Muzyka to pocałunek dla duszy …

Co to jest muzyka? Oto jest pytanie i wcale nie łatwo odpowiedzieć na nie.

 

„Czym jest muzyka?
Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?” 
                                                                                                                Ludwik Jerzy Kern

 

Muzyka towarzyszy człowiekowi od wieków. To sztuka, która jest nieśmiertelna. W życiu każdego z nas pojawia się niemalże niewidzialnie od najmłodszych lat i przenika nas. Jednego bardziej, drugiego mniej, ale jest, wciąż gości obok nas lub w naszych duszach.

 

„Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu.
Można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza,
ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka.”
                                                                                                                               Dawid Crosby

 

Dla mnie i mojego męża muzyka to niezwykła przestrzeń, która stała się naszą pasja.

 

 

Choć nie jesteśmy wykształceni muzycznie, ani nie gramy na instrumentach kochamy dźwięki, tony, czy też świetne teksty, a brzmienia niezwykłych gitar sprawiają, że przez ciało przechodzą dreszcze, a dusza się raduję napawając się zmysłową rozkoszą i ulotnością magicznych chwil. Bo choć dźwięki można odtworzyć, to atmosfery towarzyszącej, zwłaszcza koncertom granym na żywo już często nie.

 

„Ach muzyka.
To magia większa od wszystkiego, co my tu robimy.”
                                                                                                                                             Harry Potter i Kamień filozoficzny

 

U nas w domu muzyka gości, gdy przychodzi czas nostalgii, ale także relaksu i czasu spędzonego razem, wspólnie we dwoje, czy też z przyjaciółmi. Mogę napisać, że jest ona częścią naszego stylu życia. Kojarzy się z wolnością, swobodą i byciem sobą.  To sposób na oderwanie się od codzienności, rutyny dnia codziennego.

 

„Muzyka zmywa z duszy pył codziennego życia.”
                                                                                                                         Berthold Auerbach

 

Muzyka porusza nas, przenika nas poprzez dźwięki poszczególnych instrumentów, czy sekcji rytmicznych, ale też i niezwykłością tekstów, ich oryginalnością i niepowtarzalnością, czyniącą je wyjątkowymi. Wchodzi nie wiadomo kiedy i gości w naszej duszy na krócej, na dłużej lub pozostaje w niej na zawsze.

 

„Muzyka to najlepszy język do poruszania serc ludzi na całym świecie.”
                                                                                                                                                                Jimmy Page

 

Muzyka może odstresować, relaksować, wprowadzać w stan medytacyjny, czy też błogość, ale też i pobudzać, będąc albo elementem wyciszenia, spokoju lub dobrym omenem na pogodne, dobre dni oraz energią, której potrzebujemy. Poprzez nią, wybór tego, czego słuchamy w danym momencie często wyrażamy podświadomie, to, co czujemy w tej chwili, która trwa. Bo bywa tak, że słowa muszą dojrzeć, bądź się ukształtować w naszych głowach, albo i nie będziemy w stanie wyrazić nimi tego, co czujemy, a przekaz muzyczny często pozwala oddać stan naszego ducha tu i teraz. Niezależnie od tego, czy słuchamy radosnej muzyki rozrywkowej, czy wręcz psychodelicznych dźwięków rokowych.

 

„Muzyka-po milczeniu-najlepiej wyraża to, co niewyrażalne.”
                                                                                                                                             Aldous Huxley

 

Niezwykle dźwięki utworów i ich różnorodność wprowadzają nas w niezwykły świat, w którym można się zatrzymać. Potrafią stworzyć azyl dla każdego tu i teraz. Cudowny świat dźwięków, instrumentów i wokali sprawia, że odczuwamy niezwykłe, niezapomniane emocje, wracamy do wspomnień lub marząc pobudzamy naszą wyobraźnię. Magią muzyki jest to, że każda piosenka przypomina Ci jakąś chwilę z życia.

 

Muzyka potrafi sprawić, ze odczuwamy radość lub wyciszamy się, kojarzy się z zabawą lub chwilą refleksji, wprowadza nas w kolorowy świat, bądź w stan nostalgii, zadumy. Potrafi, jak narkotyk przeniknąć nas, wypełnić nierzadko sprawiając, że podążamy tą, a nie inną drogą, kreując własne życie ulegając jej magii. Nieważne czego słuchasz, ważne aby muzyka trafiła w twoje serce.

 

Poza jednostkowym odbiorem muzyki jest i ten zbiorowy. Już od wieków uważano muzykę za niezwykły dar mogący łagodzić obyczaje i zbliżać ludzi.

 

 

„Do zmieniania ludzi, ich zachowania się i zwyczajów
nie ma lepszego środka niż muzyka.
                                                                                                                               Shu-Ching VI w p.n.e.

 

Muzyka bowiem potrafi przeniknąć każdego i to w różnych okolicznościach odnajdując furtki nawet do zamkniętych bram.

 

„Muzyka bezpośrednio dotyka serce,
niezależnie od tego, jak mały, czy oporny umysł ma słuchacz.”
                                                                                                                                                Patrick Rothfuss

 

Bardzo często i jak najbardziej słusznie wykorzystuje się muzykę jako terapię. Czy to w postaci relaksacji w leczeniu uzależnień, czy też stymulatora do osiągnięcia zamierzonych reakcji, czy działań. Muzykoterapia pomaga często osobom niepełnosprawnym w procesie rehabilitacji, powrocie do zdrowia, bądź po prostu osiągnięcia stanu, w którym pomimo ograniczeń fizycznych lub umysłowych uśmiech gości na twarzy.

 

„Krzyże w życiu pełnią podobną rolę, jak w muzyce: podwyższają.”
                                                                                                                                                                   Ludwig van Beethoven

 

Zbliżając się do końca moich rozważań podkreślę jeszcze raz wagę muzyki w naszym życiu, która czyni je wyjątkowym i pełniejszym. Bo czyż nie jest tak, że wielu wykonawców, czy też utworów jest nam bardzo bliskich? Myślę, ze tak. Bynajmniej dla mnie i mojego męża tak jest. Niezwykły świat dźwięków towarzyszy nam i jest częścią naszego życia, wspólna pasją, a myślę, że i ważnym ogniwem naszego stylu życia.

 

Są takie piosenki, przy których zapominasz jak się oddycha. Muzyka jest zarówno naszym azylem, wspólną przestrzenią we dwoje, jak i czasem zabawy z bliskimi. Muzyka jest życiem, a życie muzyką … Rodzimy się słychać dźwięki, odchodzimy z tego świata towarzyszą nam dźwięki …

 

Moje przemyślenia zakończę puentą w postaci słów mojego męża:

 

 

„Muzyka to pocałunek dla duszy …”
Sławek Grenda

 

A czym dla Ciebie Moja droga Czytelniczko i Drogi Czytelniku jest muzyka?

20 komentarzy

  • anetagrenda

   Tak, właśnie tak, i to jest piękne. Różnorodność zdań, opinii, odczuć, którymi można się wzajemnie dzielić, bo muzyka jest niezwykła i wywołuje emocje, które często na długo pozostają w nas 🙂

 • Dotee

  Muzyka to również i moja pasja 🙂 Może uspokajać, ale może też wprawiać w euforyczny nastrój, a nawet szamański trans… A czasem po prostu stanowić spokojne, miłe tło dla czytanej książki 🙂

 • Marta

  Kocham muzykę. Nie ma dnia w ktorym choć przez chwilę bym nie słuchała muzyki. Uwielbiam polskie utwory jak i utwory zagraniczne szczególnie lata 80. Dla mnie muzyka jest częścią życia przy której mogę się zrelaksować, odpocząć. Pozdrawiam. Caluski??

  • anetagrenda

   Wiem, wiem, jak kochasz muzykę. To cudowne, że jest ona w twoim życiu i Ci towarzyszy niemalże każdego dnia. Całuski gorące 🙂

 • Anna

  Ale fajny pomysł na tekst! Pamiętam, jak ładnych kilka lat temu sama zadawałam sobie to pytanie i próbowałam na nie odpowiedzieć pisząc pracę magisterską… 🙂

  • anetagrenda

   Dziękuje bardzo 🙂 Cieszę się, że post przypadł Ci do gustu, a zapewne Twoja praca magisterska była bardzo interesująca 🙂

 • PABLO

  Nie znam nut , nie nauczyłem się grać na żadnym instrumencie .Ale najważniejsze jest to że nie wyobrażam sobie życia w pełnym wymiarze bez muzyki . Jestem uzależniony od słuchania muzyki na żywo .Często zadaje sobie pytanie – co jest powodem poświęcania mojego ściśle racjonalnego czasu na słuchanie muzyki. Odpowiedz nie jest ani jednoznaczna ani prosta ,ale jestem przekonany że fascynuje mnie – wrażliwość interpretacyjna , emocjonalne zaangażowanie oraz osobowość wykonawcy która jest widoczna czy też słyszalna od pierwszej chwili koncertu.
  Co do swoich własnych odczuć mam uzasadnione podejrzenie że podczas słuchania przekazu emocjonalnego autentycznego artysty następuje moim mózgu sanacja wrażliwości ,następuje ponowne oczyszczenie i nastrojenie własnych doznań. Jet zapewne wiele innych zależności neurologicznych ale pozostawmy to nauce .Kochajmy muzykę bo zwiększa ona możliwości poznawcze i empatyczne.

  • anetagrenda

   Pięknie napisane … wrażliwość interpretacyjna , emocjonalne zaangażowanie oraz osobowość wykonawcy … następuje moim mózgu sanacja wrażliwości ,następuje ponowne oczyszczenie i nastrojenie własnych doznań. Przyznaje, że bardzo się wzruszyłam czytając Twój komentarz … Dziękuję, że odwiedziłeś mój tekst i zostawiłeś po sobie tak cudowny ślad … pozdrawiam serdecznie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *