Przepyszne orzeszki czekoladowo – orzechowe …

Orzeszki czekoladowo-orzechowe kojarzą mi się ze smakami dzieciństwa. Co prawda wykorzystywano do ich przyrządzenia wówczas form metalowych umieszczanych w piekarnikach, a obecnie używamy do ich zrobienia urządzenia wielofunkcyjnego ich smak jest nadal wyjątkowy, a aromat roztacza się po całym domu. Poniższa wersja jest zapewne jedną z wielu znanych, jednakże ja zmodyfikowałam ją według mojego uznania.

IMG-20160720-WA0006

Aby rozkoszować się pysznymi smakami naszych orzeszków przygotowujemy najpierw ciasto i krem do nadziewania, a następnie pieczemy orzeszki, studzimy, dodajemy masę czekoladowo-orzechową i gotowe.

IMG-20160720-WA0053

Do przygotowania ciasta na orzeszki używamy następujących składników:

 • 3 szklanki mąki,

 • 250 gram miękkiego masła,

 • 2 jajka,

 • szczypta soli,

 • 0,5 szklanki cukru pudru,

 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej.

Do mąki dodajemy stopniowo wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto rękoma. Tak przygotowane odstawiamy do lodówki, aby stwardniało na minimum 30 minut.

IMG-20160720-WA0035

W tym czasie możemy przygotować masę, aby też ją nieco schłodzić w razie potrzeby. Do wykonania masy czekoladowo-orzechowej potrzebujemy następujacych składników:

 • 1 gorzką czekoladę,

 • 2 jajka wiejskie,

 • 0,5 szklanki cukru pudru lub miód,

 • 1 kostkę miękkiego masła,

 • zmielone, bądź własnoręcznie rozdrobnione na przykład tłuczkiem przez serwetkę orzechy włoskie,

 • odrobina alkoholu, bądź w wersji dla dzieci aromatu na przykład arakowego lub innego według uznania.

Czekoladę, masło i cukier puder lub miód roztapiamy w garnku postawioym na wolnym ogniu. W końcowej fazie podgrzewania dodajemy jajka i zdejmujemy z kuchenki. Dorzucamy orzechy i ewentualnie wlewamy aromat, bądź odrobinę alkoholu i pozostawiamy do ostygnięcia. Można na chwilę wstawić po wystudzeniu do lodówki. Masa powinna mieć gęstą konsystencję.

IMG-20160720-WA0039

Wyciągamy z lodówki nasze ciasto i przystępujemy do formowania niewielkich kuleczek. Umieszczamy je w nagrzanym urządzeniu wielofunkcyjnym i po około 10 minutach zarumienione wyciągamy. Powtarzamy tę czynność do czasu, gdy wykorzystamy całe ciasto.

IMG-20160720-WA0043

 

IMG-20160720-WA0041

 

IMG-20160720-WA0037

 

IMG-20160720-WA0055

Nasze orzeszki nadziewamy masą czekoladowo-orzechową i możemy delektować się ich smakiem, bądź postawić na stole w oczekiwaniu na gości.

IMG-20160720-WA0051

 

IMG-20160720-WA0033

 

IMG-20160720-WA0049

Przepyszne orzeszki z masą czekoladowo-orzechową są świetnym deserem i wyborną alternatywą dla słodyczy kupowanych w sklepie, czy też i cukierni. U nas znikają bardzo szybko i cieszą się popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Zachęcam do wypróbowania, modyfikowania i rozkoszowania się smakiem pysznych orzeszków z masą czekoladowo-orzechową. Dla niektórych będzie to wspomnienie smaków z dzieciństwa, a dla innych niezwykła rozkosz dla podniebienia. Smacznego 🙂

Zapytacie kim jestem? Przede wszystkim jestem kobietą. Ponadto domatorką z duszą podróżniczki… z kimś …dokądś …w głąb siebie … Życie jest dla mnie ciągłą podróżą. Taką z kimś, dokądś lub w głąb siebie. Kiedyś byłam niepoprawną optymistką, teraz staram się żyć optymistycznie. Kocham życie i wszelkie jego przejawy oraz możliwość doświadczania. Wszystko, co przeżyłam sprawiło, że teraz jestem taką a nie inną sobą. Jestem znającą swoją wartość kobietą, partnerką swojego niezwykłego męża, szczęśliwą siostrą i przyjaciółką oraz spełnioną matką – choć dla niektórych może zabrzmi to nieco niedorzecznie. Najcudowniejsze i magiczne chwile przeżyłam z synkiem i mężem. Najpiękniejsze dla mnie miejsca z niesamowitą aurą to Nepal i Himalaje oraz Laos. Uwielbiam mojego męża, podróże, pyszne jedzenie, gotowanie, książki, filmy, pisanie, biżuteryjne fantazje i fotografowanie, a od niedawno wędkowanie ,,no kill,,. Mam też i inne pasje. Większość z nich dzielę z moim mężem, a niektóre są tylko moje własne.

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *