«

»

Sie 22

Cesarska Cytadela w Hanoi i jej historia …

Ponieważ w Hanoi i dookoła krążą burze oraz ulewy, a jest bardzo ciepło, weekendowy czas spędzamy na miejscu. Bynajmniej nie marnując go, a wręcz przeciwnie wykorzystując na przejażdżki motorem po okolicy. Odwiedzamy ciekawe miejsca, bądź zielone zakamarki. Jednym z naszych weekendowych celów była Cytadela w Hanoi, którą chcę Wam dziś przedstawić.

IMGP0547

Cesarska Cytadela w Hanoi jest zabytkiem ciekawym zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym. Może nie zachwyca tak, jak niezwykły i rozbudowany kompleks cesarski w Hue,  który odwiedziliśmy wiosną tego roku, a o którym mowa w poście www.zycieipodroze.pl/2016/04/19/hue-cesarskie-miasto-w-srodkowym-wietnamie/, ale jest warta odwiedzenia i poświęcenia jej odrobiny uwagi.

Cytadela

Cytadela w Hanoi pochodzi z czasów panowania dynastii Ly. Była siedzibą najważniejszych głów w państwie od 1010 do 1810 roku. Wówczas dynastia Nguyen zdecydowała o przeniesieniu cesarskiej stolicy do Hue i stworzeniu tam imperium, zresztą niezwykłego. Cesarska Cytadela w Hanoi została zniszczona pod koniec XIX wieku w znacznej mierze łącznie z pałacami królewskimi i budynkami otaczającymi. Pozostałości, w których wciąż czuć ducha historii, możemy na szczęście podziwiać do dziś.

IMGP0553

W 2010 roku Cytadela została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Centralny Odcinek Cytadeli Cesarskiej Thang Long w Hanoi. Poza starożytnymi wykopaliskami archeologicznymi znajdują się tutaj bunkry wojskowe, tunele, a także plany, mapy i ekwipunek wykorzystywany przez słynnego generała Vo Nguyen Giap.

Citadel

 

IMGP0567

 

IMGP0546

 

IMGP0569

 

IMGP0566

Dziś można podziwiać Cytadelę oraz Muzeum, zarówno znajdujące się na zewnątrz, jak i w budynku. Spotkamy tam świetnie zachowaną basztę górującą nad okolicą z powiewającą wietnamską flagą na maszcie,  wiele interesujących maszyn lotniczych pochodzenia amerykańskiego i rosyjskiego, pojazdy bojowe naziemne, sprzęt wykorzystywany w walkach z nieprzyjacielem oraz pomocnicze urządzenia wojenne.

IMGP0556

 

IMGP0580

 

IMGP0549

 

IMGP0588

 

IMGP0587

Poza sprzętem i pojazdami interesujące są makiety przedstawiające sposób prowadzenia walk oraz obrazujące życie codzienne ludzi w czasie wojny, ukrywających się po lasach i dżungli, szukając sprzymierzeńca w naturze i jej przychylności oraz możliwości obrony, czy ewentualnego ataku. Jest to bardzo interesujące doświadczenie wzbogacające naszą wiedzą o Wietnamie.

IMGP0619

 

IMGP0609

 

IMGP0608

 

IMGP0610

 

IMGP0611

Maszyny lotnicze, helikoptery, czołgi i ich wraki są bardzo dobrze zachowane. Czujemy się wśród nich jak na filmie o wojnie wietnamsko-amerykańskiej.

IMGP0576

 

IMGP0596

 

IMGP0622

 

IMGP0589

 

IMGP0620

Jeden z czołgów, jak to mój mąż się dopatrzył 🙂 to ten sam typ, co nasz Rudy 102 doskonale znany z historii Polski oraz filmu ,,Czterej Pancerni i Pies,,.

IMGP0624

Poza nim mogłam z bliska przyjrzeć się temu, jak wyglądają bomby, wyrzutnie i pociski używane w czasie wojen. Czasami ich wielkość zadziwia.

IMGP0615

 

IMGP0616

 

IMGP0617

Cesarska Cytadela w Hanoi, jak i Muzeum znajdujące się przy niej jest bardzo interesującym miejscem. Można tutaj w przeciągu kilku godzin pospacerować po zielonych zakamarkach, odciąć się od zgiełku wielkiego miasta, zapoznać się z kulturą starożytną, archeologicznymi odkryciami i wykopaliskami, jak i zmierzyć się z historią, i walecznością Wietnamczyków. To miejsce w którym warto zatrzymać się na chwilę, aby zrozumieć przez co przeszedł naród wietnamski i z czym musiał się mierzyć przez wiele lat, aby być w tym miejscu i na tym etapie, co obecnie.

IMGP0551

 

IMGP0614

 

IMGP0627

Jeśli jesteś w Hanoi i masz chwilkę zajrzyj w to miejsce. Może Cię zaskoczy, może zadziwi, ale zapewne sprawi, że Twoja wiedza zarówno o tym miejscu, jak i historii Wietnamu pogłębi się, a przy tym odpoczniesz w ciszy od gwaru hanojskich ulic.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>