Hoa Binh malownicza prowincja …

Prowincja Hoa Binh znalazła się na liście naszych motorowych jednodniowych wypraw po Wietnamie. Jednakże udało nam się zobaczyć tylko jej część. Towarzyszyły nam piękne, niezwykłe widoki, dobre, świeże jedzenie i nie ukrywam chłód, gdyż było dość zimno.

1h

Hoa Binh, czyli stolica prowincji, jest położone osiemdziesiąt kilometrów od Hanoi w północno-zachodnim Wietnamie. Składa się z jedenastu dzielnic rozciągających się na dość dużym terenie.  Wietnamska nazwa miasta, z którą jest utożsamiana prowincja to Ma, oznaczająca pokój. Jest jednym z najstarszych miast utożsamianych z kulturą zgody i pokoju.  Najbardziej zainteresował mnie fakt, że Hoa Binh jest miejscem, w którym udowodniono istnienie życia ludzkiego od 10.000 do 2.000 p.n.e. Jest to niesamowite. Prowincja została utworzona w 1886 roku i nazwano ją Muong. Następnie w 1891 roku gubernator generalny francuskich Indochin nazwał ją Hoa Binh. Poza niezwykłą historią miasto i okolice oferują wiele dziedzictw przyrodniczych i kulturalnych.

Okolice Hoa Binh zachwycają niewątpliwie pięknymi krajobrazami. Wspaniałe góry, rzeki i jeziora tworzą niesamowitą, otwartą, zieloną przestrzeń. Znajduje się tam wiele pól, na których ludzie pracują bardzo ciężko, często stojąc godzinami w wodzie, co latem może nie jest tak dokuczliwe, ale zimą, gdy temperatury spadają zakrawa to czasami na heroizm. Zwłaszcza, gdy widzi się ludzi już nie całkiem pierwszej młodości, lub matki z maleńkimi dziećmi na rękach, a raczej plecach lub przy piersi. Jednakże dla tych ludzi jest to naturalne, przekazywane z pokolenia na pokolenie i traktowane jako normalne. To jest ich styl życia.

f3

Hoa Binh jest regionem, w którym ukształtowanie terenu nie jest łatwe, a jednak nie przeszkodziło to w rozwoju gospodarki i infrastruktury. Wybudowano między innymi imponującą tamę, która ma ogromne znaczenie dla tego miejsca. Pozwala regulować poziom wód i zapewniać bezpieczeństwo.

2h

Poza pięknymi górami wapiennymi porośniętymi niezwykłą, zieloną roślinnością, wodami lądowymi, pięknie wyglądającymi polami ryżowymi na terenie prowincji znajdują się jaskinie, wody termalne, liczne strumyczki i potoczki oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Poza wędrówką po lądzie można skorzystać z rejsu po rzece, aby podziwiać otoczenie. W prowincji Hoa Binh znajdują się hotele i miejsca pozwalające odpoczywać w ciszy, takie nasze polskie gospodarstwa mini agroturystyczne. Co ciekawe na tym terenie mieszka wiele mniejszości etnicznych. W związku z tym znajdują się tutaj różne miejsca kulturalne, w których promuje się kulturę wietnamską. Na jednym ze wzgórz umieszczono pomnik prezydenta Ho Chi Minha, przed którym Wietnamczycy chylą czoła i oddają mu cześć przynosząc kwiaty i zapalając kadzidła.

4h

W regionie Hoa Binh odbywają się festiwale i karnawał, co czyni tę okolicę jeszcze bardziej atrakcyjną. Z jednej strony można wypocząć, oddać się kontemplacji, skorzystać ze źródeł termalnych w celach zdrowotnych, a z drugiej poznać nowe miejsca, zieloną krainę, kulturę różnych grup etnicznych i świetnie się bawić w czasie festiwalu.

Nam udało się zobaczyć tylko część tego regionu. Skupiliśmy się na aspekcie przyrodniczym, tamie i doznaniach kulinarnych, gdyż przyroda nas zawsze zachwyca, rozwiązania nowoczesne typu tamy interesują, a jedzonko uwielbiamy. Oferowano świeże jedzenie i liczne grille. Ponieważ było chłodno my zdecydowaliśmy się na szaszłyki. Były przepyszne, świetnie doprawione, a do tego podawane z sałatką, a jedzone na powietrzu, w naturalnych warunkach smakowały wybornie. Dla amatorów większych sztuk mięsa też by się coś znalazło, gdyż prosiaczek był w ofercie.

3h

Niezaprzeczalnie Hoa Bing jest atrakcyjnym regionem przyrodniczym z siecią jezior, rzek i górującymi nad nimi szczytami porośniętymi piękną roślinnością. My zapewne wrócimy tam, aby poznać grupy etniczne, miejsca kulturalne, ale też przede wszystkim, aby zwiedzić którąś z jaskiń i skorzystać ze źródeł termalnych. Jednakże poczekamy na zmianę pogody na letnią i moment, gdy wygospodarujemy więcej czasu.

Uwielbiam Wietnam za możliwości podróżnicze jakie nam daje. Jest to kraj ogromny i jego poznanie zajmie nam zapewne dużo czasu. Dopóki tutaj pozostaniemy będziemy go eksplorować, odkrywać i poznawać nowe miejsca, nieodkryte i odkryte perełki i bogatą kulturę tegoż kraju.

Zapraszając na następną historię życzę wam Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy dobrego dnia pełnego miłych zdarzeń i ciepłych myśli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *