Fotografowanie – pasja, a może styl życia?

Czymże jest zdjęcie? fotografia?

IMGP8554

Jest zatrzymaniem czasu, światła, emocji, które towarzyszą nam tu i teraz, odzwierciedleniem pejzażu, zdarzeń w danym momencie, a także bezcennym uchwyceniem tego, co przemija, ulotnej chwili, która za chwilę będzie wspomnieniem.

,, Patrz oczyma, fotografuj sercem ,,

                                                                                             David du Chemin

Zdjęcie może być magią, aurą panującą w danym miejscu, mistycyzmem chwili, wyjątkowym dziełem lub też bardziej, bądź mniej niezwykłym przekazem.

,, Zdjęcie to wyrażanie wrażeń.

Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych,

to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć? ,,

                                                                                                      Ernest Haas

Niektóre obrazy są wyjątkowe, bezcenne, gdyż już nigdy do nas nie zawitają w rzeczywistości, ale dzięki zdjęciom możemy do nich wrócić, poczuć jeszcze raz ten moment i emocje, które mu towarzyszyły i przeżyć go jeszcze raz.

,, Zdjęcia to wspomnienia, które dane jest nam trzymać w dłoniach…

A wspomnienia są jak zdjęcia, które trzymamy w sercu…,,

                                                                                                Adnachiel

DSC04257

Zdjęcia są nieodłącznym elementem podróżowania z kimś i dokądś. To one za kilka lat, chwil przypomną nam bardzo wiele, gdy pamięć ludzka zacznie zawodzić. Bo czyż fotografia nie jest życiem, a życie fotografią?

,, Fotografować to znaczy wstrzymać oddech,

uruchamiając wszystkie nasze zdolności

w obliczu ulotnej rzeczywistości ,,

Henri Cartier-Bresson

Od kilku lat aparat fotograficzny towarzyszy mi niemalże wszędzie. Lubię, gdy po prostu jest i mogę go wykorzystać w każdym momencie, aby uchwycić to, co piękne, zaskakujące, wyjątkowe lub mające być pamiątką tej chwili, która teraz trwa, a za chwilę będzie wspomnieniem.

,, Wielu ludzi pyta mnie, dlaczego wciąż noszę ze sobą aparat i dlaczego robię zdjęcia.

Wówczas odpowiadam: a dlaczego Ty jesz? ,,

James Lalropui Keivom

Aparat fotograficzny towarzyszy mi tak, jak damska torebka, czy plecak. Niekiedy po prostu jest i nie sięgam po niego, a innego dnia okazuje się niezbędny. Jednakże istotne, że jest, gdyż nigdy nie wiem kiedy nadejdzie moment, gdy zechcę go użyć.

,, Fotografowanie to smakowanie życia w 1/100 sekundy ,,

Marc Riboud

Fotografowanie jest moją stosunkowo nową pasją, gdy porównać ją do tych towarzyszących mi niemalże przez całe moje życie, czy też znaczną jego część. Uskrzydla mnie, wciąż się jej uczę i wciąż czekam na zdjęcia, które nadejdą. Jednakże cieszę się już tu i teraz tymi, które są. Bo czyż może być lepszy przekaz niż obraz?

,, Prawdziwa fotografia nie musi być wyjaśniana,

ani nie może być zawarta w słowach ,,

Ansel Adams

P 1

Zdjęcia są magicznym odzwierciedleniem chwili. Potrafią przekazać dużo więcej niż słowa, a jako wspomnienia są niezastąpione. Dlatego ja je uwielbiam, a ich obecność w dużej ilości w moich postach nie jest przypadkiem. Uważam, że są one doskonałym uzupełnieniem relacji z podróży, przygód i momentów naszego życia, a niekiedy wystarczają tylko one i wówczas żaden opis nie jest im potrzebny. Bo czyż coś innego potrafi lepiej niż fotografia uchwycić tak wiele w jednym momencie? Zatrzymać czas, światło, emocje, pejzaż, zdarzenie i nas samych tu i teraz? Dlatego już sama nie wiem, czy fotografia to moja pasja, czy też może już styl życia, a może po prostu jedno i drugie.

8 komentarzy

  • Wyszimpluj

    Kiedyś aparat był w moim życie miłym dodatkiem do łapania chwil, ale wcześniej zdjęcia robiłam tylko dla samego faktu ich zrobienia. Dziś jest inaczej. Dziś zanim nacisnę spust migawki zastanawiam się co chcę uwiecznić i dlaczego chcę to sfotografować. Efekt? Jakość zdjęć zmieniła się o 360 stopni 🙂

  • Czesia

    Dzięki twoim zdjęciom poznajemy świat i zobaczyć te miejsca w których byliście i podziwiać przyrodę i inne zabytki Pozdrawiamy gorąco

  • damian

    Całkiem niedawno zdałem sobie sprawę, że fotografowanie towarzyszy mi już szmat czasu (pierwszą cyfrówkę nabyłem bodajże z 15 lat temu). Nie śmiem określać siebie fotografem amatorem, bo i to byłoby nad wyraz, po prostu fotografowanie pozwala mi uchwycić wszystko to, co zawodna pamięć potrafi z czasem wyrzucić. Od kilku lat noszę się z zamiarem kupna jakiejś lepszej lustrzanki, ale jakoś nie mogę tego urzeczywistnić… za to zawsze mam ze sobą moje niezajechane fuji-cośtam warte kilkadziesiąt złociszy, które irytuje mnie średnio co trzeci kadr (dwa kolejne zazwyczaj wychodzą). 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *