Nasz dom jest tam, gdzie my…

Nasz dom jest tam, gdzie my. To ważne miejsce, czy też stan serca i umysłu istotny dla większości z nas. Również dla mnie. Obecnie, kiedy sporo z nas się przemieszcza, pojęcie „dom” może mieć nieco inne znaczenie. Zmieniamy miejsca pobytu, czy zamieszkania. Wybieramy inne mieszkania, domy, miasta, wsie, albo wyjeżdżamy do innego kraju. Wielu z nas podróżuje. Dlatego dom dla każdego z nas może być czymś innym, bo to nie tylko miejsce, ale coś znacznie więcej.

 

Polska

 

Katar

 

Wietnam

 

Ktoś znający mnie i mojego męża mógłby powiedzieć, że w naszej sytuacji (jesteśmy na emigracji już dwunasty rok), nasz dom jest tam, gdzie nas nie ma. Jednakże ja czuję inaczej. Dla mnie domem jest stan, w którym czujemy się, jak w domu. Nasz dom jest tam, gdzie jesteśmy razem ja i mój partner, a wcześniej byliśmy we troje z naszym synkiem Adasiem. To miejsce, gdzie są nasze serca i życie codzienne. Również mogę nazwać tak miejsca z którymi związane są nasze wspomnienia i myśli oraz takie, w których są nasi bliscy i przyjaciele.

 

Polska

 

Katar

 

Szwecja

Nasz dom obecnie jest w Szwecji (aktualizacja na 2021). Wcześniej był w Wietnamie przez cztery lata. Cofając się wstecz także w Katarze. Mieszkaliśmy tam przez sześć lat. Przeżyliśmy wówczas wiele wspaniałych, jak i trudnych chwil, pozostawiając część siebie i żegnając naszego synka. Nie sposób nie wspomnieć Polski, która była, jest i będzie naszym domem. Tam znajdują się miejsca, które również są naszymi domami. To zakątki, w których się wychowaliśmy i dojrzewaliśmy. Z nimi wiążą się nasze wspomnienia, tradycje i bliskie relacje. Wracamy tam i będziemy wracać. 

 

Polska

 

Katar

 

Katar

 

To tyle o domu w pojęciu miejsc. Teraz zmierzam do wyjaśnienia tego, co napisałam wcześniej, a mianowicie, że dom to stan umysłu, serca i dla wielu duszy. To dla mnie poczucie bezpieczeństwa, miłości i akceptacji. Azyl, w którym czujemy się swobodnie. Gdzie możemy robić to co chcemy, kiedy chcemy i z kim chcemy. Dom to poczucie, że ktoś nas lubi, czy też kocha takimi jakimi jesteśmy, a kiedy przydarzy nam się potknięcie, błąd, czy niewłaściwe zachowanie to nam wybaczy. Według mnie w domu” troszczymy się o siebie wzajemnie, poruszamy różne tematy, znajdujemy rozwiązania nurtujących nas spraw i spornych kwestii. Również ważne jest być dla siebie oparciem, ale i inspiracją obdarowując nawzajem miłością, szacunkiem, przyjaźnią, zrozumieniem, oparciem i wyrozumiałością.

 

Szwecja

 

Szwecja

 

Szwecja

 

Wniosek moich rozważań nasuwa się jeden. Można mieć kilka domów w sensie fizycznym, ale w żadnym nie czuć się szczęśliwie lub odnajdować radość w każdym z nich. Moja prawda jest taka, że nasz dom jest tam, gdzie my jesteśmy. My  i nasze serca. Bo tak naprawdę to nie o miejsce chodzi, ale o osoby tworzące w domu atmosferę, którą uwielbiamy, bądź taką za którą nie przepadamy. Nie ważne jak wielki, czy piękny jest dom, ale to jak my się w nim czujemy. Mój dom jest tam gdzie ja i mój mąż, gdziekolwiek by to było na świecie. Ważne są w moim życiu również domy bliskich w Polsce. Te, do których wracam razem z moją drugą połową, z radością.

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *