«

»

Sty 05

Ekstrawertyk, introwertyk, czy może ambiwertyk?

Ekstrawertyk, introwertyk, czy może ambiwertyk? Zastanawiałeś się jakim typem osobowości jesteś? Jaka jest Twoja prawdziwa natura? Ja tak i dlatego postanowiłam zgłębić ten temat i podjąć się próby odnalezienia odpowiedzi na pytanie, czy drzemie we mnie ekstrawertyk, introwertyk, czy może ambiwertyk?

Terminy ekstrawersja i introwersja wprowadził Carl Gustav Jung. Zostały one zmodyfikowane i uznane za jedne z podstawowych wymiarów osobowość przez Hansa J. Eysencka. A co to takiego osobowość? Przez osobowość rozumie się zespół względnie stałych cech, które wyróżniają nas ludzi  i sprawiają, że jesteśmy sobą, a nie kimś innym. Są to zarówno sposób zachowania, wygląd zewnętrzny, a według Junga to także kierunek, w jakim zmierza nasze libido, którym jest ogólna energia psychiczna. Osobowość człowieka jest zatem natężeniem cech. W związku z tym trudno być zdecydowanym introwertykiem czy ekstrawertykiem. Owszem mamy określone tendencje, ale rzadko kiedy są one radykalnie introwertyczne, czy też ekstrawertyczne. Zatem możemy wyróżnić introwertyzm i ekstrawertyzm, a pomiędzy nimi ambiwertyzm. Wyróżnia się ambiwertyków, którzy posiadają zarówno cechy introwertyczne, jak i ekstrawertyczne. Nie są oni wówczas ani skrajnie wycofani, ani nazbyt otwarci, czy też pełni energii. Ambiwertycy na ogół łatwo dogadują się ze wszystkimi ludźmi. Zarówno tymi przebojowymi, jak i nieśmiałymi. Raczej zachowują właściwe proporcje w słuchaniu i mówieniu oraz są bardziej elastyczni  w relacjach z innymi. Mają jednak dość często problemy z podejmowaniem decyzji. Ambiwertyk łączy cechy charakterystyczne dla ekstrawersji i introwersji, ale żadne z nich u niego nie dominują. W efekcie cieszy się stabilniejszą, bardziej zróżnicowaną osobowością. Szacuje się, że pośród nas najwięcej jest ambiwertyków, czyli osób, które posiadają cechy zarówno introwertyka jak i ekstrawertyka. Poniżej kilka słów bardziej szczegółowej analizy.

Introwertyk koncentruje się na swoim życiu wewnętrznym. To właśnie w nim poszukuje równowagi, spokoju i harmonii. Woli spędzać czas z dala od towarzystwa, hałasu i innych bodźców zewnętrznych. Introwertykowi nawiązywanie relacji zajmuje więcej czasu niż ekstrawertykowi, a najlepiej czuje się w samotności i ciszy. Na ogół jest to osoba, która mówi wolno. Jednocześnie introwertyk jest dobrym i autentycznie zainteresowanym rozmową słuchaczem. Potrafi długo utrzymywać kontakt wzrokowy. Introwertycy nie lubią dużych skupisk ludzi, wolą pracować sami, ale są przy tym bardzo skrupulatni i wnikliwi. Energię czerpią ze świata wewnętrznego, który jest bardzo bogaty. Bardzo cenną cechą jest to, że na ogół zanim coś powiedzą, zawsze pomyślą. Znacznie lepiej niż ekstrawertycy radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia uwagi, koncentracji i nie rzadko osiągają lepsze wyniki w nauce podczas studiów. Introwertycy nie potrzebują pochwał. Bez nich wykonują z należytą starannością to, czego się podjęli. Nie wiedząc dokładnie dlaczego mogą mieć problemy z zapamiętywaniem twarzy i nazwisk poznanych osób. Osoby o introwertycznym typie osobowości na ogół mają niewiele zainteresowań, ale każde dokładnie zgłębiają pasjonując się nimi. Często korzystają z pamięci długotrwałej. Dlatego często mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa podczas rozmowy, brakuje im słów. Nauka przychodzi im znacznie łatwiej przez czytanie, także głośne, niż przez słuchanie, czy rozmowę z innymi. Często introwertyk aby się skupić potrzebuje ciszy. Nie lubi przerw w pracy spowodowanymi zakłóceniami zewnętrznymi. Introwertyk to indywidualista, który woli działać sam. Czasami ma problemy ze zmobilizowaniem się, ale na ogół wywiązuje się z tego, co ma do wykonania.

Odwrotnością introwertyka jest ekstrawertyk. Kieruje on swoją uwagę i działania ku otoczeniu. Lepiej czuje się w towarzystwie i wtedy zyskuje energię. Kiedy przebywa sam traci ją. Ekstrawertycy cieszą się z miejsc, w których przebywają i z obecności ludzi, którzy są wokół. Mówią na ogół szybko i utrzymują kontakt wzrokowy głównie podczas mówienia. Kiedy słuchają trudno im skupić wzrok na mówiącym. Na ich pracę mają wpływ pochwały, bo to po nich pracują lepiej i wydajniej. Ekstrawertycy w szkole podstawowej osiągają lepsze wyniki w nauce, mają więcej zainteresowań i skupiają się na zadaniach nawet w większych grupach ludzi. Na studiach często bywa odwrotnie. Ze względu na duże pokłady energii częściej dominują w aktywności fizycznej. Podczas dłuższego wypoczynku czują się niekomfortowo. W pracy ekstrawertycy sprawdzają się w pracy grupowej i szybciej też dostosowują się do nowych realiów. Ekstrawertyczny typ osobowości zazwyczaj ma wiele zainteresowań. Odwrotnie niż introwertyk korzysta z pamięci krótkotrwałej. Ekstrawertyk potrafi szybko działać i myśleć także pod wpływem stresu. Lubi być chwalony i doceniany.

Ambiwertyk jest jakby po środku typu osobowości introwertycznej i ekstarwertycznej. Lubi przebywać wśród ludzi, ale ceni sobie również  samotność. Tak, jak i akcję lubi również ciszę i skupienie. Ambiwertyk kiedy czuje się przytłoczony nadmiarem bodźców chętnie spędza czas w samotności, we własnym zaciszu domowym, czy spokojnym miejscu. Kiedy z kolei za długo przebywa sam chce wyjść do ludzi i chętnie się z nimi spotyka. Wydaje się, że ambiwertycy są najbardziej stabilni emocjonalnie ze wszystkich typów osobowości. Są na ogół bardzo empatyczni i potrafią słuchać. Posiadają też duże pokłady energii i są pewni siebie. Ambiwertyk bywa zmienny. W jednej chwili bardzo otwarty, a za chwilę zamknięty w sobie.  Na ogół dojrzały emocjonalnie, ale zdarza mu się ulegać emocjom, które czasami mogą zaskoczyć. Ambiwertyk może być zarówno sympatyczny i ugodowy, ale też niezależny. Jest cierpliwy, ale jednak jego cierpliwość ma granice. Osoby cechujące się ambiwersją są pracowite i sumienne. Dla ambiwertyków zmiany i elastyczność nie są problemem. W towarzystwie raczej nie rozpoczynają rozmowy z nieznajomymi. Choć lubią poznawać nowych ludzi, ale czują się niekomfortowo, jeśli mają to robić bez znajomej osoby obok. Gdy temat rozmowy jest interesujący, chętnie włączają się do dyskusji. Gdy nie mają o czym mówić ambiwertycy po prostu usiądą i będą słuchać innych.

 

Wcale to nie takie łatwe i jednoznaczne ocenić jakim typem osobowości się jest. Tak jak cała rzeczywistość obok nie jest biała, czarna, czy szara tak i jest z nami. Niezwykle rzadko można spotkać stuprocentowego introwertyka, ekstrawertyka, czy ambiwertyka. Najczęściej mamy do czynienia z osobami, u których pewne cechy po prostu przeważają. Nie jest jednoznacznym określić, jaki typ osobowości reprezentujemy,  ale wiele naszych cech i zachowań pozwala na przyporządkowanie nas do jednej z omawianych grup. Specjaliści twierdzą, że z reguły nie istnieją ani stuprocentowi introwertycy, ani stuprocentowi ekstrawertycy. Badania wykazują, że introwertycy stanowią od 30 % – 40 % naszej populacji. Z kolei ambiwertycy to nawet ponad 40 % populacji. Człowiek ma w sobie cechy różnych typów, ale zawsze w różnym stopniu jest mu bliżej lub dalej do któregoś z nich. Mi jest najbliżej do ambiwertyka połączonego z introwertykiem. Choć lubię przebywać z ludźmi w domu czuje się doskonale. Gdy pracuję, piszę, tworzę potrzebuję ciszy. Lubię być sama z sobą i swoimi myślami. Po czasie spędzonym w większym gronie szukam ciszy i spokoju. Lubię podróżować, ale też i wracać z podróży do domu. Na ogół jestem spokojna, ale czasami emocje biorą górę. Tak samo jest z moją cierpliwością. Kiedyś zastanawiałam się czy bliżej mi do introwertyka, czy ekstrawertyka. Obecnie myślę, że jestem ambiwertykiem, któremu bliżej do intrwertyzmu niż ekstawertyzmu. A jak to wygląda u Ciebie? Czy wiesz do jakiego typu osobowości Ci bliżej? A może jesteś całkowicie jednym z nich?

Share

52 Komentarze

Skip to comment form

 1. Panna Kwiatkowska

  Że mnie zdecydowanie jest ambiwertyk 😊 jak jestem w towarzystwie to czuję się świetnie i ludzie mówią, że umiem sklejać grupy różnych ludzi. Ale jednocześnie potrzebuje mojej co najmniej godziny dziennie z samą sobą 😉

  1. anetagrenda

   I pomyśleć, ze kiedyś wyodrębniano tylko introwertyzm i ekstrawertyzm 🙂

 2. GdzieTymRazem - Przemek Bicki

  Jeśli o mnie chodzi to na pewno introwertyk… 🙂 Ale pracuję nad tym, może się uda!

  1. anetagrenda

   Ja lubię introwertyków:)

 3. Biegnąc pod wiatr

  Wydaje mi się, że ze mnie jest taki książkowy ambiwertyk. Potrzebuję zarówno dużo ciszy i samotności, jak i dużo spotkań i wystąpień publicznych.
  A tak poza tym to świetnie opisałaś typy – na moich pierwszych studiach zrobiono to zdecydowanie gorzej. Wciągnęło mnie mimo długości tekstu, dzięki i gratuluję!

  1. anetagrenda

   Dziękuję Ci bardzo. To miłe zostać tak skomplementowanym 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 4. Bogna

  Ja myślę, że także jestem ambiwertykiem ale mam dużo cech introwertyka 😉

  1. anetagrenda

   To podobnie jak ja 🙂

 5. Młodzi na Dorobku

  o ambiwertykach nie slyszałam. Ich pewnie jest najwięcej, nie?

  1. anetagrenda

   Statystyki na to wskazują 🙂

 6. Ja Zwykła Matkaa Klaudia

  Jestem chyba pośrodku czyli Ambiwertyk, coć z przewagą ekstrawertyka. Jako nastolatka byłam 100% ekstrawertykiem, z biegiem lat mój charakter uspokoił się. Mój mąż to introwertyk, bardzo wyrozumiały dla swej żony.

  1. anetagrenda

   Świetnie. To znaczy, że doskonale się uzupełniacie 🙂 I wiesz myślę, że z biegiem lat większość z nas ewoluuje i się nieco zmienia 🙂

 7. Magdalena magdaiadas.blogspot.com

  Z tego co napisałaś do mnie najbardziej pasuje stwierdzenie, że jestem Ambiwertykiem 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  1. anetagrenda

   Cieszę się, że mogłaś się w moim opisie odnaleźć 🙂

 8. Martyna Bauer

  A ja nie wiem gdzie pasuję 🙂 Chyba jestem gdzieś pomiędzy… 🙂

  1. anetagrenda

   Bo odpowiedź w wielu przypadkach nie jest jednoznaczna i prosta 🙂

 9. creatity pl

  Wydaje mi się, że jestem ambiwertykiem w stronę ekstrawertyka. Weekend bez spotkania ze znajomymi to nie weekend, nie przeszkadza mi tłok. Tylko pracować lubię sama w totalnej ciszy i skupieniu. Mój mąż jest natomiast tak w 300% introwertykiem, tak jak napisałaś 🙂

  1. anetagrenda

   I to pokazuje jakże różnorodni jesteśmy 🙂

 10. Paula

  Super wpis! 🙂

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo 🙂

 11. Ania

  Też kiedyś interesował mnie ten temat. Wyszło mi, że jestem ambiwertykiem 🙂 Moim zdaniem warto poznać siebie w każdy możliwy sposób, znacznie ułatwia to później życie.

  1. anetagrenda

   Warto wiedzieć o sobie jak najwięcej 🙂

 12. Marta

  Myślę że najbliżej mi do ambiwertyka i trochę do introwertyka. Lubię ludzi ale lubię być czasem sama. Super wpis siostrzyczko. Kocham Cię ❤😘😊

  1. anetagrenda

   To mamy bardzo podobnie, nieprawdaż? 🙂 Kocham Cię Martusiu <3

 13. Ania, Kęsy Codzienności

  Gdyby nie Ty, nawet nie wiedziałabym o typie ambiwertyka i chyba jestem nim z przewagą introwertyka. Ale do spokojnych osób nie należę, lubię za to ciszę i pobyć sam na sam ze sobą, szczególnie gdy bloguje, gotuję lub coś wymyślam. 😃

  1. anetagrenda

   Cieszę się, że mogłam Ci go przedstawić 🙂 I ja tak mam, że lubię pracować i tworzyć w spokoju 🙂

 14. Zołza z kitką.

  Im jestem starsza, tym bardziej introwertyczna się staję. Wiem jednak, że nie ma czegoś takiego jak 100% intro- czy ekstrawertyk. Każdy z nas ma w sobie jednego i drugiego 🙂

  1. anetagrenda

   Też tak myślę 🙂

   1. Zołza z kitką.

    Wykonując test osobowości MBTI można to łatwo sprawdzić, ile i w jakich aspektach więcej w nas z ekstra- czy introwertyka 🙂

    1. anetagrenda

     I dzięki temu lepiej siebie poznać 🙂

 15. Agata

  Ja właśnie nie jestem za ostrym podziałem bo sama widzę po sobie, że w różnych sytuacjach różnie się zachowuje.

  1. anetagrenda

   I dlatego trudno znaleźć kogoś odzwierciedlającego idealnie jeden typ 🙂

 16. auslanderkawszwajcarii

  Zdecydowanie ekstrawertyk 😉 czasem nawet aż za dużo…

  1. anetagrenda

   A można za dużo ? 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 17. Rodzina ze Szczecina

  Wyglada na to ze ja jestem ambiwertykirm a mąż introwertykiem.

  1. anetagrenda

   I ta różnorodność jest fascynująca 🙂

 18. Karolina / www.naszebabelkowo.pl

  Z opisów wynika, że jestem ambiwertykiem – aczkolwiek z przewagą introwertyzmu i tylko lekkim “dodatkiem” ekstrawertyzmu 😉 Generalnie – wybuchowa ze mnie mieszanka i mam chyba z siedem różnych natur (tak jak kot ma siedem żyć) – to podobno charakterystyczne dla zodiakalnych Bliźniaków 😉

  1. anetagrenda

   Na to wygląda, że jesteś złożoną osobowością z różnymi naturami 🙂 A tych siedem żyć może być całkiem interesujących 🙂

 19. vajlajn

  Najbliżej mi do ambiwertyka. 🙂 Lubię zarówno ekstrawertyków. jak i introwertyków.

  1. anetagrenda

   To podobnie jak ja 🙂

 20. Kasia

  W moim przypadku to ambiwertyk w kierunku introwertyka.:)
  Bardzo ciekawie napissny post.

  1. anetagrenda

   Bardzo mi miło, ze Cię zainteresował 🙂 Dziękuję bardzo 🙂

 21. Klaudia J

  mi chyba najbliżej do ambiwertyka 🙂

  1. anetagrenda

   Świetnie, że mogłaś siebie tak umiejscowić 🙂

 22. Holly

  Introwersja to moje drugie imię😊

  1. anetagrenda

   Ja też mam wiele w sobie z introwertyka 🙂

 23. Damian

  Może niekoniecznie ambiwertyk, bardziej ekstrawertyk z małymi skłonnościami do introwertyzmu. Samemu ciężko wpasować mi się w jakiś konkretny model, musiałbym zrobić ankietę na swój temat pośród osób które mnie znają – byłoby prościej. 😉

  Pozdrawiam,
  D.

  1. anetagrenda

   Bo wielu z nas reprezentuje różne typy osobowości i niekiedy wcale nie jest tak łatwo się umiejscowić 🙂

 24. charakterna

  I znowu dowiedziałam się o sobie czegoś nowego 🙂 Jestem ambiwertykiem 😉

  1. anetagrenda

   Cieszę się bardzo 🙂

 25. Krystyna Bożenna Borawska

  Są tacy ludzie , są, czasami bardzo wyraźnie to widać w towarzystwie lub po tym jakie zawody wybierają 🙂

  1. anetagrenda

   Różnorodność jest fascynująca. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>