieta-wietnamie/.

Kuchnia wietnamska to zdecydowanie powiew świeżości z nutą orientu. Jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie, a wiej informacji o niej znajdziecie w poście https://www.zycieipodroze.pl/2016/05/13/kuchnia-wietnamska-powiew-swiezosci-z-nuta-orientu/.

Każdy posiłek wieńczy filiżanka zielonej herbaty, co jest tradycją w wietnamskich domach i restauracjach, która ma za zadanie usprawnić trawienie. Rytuał związany z jej parzeniem i delektowaniem się nią jest ważną częścią posiłku. A w czym tkwi jej magia przeczytajcie na stronie https://www.zycieipodroze.pl/2015/12/08/magia-wietnamskiej-zielonej-herbaty/.

Wietnam poza herbatą jest znany również, a może przede wszystkim, z kawy.  Gdy odwiedza się południe a nawet okolice powyżej Ho Chi Minh, zauważalne jest to, że mieszkańcy przedkładali ją nad tradycję picia zielonej herbaty. Wielu z nich raczyło się kawą.  Może warto pokusić się o wyciągnięcie wniosku, że Hanoi i północ to zielona herbata, a Ho Chi Minh i południe to kawa? 🙂 Wietnam zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem eksportu kawy, o czym pisałam na stronie https://www.zycieipodroze.pl/2015/12/09/wietnamska-kawa-i-smok/.

Podróżując po Wietnamie można zauważyć i doświadczyć tego, jak zwykłe życie jest niezwykłe. Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju. Wyjątek stanowią jedynie strefy zamknięte, wojskowe oraz wyznaczone strefy obszarów górskich, które nie są dostępne dla ruchu turystycznego.  Podróżując można wykorzystać różne środki transportu, czyli rowery, skutery, motory, busy, autobusy, pociągi i samoloty oraz promy i statki mniejsze, bądź większe. Jak najbardziej wskazane jest łączenie środków transportu, aby móc dotrzeć do jak największej liczby miejsc, jeśli chcemy poznać Wietnam dokładnie. Jednak najczęściej to czas przeznaczony na zwiedzanie tego pięknego kraju jest czynnikiem decydującym o formie transportu. Rower jest dobry środkiem do poruszania się po mieście, czy też, gdy przebywamy w jakimś miejscu, a chcemy podziwiać tylko najbliższą okolicę. Skutery i motory wykorzystywane są jako transport w miastach i miejscach odwiedzanych przez turystów, ale też do podróżowania po całym kraju. Jest wiele wypożyczalni, które sprawiają, że są one dostępne i popularne. Pomiędzy wieloma miastami, miasteczkami i wioskami kursują lokalne busy i autobusy. Co prawda różnie bywa z ich punktualnością i często są dość pełne, ale to stosunkowo tania opcja podróżowania. Biura turystyczne dysponują często własnymi przewoźnikami. Popularne, szczególnie na dalekich trasach są autobusy nocne, którymi podróżuje się stosunkowo szybko i bezpiecznie. Do wyboru są różne ich standardy. Autobusy turystyczne zazwyczaj mają dwie pory odjazdów, czyli poranną od 6.00 do 9.00 rano i wieczorną od 18.00 do 21.00. Hotel lub biuro pytają o wasz aktualny adres. Zazwyczaj autobus podjeżdża pod hotel o podanej na bilecie godzinie. Czasami umówione jest bardziej ogólne miejsce wyjazdu. Kolejną, zresztą bardzo interesującą opcją, jest kolej. Wietnamskie pociągi są popularnym środkiem transportu wśród turystów. Z kupnem biletu nie powinno być raczej problemów, jednakże przed ważnymi świętami w Wietnamie większość miejsc jest wykupiona i należy wziąć to pod uwagę. Pociągi są bezpieczne i punktualne. Można wybrać różne opcje łóżek, czy siedzeń w przedziale. Mogą one być zarówno miękkie, jak i twarde. Ze względu na ich wybór oraz klasę pociągu różnicuje się ceny biletów. Poza zwykłymi pociągami kursują też takie typowo turystyczne. Najszybszą formą transportu są samoloty. Mamy do dyspozycji zarówno krajowego przewoźnika, jak i tanie linie lotnicze. Często koszt biletu na lot samolotem jest zbliżony do ceny pociągu, czy też autobusy, a niekiedy jest nawet taniej. Zapewne ta forma podróżowania umożliwia zaoszczędzenie czasu. Poza powyższymi możliwościami podróżowania należy jeszcze wymienić promy i statki, które kursują głównie między lądem a wyspami, tak jak na Ha Long Bay, Cat Ba, czy Phu Quoc, ale też te śródlądowe pływające po rzekach.

Wietnam to niezwykły i magiczny kraj, który ma bardzo dużo do zaoferowania odwiedzającym. I to zarówno tym podróżującym nisko budżetowo, jak i tym, którzy oczekują wyższej jakości.

Wietnam to niewątpliwie bardzo piękny kraj, z magicznymi krajobrazami, niezwykłą fauną i florą, bogatą i kolorową kulturą, zwyczajami i tradycjami oraz na ogół miłymi, przyjaźnie nastawionymi do nowo przybyłych ludźmi. W tym kraju każdy może się zakochać. Dla jednych fascynujące będą miasta z ich intensywnym rytmem życia, ale też zabytkami i nowoczesnymi miejscami, dla innych wioski, góry i doliny, w których panuje cisza, spokojny rytm życia i fascynujące zwykłe, ale jakże w swej prostocie niezwykłe życie. Można też wybrać wariant zwiedzania typowo przyrodniczy i przebywać wśród pięknych parków, gór, rzek, jezior i mórz z dala od turystycznych miejsc i skupisk ludzi. Każdy może wybrać to, co lubi najbardziej. Przygoda z Wietnamem, czy to krótsza, czy dłuższa może być niezwykłym przeżyciem i spotkaniem z krajem, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością, a orientalne elementy przeplatają się z zachodnimi.

Wietnam zaprasza. Przyjedź, zobacz, a może i zostań …

🙂 🙂 🙂

26 komentarzy

 • balkanyrudej

  Świetny wpis. Przeczytałam go z ogromną ciekawością. Jeśli chodzi o kuchnię wietnamską, to podczas studiów podyplomowych z psychodietetyki, jeden z naszych wykładowców opowiadał, że gdy spędził miesiąc w Wietnamie, to nie dość, że nieco schudł, to jeszcze mu się wszystkie wyniki poprawiły. Wietnamczycy jedzą szalenie zdrowo – przede wszystkim dużo warzyw i strączkowców. Nie jedzą rzeczy przetworzonych, tylko to, co zostało przygotowane na świeżo. Jak patrzę teraz na warzywa i owoce w polskich sklepach, to chce mi się płakać, bo jedynie ogórki i papryka mają jeszcze jako taki smak, a cała reszta jest go pozbawiona 🙁

  • anetagrenda

   Dziękuję bardzo 🙂 Tak, kuchnia wietnamska jest świeża i zdrowa. Widzę, że wiedzę w tym temacie masz ogromną 🙂 Tutaj warzywa i owoce są cały rok świeże i pachnące, a nawet mięsko też pachnie i smakuje inaczej niż w Polsce. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Ci wielu słonecznych dni 🙂

 • Emilia

  Wietnam jest na mojej liście marzeń już od dłuższego czasu…wierze że niebawem uda mi sie tam dotrzeć, bo odwiediząłm już wszystkich jego sąsiadów…hehehe:)

  • anetagrenda

   Życzę Ci tego. Na całym świecie jest tak wiele pięknych miejsc. Niektóre dane jest nam poznawać osobiście, a inne ze zdjęć i filmów i to też ma swój urok oraz pozwala być w wielu miejscach, czy to fizycznie, czy wirtualnie i podziwiać ich piękno oraz różnorodność 🙂

 • asia

  Patrząc na Twoje zdjęcia i te kolory, które na nich królują, coraz bardziej nasuwa mi się, że nasz kraj jest szary i smutny. Może nie cały, ale większość zdecydowanie taka jest, niestety

  • anetagrenda

   Wietnam jest bardzo zielony i barwny, choć i szare punkty na jego mapie też by się znalazły. Polska też jest piękna i ma swój urok, tylko może za wiele pochmurnych dni 🙂

 • narwany

  Nie mogę powiedzieć, że coś mi się w kulturze Wietnamu podoba, czy nie podoba, bo nigdy mnie tam nie było. Myślę, że dla nas, Europejczyków, ta kultura jest bardzo zagadkowa, bo pomimo wielu różnych, niezrozumiałych dla nas zasad, ci ludzie mają radość życia.

  • anetagrenda

   Tak to kultura znacznie różniąca się od europejskiej i tym samym fascynująca, bogata i warta odkrywania. Zgadzam się z tym, że tutaj ludzie są radośni, a zwykłe życie jest niezwykłe w swej prostocie 🙂

 • Karola | Życie Me

  Nigdy nie wpisywałam Wietnamu na swoją listę miejsc do odwiedzenia, ale im więcej czytam na temat tego kraju i im więcej zdjęć oglądam, to chęć poznania tego wszystkiego na własnej skórze zaczyna dość mocno kiełkować. Jeśli się wybierzemy, to Wasz wpis się do tego przyczyni. 🙂

  • anetagrenda

   Dziękuję bardzo 🙂 Nieznane jest fascynujące, więc może i Wy zawitacie w te strony. Zachęcam Was do przeczytania i innych wpisów o Wietnamie zamieszczonych na moim blogu 🙂

 • Bookendorfina Izabela Pycio

  Kuchnię wietnamską miałam okazję poznać dzięki koledze ze studiów, który był nią wprost oczarowany po swojej podróży do tego kraju, jakże jest ona bogata, zdrowa i pyszna, tylko naśladować i wiele potraw wprowadzać do swojego menu. 🙂 A u Ciebie znów mnóstwo wspaniałych informacji, inspiracji podróżniczych, tego entuzjazmu do ciągłego poznawania nowych miejsc. 🙂

  • anetagrenda

   Dziękuję bardzo 🙂 Staram się 🙂 , a jeśli chodzi o kuchnię to wcale się nie dziwię, że kolega był oczarowany 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • anetagrenda

   Dziękuję bardzo :), a zapach kawy roztacza się właśnie wokół mnie, choć przyznam, że od pewnego czasu przedkładam różne gatunki herbaty nad kawę i pijam zdecydowanie jej większe ilości 🙂 Cieszę, że Wietnam jest teraz moim domem 🙂

  • anetagrenda

   Dziękuję bardzo 🙂 Marzenia się spełniają 🙂 Życzę Ci, aby i to z dziecięcych lat się spełniło i żebyś zawitała do Wietnamu 🙂

  • anetagrenda

   Cieszę się bardzo, że znajdujesz przydatne informacje na moim blogu 🙂 Życzę udanej wyprawy do Wietnamu pełnej niezapomnianych wrażeń 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *