Wyjątkowa i nietuzinkowa wioska etniczna …

Podróżując motorem po okolicach oddalonych niedaleko od Hanoi odkrywamy różne piękne miejsca, a czasami wyjątkowe perełki. Niedawno dotarliśmy do niezwykłego, wciąż żywego skansenu, w którym przeszłość łączy się z teraźniejszością. Wyjątkowa wioska etniczna to atrakcyjne miejsce z punktu widzenia zarówno mieszkańców Wietnamu, jak i odwiedzających ten niezwykły kraj. Jest doskonałym miejscem, w którym można spędzić pogodne weekendowe dni, czy też święta.

 

 

 

 

Viet Nam National Village for Ethnic Culture and Tourism jest projektem Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki. Wioska etniczna położona jest niedaleko Parku Narodowego Ba Vi, o którym pisałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2016/01/23/ba-vi-national-park-zielona-gorzysta-kraina-z-atrakcjami-dla-kazdego/.  Jedzie się do niej niecałą godzinę z Hanoi. Jest przepięknie usytuowana pośród niezwykłej przyrody, przy jeziorze Ho Dong Mo. Wioska etniczna ma bardzo dużą powierzchnię. Wciąż jest rozwijana i rozbudowywana.

 

 

 

 

Wioska etniczna składa się z imponującej liczby tradycyjnych domów różnych grup etnicznych zamieszkujących Wietnam. Są pośród nich domostwa wciąż zamieszkałe, w których toczy się codzienne życie, które jest niezwykłe. Odnosi się wrażenie, że czas się w nich zatrzymał. Uprawiane są pola herbaciane, a nawet ryżowe. Hodowane są kury, koguty, kaczki i świnki. Żywność przygotowuje się tradycyjnym metodami.

 

 

 

 

Ponieważ wioska etniczna jest żywym skansenem mieszkańcy przyzwyczajeni są do odwiedzin. Są bardzo radośni i cieszą się, że mogą pokazywać swoje tradycyjne codzienne życie. Ponadto oferują wiele naturalnych produktów , które można u nich kupić. Są pośród nich nasiona, ryż, herbata, korzenie, zioła i domowej roboty kiszonki.

 

 

 

 

Poza tym, że wioska etniczna słynie z prawdziwych domów wielu grup etnicznych, znajdują się w niej też różne miejsca spotkań. Można zobaczyć  typowe obiekty Bahar, a których wspominałam we wpisie https://www.zycieipodroze.pl/2016/09/29/skansen-etnograficzny-czyli-najpiekniejsze-muzeum-w-hanoi/. Ponadto znajdują się tam duże place przeznaczone na spotkania w większym gronie nad którymi powiewają charakterystyczne kolorowe flagi i trójkąciki.

 

 

 

 

Przemierzając po okolicy dostrzegamy wiele drewnianych figurek. Związane one są z tradycją i rytuałami religijnymi, wojennymi, czy też seksualnością i płodnością. Są one dziełem artystów wciąż wykorzystujących tradycyjne metody ich tworzenia. Zresztą rzemieślnictwo drewniane w Wietnamie kwitnie. Można tak naprawdę zamówić co się chce i będzie to zrobione.

 

 

 

 

Niewątpliwą ozdobą wioski etnicznej są świątynie, które wciąż powstają. Każda pochodzi z innego okresu i związana jest z określonym regionami Wietnamu.

 

 

 

 

Najbardziej przyciąga wzrok Chua Khmer, która jest widoczna z daleka, zresztą tak jak i Thap Cham. Świątynia Khmer jest pięknie zdobiona zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Złocenia wyglądają bardzo bogato i są misternie wykonane. Wnętrze jest jak najbardziej tradycyjne. Składa się z ołtarza głównego i korytarzy bocznych. Na ścianach znajdują się obrazy przedstawiające sceny związane z religijnością. Z tyłu ołtarza umieszczono regały z książkami, co też jest dość charakterystyczne dla tego typu obiektów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuż obok znajduje się wspomniana wyżej świątynia Thap Cham. Powstała na wzór Angkor Wat położonego w Kambodży. Trzeba przyznać, że wyróżnia się swoją wyjątkowością.

 

 

 

 

Wioska etniczna posiada wiele punktów widokowych. Można z nich podziwiać całą okolicę. A trzeba przyznać, że jest na co patrzeć.  Organizowane są także występy i przedstawienia. Odbywają się też różne festiwale. Ponadto w znajdującym się tutaj małym muzeum możemy podziwiać różne artefakty etniczne. Poza nimi obrazy i zdjęcia przedstawiające całą okolicę, etapy powstawania wioski etnicznej i odbywające się tutaj spotkania oraz imprezy.

 

 

 

 

Jeżeli ktoś zamierza pozostać na dłużej może spędzić czas w części rekreacyjnej. Można w niej odpocząć, skorzystać z placu zabaw, kąpieli w jeziorze lub rozpalić ognisko. Dla chcących zostać na kilka dni przygotowano kemping wyposażony w namioty i łazienki położone tuż przy nich.

 

 

 

 

Viet Nam National Village for Ethnic Culture and Tourism jest wyjątkowym miejscem. Doskonale nadaje się na jedno, czy też kilkudniowe wyjazdy. Wioska etniczna z roku na rok przyciąga coraz więcej odwiedzających. Wciąż powstają nowe obiekty, a oferta artystyczna jest rozwijana, co zachęca wszystkich, aby choć raz zobaczyć to nietuzinkowe miejsce i zachwycić się tym, co ma nam do zaoferowania.

34 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *