Dzień Kobiet w Wietnamie dwa razy w roku :) …

Niemalże w większości krajów na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Odbywa się to na różne sposoby. Obecnie część kobiet celebruje ten dzień, a część go nie uznaje jako wyjątkowy.

W Wietnamie kobiety są bardzo praktyczne. Obchodzą swoje święto dwukrotnie w każdym roku. 20 października celebrują Wietnamski Dzień Kobiet, a 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet, czując się częścią kobiecej społeczności z całego świata. Tradycja wietnamska nakazuje mężczyznom i chłopcom w tych dniach obdarowywać matki, żony, kochanki, koleżanki kwiatami, kartkami, słodyczami i drobnymi upominkami. W te dni ulice zapełnione są sprzedawcami kwiatów, choć na co dzień i tak jest ich dużo. W restauracjach kobiety, które przychodzą na lunch, czy też kolację zostają również symbolicznie obdarowywane przez personel kwiatami. Doświadczyłam tego osobiście zarówno w październiku, jak i w marcu. W tym czasie mężczyźni i chłopcy okazują swoją miłość i szacunek kobietom, choć ja osobiście życzę im, aby doświadczały tego częściej, a najlepiej każdego dnia, a różnie z tym bywa. Z resztą z moich obserwacji wynika, że Wietnamczycy w związkach nie są dla siebie na wzajem zbyt wylewni, a już w tych małżeńskich jest to tym bardziej widoczne. Wynika to raczej z ich stylu życia, wychowania i może nawet tradycji niż  z braku uczuć do swoich partnerek.

 

 

 

 

Choć te dni nie są świętami państwowymi obchodzone są uroczyście w całym kraju. Kobiety wietnamskie dobrze wiedzą, że bez nich życie mężczyzn byłoby bardzo ciężkie, a wręcz niemożliwe, a sami panowie uważają dość często, że kobiety są lepszymi połówkami w ich związkach i  dzięki nim także oni są lepsi, spożywają mniej alkoholu, więcej pracują itp. Faktem jest, że wiele kobiet pracuje dużo ciężej i dłużej w ciągu dnia. Kiedy spaceruję mniej uczęszczanymi ulicami Hanoi, nie koniecznie turystycznymi, jest to widoczne. Panowie sprawiają dość często wrażenie, że mają czas na wszystko niejednokrotnie przesiadując z kolegami w barach, czy też miejscach spotkań na ulicy. Z kolei kobiety pracują dość często od rana do nocy. W pełni zasługują na nazwanie ich bardzo pracowitymi. Kobiety wietnamskie dni swoich świąt celebrują i lubią swoje święta kobiet. Jeśli nie spędzają ich z partnerami, rodzinami, to z koleżankami i przyjaciółkami. Najczęściej wychodzą na wspólny lunch lub kolację i bawią się znakomicie w swoim gronie, zwłaszcza, że ofert specjalnych w te dni, bynajmniej tutaj w Hanoi, jest bardzo dużo.

Co by nie mówić na temat świąt tego rodzaju wiele kobiet, nie tylko tutaj w Wietnamie, celebruje ten dzień. Bo cóż każda okazja, aby świętować jest dobra. Niektórym takie dni nie są potrzebne, bo każdy dzień jest dla nich wyjątkowy. Jednakże jest to miła tradycja, a w Hanoi kobiety  lubią, gdy się z nimi celebruje te dwa dni w roku poświęcone tylko i wyłącznie im. A ja życzę wszystkim moim Czytelniczkom, aby czuły się wyjątkowo każdego dnia.

22 komentarze

 • czesia

  Aneta, to jak sie postrzegamy / czujemy zalezy przede wszystkim od naszego wychowania, od tego co wynieslismy z domu ale takze od pozniejszego rozwoju osobistego i wewnetrznego „poukladania”. Trzeba determinacji, pracy nad soba i wielu marzen aby wyrobic w sobie poczucie wlasnej wartosci.
  Kwiaty dawane nam raz czy dwa razy do roku tego nie zmienia. Umiejetnosc akceptowania siebie i cieszenia sie z drobnych rzeczy, ktore zdarzaja sie nam kazdego dnia jest moim zdaniem kluczem do tego abysmy czuly sie, jak tego nam wszystkim zyczysz, wyjatkowo.
  Wczoraj spotkalam kobiete (byla prelegentem na spotkaniu jednej z organizacji kobiecych w Doha), ktora urodzila sie na Syberii (w rodzinie potomkow zeslancow), ukonczyla studia na Ukrainie (Odessa) i stamtad, po zamazpojsciu, bez znajomosci jezykow obcych rozpoczela swoja droge zyciowa poprzez Australie, Rosje, Qatar, Wlochy i ponownie Qatar aby zostac GM jednej z najwiekszych organizacji swiatowych zwiazanych ze sztuka.
  Kupilam dla niej jeden czerwony gozdzik, bo ten kojarzy mi sie (niezbyt mile) z obchodami Dnia Kobiet w Polsce i w naszej „strefie wschodniej”. Sila i wyjatkowosc jest w nas. Musimy jej tylko poszukac!

  • anetagrenda

   Świetnie, że możesz spotykać tak interesujące osoby w swoim życiu Czesiu. Ja się z Tobą zgadzam, że to my same jesteśmy wyjątkowe każdego dnia. Jednakże miło jest świętować, czy to jest Dzień Matki, czy Dzień Dziadka, czy też Dzień Kobiet lub inną imprezę okolicznościową. Można, albo nie go celebrować, co wcale nie oznacza, że to wyjątkowy dzień, aczkolwiek może takim być, jak i każdy inny. A tutaj w Wietnamie jest sporo goździków i to całkiem ślicznych, multi kolorowych, 🙂

 • matka testerka

  Świetnie, bardzo dobrze, że korzystają z „dnia kobiet” dwukrotnie! Wiadomo, że każda okazja jest dobra do świętowania, więc trzeba z tego korzystać! Wszystkiego dobrego! 🙂

 • Agata

  To, co piszesz, że kobitki zasuwają, a panowie przysłowiowo „liżą sobie jajka”, zauważyłam w wielu krajach nieeuropejskich, niezachodnich. Szokuje mnie, że Wietnamki nie poradzą sobie bez mężów! W naszej, dość mocno wyemancypowanej kulturze, byłoby to nie do pomyślenia.

 • musmozolu

  Tylko dwa razy w ciągu roku? 😉 A czemu nie codziennie? Ciekawe to co piszesz, ale do równouprawnienia to chyba jeszcze sporo tam brakuje… 😉 Pozdrawiam!

  • anetagrenda

   Właśnie, czemu nie codziennie ? 🙂 a równouprawnienie … no cóż, zależy co kto ma na myśli … Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Anita

  a ja spytam o dzień matki w Wietnamie? Szukam tych informacji dość upaprcie, ale jak na razie z marnym skutkiem. Masz jakies wieści jak ten dzień tam wygląda? Pozdrawiam! Anita

  • anetagrenda

   Z tego co mi sie wydaje jest to świeto ruchome. W tym roku przypada na 22 sierpnia, a w roku 2022 będzie obchodzone 12 sierpnia. Nie wiem jak jest obchodzone, bo nie miałam przyjemności w nim uczestniczyć. Pozdrawiam serdecznie ze Szwecji. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *