Muzyka to pocałunek dla duszy …

Co to jest muzyka? Oto jest pytanie i wcale nie łatwo odpowiedzieć na nie.

 

„Czym jest muzyka?
Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd? 
                                                                                                                Ludwik Jerzy Kern

 

Muzyka towarzyszy człowiekowi od wieków. To sztuka, która jest nieśmiertelna. W życiu każdego z nas pojawia się niemalże niewidzialnie od najmłodszych lat i przenika nas. Jednego bardziej, drugiego mniej, ale jest, wciąż gości obok nas lub w naszych duszach.

 

„Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu.
Można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza,
ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka.
                                                                                                                               Dawid Crosby

 

Dla mnie i mojego męża muzyka to niezwykła przestrzeń, która stała się naszą pasja.

 

 

Choć nie jesteśmy wykształceni muzycznie, ani nie gramy na instrumentach kochamy dźwięki, tony, czy też świetne teksty, a brzmienia niezwykłych gitar sprawiają, że przez ciało przechodzą dreszcze, a dusza się raduję napawając się zmysłową rozkoszą i ulotnością magicznych chwil. Bo choć dźwięki można odtworzyć, to atmosfery towarzyszącej, zwłaszcza koncertom granym na żywo już często nie.

 

„Ach muzyka.
To magia większa od wszystkiego, co my tu robimy.
                                                                                                                                             Harry Potter i Kamień filozoficzny

 

U nas w domu muzyka gości, gdy przychodzi czas nostalgii, ale także relaksu i czasu spędzonego razem, wspólnie we dwoje, czy też z przyjaciółmi. Mogę napisać, że jest ona częścią naszego stylu życia. Kojarzy się z wolnością, swobodą i byciem sobą.  To sposób na oderwanie się od codzienności, rutyny dnia codziennego.

 

„Muzyka zmywa z duszy pył codziennego życia.
                                                                                                                         Berthold Auerbach

 

Muzyka porusza nas, przenika nas poprzez dźwięki poszczególnych instrumentów, czy sekcji rytmicznych, ale też i niezwykłością tekstów, ich oryginalnością i niepowtarzalnością, czyniącą je wyjątkowymi. Wchodzi nie wiadomo kiedy i gości w naszej duszy na krócej, na dłużej lub pozostaje w niej na zawsze.

 

„Muzyka to najlepszy język do poruszania serc ludzi na całym świecie.
                                                                                                                                                                Jimmy Page

 

Muzyka może odstresować, relaksować, wprowadzać w stan medytacyjny, czy też błogość, ale też i pobudzać, będąc albo elementem wyciszenia, spokoju lub dobrym omenem na pogodne, dobre dni oraz energią, której potrzebujemy. Poprzez nią, wybór tego, czego słuchamy w danym momencie często wyrażamy podświadomie, to, co czujemy w tej chwili, która trwa. Bo bywa tak, że słowa muszą dojrzeć, bądź się ukształtować w naszych głowach, albo i nie będziemy w stanie wyrazić nimi tego, co czujemy, a przekaz muzyczny często pozwala oddać stan naszego ducha tu i teraz. Niezależnie od tego, czy słuchamy radosnej muzyki rozrywkowej, czy wręcz psychodelicznych dźwięków rokowych.

 

„Muzyka-po milczeniu-najlepiej wyraża to, co niewyrażalne.
                                                                                                                                             Aldous Huxley

 

Niezwykle dźwięki utworów i ich różnorodność wprowadzają nas w niezwykły świat, w którym można się zatrzymać. Potrafią stworzyć azyl dla każdego tu i teraz. Cudowny świat dźwięków, instrumentów i wokali sprawia, że odczuwamy niezwykłe, niezapomniane emocje, wracamy do wspomnień lub marząc pobudzamy naszą wyobraźnię. Magią muzyki jest to, że każda piosenka przypomina Ci jakąś chwilę z życia.

 

Muzyka potrafi sprawić, ze odczuwamy radość lub wyciszamy się, kojarzy się z zabawą lub chwilą refleksji, wprowadza nas w kolorowy świat, bądź w stan nostalgii, zadumy. Potrafi, jak narkotyk przeniknąć nas, wypełnić nierzadko sprawiając, że podążamy tą, a nie inną drogą, kreując własne życie ulegając jej magii. Nieważne czego słuchasz, ważne aby muzyka trafiła w twoje serce.

 

Poza jednostkowym odbiorem muzyki jest i ten zbiorowy. Już od wieków uważano muzykę za niezwykły dar mogący łagodzić obyczaje i zbliżać ludzi.

 

 

„Do zmieniania ludzi, ich zachowania się i zwyczajów
nie ma lepszego środka niż muzyka.
                                                                                                                               Shu-Ching VI w p.n.e.

 

Muzyka bowiem potrafi przeniknąć każdego i to w różnych okolicznościach odnajdując furtki nawet do zamkniętych bram.

 

„Muzyka bezpośrednio dotyka serce,
niezależnie od tego, jak mały, czy oporny umysł ma słuchacz.
                                                                                                                                                Patrick Rothfuss

 

Bardzo często i jak najbardziej słusznie wykorzystuje się muzykę jako terapię. Czy to w postaci relaksacji w leczeniu uzależnień, czy też stymulatora do osiągnięcia zamierzonych reakcji, czy działań. Muzykoterapia pomaga często osobom niepełnosprawnym w procesie rehabilitacji, powrocie do zdrowia, bądź po prostu osiągnięcia stanu, w którym pomimo ograniczeń fizycznych lub umysłowych uśmiech gości na twarzy.

 

„Krzyże w życiu pełnią podobną rolę, jak w muzyce: podwyższają.
                                                                                                                                                                   Ludwig van Beethoven

 

Zbliżając się do końca moich rozważań podkreślę jeszcze raz wagę muzyki w naszym życiu, która czyni je wyjątkowym i pełniejszym. Bo czyż nie jest tak, że wielu wykonawców, czy też utworów jest nam bardzo bliskich? Myślę, ze tak. Bynajmniej dla mnie i mojego męża tak jest. Niezwykły świat dźwięków towarzyszy nam i jest częścią naszego życia, wspólna pasją, a myślę, że i ważnym ogniwem naszego stylu życia.

 

Są takie piosenki, przy których zapominasz jak się oddycha. Muzyka jest zarówno naszym azylem, wspólną przestrzenią we dwoje, jak i czasem zabawy z bliskimi. Muzyka jest życiem, a życie muzyką … Rodzimy się słychać dźwięki, odchodzimy z tego świata towarzyszą nam dźwięki …

 

Moje przemyślenia zakończę puentą w postaci słów mojego męża:

 

 

„Muzyka to pocałunek dla duszy …
Sławek Grenda

 

A czym dla Ciebie Moja droga Czytelniczko i Drogi Czytelniku jest muzyka?

Zapytacie kim jestem? Przede wszystkim jestem kobietą. Ponadto domatorką z duszą podróżniczki… z kimś …dokądś …w głąb siebie … Życie jest dla mnie ciągłą podróżą. Taką z kimś, dokądś lub w głąb siebie. Kiedyś byłam niepoprawną optymistką, teraz staram się żyć optymistycznie. Kocham życie i wszelkie jego przejawy oraz możliwość doświadczania. Wszystko, co przeżyłam sprawiło, że teraz jestem taką a nie inną sobą. Jestem znającą swoją wartość kobietą, partnerką swojego niezwykłego męża, szczęśliwą siostrą i przyjaciółką oraz spełnioną matką – choć dla niektórych może zabrzmi to nieco niedorzecznie. Najcudowniejsze i magiczne chwile przeżyłam z synkiem i mężem. Najpiękniejsze dla mnie miejsca z niesamowitą aurą to Nepal i Himalaje oraz Laos. Uwielbiam mojego męża, podróże, pyszne jedzenie, gotowanie, książki, filmy, pisanie, biżuteryjne fantazje i fotografowanie, a od niedawno wędkowanie ,,no kill,,. Mam też i inne pasje. Większość z nich dzielę z moim mężem, a niektóre są tylko moje własne.

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *