Największa na świecie kolekcja artefaktów Czamów, czyli Museum of Cham Sculpture …

Odwiedzając Da Nang dowiedziałam się, że największa kolekcja artefaktów Czamów została zgromadzona w tutejszym muzeum, czyli Museum of Cham Sculpture. Położone na rogu ulic Bach Dang i Trung Nu Vuong, w pobliżu rzeki Han,  jest ono dumą obywateli. Kolekcja jest największą na świecie i koniecznie trzeba ją zobaczyć, kiedy odwiedza się tę część Wietnamu. Ja po podziwianiu Marble Mountain, o których mowa we wpisie https://www.zycieipodroze.pl/2018/08/17/marble-mountains-wyjatkowe-wzgorza-pieciu-zywiolow/ oraz różnych świątyń w tym największej pagody i Lady Buddy, o której napisałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2018/09/06/pagoda-linh-ung-i-lady-budda/ udałam się do Museum of Cham Sculpture. I cóż, największa kolekcja artefaktów Czamów zrobiła na mnie wrażenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Museum of Cham Sculpture mieści się w budynkach, w których kolonialna architektura łączy się z charakterystycznymi elementami występującymi w Królestwie Czamów.   Muzeum zostało założone w 1915 roku przez École Française d’Extrême Orient. Oficjalna inauguracja nastąpiła w 1919 roku. EFEO – skrót odÉcole Française d’Extrême Orient, to collage stowarzyszony z Université de recherche Paris Sciences et Lettres we Francji i Paris Sciences & Lettres Research University w Anglii. Zajmuje się badaniem społeczeństw azjatyckich. Został założony w 1900 roku w ówczesnych Indochinach, a siedzibę umieszczono w Hanoi. Po uzyskaniu niepodległości przez Wietnam jego siedzibę przeniesiono do Paryża. Gównymi dziedzinami badań są archeologia, filologia i badania współczesnych społeczeństw azjatyckich. Stąd duży wkład EFEO w poznawanie także kultury Czamów. Wracając do Museum of Cham Sculpture, to pierwszy raz odnowiono je i powiększono w 1936 roku. Następnie rozbudowano je w latach 2002-2004 zapewniając większą przestrzeń, tak aby największa kolekcja artefaktów mogła się zmieścić. Jednocześnie charakter oryginalnej architektury został dobrze zachowany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Największa kolekcja artefaktów Czamów znajdująca się w muzeum w Da Nang zawiera niezwykłe i nierzadko jedyne rzeźby i inne dzieła. Tych, które możemy oglądać jest około 500. Ponadto około 1500 jest bezpiecznie przechowywanych. Wszystkie pochodzą z okresu od V do XV wieku. Możemy podziwiać ołtarze Czamów, lingasy, czyli stylizowane fallusy, artefakty przedstawiające Shivę, garudy, czyli istoty niebiańskie, apsaras znane jako niebiańskie nimfy, Ganeshes a także obrazy Shivy, Brahmy i Wisznu. Pochodzą  one z różnych miejsc. Między innymi z Dong Duong, Khuong My, My Son, Tra Kieu i innych zakątków Wietnamu. Posegregowano je dla łatwiejszego zrozumienia według miejsc, w których je odnaleziono oraz okresów, z których pochodzą. Ponadto możemy podziwiać eksponaty poświęcone współczesnej kulturze Czamów. Większość rzeźb znajdujących się w Museum of Cham Sculpture to artefakty oryginalne. Powstały one głównie z piaskowca, terakoty, a także miedzi. Dzieła są piękne, a kreatywność starożytnych artystów żyjących w Królestwie Czamów, którzy wyrzeźbili ponadczasowe arcydzieła, może zadziwić nie jednego z nas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Największa kolekcja artefaktów Czamów znajdująca się w Da Nang jest imponująca. Warto ją zobaczyć, by móc podziwiać cenne wartości kulturowe Królestwa Czamów i doceniać kunszt tworzących je artystów. Przyznam, że osobiście po odwiedzeniu Museum of Cham Sculpture zaczęłam bardziej interesować się tym tematem. Obecnie jestem na etapie zapoznawania się z nią poprzez szukanie i czytanie różnych publikacji na ten temat. Znalazłam nawet jedną napisaną w języku polskim. Zapewne wspomnę o niej, kiedy zakończę moją czytelniczą podróż z nią. Wracając do tematu, tych, którzy w Da Nang zachęcam do tego, aby odwiedzili Museum of Cham Sculpture, bo największa na świecie kolekcja artefaktów Czamów jest tego warta.

70 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *