Największa ceramiczna mozaika ścienna świata w Hanoi …

Hanoi zaskakuje nas wielokrotnie. Tym razem zainteresowaliśmy  się piękną, kolorową ścianą, czyli Hanoi Ceramic Mosaic Mural. Ma długość 4,1 kilometra, co zmierzyliśmy jadąc motorem 🙂  Ceramiczna mozaika ścienna jest jednym z projektów opracowanych z okazji tysiąclecia powstania Hanoi.

Początek…

 

 

 

 

 

 

Koniec

Hanoi Ceramic Mosaic Mural to największa ceramiczna mozaika ścienna na świecie o powierzchni 1570 m². Ponieważ znajduje się na ścianach Red River Dyke w Hanoi nazywana jest również Hanoi Ceramic Road. Ten niezwykły mural powstał w wyjątkowych okolicznościach. Jego koncepcję opracowała wietnamska artystka i wspaniała kobieta Nguyen Thu Thuy. Pani Thuy zwerbowała utalentowanych artystów w organizacji non-profit o nazwie New Hanoi Arts. Do dziś rozwijają oni i promują sztukę publiczną. Przy pracach brało udział 35 profesjonalnych artystów z Wietnamu i 10 innych krajów, czyli Dani, Francji, Holandii, Hiszpani, Włoch, Wielkiej Brytani, USA, Argentyny, Nowej Zelandii i Australii. Aby ceramiczna mozaika ścienna była wyjątkowa zaangażowano także ponad 100 dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceramiczna mozaika ścienna została umieszczona wzdłuż ważnej drogi, w miejscu gdzie dotychczas gościły nielegalne graffiti i reklamy. Proces tworzenia tego wyjątkowego dzieła trwał 3 lata. Projekt ukończono w 2010 roku tuż przed 1000 leciem powstania Hanoi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceramiczna mozaika ścienna powstała przy użyciu ceramiki krajowej pochodzącej z Bat Trang, o czym pisałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2016/01/25/bat-trang-wioska-z-porcelana-gdzie-czas-sie-zatrzymal/. Ponadto sprowadzano ją także z innych tradycyjnych wiosek ceramicznych, czyli Phu Lang, Chu Dau i Binh Duong. Wykorzystując różne style, drobne elementy, jak i większe kafle stworzono niezwykłe dzieło. Ceramiczna mozaika ścienna przedstawia historię Wietnamu na przestrzeni dziejów i obejmuje ponad 1000 lat. Możemy podziwiać przedstawione na niej dzieje różnych dynastii, a także sceny pochodzące z legend i opowiadań. Te same sceny możemy zobaczyć oglądając Teatr Kukiełek na Wodzie, o którym pisałam w tekście https://www.zycieipodroze.pl/2016/09/21/teatr-kukielek-na-wodzie-hanoi-water-puppet/. Ponadto ceramiczna mozaika ścienna zawiera dzieła sztuki współczesnej i rysunki dzieci. Wszystkie elementy tworzą wspaniałą, kolorową i niepowtarzalną całość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceramiczna mozaika ścienna w Hanoi została wpisana w 2010 roku do Księgi Guinnesa jako największe dzieło w swojej kategorii do czego dążyła z powodzeniem Nguyen Thu Thuy.  Ten wyjątkowy mural ceramiczny łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Jest swoistego rodzaju mostem pomiędzy tym, co było, co jest i co będzie. To prawdziwe dzieło, które może zachwycić i pobudzić wyobraźnię cofając nas w czasie do historycznych wydarzeń, tradycji, legend i opowiadań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapewniam Was Moje Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy, że warto przejść się spacerkiem po Hanoi Ceramic Road, bądź przejechać wolno rowerem, czy motorem, aby podziwiać kolorową, piękną i wyjątkową ceramiczną mozaikę ścienną. Artyści i ich pomocnicy włożyli ogrom pracy w jej powstanie, a sponsorzy wsparli projekt od strony finansowej. Było to wspólne dzieło, które zachwyciło i zachwyca nadal nie jednego z nas. Ceramiczna mozaika ścienna w Hanoi to długi, wyjątkowy, nietuzinkowy i barwny mural z historią w tle. To miejsce, które trzeba zobaczyć, aby je docenić.

49 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *