Dzień pamięci wietnamskich królów, czyli festiwal kolorów…

W Wietnamie dziś kolejne święto, czyli dzień pamięci wietnamskich królów. Hung Kings Commemoration Day przypada w tym roku właśnie 6 kwietnia. Jest to czas upamiętniania króla Hunga, a także jego następców którzy rozbudowywali kraj i bronili go.

Dzień pamięci wietnamskich królów to czas synowskiej pobożności, kultu przodków, patriotyzmu i przyjaźni. A dla przypomnienia w Wietnamie kult przodków jest jednym z najważniejszych. Hung Kings Commemoration Day jest bardzo ważnym festiwalem połączonym z czasem wolnym od pracy. Odbywa się każdego roku od ósmego do jedenastego dnia trzeciego miesiąca księżycowego. Przy czym główny dzień festiwalu uważany za święto państwowe przypada na dzień dziesiąty. Początkowo lokalne uroczystości stały się  oficjalnym świętem narodowym w 2007 roku. Obchody Hung Kings Commemoration Day odbywają się w całym kraju.

Najważniejsze uroczystości organizowane są w górach Nghia Linh, niedaleko Viet Tri City w prowincji Phu Tho. Według historyków i dokumentów oraz tradycji wietnamskich jest to miejsce, gdzie ustanowiono Wietnam. Dlatego to tam odbywa się procesja i największe zgromadzenie Wietnamczyków, które upamiętniają króla Hunga i jego następców. Okoliczni mieszkańcy już od pokoleń przygotowują miejsce do uroczystości. A w dziesiątym dniu trzeciego miesiąca księżycowego składają hołd i ofiary w Świątyni usytuowanej na szczycie góry w postaci potraw, kwiatów, a także palą symboliczne kadzidła. Oprócz nich biorą udział w uroczystościach przedstawiciele władz, a także wojsko oraz wszyscy przybyli specjalnie tego dnia Wietnamczycy i zainteresowani widzowie.

Uczestnicząc w ceremoniach ludzie ze wszystkich części kraju, niezależnie od wieku, modlą się do swoich przodków o dobre i błogosławione życie. Procesja jest bardzo barwna. Aby odeprzeć złe moce uczestnicy procesji są ubrani w tradycyjne stroje, często bardzo kolorowe. Podróży do Wysokiej Świątyni towarzyszą dźwięki tradycyjnej muzyki ludowej.

Ponadto Hung Kings Commemoration Day to czas wystąpień na żywo, gier i zabaw. Organizowane są wspólne przygotowywania potraw takich jak kurczak, czy ryż. Młodzi Wietnamczycy mogą w tym czasie poznać bliżej swoją historię i tradycję. Festiwal ma bowiem na celu wzmacnianie tradycyjnych wartości wietnamskich.

Czym dłużej mieszkamy w Wietnamie tym więcej odkrywamy świąt, festiwali  i sposobów ich celebrowania. Kultura wietnamska jest bardzo bogata i cały czas nas zaskakuje. Najważniejsze, że raczej pozytywnie.

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *