Co to jest szczęście?

Co to jest szczęście? Oto jest pytanie. Czy ktoś potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na nie?

,, Celem naszego życia jest być szczęśliwym ,,

                                                                                    Dalajlama

Czy szczęście to stan ducha? Czy też może subiektywna bardziej lub mniej ocena sytuacji, zdarzenia, przeżyć, emocji? A może to, w jaki sposób postrzegamy swoje życie w jego różnych momentach, gdy doświadczamy uniesień, czy straty? Czy może to, w jaki sposób oceniamy swoje życie jako całokształt poprzez pryzmat tego, co było i jest, czego doświadczyliśmy i jak to wpływa na nasze poczucie szczęścia?

,, Szczęście nie polega na zdobywaniu tego, co chcesz,

ale na akceptowaniu tego, co masz ,,

                                                                                                    Rabbi H. Schachtel

Czy szczęście uzależnione jest od obecności w naszym życiu innych ludzi, czy też uszczęśliwianiu ich? A może jest nim fakt osiągania celów? Czy szczęśliwy jest ten co daje, czy ten co bierze, a może ten, kto potrafi połączyć to w odpowiednich proporcjach?

,, Rób w życiu to, co uszczęśliwia Ciebie,

a nie to, co uszczęśliwia innych ,,

Ja myślę, a przede wszystkim czuję, że szczęście jest w nas, w naszej duszy. Jego poczucie występuje wtedy, kiedy wiemy kim jesteśmy, jacy jesteśmy, co lubimy, a czego nie, mamy możliwość i wybór bycia soba, sobą prawdziwym, nie udawanym, czy na siłę przystosowanym i gdy robimy to co kochamy lub co sprawia nam to przyjemność.

,, Szczęście jest wtedy,

gdy mówisz to, co myślisz i robisz to, co lubisz ,,

                                                                                                Mahatma Gandhi

cala-ja

Sam fakt, że żyjemy jest ogromnym powodem do radości. Nasi rodzice dali nam szansę, abyśmy mogli poznawać świat, który nas otacza i cieszyć się życiem z jego wszelkimi przejawami. Czyż może być coś bardziej cennego?

,, Nie ma większego bogactwa niż życie ,,

                                                                               John Ruskin

Równie ważne jest nasze zdrowie, które niekiedy zaczynamy zauważać i doceniać, gdy pojawią się problemy z nim. Jest ono nadrzędną wartością, bez której nie jesteśmy w stanie się rozwijać i przeznaczyć nasz czas na to, na co chcemy zamiast na ratowanie go lub walkę z tym, co czasami i tak jest nieuniknione. Choć znam osoby bardzo chore i szczęśliwe oraz wręcz przeciwnie zdrowe i nieszczęśliwe lub nie dostrzegające tego, co mają. Nie zawsze mamy wpływ na nie, ale dość często jednak tak. Szczęście i zdrowie idą ze sobą bardzo często w parze oddziałując na siebie wzajemnie. Sprzyja im niewątpliwie pozytywne myślenie.

,, Szczęście nie zdarz się przypadkiem.

Nie jest czymś czego sobie życzysz.

Szczęście to coś, co tworzysz .. ,,

Jim Rohn

W odczuwaniu szczęścia istotnych jest wiele aspektów. One wszystkie zależą od tego kim jesteśmy i czego oczekujemy. Szczęściem jest niewątpliwie być tam, gdzie chcemy i z kim chcemy i robienie tego co chcemy. Jest to również posiadanie obok bliskiej osoby, czy też osób niezależnie od dzielących nas kilometrów. Sam fakt, że osoby bliskie naszemu sercu po prostu SĄ czyni nas szczęśliwymi, choć i są też tacy, którzy są szczęśliwi sami ze sobą. Szczęściem poza życiem, zdrowiem, byciem w miejscu przez nas wybranym z tym lub z tymi, z którymi chcemy być, robieniem tego, co lubimy, przyjaciółmi od serca jest również realizacja marzeń, celów i tego, co uwielbiamy, co nas uskrzydla. Bo czyż może być ktoś szczęśliwszy ponad człowieka, który realizuje swoje pasje, który dąży do spełnienia tego, co mu w duszy gra?

,, Człowiek rodzi się po to by żyć,

a nie po to by przygotowywać się do życia ,,

                                                                                         Boris Pasternak

Dlatego korzystajmy z życia i bądźmy szczęśliwi. Cieszmy się tym, co tu i teraz. Nie kiedyś tam. Bo życie to są chwile, czasami ulotne jak motyle.

                              ,, Uśmiechnij się do tej chwili,

                                                ta chwila to Twoje życie … ,,

Na szczęście składają się maleńkie chwile, które w połączeniu ze sobą czynią nas uszczęśliwionymi w danych momentach, bądź szczęśliwymi w znacznej części naszego życia.

,, Życia nie mierzy się ilością oddechów,

ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach ,,

                                                                                                 Maya Angelou

Bo szczęściem może być owszem całe nasze życie, ale zapewne jest wiele w nim przede wszystkim pięknych chwil, które sprawiają poprzez emocje im towarzyszące, że czujemy się szczęśliwi. A gdy przychodzą trudne chwile sprawiają, że łatwiej jest przez nie przejść, bo raczej nie jest tak, że nasze życie usłane jest  tylko pięknymi chwilami. Zdarzają się i te trudniejsze, ale gdy pielęgnujemy te wyjątkowe jest nam łatwiej przejść i przez to, co problemowe, bolesne, a czasami nieuniknione.

,, Tylko nie martw się przez cały dzień.

Wyznacz sobie na to godzinę, a potem ciesz się życiem ,,

                                                                                                             Ks. Jan Kaczkowski

O szczęściu napisano wiele i jeszcze nie jedno stwierdzenie, opinia, wrażenie, czy też odczucie zostanie wypowiedziane, czy też określone. Trudno jednoznacznie powiedzieć, co to jest, ale podświadomie tego chcemy i pragniemy. Czy może przychodzi ono samo, czy też trzeba je kreować, czy też po prostu do niego dążyć? Szczęście to niewątpliwie stan ducha i tylko my sami decydujemy o tym, czy czujemy się szczęśliwi, czy też nie tu i teraz…tak, tak…właśnie w tym momencie naszego życia.

A co to jest szczęście? Każdy niech znajdzie w sobie odpowiedź na to pytanie.

Życzę Wam moje Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy wielu pięknych, szczęśliwych chwil czyniących Was szczęśliwymi.

3 komentarze

  • Asia z mimookolicznosci.pl

    Od roku prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku pt Psychologia Szczęścia i sobie rozważamy ten temat (seniorzy myślą, że to ja ich uczę, a prawda jest taka, że ja się uczę od nich). Fascynujące jest porównanie, którego dokonał chyba Tatarkiewicz porównując szczęście i zdrowie i rozważając ich wzajemny związek.
    Poza tym im więcej myślę o tym szczęściu tym bardziej jestem przekonana, że od nas samych zależy czy określimy się jako szczęśliwych czy nie.

    • anetagrenda

      Tak z tego, co pamiętam to Tatarkiewicz porównywał szczęście i zdrowie na zasadzie wzajemności. Ja też jestem orędowniczką jednakże, że szczęśliwy jest ten, kto tak się czuje, bądź takim się postrzega. Miłych wykładów i rozważań. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *