«

»

Gru 16

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa…

Rozmowa jest bardzo ważna w życiu każdego z nas. Dzięki niej możemy się komunikować z innymi. Możemy poprzez nią przekazać coś otoczeniu, czy też zapytać o to, co nas interesuje, nurtuje, bądź niepokoi. Bez rozmowy nie możemy tak naprawdę poznać drugiego człowieka. Dowiedzieć się kim jest, co myśli i czuje. A wszelkie domysły to nasza ocena a nie stan faktyczny.

,, Nic pożądańszego a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa ,,

Adam Mickiewicz

 10295356_1402612456692878_4579558005247157777_o1

Tylko poprzez rozmowę możemy się poznać, zrozumieć i nawiązać głębsze relacje z drugim człowiekiem. W niej możemy również opowiedzieć o swoich przeżyciach lub wysłuchać tego, czego doświadczyli inni ludzie. W rozmowie można mówić o tym co nas trapi, martwi, czy też nie pozwala funkcjonować normalnie. Konwersacje mogą być przyjemne i stanowić najlepsze źródło informacji, wiedzy o kimś lub o czymś, ale mogą również dać możliwość rozwiązania trudnych kwestii i sporów. Dlatego, że można w nich wyrazić swoje przekonania i to co nami kieruje. Choć trudno niekiedy się na nie odważyć mogą one pomóc rozwiązać każdy konflikt. Gdy stronom rozmowy na tym zależy mogą one znaleźć poprzez nią rozwiązanie korzystne i zadawalające dla wszystkich. Ważna jest atmosfera tej rozmowy i traktowanie o problemie, czy też sprawie, a nie obrażanie drugiego człowieka, czy tez używanie ogólnikowych stwierdzeń typu : “Bo Ty zawsze robisz tak…”, ” Bo Ty nigdy nie słuchasz” itp. Jeżeli to ma być rozmowa prowadząca do znalezienia porozumienia należy traktować się jak równorzędnych partnerów mających prawo głosu i własnej opinii. Każda rozmowa może nas czegoś nauczyć. Zarówno o czymś, o kimś, czy też o nas samych.

,, Kiedy chce się czegoś nauczyć, nie trzeba sięgać po książkę.

Trzeba z kimś porozmawiać. ,,

Eric-Emmanuel Schmitt

Zatem rozmawiajmy Moje Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy, czy to bezpośrednio, czy też w innym sposób, jeśli ten przekaz nie jest możliwy, wykorzystując w tym celu skypa, smsy, komentarze, czy też wiadomości mailowe. Wciąż uczmy się rozmawiać, aby ułatwiać sobie kontakty, a nie je utrudniać. Oczywiście jeśli nam na nich zależy.

,, Prosiaczek wspiął się na paluszkach i szepnął:

-Tygrysku?

– Co Prosiaczku?

-Nic-odparł Prosiaczek biorąc Tygryska za rękę- Chciałem się tylko upewnić, że Jesteś … ,,

,, Kubuś Puchatek ,, A.A. Milne

Dla mnie rozmowa jest bardzo ważnym przejawem życia i naszego człowieczeństwa. Rozmowa w każdym związku, zwłaszcza partnerskim, jest kluczowym jego elementem. Dopiero wówczas, gdy dojrzewamy do takiego momentu, gdy szczerze rozmawiamy ze sobą, możemy poczuć, że drugi człowiek jest dla nas tą najważniejszą osobą. Dopóki są niejasności, niedopowiedzenia, mijanie się z prawdą, czy też tajemnice nie wiemy jaki jest naprawdę nasz związek i nasza relacja. Do tego trzeba dojrzeć, tak przynajmniej było w moim przypadku. Dorosnąć do takiego momentu w którym zarówno o dobrych rzeczach, radościach, jak i niewłaściwym postępowaniu, czy nielojalnościach też się rozmawia z partnerem, mężem, żoną. Bo nie sukcesem jest rozmawiać o ideałach, cudownościach, o tym, co piękne, stawiające nas w super świetle, ale sztuką jest przyznać się do błędów, niestosowności, złych myśli i zachowań i móc o tym porozmawiać.  Na tym etapie zaczyna się prawdziwa relacja partnerska, a nie ta wyidealizowana. Mnie nauka rozmowy w takim wydaniu, jak to ma miejsce między mną a moim mężem obecnie, zajęła całe lata.

,, Prawdziwa miłość to rozmowa, która trwa całe życie ,,

Bridget Asher

Teraz wprost komunikujemy sobie co czujemy, czego oczekujemy, dlaczego nie lubimy, gdy jakaś sytuacja ma miejsce, lub co wzbudza nasz niepokój, a także o tym, co może mieć wpływ na naszą relację. To dzięki rozmową, poza tym czymś wyjątkowym, co nas łączy, przetrwaliśmy najtrudniejsze chwile w naszym życiu.

