Festiwal Księżycowy w wietnamskim wydaniu …

Przed nami bardzo interesujący czas, czyli w języku polskim Festiwal Księżycowy. Obchodzimy bowiem w Wietnamie, a bynajmniej tutaj w Hanoi, Mid-Autumn Festiwal określany także jako The Moon, The Carp Fish, Children’s Festiwal lub w języku wietnamskim Tet Trung Thu. Można porównać ten czas do dożynek obchodzony w Polsce co roku. Dla Wietnamczyków jest to bardzo ważny czas, choć nie wolny od pracy. W dużej mierze dedykowany jest on dzieciom.

Festiwal Księżycowy odbywa się piętnastego dnia ósmego miesiąca księżycowego podczas pełni księżyca. Jednakże obchodzony jest już znacznie wcześniej, gdyż świętowanie trwa jakiś czas. Już od miesiąca na ulicach i w centrach handlowych poustawiane sa stragany ze słodkościami, czyli specjalnymi ciastkami zwanymi Moon Cake. Można zakupić piękne zestawy zarówno pełne słodyczy dla dzieci, jak i połączone z alkoholami dla dorosłych.

 

 

Mid-Autumn Festiwal ma na celu gromadzenie się ludzi, rodzin, przyjaciół i dziękowanie za miniony czas i zbiory w tymże czasie. Także jest to czas harmonii, modlitwy i próśb o dobrą przyszłość, dzieci, związki czy też zdrowie i pomyślność. Tradycja kultu księżyca jest bardzo ważna dla Wietnamczyków, choć transformacje, technologie, nauka i zmiany w społeczeństwie sprawiły, że ma ona inny wymiar niż jeszcze jakiś czas temu. Stąd obecnie święto przyjęło raczej formę festiwalu dla dzieci, choć najważniejsze przesłania są wciąż takie same. Mianowicie księżyc w pełni jest symbolem harmonii i jedności, a jasne światło dobrym omenem na przyszłość. Zatem ulice, czy miejsca publiczne są udekorowane i oświetlone lampionami i innymi ozdobami.

 

 

Z Festiwalem Księżycowym związane są dwie legendy od których wzięły swą nazwę różne określenia tegoż święta. Pierwsza z nich opowiada o mężczyźnie Cuoi, którego żona przypadkowo oddała mocz na święte drzewo figowe. Zaczęło ono unosić się w wyniku tego w stronę księżyca. Cuoi chciał bardzo, aby powróciło na ziemię i ciągnął je z całych sił, co spowodowało, że płynął wraz z nim w stronę księżyca zostawiając ślad na niebie. Stąd każdego roku podczas Mid-Autumn Festiwal dzieci zapalają lampiony i uczestniczą w procesji chcąc pokazać Cuoi powrotną drogę na ziemię. Druga legenda związana jest z karpiem, który chciał zostać smokiem. Pracował na to tak ciężko, że w końcu jego pragnienie stało się faktem, i zamienił się w czasie pełni w smoka. Stąd jedna z nazw festiwalu The Carp Fish.

 

 

W Wietnamie obchody Festiwalu Księżycowego, tak jak wspomniałam wcześniej, trwają co najmniej kilka dni. Czynią tym samym The Moon jednym z najbardziej rozrywkowych świąt. Poza pięknym oświetleniem, smakowitymi i pięknie udekorowanymi ciastkami Moon Cake, organizowaniu rozrywek dla dzieci, występów, wspólnych kolacji ważnym wydarzeniem na ulicach i w domach jest taniec lwów. Jego rytuały zapewniają błogosławieństwo, szczęście i fortunę. W zamian za to, okazując wdzięczność, ofiarowuje się pieniądze za dobrodziejstwo jakim nas obdarzono. Na ulicach pełno światła, tańców zarówno lwów, smoków, jak i innych postaci.

 

 

Festiwal księżycowy jest zatem czasem zabawy, podziękowań, jak i błogosławieństwa na przyszłość. I choć obchody zmieniają się na przestrzeni lat, doktryny i wierzenia pozostają wciąż takie same. Jest to niewątpliwie czas radosny, wyjątkowy dla dzieci. ale także jest to okres spotkań z rodziną i z przyjaciółmi, kolegami z pracy w czasie kolacji, czy też kiedy to obdarowujemy się nawzajem słynnymi Moon Cake, których liczba, rodzaje i pomysłowość wykonania zachwyca.

Wietnamczycy lubią się bawić i spotykać w gronie przyjaciół, rodziny i znajomych. Festiwal Księżycowy jest zatem doskonałą okazja do wspólnego celebrowania. Po ciężkiej pracy przychodzi zasłużony czas odpoczynku i świętowania. Radość udziela się wszystkim, małym i dużym. Jest to festiwal dla dzieci małych, ale i dorosłych, czas zabawy pełen świateł, smakołyków i wszechobecnej wesołości.

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *