«

»

Kwi 25

Sztuka Bonsai w Hanoi …

Podczas wczorajszego niedzielnego, słonecznego popołudnia mieliśmy przyjemność podziwiać tysiące cudownych drzewek bonsai. Na zamkniętej dla ruchu ulicy zgromadzili się wystawcy z różnych stron Wietnamu. Przybyli, aby prezentować swoje dzieła. Pasjonaci poświęcają niekiedy wiele lat wytrwałej pielęgnacji i tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

IMAG3401

 

IMAG3324

 

IMAG3331

Sztuka bonsai wywodzi się z Chin, choć wiele osób kojarzy ją tylko z Japonią. Jednakże w drugim z tych krajów pojawiła się ona nieco później.

IMAG3382

 

IMAG3387

 

IMAG3386

Uważa się, że krzew, czy też drzewo bonsai nie jest skończone. Jego rozwój, tworzenie i uosabianie kształtów wciąż trwa. To nieskończony proces pielęgnowania, dbałości i przycinania roślin nadających się, aby modelować je, formować i pozwolić im wzrastać według kanonów sztuki bonsai.

IMAG3336

 

 

IMAG3357

 

IMAG3376

Bonsai to sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach specjalnie w tym celu przygotowywanych. Pożądany wygląd osiąga się poprzez odpowiednia pielęgnację i przycinanie roślin.

IMAG3359

 

IMAG3393

IMAG3402

Krzewy i drzewa zmuszone do płytkiego systemu korzeniowego poprzez umieszczanie w specjalnych naczyniach w specyficzny sposób rosną w górę, uzyskując przy pomocy rąk ludzkich niesamowite kształty. Patrząc na nie można zobaczyć prawdziwe realne twarze, postaci, obrazy, bądź wyobrazić sobie bardzo wiele, nie jedną postać, czy też historię.

 

IMAG3405

 

IMAG3406

 

IMAG3396

Wietnam po Chinach i Japonii, skąd wywodzi się sztuka bonsai, również ma długoletnią tradycję kształtowania krzewów i drzew według różnych zasad. Niektóre z nich sprowadzają się do kunsztu pielęgnacji, odpowiedniego przycinania roślin, a inne zaś wykorzystują w celu urozmaicenia obok krzewu, drzewa innych form w postaci kamieni, rzeźb, drewna i elementów dekoracyjnych.

IMAG3384

 

IMAG3332

 

IMAG3395

Podczas wczorajszej wystawy mogliśmy podziwiać krzewy i drzewka od wręcz miniaturowych po wieloletnie, solidne rośliny, o które dbano przez wiele lat. Wzięli w niej udział zarówno amatorzy, który od krótkiego czasu zajmują się sztuką bonsai, jak i wystawcy, wręcz artyści, przekazujący sobie wiedzę od wielu lat, z ojca na syna. Dla nich to już jest tradycja, a bonsai goszczą w ich życiu na stałe.

IMAG3413

 

IMAG3409

 

IMAG3410

O ile z małymi kompozycjami nie ma problemu z transportem, o tyle duże drzewa wymagają użycia samochodów ciężarowych i niejednokrotnie specjalnych podnośników. Zorganizowanie wystawy jest nie małym przedsięwzięciem logistycznym. Najpierw trzeba zaplanować powierzchnie niezbędną dla każdego z uczestników, a następnie jeszcze umieścić krzewy i drzewa we właściwym miejscu.

IMAG3418

 

IMAG3414

 

IMAG3420

Całość pomimo, że wystawa rozmieszczona była na ulicy, wyglądała bardzo imponująco. Niemożliwym było przechodzić obok krzewów i drzew obojętnie. Wyobraźnia pracowała bardzo w niesamowity sposób ukazując coraz to nowe postaci, czy pejzaże.

IMAG3423

 

IMAG3428

 

IMAG3427

Napiszę szczerze, że nie możliwym było przyjrzenie się wszystkim drzewkom. Należałoby tam pozostać nie kilka godzin, a raczej dni. My razem z mężem byliśmy zachwyceni. Bardzo doceniamy wkład pracy wystawców i często lata pielęgnacji oraz dbałości o ich dzieła. Tak…śmiało mogę napisać, że to dzieła.

IMAG3430

 

IMAG3433

Od kilku lat obserwujemy sztukę bonsai z myślą o tym, aby przed naszym domem po powrocie do Polski też pojawiły się tak cudowne i niezwykłe krzewy oraz drzewa, które będziemy pielęgnować według jej zasad. A wybór jest ogromny, gdyż wiele roślin nadaje się, aby kształtować je według zasad stosowanych w sztuce bonsai.

IMAG3441

 

IMAG3435

 

IMAG3438

Nam niedzielne, słoneczne, wyjątkowe i jak przeważnie to bywa razem spędzone popołudnie minęło pięknie wśród cudownych i magicznych drzew oraz krzewów wystylizowanych i wykreowanych w niesamowity sposób. A to wszystko dzięki dalekowschodniej sztuce bonsai. Na szczęście teraz wykorzystywanej i praktykowanej także i w naszej, polskiej krainie.

 

 

 

Share

12 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Magda Baranowska

  Bonsai są niesamowite! 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, zgadzam się z Tobą 🙂

 2. Karolina

  Co za niesamowite miejsce! Przepiękne zdjęcia 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuję. A miejsce wystawy w niedzielne popołudnia było faktycznie niezwykłe wypełnione kompozycjami bonsai. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 3. zaniczka

  Przepiękne zdecydowanie dla baaardzo cierpliwych.

  1. anetagrenda

   Tak zgadzam się z Tobą to sztuka kompozycji dla bardzo, bardzo cierpliwych 🙂

 4. Bookendorfina Izabela Pycio

  Wrażenia niesamowite, a to tylko zdjęcia, wyobrażam sobie, jak fantastycznie jest podziwiać te drzewa z bliska, nacieszyć się ich widokiem w realu. 🙂 Niezwykła pasja. 🙂

  1. anetagrenda

   Tak przepięknie wyglądały na żywo. To cudowne kompozycja a sztuka bonsai jest wyjątkowa 🙂

 5. Asia | Byłem tu. Tony Halik.

  Cudowności <3 Wiadomo, najbardziej podobają mi się te kwitnące drzewka 🙂
  Właśnie sobie sprawdziłam, jak "bonsai" jest po chińsku – "penjing". Dobrze wiedzieć.

  1. anetagrenda

   Tak są cudowne, a te kwitnące uroczo wyglądają i pachną. Nowych słówek nigdy za wiele 🙂

 6. Kocham bonsai

  Super !!! Tez bylem kiedys w Wietnamie i od tego zaczela sie moja przygoda z bonsai.

  1. anetagrenda

   To fantastycznie. Sztuka bonsai jest niesamowita 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>