,, Rozmawiać i poznawać na tym polega szczęście ,,

Platon

Rozmowa to droga do zrozumienia i akceptacji. Bez niej nie byłoby możliwe osiągniecie stanu zaufania, szczerości i poczucia, że drugi człowiek nas akceptuje z całym naszym bagażem przeżyć, doświadczeń i wciąż chce podążać wspólną drogą nie wyobrażając sobie innej sytuacji, jak tylko taką, że idzie wspólną drogą z Tobą. Tylko dzięki rozmową można taki stan w związku partnerskim osiągnąć. Jeśli ktoś zapytałby w czym tkwi sekret naszego udanego związku, który nie zawsze taki był, odpowiedź może być tylko jedna, pomijając uczucia i emocje, aczkolwiek bardzo ważne, a brzmi rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Myślę, że każdy bliski związek powinien opierać się właśnie na niej. Jednakże o sposobie jej prowadzenia, przekazywania sobie treści powinni decydować tylko i wyłącznie partnerzy, małżonkowie, i znaleźć właściwą drogę do jej prowadzenia. Tak, aby można było opowiadać, dyskutować, o tym co radosne, czy też to w czym się zgadzamy, jak i rozmawiać o tematach trudniejszych, czasami konfliktowych, gdy mamy odmienne zdanie. Ja z moim mężem jesteśmy  już na takim etapie, pod czym mój mąż by się zapewne podpisał, że często rozumiemy się bez słów. Jednakże nadal dużo rozmawiamy o wszystkim, co nas dotyczy i co nas otacza. O naszych radościach, wątpliwościach, czy zwykłych sprawach dnia codziennego. U nas rozmowa to jest naturalny stan świadczący o naszej bliskości. Rozmowa to czas teraźniejszy, przeszłość i snucie planów na przyszłość. To również ciepłe słowa wypowiadane rano po przebudzeniu, czy też na pożegnanie dnia. Rozmowa jest w naszym związku bardzo ważna i sprawia, że jesteśmy blisko ze sobą na każdej płaszczyźnie i tak naprawdę tylko ze sobą możemy o wszystkim porozmawiać. Jednakże zdarza się nam i wspólnie pomilczeć, co jest równie piękne w naszym związku, jak i rozmowa, czy też inne nasze aktywności.

,, Milczeli i milczenie to w najmniejszym stopniu nie było męczące ani niezręczne.

Tak mogą milczeć albo ludzie najzupełniej sobie obojętni,

albo tacy, którzy już nie mają sobie nic do powiedzenia,

albo tacy, którzy nic sobie mówić nie muszą, bo rozumieją się bez słów. ,,

,, Anioł w kapeluszu ,, Monika Szwaja

Poza małżeństwem, jeśli ktoś zdecydował się na ten rodzaj związku, wszyscy mamy również inne kontakty i okazuje się, że rozmowa jest ważna we wszystkich ich rodzajach. Czy to z przyjaciółmi, znajomymi, rodziną, czy też np.: Panią w sklepie. Choć ubolewam nad tym, że nie wszyscy doceniają jej moc i wybierają drogę okazywania frustracji poprzez fochy, obrażanie się, czy brak rozmowy, to wciąż uważam, że jest to jedyna droga, aby powiedzieć o tym co myślimy, co czujemy i czego oczekujemy. Kiedy byłam młodsza często wyciągałam rękę inicjując rozmowę. Obecnie rozmawiam z tymi, którzy sobie tego życzą, bądź oczekują tego, czy też chcą ze mną spędzać czas w ten sposób, gdyż rozmowa to dialog, a nie monolog i muszą być przynajmniej dwie chętne osoby do jej prowadzenia. Choć można też toczyć rozmowy z samym sobą, jak mi się to niekiedy zdarza, gdy np.: staram się coś zrozumieć i analizuję argumenty. Niekiedy rozmowy bywają bardzo trudne. Zwłaszcza wówczas, gdy pełno w nich niedomówień, braku szczerości, czy też negatywnych emocji. Jednakże, póki co, nikt nie wymyślił lepszej drogi do poznania drugiego człowieka, jego opinii, poglądów, odczuć, czy też do rozwiązania spornych, konfliktowych spraw, niż rozmowa. Czasami jedna konwersacja może zmienić wszystko. A każdy z nas czasami potrzebuje po prostu zwykłej rozmowy. Chcemy, aby nas ktoś wysłuchał. Dobrze jest wtedy, gdy znajdzie się choć jedna taka osoba obok nas.

,, Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić,

bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się samotny … ,,

Ernest Hemingway

Rozmowa to coś wyjątkowego. To doskonała metoda, którą należy wykorzystywać jako główną formę komunikacji w związkach i innych relacjach. Jest to również doskonały środek do nawiązywania nowych kontaktów, poznawania drugiego człowieka i tego, co nas otacza. Tylko drogą pytań możemy dowiedzieć się o drugim człowieku, bezpośrednio ze źródła, tego co nas interesuje lub wysłuchać tego, co ma do opowiedzenia. Wówczas nasza relacja może być autentyczna, oparta na faktach. Oczywiście jesteśmy w swoich ocenach subiektywni. Oceniamy innych, to co widzimy i słyszymy przez pryzmat naszych doświadczeń oraz poprzez to kim jesteśmy. Jednak wówczas nie ważne są opinie innych osób, plotki, czy opinie “adwokatów”, gdyż liczy się to co my odczuwamy i myślimy na dany temat, czy to jak postrzegamy osobę rozmawiającą z nami. Nie wiadomo do czego zaprowadzi nas każda rozmowa, ale najważniejsze, że po każdej z nich wiemy na czym stoimy, dokąd mamy zmierzać, albo co nowego wniosła ona w nasze życie. Dlatego przedkładam wartość rozmowy nad wszystko inne uważając ją za cud podarowany nam ludziom. To tylko od nas zależy w jaki sposób go wykorzystamy w relacjach z innymi, czy też do nauki o otaczającym nas świecie, o innych i o nas samych.

Share

42 Komentarze

Skip to comment form

 1. Czesia

  Dla mnie rozmowa jest podstawa komunikacji w rodzinie, w pracy, na ulicy.
  Moje motto” jak nie zapytasz to sie nie dowiesz”.
  Coraz czesciej widze jednak, ze mlodzi ludzie coraz mniej rozmawiaja, komunikuja sie przez tzw “komunikatory” na skroty. Mlode matki ida na spacer z dzieckiem i zamiast rozmawiac z nim – pisza smsy, zerkaja na FB.
  Wyglada na to, ze coraz berdziej jestesmy zajeci “komunikatorami” a coraz mniej szczera, ciekawa rozmowa w cztery oczy.moozdrawiam, Cz

  1. Aneta Grenda

   Tak, zapewne warto się nad tym pochylić i zrozumieć, że rozmowa to dar, z którego być może zbyt rzadko korzystamy. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Ania - igimondo.pl

  Rozmowa jest bardzo ważna w mojej relacji z mężem. Właściwie, kiedy jesteśmy w domu rozmawiamy non stop. O tematach błahych i poważnych. A kiedy jesteśmy poza domem zdarza nam się ciągnąc temat przez telefon.

  1. anetagrenda

   Pięknie 🙂 O to właśnie chodzi, bo to dzięki temu jesteśmy bliżej ze sobą i rozumiemy się nawzajem 🙂

 3. Magdalena

  Bez rozmowy nie osiągniemy żadnego celu, ludzie, którzy ze sobą nie rozmawiają zawsze będą mieli jakieś niedomówienia.

  1. anetagrenda

   Dokładnie myślę tak, jak Ty 🙂

 4. kahsDesign

  Rozmowa to bardzo ważna rzecz w moim życiu, świetny post.

  1. anetagrenda

   Dziękuje bardzo 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 5. Socjopatka.pl

  Zgadzam się z tym tekstem. Jak dobrze, że powstają takie wpisy jak Twój. 🙂 Rozmowa to często lekarstwo. Lekarstwo na zło, strach, negatywne emocje, smutek – na wszystko.

  Dlatego tak istotne jest, abyśmy potrafili się ze sobą porozumiewać. Bo czasem rozmawiamy tem samym językiem, a o porozumienie bardzo trudno.

  1. anetagrenda

   Dziękuję Ci bardzo 🙂 Też uważam tak jak Ty, że rozmowa może być jak remedium, terapia, a ta codzienna ułatwia znacznie wzajemne zrozumienie 🙂

 6. Such is life

  Rozmowa jest podstawą komunikacji. Często zdarza nam się spieprzyć coś naprawdę ważnego tylko przez to, że nie umiemy ze sobą rozmawiać.

  1. anetagrenda

   Dużo w tym racji 🙂

 7. Oldżette

  Bez rozmowy nie da się żyć, nie da się przeżyć dnia. Nawet kupując towar w sklepie w pewnym sensie rozmawiamy z ekspedientką. Przez komunikatory internetowe też rozmawiamy, to rozmowa trochę innego rodzaju, ale nadal rozmowa. To nie do końca tak, że coraz mniej rozmawiamy tylko komunikujemy się przez fb – dl;a mnie taka gadka na czacie na fb to tez rozmowa, tylko taki trochę inny, nowszy jej rodzaj, a czasem bardzo wartościowy, kiedy kogoś mamy tylko na odległość.

  1. anetagrenda

   Tak, masz rację. Sama obecnie często używam komunikatorów do kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Każdy rodzaj rozmowy może być wartościowy, to tylko od nas zależy jak rozmawiamy i czy rozmowa prowadzi do zrozumienia 🙂

 8. Irmina Garaj

  Mój mąż uważa, że za dużo mówię i chyba ma rację. A tak serio- jestem osobą która dużo w sobie trzyma, tłumię wszystkie emocje w sobie i żale, a później jak wybucham to są niezłe fajerwerki. Często mamy z mężem spięcia ale już nie pamiętam kiedy tak poważnie poszlismy na wojnę. Na ogół wygląda to tak, że ja powiem swoje on swoje, strzelimy Focha a po chwili jest już dobrze

  1. anetagrenda

   Tak to bywa. Tym bardziej gorąco im dłużej coś w sobie tłumimy 🙂

 9. Anna Kot

  rozmowa jest bardzo ważna 🙂

  1. anetagrenda

   Tak, dokładnie tak 🙂

 10. Bookendorfina Izabela Pycio

  Rozmowa, dialog, umiejętność słuchania, otwarcie na drugiego człowieka, szacunek okazywany jemu i jego poglądom, dzięki poznawaniu innych, zaczynamy lepiej rozumieć samych siebie. Piękna zależność prawdziwego dialogu, nie tylko dwustronna komunikacja, ale też efekt synergii różnych doświadczeń i przekonań. A czego chcieć więcej od duszy podróżnika. 🙂
  Bookendorfina

  1. anetagrenda

   Nic dodać, nic ująć 🙂

 11. freedams.pl

  Bardzo fajnie napisane, pozdrawiamy:)

  1. anetagrenda

   Bardzo miło to słyszeć 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 12. Olka

  Problem z rozmową jest jeden – trzeba dwóch stron chętnych do mówienia i słuchania. A nie tylko do mówienia. Ale rozmawiać trzeba. Bo tylko dzięki niej da się rozwiązać problemy, zaplanować coś, ustalić.

  1. anetagrenda

   Dokładnie tak. Monologi nic nie wnoszą i nie zmieniają, tylko rozmowa jest droga do porozumienia i zrozumienia 🙂

 13. Life by MARCELKA

  rozmowa to bardzo ważna rzecz, a często o tym zapominamy

  1. anetagrenda

   Szkoda, że tak dość często bywa …

 14. Ewa

  Rozmowa jest jedną z podstaw związku czy relacji. Bez niej zmierzamy donikąd.

  1. anetagrenda

   Dokładnie. Słowem w samo sedno 🙂

 15. LIFESTYLERKA - Zdrowa & Aktywna Ty

  Dla mnie rozmowa jest bardzo ważna, w ten sposób poznaję drugiego człowieka, a poza tym to jest tez najlepsze narzędzie do unikania a także rozwiązywania konfliktów.

  1. anetagrenda

   Dokładnie tak. 🙂

 16. Krystyna Bożenna Borawska

  Trzeba rozmawiać, szczególnie w związkach , bo czasami można się zapętlić, domyślając co dana osoba miała na myśli 🙂

  1. anetagrenda

   Tez tak uważam, przypuszczenia, domysły nie prowadzą do niczego dobrego, a rozmowa może je wyjaśnić.

 17. KOM

  W dobie smartfonów wolimy sobie niestety wysyłać buźki z głupimi minami niż rozmawiać “face to face”. Przykre to i smutne.

  1. anetagrenda

   Nowinki technologiczne ułatwiają czasami komunikacje, ale nie powinny zastępować rozmowy. 🙂

 18. NewEnglandBlog.pl

  Rozmowa jest bardzo ważna. Czasami drażni mnie kiedy w ważnych sprawach ludzie komunikują się za pomocą smsów.

  1. anetagrenda

   To może być drażniące. Nic nie zastąpi rozmowy …

 19. Karolina

  Świetny wpis. Naprawdę rozmowa jest najważniejsza.

  1. anetagrenda

   Miło mi, że tak uważasz. 🙂

 20. Helena

  Niestety w dzisiejszych czasach często zapominamy o rozmowie. Ja osobiście w swojej rodzinie praktykuję by w ciągu dnia znaleźć chociaż te dwadzieścia minut aby spędzić czas ze swoimi bliskimi.

  1. anetagrenda

   To bardzo ważne, że rozmawiacie ze sobą. 🙂

 21. blogierka

  Zgadzam się z Toba w 100%. Rozmowa jest bardzo ważna i należy ja “praktykować” :).

  1. anetagrenda

   Zwłaszcza jest bardzo istotna w relacjach z najbliższymi, choć oczywiście nie tylko. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>