«

»

Kwi 06

Dzień pamięci wietnamskich królów, czyli festiwal kolorów…

W Wietnamie dziś kolejne święto, czyli dzień pamięci wietnamskich królów. Hung Kings Commemoration Day przypada w tym roku właśnie 6 kwietnia. Jest to czas upamiętniania króla Hunga, a także jego następców którzy rozbudowywali kraj i bronili go.

Dzień pamięci wietnamskich królów to czas synowskiej pobożności, kultu przodków, patriotyzmu i przyjaźni. A dla przypomnienia w Wietnamie kult przodków jest jednym z najważniejszych. Hung Kings Commemoration Day jest bardzo ważnym festiwalem połączonym z czasem wolnym od pracy. Odbywa się każdego roku od ósmego do jedenastego dnia trzeciego miesiąca księżycowego. Przy czym główny dzień festiwalu uważany za święto państwowe przypada na dzień dziesiąty. Początkowo lokalne uroczystości stały się  oficjalnym świętem narodowym w 2007 roku. Obchody Hung Kings Commemoration Day odbywają się w całym kraju.

Najważniejsze uroczystości organizowane są w górach Nghia Linh, niedaleko Viet Tri City w prowincji Phu Tho. Według historyków i dokumentów oraz tradycji wietnamskich jest to miejsce, gdzie ustanowiono Wietnam. Dlatego to tam odbywa się procesja i największe zgromadzenie Wietnamczyków, które upamiętniają króla Hunga i jego następców. Okoliczni mieszkańcy już od pokoleń przygotowują miejsce do uroczystości. A w dziesiątym dniu trzeciego miesiąca księżycowego składają hołd i ofiary w Świątyni usytuowanej na szczycie góry w postaci potraw, kwiatów, a także palą symboliczne kadzidła. Oprócz nich biorą udział w uroczystościach przedstawiciele władz, a także wojsko oraz wszyscy przybyli specjalnie tego dnia Wietnamczycy i zainteresowani widzowie.

Uczestnicząc w ceremoniach ludzie ze wszystkich części kraju, niezależnie od wieku, modlą się do swoich przodków o dobre i błogosławione życie. Procesja jest bardzo barwna. Aby odeprzeć złe moce uczestnicy procesji są ubrani w tradycyjne stroje, często bardzo kolorowe. Podróży do Wysokiej Świątyni towarzyszą dźwięki tradycyjnej muzyki ludowej.

Ponadto Hung Kings Commemoration Day to czas wystąpień na żywo, gier i zabaw. Organizowane są wspólne przygotowywania potraw takich jak kurczak, czy ryż. Młodzi Wietnamczycy mogą w tym czasie poznać bliżej swoją historię i tradycję. Festiwal ma bowiem na celu wzmacnianie tradycyjnych wartości wietnamskich.

Czym dłużej mieszkamy w Wietnamie tym więcej odkrywamy świąt, festiwali  i sposobów ich celebrowania. Kultura wietnamska jest bardzo bogata i cały czas nas zaskakuje. Najważniejsze, że raczej pozytywnie.

Share

10 Komentarzy

Skip to comment form

 1. dankasc

  Ale kolorowo, zazdroszczę możliwości poznawania Wietnamu krok po kroku.

  1. anetagrenda

   Oj tak to prawdziwa feria barw. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. halmanmonika

  To, co pierwsze rzuca się w oczy, to różnorodność barw 🙂 A przy okazji miło jest mieć choć namiastkę Wietnamu, siedząc przed komputerem i zajadając zupę ogórkową 🙂

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo 🙂 a co do zupy ogórkowej narobiłaś mi ogromnej ochoty 🙂

 3. Kamila / Z naciskiem na szczęście

  Prawdziwa uczta dla oka. Zdjęcia naprawdę zachwycają 🙂

  1. anetagrenda

   Zgadzam się. Można się zachwycić 🙂

 4. ekopozytywna

  Bardzo ciekawe święto 🙂 Kolory w Azji są niesamowite! <3

  1. anetagrenda

   Zgadzam sią z Tobą 🙂 Kolorów tutaj nie brakuje, zwłaszcza w czasie Świąt, Festiwali, czy organizowanych lokalnie bazarów 🙂

 5. Maria Biskupska

  Uwielbiam święta w Azji, szkoda że u nas nie ma takiego rozmachu…

  1. anetagrenda

   Są barwne, radosne i towarzyszą im dźwięki muzyki i śpiewu oraz tańce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>