Śpiesz się powoli …

Czy obecnie można żyć spokojnie, śpieszyć się powoli, żyć chwilą, celebrować momenty i uważnie spoglądać na wszystko, co dookoła nas, ale też na to, jak my sami się zmieniamy i rozwijamy podczas naszego życia? Oczywiście, że tak. Jednakże dla każdego z nas może oznaczać to coś innego. Jedni z nas chcą żyć spokojnie, inni lubią szybki pęd życia, a niektórzy chcieliby, aby ich życie toczyło się wolniej, ale na co dzień niekoniecznie jest to dla nich łatwe do osiągnięcia. Idealnie jest, gdy żyjemy tym co tu i teraz, ale czy to jest możliwe?

,, Najlepsza definicja koncentracji jaką słyszałem to: Gdziekolwiek jesteś, bądź tam ,,

Jim Rohn

 Spiesz sie powoliŚpieszyć się powoli nie oznacza zaniechać działań, czy też starań. Jednakże oznacza to, że można żyć uważniej.

,, Uważność jest ścieżką ku bez śmiertelności, nieuwaga jest ścieżką ku śmierci.

Uważni nie umierają, nieuważni już są martwi. ,,

Budda

Można żyć spokojnie. Nie pędzić, jak samochód wyścigowy. W zamian za to zachowywać się tak, jakbyśmy jechali na rowerze, który porusza się znacznie wolniej, ale dociera do celu. Można jednak podziwiać z niego piękno tegoż świata, który nas otacza. Pędząc jak samochód wyścigowy przegapia się bardzo wiele nie dając sobie szansy dostrzeżenia wielu szczegółów. Wówczas pomimo, że patrzymy to nie widzimy.

,, Są dwie drogi, aby przeżyć życie.

Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko. ,,

Albert Einstein

Życie wokół nas szybko biegnie. Podejmujemy szybkie decyzje, rywalizujemy, wypełniamy obowiązki i robimy niejednokrotnie to, czego oczekują inni. Nierzadko wówczas nadchodzi zmęczenie, wypalenie, czy też frustracja i niezadowolenie. A może warto przystanąć, zastanowić się nad tym wszystkim i zacząć żyć uważniej, decydując o nas i naszym życiu kreując je świadomie?

,, Śpiesz się powoli, a unikniesz błędów ,,

Sofokles

Tak, tak…bezcenną rzeczą jaką możemy dla siebie zrobić to zatrzymać się na chwilę, zobaczyć to, co w nas, dookoła nas, tuż obok, czasami po prostu na wyciagnięcie ręki.

,, Myśl świadomie, rozwijaj się, doświadczaj samemu,

znajdź swoją drogę ku szczęściu i radości. ,,

Można bowiem żyć bez nadmiernego pośpiechu, bliżej natury celebrując chwile, świadomie podejmować decyzje, kreować swój własny świat i swoim rytmem podążać do realizacji naszych celów, czy też spełniania marzeń. Niekoniecznie biorąc udział w wyścigu, który często dookoła nas się toczy.

,, Dano ci czas i nie zmarnuj go żyjąc cudzym życiem.

Nie daj się zwieść dogmatom, co polega na życiu wedle tego, co wymyślili inni.

Niech w hałasie cudzych głosów nie zatonie twój własny głos.

I, co najważniejsze, miej odwagę by iść za głosem serca i duszy.

One jakoś wiedzą kim naprawdę chcesz się stać. ,,

Steve Jobs

Tak postępując unikniemy chaosu, hałasu, niepotrzebnych ,,szumów,, i będziemy słyszeli nasz wewnętrzy głos. Można osiągnąć dzięki temu bardzo wiele, a zapewne wewnętrzy spokój, życie bez nadmiernego pośpiechu i postępować tak, jak chcemy.

,, Budząc się rano pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować ,,

Marek Aureliusz

Żyjąc uważniej, a także wolniej znajdujemy obok codziennych obowiązków, czy też spraw do zrobienia, czas dla siebie, partnera i tych naprawdę nam bliskich. Uważne życie to świadomy wybór tego, co robimy. A wybór wolniejszego tempa sprawia, że mamy czas na przemyślenia i poznanie lepiej sami siebie oraz wszystkiego, co nas otacza. Jeżeli robimy coś wolniej, skupiamy się na tym, co tu i teraz, nie rozdrabniamy się i nie tracimy niepotrzebnie energii. Po prostu, gdy pracujesz to pracuj, gdy gotujesz to gotuj, gdy spacerujesz korzystaj z uroków otoczenia i dźwięków, które z niego płyną, dostrzegaj je. Patrz i słuchaj, a gdy masz coś do zrobienia to skoncentruj się na tym po prostu i to zrób. Życie wcale nie musi być skomplikowane i zabiegane. A może spróbuj robić to, co kochasz i co lubisz, doceniaj to, co masz, odpoczywaj, gdy tego potrzebujesz, podróżuj blisko i daleko. Czy to jest możliwe? Tak, jest. Wokół nas jest tyle interesujących spraw, ale wybierzmy te, które są dla nas, nie musimy znać się na wszystkim, czy robić wszystko na raz. To nasz wybór, nasze życie. Czasami zdawałoby się zwyczajny spacer do pobliskiego parku, czy lasu potrafi zmienić perspektywę, a niektóre zdawałoby się ważne sprawy nie wnoszą nic wartościowego do naszego życia. Jednakże, aby to zrozumieć trzeba ich doświadczać i uważniej żyć.

,, Życie nie jest problemem do rozwiązania, tylko rzeczywistością do doświadczania ,,

Soren Kierkegaard

Doświadczając każdego dnia uważnie, ciesząc się chwilą podąża się do dobrego, spokojnego życia, w którym łatwiej przyjąć to, co nieuniknione lub będące w naszych oczach niepowodzeniem, czy porażką. Żyjąc wolniej mamy czas, aby niekorzystne sytuacje, czy też problemy przemyśleć i znaleźć rozwiązanie dla nas najlepsze, czy też wyciągnąć wnioski na przyszłość.

,, Częścią przebudzenia jest to, abyś przeżył swoje życie tak, jak chcesz i zrozumiał, że to nie jest egoistyczne ,,

A.de Mello

Odpowiadając zatem na pytanie postawione w pierwszym zdaniu tegoż postu napiszę, że słowa: ,,Śpiesz się powoli,, niosą ogromne przesłanie. Dzięki nim nasze życie może być spokojniejsze, lepsze, radośniejsze i o wiele bardziej uważne. Żyjąc wolniej robimy tak naprawdę prezent sami sobie, a niejednokrotnie łatwiej nam dzięki temu dotrzeć do celu dokonując właściwych wyborów i kreując swoje życie tak, jak chcemy unikając pędu, chaosu i przegapiania niekiedy ważnych chwil. Zatem śpieszmy się powoli, żyjmy chwilą, celebrujmy momenty i uważnie spoglądajmy na to, co dookoła nas, ale też na to, jak my sami się zmieniamy i rozwijamy oraz jak siebie postrzegamy.

,, Stan Twojego życia jest niczym innym, jak odbiciem stanu Twojego umysłu ,,

Wayne W.Dyer

Życząc Ci pięknego dnia Droga Czytelniczko i Drogi Czytelniku mam do Ciebie pytanie. Co Ty sądzisz o uważnym życiu i o tym, aby śpieszyć się powoli?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *