Podróże małe i duże,  Strona główna

Van Phuc Silk Village, czyli elegancki jedwab z tradycją w tle …

Van Phuc Silk Village, czyli Ha Dong, położona jest w jednej z dzielnic Hanoi, na brzegu rzeki Nhue. Wioska słynie z tradycyjnego tkactwa i wysokiej jakości wyrobów z eleganckiego jedwabiu, których historia została zapoczątkowana w tej okolicy ponad 1200 lat temu. Wielu uważa, że to tutaj powstaje jedwab o najwyższej jakości w Wietnamie.

...ja...IMGP0470

 

...ja...IMGP0479

 

...ja...IMGP0478

 

...ja...IMGP0488

 

 

...ja...IMGP0476

Z Van Phuc Silk Village związana jest legenda. Opowiada ona historię kobiety, która pochodziła z okolic Cao Bang, a po przybyciu do wioski Van Phuc zasłynęła z umiejętności tkackich. Pani La Thi Nuong przyniosła ze sobą tajniki chińskiego tkactwa, które w symbiozie ze znajomością ludzkich uczuć, spowodowały rozwój produkcji eleganckiego jedwabiu w tym miejscu. Po jej śmierci zarówno ona, jak i wioska zostały otoczone opieką bóstwa. Odtąd wieś znana była z najwyższej jakości tkanin.

...ja...IMGP0482

 

...ja...IMGP0481

 

...ja...IMGP0483

 

...ja...IMGP0484

 

...ja...IMGP0485

Van Phuc Silk Village najbardziej zasłynęła za panowania dynastii Ly. Jednakże i w innych okresach była bardzo popularna. Jako pierwsza pokazała swoje tkaniny na Międzynarodowych Targach w Marsylii w 1931 roku, czy też w Paryżu w 1938. Jedwab z tej wietnamskiej wioski był kupowany przez Francje, Tajlandię, Indonezję, a także eksportowany do krajów Europy Wschodniej i innych.

...ja...IMGP0498

 

...ja...IMGP0499

 

...ja...IMGP0500

Co najważniejsze w Van Phuc Pielęgnuje się tradycję tkacką. Wykorzystuje się cały czas te same narzędzia i technologię co wieki temu tylko nieco zmodernizowane. Tradycja jest tutaj sprawą nadrzędną, a doskonała jakość produktów rekompensuje wkład pracy włożony przy tworzeniu pięknych niezwykłych tkanin.

...ja...IMGP0495

 

...ja...IMGP0487

 

...ja...IMGP0496

 

...ja...IMGP0486

 

...ja...IMGP0497

Jedwab pochodzący z Van Phuc Silk Village jest niezwykły. Zimą przynosi ciepło, a latem pożądany chłód. Jest miękki i delikatny, niemalże jak babie lato otulające, jak delikatny puch, nasze ciało w niewyczuwalny sposób. Tkaniny mogą być gładkie, bądź bogato zdobione. Także każdy znajdzie odpowiedni ich rodzaj dla siebie. A ponieważ jedwab przeżywa swój renesans to i Van Phuc Silk Village rozkwitło. Niemalże wszystkie domy w tej okolicy prowadzą produkcję i sprzedaż jedwabiu. 90 % z nich angażuje się w tkactwo związane z jedwabiem prowadząc przy tym swoje biznesy w postaci handlu. Spacerując widzimy wiele zachęcających wystaw sklepów i sklepików proszących, aby do nich zajrzeć. Poza gotowymi wyrobami można uszyć sobie coś na zamówienie według własnych wyobrażeń i z wybranych przez nas tkanin.

...ja...IMGP0473

 

...ja...IMGP0471

 

...ja...IMGP0477

Poza samymi tkaninami, czyli jedwabiem w różnych kolorach, o różnych fakturach, czy też haftach można nabyć w Van Phuc Silk Village wiele pięknych pamiątek, czy to dla siebie, czy to dla bliskich. Są wśród nich oprócz odzieży, czyli pięknych sukien, bluzek, szali, krawatów także niezwykłe bieżniki i obrusiki, wyjątkowe portfele, oryginalne torby, czy urocze wisiorki a także wiele innych niepowtarzalnych ozdób.

...ja...IMGP0489

 

...ja...IMGP0490

 

...ja...IMGP0492

To wyjątkowe miejsce nie bez powodu przyciąga turystów, choć jest oddalone od Old Quarter o około 10 kilometrów. Poza naturalną atmosferą typową dla wietnamskich wsi i miasteczek możemy tutaj zapoznać się wyjątkową, choć stosunkowo prostą technologią, jednakże wymagającą i pracochłonną, dzięki której uzyskuje się elegancki jedwab najwyższej jakości. Ponadto możliwe jest kupienie oryginalnych, pięknych rzeczy, czy pamiątek w przystępnych cenach. To miejsce, które warto uwzględnić w planie pobytu, gdy odwiedza się Hanoi. Poza podziwianiem tradycyjnego tkactwa i wyjątkowego, eleganckiego jedwabiu oraz pięknych rzeczy które z niego powstają można pospacerować po zielonych zakamarkach.

...ja...IMGP0505

 

...ja...IMGP0472

 

...ja...IMGP0507

Po raz kolejny potwierdza się to, że blisko nas znajduje się wiele ciekawych, wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć i odwiedzić. Nawet, gdy nie macie czasu, czy możliwości  na dalekie wojaże, wybierzcie się na spacer, czy też przejażdżkę motorem lub rowerem po bliskiej Wam okolicy. Zachęcam Was do tego serdecznie, gdyż wokół nas jest wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić.

Share

Zapytacie kim jestem? Przede wszystkim jestem kobietą. Ponadto domatorką z duszą podróżniczki… z kimś …dokądś …w głąb siebie … Życie jest dla mnie ciągłą podróżą. Taką z kimś, dokądś lub w głąb siebie. Kiedyś byłam niepoprawną optymistką, teraz staram się żyć optymistycznie. Kocham życie i wszelkie jego przejawy oraz możliwość doświadczania. Wszystko, co przeżyłam sprawiło, że teraz jestem taką a nie inną sobą. Jestem znającą swoją wartość kobietą, partnerką swojego niezwykłego męża, szczęśliwą siostrą i przyjaciółką oraz spełnioną matką – choć dla niektórych może zabrzmi to nieco niedorzecznie. Najcudowniejsze i magiczne chwile przeżyłam z synkiem i mężem. Najpiękniejsze dla mnie miejsca z niesamowitą aurą to Nepal i Himalaje oraz Laos. Uwielbiam mojego męża, podróże, pyszne jedzenie, gotowanie, książki, filmy, pisanie, biżuteryjne fantazje i fotografowanie, a od niedawno wędkowanie ,,no kill,,. Mam też i inne pasje. Większość z nich dzielę z moim mężem, a niektóre są tylko moje własne.

4 komentarze

  • Marta

    Bardzo ciekawe i interesujące miejsce. Można dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy sposób powstawania najpierw nici z jedwabiu a potem materiału z którego tworzone są przepiękne arcydzieła jak i rzeczy na co dzień. Poprzez ubrania torebki, kapelusze jak i zabawki oraz obrazy. Polecam to fantastyczne miejsce. Pozdrawiam😘😊

    • anetagrenda

      Cieszę się, że przypadło Ci do gustu Martusiu i odwiedziłaś je z ogromnym zainteresowaniem 🙂 Całuski gorące 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *