Ciekawostki i interesujące fakty o rybach i wędkarstwie …

Najstarsze ryby zidentyfikowane przez naukowców pochodzą sprzed 425 milionów lat. Były to pozbawione szczęki podwodne stworzenia z pancernymi płytami okrywającymi ciało.

 

 

Najstarsza literatura wędkarska, poświęcona łowieniu ryb na wędkę dla przyjemności, jest dziełem rzymianina Claudiusa Aelianusa. Teksty powstały około 170 – 230 p.n.e., a autor opisywał w nich jak mieszkańcy Macedonii łowili pstrągi na sztuczną muchę.

*****

Najstarszy znaleziony haczyk wędkarski pochodzi z około 42 000 lat temu. Zrobiony był z muszli.

*****

Istnieją dowody archeologiczne, że ludzka rasa je ryby od 40 000 lat.

*****


Pierwsze kołowrotki zostały wynalezione w Chinach w IV wieku.

*****

Wędkarstwo muchowe jest najbardziej popularnym stylem wędkarstwa, a ponadto jest najstarszym ze wszystkich stylów. Ta forma połowów została wymyślona około 200 roku naszej ery.

*****

Na całym świecie żyje 32 000 żywych gatunków ryb. Jest ich więcej niż jakiejkolwiek innej grupy kręgowców.

*****

Szacuje się, że istnieje ponad 15 000 gatunków ryb, których jeszcze nie zidentyfikowano. Oceany są ogromne i kto wie, co się w nich jeszcze kryje. Naukowcy zbadali tylko 1% głębokości oceanu. Uważają oni, że miliony nowych gatunków zwierząt i ryb wciąż czeka na odkrycie.

 

 

 

 

 

 

Ryby mają zazwyczaj dość mały mózg w stosunku do wielkości ciała w porównaniu z innymi kręgowcami. Stanowi on zazwyczaj jedną piętnastą, czyli 0,06 procenta masy mózgu ptaka lub ssaka o podobnej wielkości.

 

*****

 

Ryby nigdy nie zamykają oczu ponieważ nie mają powiek. Jedynymi wyjątkami są rekiny, które je posiadają.

 

 *****

 

Pyszczek służy rybom do wykonywania wielu czynności. Używany jest do zdobywania jedzenia, budowania schronień i opieki nad potomstwem.

 

*****

 

Linia boczna jest organem zmysłowym znajdującym się głównie u ryb. Pozwala im na przykład na podążanie za wirami wytworzonymi przez uciekającą ofiarę, na orientację i na świadomość przestrzenną.

 

*****

 

Większość ryb ma kubki smakowe na całym ciele.

 

*****


97% wszystkich znanych ryb rozmnaża się poprzez złożenie jaj.

 

*****

 

Większość ryb nie może pływać do tyłu. Te, które mogą przynależą głównie do jednej z rodzin węgorzy.

 

 

 

Ryby słodkowodne są w większości krótkowidzami. Ich zdolność dobrego widzenia ograniczona jest do 1-2 metrów.

 

 *****

 

Niektóre ryby nie mają łusek. Na przykład rekiny mają szorstką skórę z piaskiem zamiast nich.

 

 *****

 

Największą żyjącą obecnie rybą na świecie jest rekin wielorybi. Osiąga on długość nawet 16 metrów i może ważyć nawet ponad 11 ton. I o dziwo żywi się wyłącznie planktonem.

 

*****

 

Najmniejszą ryba morską jest Trimmatom nanus. Należy ona do rodziny babkowatych. Osiąga długość 8-10 milimetrów. Występuje w paśmie tropikalnym między 8° szerokości geograficznej północnej i 10° szerokości geograficznej południowej. Według Księgi Rekordów Guinnesa jest to najmniejsza ryba i zarazem najmniejszy kręgowiec świata.

 

 *****

 

Najmniejszą rybą słodkowodną jest babka filipińska-pandaka. Samice dorastają do 13,5 milimetra, samce do 12,5. Występuje tylko w jeziorach dystryktu Bato oraz Buhi na filipińskiej wyspie Luzon. Grozi jej wyginięcie z powodu nadmiernych połowów i wprowadzenia tilapii do zasiedlonych przez nią ekosystemów.

*****

Najszybszą rybą jest żaglica. Może pływać tak szybko, jak samochód na drogach szybkiego ruchu. Żaglica na krótkim dystansie może osiągać prędkość do 130 km/h. 

 *****

Sailfish i wahoo mogą przekraczać prędkość 90 km / h, włócznik 90 km/h, marlin 80 km/h a tuńczyk 75 km/h.

 

 

 

 

Makrele osiągają prędkość 50 km / h, łososie do 39 km/h a pstrągi 35 km/h. Przy czym średnio ryba osiąga maksymalną prędkość 20 km / h.

 *****

Najwolniejszą rybą jest konik morski. Płynie tak wolno, że człowiek ledwo może powiedzieć, że się porusza.

 *****

Nie wszystkie ryby spędzają cały swój czas w wodzie. Niektóre z nich mogą latać na krótkich dystansach. Przeciętnie latające ryby mogą szybować około 50 metrów, ale niektóre nawet 200 metrów i osiągać wysokość do 6 metrów.

*****


Najbardziej trującą rybą na świecie jest kamienna ryba. Jej ugryzienie może wywołać szok, wstrząs, paraliż, a nawet śmierć, jeśli człowiek nie zostanie poddany leczeniu w ciągu kilku godzin.

 *****

W Japonii fugu, czyli ryba puffer, jest soczystym, ale śmiertelnym przysmakiem. Zawiera tetrodotoksynę, czyli śmiertelną truciznę. Jednak jest pyszna, więc japońscy smakosze ryzykują życie. Aby przyrządzić to ryzykowne danie szefowie kuchni muszą mieć certyfikat ze specjalnej szkoły, która uczy przygotowywania tej toksycznej ryby. 

*****

Największymi konsumentami ryb na świecie są Japonia, Chiny i Stany Zjednoczone.

 *****

Chiny są wiodącym krajem pod względem rybołówstwa.

 

 

Im bardziej głodna jest ryba, tym łatwiej ją złapać.

62 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *