Van Phuc Silk Village, czyli elegancki jedwab z tradycją w tle …

Van Phuc Silk Village, położona jest w jednej z dzielnic Hanoi Ha Dong, na brzegu dawnej rzeki Nhue. Wioska słynie z tradycyjnego tkactwa i wysokiej jakości wyrobów z eleganckiego jedwabiu, których historia została zapoczątkowana w tej okolicy ponad 1200 lat temu. Wielu uważa, że to tutaj powstaje jedwab o najwyższej jakości.

 

 

Z Van Phuc Silk Village związana jest legenda. Opowiada ona historię kobiety, która pochodziła z okolic Cao Bang, a po przybyciu do wioski Van Phuc zasłynęła z umiejętności tkackich. Pani La Thi Nuong przyniosła ze sobą tajniki chińskiego tkactwa, które w symbiozie ze znajomością ludzkich uczuć, spowodowały rozwój produkcji eleganckiego jedwabiu w tym miejscu. Po jej śmierci zarówno ona, jak i wioska zostały otoczone opieką bóstwa. Odtąd wieś znana była z najwyższej jakości tkanin.

 

 

Van Phuc Silk Village najbardziej zasłynęła za panowania dynastii Ly. Jednakże i w innych okresach była bardzo popularna. Jako pierwsza w Wietnamie pokazała swoje tkaniny na Międzynarodowych Targach w Marsylii w 1931 roku, czy też w Paryżu w 1938. Jedwab tutaj tworzony był kupowany przez Francje, Tajlandię, Indonezję, a także eksportowany do krajów Europy Wschodniej i innych.

 

 

Co najważniejsze w Van Phuc pielęgnuje się tradycję tkacką. Wykorzystuje się cały czas te same narzędzia i technologię co wieki temu tylko nieco zmodernizowane. Tradycja jest tutaj sprawą nadrzędną, a doskonała jakość produktów rekompensuje wkład pracy włożony przy tworzeniu pięknych niezwykłych tkanin.

 

 

Jedwab pochodzący z Van Phuc Silk Village jest niezwykły. Zimą przynosi ciepło, a latem pożądany chłód. Jest miękki i delikatny, niemalże jak babie lato otulające, jak delikatny puch, nasze ciało w niewyczuwalny sposób. Tkaniny mogą być gładkie, bądź bogato zdobione. Każdy znajdzie odpowiedni ich rodzaj dla siebie. A ponieważ jedwab przeżywa swój renesans to i Van Phuc Silk Village rozkwitło. Niemalże wszystkie domy w tej okolicy prowadzą produkcję i sprzedaż jedwabiu. 90 % z nich angażuje się w tkactwo związane z jedwabiem prowadząc przy tym swoje biznesy w postaci handlu. Spacerując widzimy wiele zachęcających wystaw sklepów i sklepików proszących, aby do nich zajrzeć. Poza gotowymi wyrobami można uszyć sobie coś na zamówienie według własnych wyobrażeń i z wybranych przez nas tkanin.

 

 

Poza samymi tkaninami, czyli jedwabiem w różnych kolorach, o różnych fakturach, czy też haftach można nabyć w Van Phuc Silk Village wiele pięknych pamiątek, czy to dla siebie, czy dla bliskich. Są wśród nich oprócz odzieży, czyli pięknych sukien, bluzek, szali i krawatów niezwykłe bieżniki i obrusiki, wyjątkowe portfele, oryginalne torby, czy urocze wisiorki a także wiele innych niepowtarzalnych ozdób.

 

 

To wyjątkowe miejsce nie bez powodu przyciąga turystów, choć jest oddalone od Old Quarter o około 10 kilometrów. Poza naturalną atmosferą typową dla wietnamskich wsi i miasteczek możemy tutaj zapoznać się wyjątkową, choć stosunkowo prostą technologią, jednakże wymagającą i pracochłonną, dzięki której uzyskuje się elegancki jedwab najwyższej jakości. Ponadto możliwe jest kupienie oryginalnych, pięknych rzeczy, czy pamiątek w przystępnych cenach. To miejsce, które warto uwzględnić w planie pobytu, gdy odwiedza się Hanoi. Poza podziwianiem tradycyjnego tkactwa i wyjątkowego, eleganckiego jedwabiu oraz pięknych rzeczy które z niego powstają można pospacerować po zielonych zakamarkach i cieszyć się ciszą tutaj panującą na co dzień.

 

 

Po raz kolejny potwierdza się to, że blisko nas znajduje się wiele ciekawych, wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć i odwiedzić. Nawet, gdy nie macie czasu, czy możliwości  na dalekie wojaże, wybierzcie się na spacer, czy też przejażdżkę motorem lub rowerem po bliskiej Wam okolicy. Zachęcam Was do tego serdecznie, gdyż wokół nas jest wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Do nich należy chociażby to któremu został poświęcony dzisiejszy wpis, czyli Van Phuc Silk Village.

4 komentarze

  • Marta

    Bardzo ciekawe i interesujące miejsce. Można dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy sposób powstawania najpierw nici z jedwabiu a potem materiału z którego tworzone są przepiękne arcydzieła jak i rzeczy na co dzień. Poprzez ubrania torebki, kapelusze jak i zabawki oraz obrazy. Polecam to fantastyczne miejsce. Pozdrawiam??

    • anetagrenda

      Cieszę się, że przypadło Ci do gustu Martusiu i odwiedziłaś je z ogromnym zainteresowaniem 🙂 Całuski gorące 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *