Idź swoją drogą …

Życie jest długą i niezwykłą wędrówką na którą wyruszamy budząc się każdego dnia. Dokąd nas ono zaprowadzi? Któż to wie. Ale warto ją przejść własnymi dróżkami i szlakami. Iść swoją drogą w zgodzie z sobą i swoją naturą.

,, A droga wiedzie w przód i w przód choć zaczęła się tuż za progiem –

I w dal przede mną mknie na wschód, a ja wciąż za nią – tak jak mogę …

Skorymi stopy za nią w ślad – aż w szerszą się rozpłynie drogę,

Gdzie strumień licznych dróg już wpadł … A potem dokąd? – rzec nie mogę ,,

                                                                                       John Ronauld Reuel Tolkien   

10380772_1413438252276965_3752518253053137464_n1

Czy warto iść swoją drogą? Zapewne tak. Jednakże nie jest to oczywista odpowiedź. Każdy z nas kto podąża własną drogą dojrzał do tego na pewnym etapie swojego życia. Może i niektórzy są gotowi do podjęcia takiej decyzji mając kilkanaście, czy dwadzieścia lat, ale większość raczej wówczas, gdy doświadczy już życia nieco bardziej odbijając się jak od ściany naśladowczych stereotypów, wzorów niekoniecznie godnych naśladowania. Wówczas przychodzi czas poszukiwania swojej drogi. Najtrudniej przełamać się i wykonać pierwszy krok by podjąć niestandardowe, bądź niepopularne decyzje i rozpocząć własną wędrówkę przez życie. Być może potkniemy się nie raz, ale to będzie nasza droga, nasze wybory i my poniesiemy konsekwencje  z pełną odpowiedzialnością, gdyż to nasza wędrówka z jej dobrymi i mrocznymi stronami.

                                   ,,  Z każdej dobrej drogi można zbłądzić.

Z każdej złej drogi można zawrócić. ,,         

  Aldona Różanek

Życie to nie film, więc nie musimy powielać w nim znanych ról. W tej wędrówce to my jesteśmy aktorami jednego długiego seansu jakim jest nasze życie, które jest jedyne, unikatowe i niepowtarzalne. Przeżyjmy je tak, jak my chcemy, a nie jak tego oczekują od nas inni, którzy oceniają nas po sobie. W tym czego od nas chcą, bądź w ich krytyce kryją się bowiem ich słabości, marzenia i oczekiwania. Nie naśladujmy nikogo, co nie oznacza, że mamy nie uczyć się od innych. Wręcz przeciwnie. Uczmy się od ludzi, którzy wiedzą jak żyć, których mądrość życiowa niejednokrotnie zadziwia. Oni sprawiają, że życie jest pogodne i nieco prostsze dzięki temu co możemy od nich przyjąć, czego możemy się nauczyć. Jednakże nawet autorytety nie są nami, a my mamy swoją drogę do przejścia, ale różne kierunkowskazy mogą nam ją ułatwić.

,, Drogowskaz wskazuje ci drogę

  Ale jej za Ciebie nie przejdzie ,,

                                                                                   Sławomir Kuligowski

Kiedy podążamy swoją własną drogą wiedzie nas ona przez wiele wspaniałych, jasnych, można rzec zielonych szlaków, ale i błądzimy czasem przez mroczne tunele, czy gęstwinę naszych myśli, decyzji oraz niepomyślnych zdarzeń, które niekiedy trudno pokonać. Przynosi ona satysfakcję i spełnienie, ale i zwątpienie, gdy napotykamy trudności. Jednakże warto się z nimi zmierzyć i podążać dalej, gdyż życie mamy jedno i zasługujemy na to, aby je przeżyć tak, jak pragniemy. Osiągać szczyty do których dążymy.

,, Droga jest prosta, ale wzniesienie strome ,,

                                                                                               Jean – Pierre Raffrain

Zapewne warto szukać swojego miejsca w życiu, swojego miejsca na ziemi. Najlepiej jeśli robimy to niezbyt pośpiesznie, podejmując rozważne kroki, ale te spontaniczne też są bardzo dobre i mogą nas zadziwić, zaprowadzić do miejsc w naszym życiu, o których myślimy, marzymy, w których czujemy się sobą. My jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie, nasze cele i drogę, którą podążamy. My i tylko my. Dlatego nie naśladuj, nie zachowuj się, jak kameleon tylko podążaj własną drogą. To, że inni coś robią, dokonują jakiś wyborów nie oznacza, że i my mamy się temu poddać i ulec temu. Każdy chodzi we własnych butach i nie jest kimś innym. Jest jedyną, niepowtarzalną istotą, która ma prawo żyć tak, jak pragnie, w sposób który ją uszczęśliwia. I nie ważne, co powiedzą inni. Ludzie często gadają szukając tematów zastępczych, albo mając niewiele do powiedzenia o sobie samych.  Lepiej tę energię przełożyć na konstruktywny wybór swojej drogi. To od nas zależy jak żyjemy, jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy.

,, Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią co chcą ,,

                                                                                           Karol Marks

Tak jak wiele istnień ludzkich, tak wiele dróg życiowych. Jednakże jedna jedyna jest właściwa, twoja własna. I choć nie raz nasłuchamy się rad jak żyć, nie musimy tego robić tak, jak inni, słuchać pochlebstw, chylić czoła przed każdym komu się wydaje, że zna receptę na dobre życie. Nie musimy uszczęśliwiać innych, czy być samarytaninem lub łączyć ludzi, którzy tego nie chcą. Mamy tylko jedno życie i dlatego powinniśmy iść własną drogą, a nie ulegać stereotypom, czy oczekiwaniom innych.

,, Weź życie w swoje ręce – w końcu jest ono twoje.

Nie jesteś tu, aby spełniać oczekiwania innych.

Nie żyj życiem swojej matki,

nie żyj życiem swojego ojca, żyj po swojemu ,,

                                                               Osho ,, Dojrzałość. Odpowiedzialność bycia sobą. ,,

Idź zatem swoją drogą. Czuj, że żyjesz. Ponoś odpowiedzialność za swoje wybory. Otaczaj się ludźmi, którzy cię akceptują. Unikaj lub usuń się z życia tych, którzy nie chcą cię w swoim życiu, albo potrzebują cię do zaspokojenia swoich interesów lub których niby nie obchodzisz, a potajemnie i tak interesują się tobą, tym jak żyjesz, twoimi profilami, czy też tym co piszesz na swojej stronie internetowej myśląc, że są niewidzialni. Nasze życie to własna wędrówka i to od nas zależy jak żyjemy i w którą stronę chcemy podążać. Nasza tożsamość to nasze priorytety, cele, marzenia, praca, pasje, przyjaciele, rodzina i to nie koniecznie ta w obyczajowym rozumieniu tego słowa. Nasze życie to my, a nasza przyszłość to biała kartka, którą tylko my możemy wypełnić, a treści które tam się znajdą zależeć już będą tylko od nas. Idź swoją drogą i ciesz się życiem chodząc własnymi ścieżkami jeśli Cię to uszczęśliwia. Często poza utartym szlakiem można znaleźć to, co dla nas dobre, to co czyni nas lepszymi i sprawia, że umiemy piękniej żyć.

 

,, Nie idź tam dokąd prowadzi ścieżka,

   lecz tam, gdzie jej nie ma i pozostaw swój ślad ,,

                                                                                                          Ralph Waldo Emerson

Zatem nie zważając na opinie innych, którzy nie są w twoich butach, idź swoją drogą bo to twoje życie, które się już nie powtórzy. Żyj tak, jak chcesz, w zgodzie ze swoja naturą i wyobrażeniami o drodze, która przed tobą.

4 komentarze

    • anetagrenda

      Proszę bardzo 🙂 Choć podświadomie wiele osób to wie niekoniecznie potrafi, bądź nie chce żyć tak jak czuje, jak ich własna natura podpowiada. Powodzenia w Twojej własnej drodze 🙂

    • anetagrenda

      Tak, to prawda. Dokonując swoich wyborów, często nie wiemy czy droga zaprowadzi nas tam dokąd chcemy, ależ jaka jest ogromna radość i zadowolenie, gdy żyje się tak, jak się chce i robi to, co się lubi, z ludźmi, których się kocha, lubi i szanuje lub samotnie, jeśli czuje się taką potrzebę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *