Neo – gotycka Katedra Świętego Józefa w Hanoi …

Kolejnym miejscem do którego warto zajrzeć będąc w Hanoi jest neo-gotycka Katedra Świętego Józefa, czyli Saint Joseph’s Cathedral. Co prawda nie odbywają się już w niej msze w języku angielskim i jest zamknięta przez większą część dnia, można nadal ją podziwiać, bądź w ciszy spędzić w niej kilka chwil.

imgp2296

 

imgp2290

 

imgp2291

 

imgp2304

 

imgp2305

 

imgp2297

 

imgp2303

 

imgp2299

 

imgp2307

Nam za każdym razem udało się będąc w niej w skupieniu pomodlić choć przez chwilę. Ostatnim razem miałam ogromne szczęście, gdy spacerowałam wokół Katedry. Było to tuż przed południem i akurat kościelny otwierał drzwi kościoła, gdyż szedł na dzwonnicę. Ku mojej radości zaproponował mi, abym poszła z nim. Także poza modlitwą i podziwianiem wnętrza tym razem udałam się razem z miłym panem w kierunku wież z dzwonami i mogłam osobiście przyglądać się rytuałowi na dzwonnicach, a nawet osobiście spróbować jak to jest, gdy uruchamiamy dzwony długimi linami, co wcale nie jest takie łatwe, a co moje dłonie odczuły, wyzwalając następnie poszczególne dźwięki płynące z dzwonów. Ma się wrażenie, że melodia płynie ze wszystkich stron. Doświadczenie niezwykłe, intensywne, głośne i pozostające zapewne w pamięci. Dla niektórych może Katedra wygląda nieco mrocznie, ale dla miłośników neo-gotyki to miejsce, w którym trzeba się zatrzymać.

imgp2322

 

imgp2330

 

imgp2339

 

imgp2332

 

imgp2336

 

 

imgp2331

 

imgp2333

 

imgp2357

 

imgp2354

Katedra Świętego Józefa została zbudowana w 1886 roku, podczas pobytu Francuzów, którzy od zdobycia Hanoi w 1882 roku przebywali w stolicy Wietnamu. Budynek stanął na miejscu zniszczonej w czasie wojny Pagody Bao Thien. Oczywiście budowla, tak jak i ta w Ho Chi Minh, stylizowana jest na Katedrę Notre Dame w Paryżu. Została zaprojektowana przez Pigneau de Behaine. Z daleka i z bliska widać w niej styl neo-gotycki, choć można i dostrzec inne elementy w stylu zachodnim, bądź typowe dla kultury wietnamskiej. Katedra ma 64,5 metra długości, 20,5 metra szerokości i 31,5 metra wysokości. Na zewnątrz przed Katedrą znajduje się figurka Matki Boskiej. Z kolei z tyłu kościoła znajdują się scenki przedstawiające życie Chrystusa i ważne wydarzenia związane z życiem Chrześcijan.

imgp2364

 

imgp2300

 

imgp2310

 

imgp2309

 

imgp2312

 

imgp2345

 

imgp2313

 

imgp2319

 

imgp2361

 

imgp2311

 

imgp2363Katedra posiada dwie wieże wyglądające jak bliźniaczki z dzwonami w środku. Z kolei wnętrze składa się z głównego ołtarza oraz mniejszych, jednej głównej nawy i dwóch bocznych, chóru i oczywiście wspomnianych dzwonnic umieszczonych w dwóch wieżach. Wnętrze jest dość jasne, a witraże i lampy oraz elementy dekoracyjne czynią je pięknym tworząc wyjątkową ferię barw. Strzelista fasada i styl gotycki wyróżniają Katedrę na tle otaczających budynków. Kiedyś to była dzielnica typowo francuska. Dziś ma inny wymiar. Gromadzą się obecnie tutaj zarówno Wietnamczycy, jak i zainteresowani nią turyści. Przed Katedrą można przysiąść w kafejce, porozmawiać z innymi, a nawet zaaranżować popularne w Hanoi fotograficzne sesje ślubne.

imgp2296

 

imgp2355

 

imgp2352

 

imgp2337

 

imgp2359

 

imgp2317

 

imgp2314

 

imgp2315

 

imgp2305

Noe-gotycka Katedra Świętego Józefa jest niewątpliwie atrakcją, którą warto zobaczyć. Pomijam przy tym oczywiście aspekt religijny, choć dla mnie osobiście bardzo ważny. Pomimo, że Katedra jest nadgryziona zębem czasu, a raczej klimatu, w którym się znajduje, czyli zaatakowana przez wilgoć, a co za tym idzie grzyby i pleśń, jest bardzo interesującym miejscem. Znajdziemy w niej spokój, harmonię, ucieczkę od gwaru ulicy. Ponadto będziemy podziwiać ją jako miejsce, w którym idealnie współgrają kolorowe witraże i światło tworząc wspólnie niezwykłą ferię barw i ocieplając tym samym wnętrze, czyniąc je bardziej przytulnym. Ja osobiście zaglądam do niej czasami, a każdemu odwiedzającemu Hanoi polecam to uczynić choć jeden raz, gdyż nie często w krajach azjatyckich możemy zobaczyć tego typu budowlę. Katedra Świętego Józefa zasługuję na chwilę uwagi i poświęceniu jej kilku chwil w czasie pobytu w Hanoi.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *