Wdzięczność może być prosta …

Dziś piszę po raz setny. Tak, tak. To już ,,100,, wpisów na moim blogu. Dodatkowo dziś jest Międzynarodowy Dzień Blogera. Zatem życzę wszystkim piszącym blogi owocnego i radującego ich działania, weny twórczej i pięknych fotografii. A ja z tej okazji postanowiłam napisać o wdzięczności i podziękować przy tym temacie wszystkim Moim Drogim Czytelniczkom i Drogim Czytelnikom za to, że są ze mną, czytają mój blog-pamiętnik towarzysząc mi w mojej podróży. Dziękuję, że Jesteście 🙂

A cóż to takiego wdzięczność? Oto jest pytanie. Spróbuję dzisiaj odpowiedzieć na nie. Czy wdzięczność to jest to, co czujemy, okazujemy, czy też są to słowa podziękowania, czy dotyczy ona nas samych, czy też relacji z innymi? Myślę, ze wszystko powyższe się na nią składa.

 ,, Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia:

należy zarówno do jego przyczyn, jak i skutków ,,

Walter Dirks

Wdzięczność to znaczy dziękuję i to w bardzo szerokim kontekście. To nasza reakcja i emocje, które odczuwamy w wyniku doświadczania dobra, przyjemności, czy nauki i wyciągania wniosków. Zarówno w stosunku do samych siebie, jak i do innych. Jest ona formą podziękowania za pozytywne rzeczy, sprawy, doświadczenia, okoliczności, czy też osoby pojawiające się w naszym życiu i wnoszące to, co wyzwala w nas poczucie wdzięczności.

,, Wdzięczność za dobro, które już jest w twoim życiu,

jest podstawą wszelkiej obfitości ,,

Eckhart Tolle

Moja wdzięczność jest bardzo prosta. Towarzyszy mi każdego dnia. Jestem bowiem wdzięczna za to kim jestem, gdzie jestem, kto jest przy mnie i za to, co mam. Każdego dnia dziękuję za to, że jest nowy poranek, za filiżankę pysznej kawy czy wyjątkowej herbaty, za bliskość męża, rozmowy z siostrą, pyszne jedzonko, świetną książkę, którą mogę przeczytać i za to, co mnie otacza. Po prostu za to, co przynosi nowy dzień.

,, Budząc się rano pomyśl jaki to wspaniały skarb

żyć, oddychać i móc się radować ,,

Marek Aureliusz

Każdego dnia wieczorem z kolei dziękuję Bogu za miniony dzień niezależnie od tego, czy przyniósł radości, przyjemności, czy też może przykrości, rozczarowania lub bolesną dla serca stratę. Za wszystko to, co się dzieje jestem wdzięczna, gdyż to czyni mnie taką, a nie inną osobą, którą akceptuję, lubię, a nawet kocham. Staram się żyć dniem dzisiejszym, wspominać dobre chwile, które były moim udziałem i zwłaszcza najbliższych mi osób i czynić plany lecz nie nazbyt odległe. Jest mi dobrze tu i teraz, z tym co mam i z kim jestem blisko. Jestem wdzięczna, że jestem sobą i mogę robić to co chcę. Dojrzewałam do tego bardzo długo, przeżywając wzloty i upadki, dobre i trudne chwile, pokonując własne ograniczenia i przestając się martwić tym, co powiedzą inni. Wyciągnęłam wiele wniosków, które pomogły mi być tu i teraz, być sobą i otaczać się z wyboru życzliwymi osobami jeśli chodzi o bliskie relacje i nie przejmując się tym, że komuś to nie odpowiada. Jestem wdzięczna i szczęśliwa za to, że mam szansę być kimś kim chcę być, iż wyciągam wnioski z wielu sytuacji, choć nieraz bardzo późno jeśli chodzi o ludzi i nie popełniam ponownie tych samych błędów. To, co było, czyli dobre i złe chwile sprawiły, że znam swoja wartość, a moja siła płynie z akceptacji tego, co jest i wdzięczności odczuwanej każdego dnia.

,, Bądź wdzięczny za trudne chwile.

Pozwalają Ci wzrastać …

Bądź wdzięczny za swoje ograniczenia.

Dają Ci szansę na poprawę …

Bądź wdzięczny za nowe wyzwania.

One budują Twoją siłę i charakter …

Bądź wdzięczny za swoje błędy.

Przekazują Ci cenne lekcje … ,,

Autor anonimowy

Jakże łatwiej wszystkim byłoby żyć, gdyby odczuwali wdzięczność do samych siebie, czy innych, do chwili która trwa. Bo choć każdy z nas jest inny, ma bagaż doświadczeń za sobą, czasem napotkał wiele trudności w życiu, czyż nie znajdzie powodów, czy sytuacji za które może być wdzięczny? Myślę, że tak. Chociażby odczuwajmy wdzięczność za to, że mamy sprawne dwie ręce i nogi, a jeśli nie, że mamy sprzęt umożliwiający nam poruszanie się, lub, że po prostu świeci słońce i możemy pójść na spacer lub posiedzieć na ławeczce. Gdy na przykład dotknie nas choroba cieszmy się, że można ją wyleczyć, gdy jesteśmy zmuszeni pozostać w łóżku, że jest przy nas ktoś bliski. Bądźmy wdzięczni za to, że słyszymy i możemy wsłuchiwać się w rytmy natury lub muzyki, czy też, że widzimy i podziwiamy ferię barw i piękno dookoła nas. Filiżanka kawy lub herbaty o poranku może być radosną chwilą, jak i każdy element pojawiający się w naszym życiu w ciągu dnia. Powodów do odczuwania wdzięczności jest wiele niezależnie od sytuacji w jakiej jesteśmy, czy od tego czego doświadczyliśmy w życiu. Pytanie przy tym nasuwa się inne. Czy wiemy, co to jest wdzięczność? Czy umiemy ja odczuwać? Czy to sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi?

,, Okazywanie wdzięczności jest miarą naszego człowieczeństwa ,,

Jan Stępień

Wdzięczność może być prosta, gdyż to siła, która jest w nas sprawiająca, że czujemy się szczęśliwszymi ludźmi. Wiedzmy, że świata nie zbawimy, ale bądźmy wdzięczni my sami zarówno sobie, jak i innym, którzy okazują nam dobre serce i troskę pytając chociażby o to, co u nas słychać, czy też jak minął dzień. Cieszmy się drobiazgami dnia codziennego, bo to one towarzyszą nam, często czyniąc nasze życie radośniejszym i piękniejszym. Spektakularne wydarzenia dzieją się sporadycznie. Choć niektórzy zapewne pomyślą, że to banalne, wówczas gdy jesteśmy wdzięczni za naszą codzienność, za słońce które świeci, za kroplę deszczu, miłą rozmowę, czy możliwość zrobienia czegoś z pasją nasze serce się raduje i nie ma w nim nazbyt wiele obaw. Pewnie, że one będą się pojawiać. Życie nie jest usłane różami, a każdy z nas nosi w sobie troski, obawy, czy cierpienia. Jednakże to one kształtują nas i czynią niepowtarzalnymi istotami, które są sobą i nikim innym, za co również powinniśmy być wdzięczni.

,, Wdzięczność i pokój serca idą z sobą w parze ,,

Richard Carlson

Zapewne każdy z nas inaczej podchodzi do pojęcia wdzięczności i jej odczuwania. Jednakże nie ulega wątpliwościom, że jest ona dobrodziejstwem, które możemy podarować sobie samemu i innym, którzy na to zasługują. Wdzięczność może być prosta.

Dziś kończę pisanie wpisu o wdzięczności chcąc jeszcze raz podziękować Wam Moje Drogie Czytelniczki i Moi Drodzy Czytelnicy za to, że Jesteście ze mną i towarzyszycie mi w mojej podróży z blogiem przez życie często nastrajając mnie optymizmem, obdarowując swoim czasem, uwagą i towarzystwem. Jestem Wam za to bardzo wdzięczna 🙂 Dziękuję, że Jesteście 🙂

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *