Njupeskärs vattenfall jeden z najwyższych wodospadów w Szwecji …

 

Podróżując rodzinnie kamperem udaliśmy się spontanicznie w kierunku regionu Dalarna i jednego z najwyższych wodospadów w Szwecji, czyli Njupeskärs vattenfall. Wieczorową porą dotarliśmy na parking, z którego następnego dnia wyruszyliśmy na jednodniową pieszą wędrówkę. Wodospad wyglądał pięknie, choć poziom wody wówczas był dość niski. Cała górska okolica  zachwycała swoją wyjątkowością i nietuzinkowością. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Njupeskär to wodospad na rzece Njupån, która przepływa przez Park Narodowy Fulufjällets położony w północno-zachodniej Dalarnie. Ma całkowitą wysokość spadku 125 metrów. Wyższe od niego są Greven i Grevinnan znajdujące się w Parku Narodowym Stora Sjöfallet. Mają one spadki ponad 250 metrowe. Njupeskärs vattenfall spada na krawędź zerodowanego piaskowca płaskowyżu Fulufjället. Swoją siłą działającą w ciągu długiego czasu stworzył  wyjątkowy kanion, który obecnie możemy podziwiać. 

 

 

 

 

 

 

 

Jako ciekawostkę dodam, że w pobliżu Njupeskär znjduje się najstarsze drzewo na świecie. Stoi ono na płaskowyżu górskim, z którego wodospad czerpie wodę. Ten niesamowity świerk, o którym mowa, nazwano Starym Tjikko. Według źródeł ma on około 9550 lat. Wędrówka pośród gór, potoków, strumyków, ciekawej flory i fauny 🙂 jest zawsze przyjemnością. Tym większą, gdy na naszej drodze pojawiają się wodospady. Nawet kiedy poziom wody jest dość niski prezentują się wyjątkowo. W otoczeniu wodospadu Njupeskär występuje wiele rzadkich mchów, porostów i roślin naczyniowych. Wilgotne podłoże sprzyja ich rozwojowi.

 

 

 

 

 

 

 

Wejście do parku, w którym możemy podziwiać Njupeskärs vattenfall znajduje się tuż obok parkingu. Są tam też toalety, restauracja i sklepik. Oprócz tego ciekawy budynek Naturum, które latem można zwiedzać. Szlak ciągnie się przez bagna i stare lasy. Cała ścieżka, którą wędrujemy jest doskonale przygotowana i oznaczona. Znajdują się na niej szerokie kładki, szutrowe ścieżki, schody z balustradami, wiele ławeczek i miejsc do grillowania, gdzie można zatrzymać się i odpocząć, czy też przekąsić to, co ze sobą zabraliśmy, aby się wzmocnić przed dalszą wędrówką.

 

 

 

 

 

 

 

 

Natura wokół choć wydaje się nieco surowa, to jest niezwykle piękna. Widoki, które ukazują się naszym oczom są nietuzinkowe, a wędrówka ekscytująca. Tym bardziej, że odbywamy ją w szerszym rodzinnym gronie. Emocji nie brakuje. Jak widać na naszym przykładzie spontaniczne wędrówki są bardzo interesujące i rozwijające. Góry i wodospady to moja krajobrazowa miłość i cieszę się, że i innych mogę nią zarażać. Zachęcam wszystkich, którzy zawitają w te strony, aby wybrali się na wędrówkę, by móc podziwiać wyjątkowy Park Narodowy Fulufjällets i jeden z najwyższych wodospadów w Szwecji, czyli Njupeskärs vattenfall.

34 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *